ZanetDesp ZanetDesp komentáře u knih

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Silné psychologické dílo, které zaujme svou znepokojivostí. Vyzdvihuje poměrně tabu témata. Oceňuji nápad a temný styl, který si kniha po celou dobu udržuje.

06.09.2024 3 z 5

Co ukrývá jezero Co ukrývá jezero J. D. Kirk (p)

Ačkoliv jsem si prvotně přečetla "Co ukrývá jezero" a "Království z kostí" mě teprve čeká, hlavní postavu detektiva Logana jsem si velmi rychle oblíbila. Dílo je dobře čtivé, zápletka zamotaná a napínavá a nechybělo zajímavé rozuzlení - souhlasím ale, že mohlo být na konci více rozvedeno. Vše je protkané místy až sarkastickým humorem a svérázným přístupem detektiva. Celkově mě bavilo detektivní prostředí, charakterově různorodý tým vyšetřovatelů a několik různých podezřelých, z nichž nakonec byl vrahem někdo trošku nečekaný. Dílo mě bavilo od začátku do konce a těším se na další případy Jacka Logana.

05.09.2024 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Na začátek bych řekla, že jsem od knihy měla možná až moc velká očekávání. Celkově se mi koncept a představa o budoucnosti od Huxleyho líbila - nejvíc oceňuji to, že dílo napsal v roce 1932 a je zcela nadčasové. Ideologie dokonalosti, užívání si každý s každým, a předem jasně dané postavení ve společnosti vypiplané od každičké buňky mě nadchlo. Chyběla mi ale hlubší příběhová linka, a závěr byl pro mě osobně zklamáním. Postava a charakter občas agresivního divocha mě svým způsobem iritovala, nicméně mě bavil kontrast střetu "dvou civilizací".

05.09.2024 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

"Dívka ve vlaku" od Pauly Hawkins mě rozhodně zaujala více. K dílu asi nemám co více říci, jelikož jsem jej přečetla spíše sporadicky s nadšeným očekáváním, že mě zaujme obdobně jako výše zmíněné dílo. Dvě hvězdičky dávám za téma napjatých rodinných vztahů, tajemné tůně a zviditelnění traumat ústředních postav.

06.09.2024 2 z 5

Islámskému státu na dostřel Islámskému státu na dostřel Lenka Klicperová

Neskutečně silná kniha, ač krátká. Přináší reálné svědectví o hrůzách ze syrského prostředí podložené fotografiemi a příběhy místních lidí. A je velmi důležité tuto realitu zaznamenávat. Paní Kutilová s paní Klicperovou odvedly neuvěřitelnou práci, a za jejich odvahu vydat se do těchto míst v tak nebezpečné době je neskutečně oceňuji.

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Oddechové čtení, výrazně mě bavili dva rozdílné světy dvou Willů, kteří do sebe shodou různých náhod a okolností narazí. Za mě klidné ale fajn dílo :)

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

"Hledání Aljašky" je taková teenage oddechovka, která mě ale velmi bavila. Soucítila jsem s pocity a vnitřním bojem hlavní postavy Milese, jehož život se otočil o 180 stupňů nástupem na internát, kde potká tajemnou a za mě i podivnou Aljašku. V knize přijde i na poměrně nečekaný zvrat. Zaujal mě také častý motiv hledání smyslu života, touhy po dobrodružství a komplikovanost citů, jež vedou k zamyšlení.
PS: To jak Aljaška přišla ke svému jménu, mi přišlo naprosto geniální.

05.09.2024 4 z 5

Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou Elena Lacková

"Ul'il'om tel bachtal'i čercheň" od Eleny Lackové není pouze autobiografii, ale naprosto úchvatnou cestou napříč romskou kulturou. Vzhledem k romské historii a orálnímu předávání se nenajde mnoho děl, ze kterých by se dalo v rámci poznávání romského etnika vycházet. Při čtení jsem měla pocit, jako bych na strastiplné cestě životem paní Lackové byla s ní. Krom ale strastí nesnadného života v chudých podmínkách, a při snaze žít dobře i mezi gádži, zažijete při čtení také romské tancovačky, vztahy, přátelství a výlet po romské kuchyni. V díle jsou často používány i romské názvy, a jejich vysvětlivky - čtenář se tak dozví mnohem více, než by očekával. Celkově je toto mé velmi oblíbené dílo, ke kterému se v průběhu života určitě vrátím.

05.09.2024 5 z 5

Romové - neviditelní Američané Romové - neviditelní Američané Anne Sutherland

Jedna z mála knih, která nám přiblíží život a kulturu Romů žijících jinde, než v ČR a na Slovensku. Anne Sutherland se opírá o dlouhodobý sociálně antropologický výzkum v romské komunitě. Kniha nás provází celým spektrem témat napříč kulturními a etnologickými aspekty romské komunity v USA. Nechybí členění v rodu, jména, jazyk, zvyky, náboženství, mysticismus i postavení autorit. Kniha určitě velmi dobře poslouží nejen pro lidi se zájmem o romskou kulturu, ale i jako studijní materiál.

Papírová města Papírová města John Green

(SPOILER) "Papírová města" udržela mou pozornost do první poloviny, poté sem ji odložila a již se k ní nevrátila. Noční pomstychtivý výlet městem Quentina a Margo byl záživným a zajímavým. Celkově mě postava tak trochu "podivné" ale krásné Margo bavila. Po jejím zmizení mě ale děj bavit přestal - třeba někdy jindy Johne.

06.09.2024 2 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Rozporuplné pocity z Kateřin. Jiná díla od John Greena mě bavila a byla čtivá, šikovně uchopená. Toto se však ale nepovedlo. Souhlasím zcela s @evismaior že z očekávaného a zajímavého nerda se vyklubal otravný Colin. Ten navíc po celou dobu "kňourá" o svých smolných cestách na zářezech u Kateřin. Rovnice a grafy byly nikam vedoucí, a tak trošku k ničemu pro někoho, kdo se v této oblasti vůbec neorientuje. Boční příběh plný rozhovorů s místními, kteří mají přiblížit historii Gutshotu a továrny mě bohužel taktéž nudil. Johne tentokrát hvězdička za snahu.

06.09.2024 1 z 5

Zrcadlo, zrcadlo Zrcadlo, zrcadlo Rowan Coleman

Kniha mě bohužel nenadchla, doufala jsem v něco lepšího. Nedočteno, v první polovině zaklapnuto a vystaveno na poličce.

06.09.2024 1 z 5

Drsnej brouk - Zahrada strachu Drsnej brouk - Zahrada strachu Paul Shipton

Má oblíbená kniha z děství! Všivák Muldoon aka drsný detektiv z hmyzího podsvětí ve kterém naráží na spoustu nelehkých situací - naprosto geniální zpracování a idea.

Neohlížej se Neohlížej se Ben Cheetham

Ačkoliv se jedná o jednodušší dílo, které není příliš strhující, děj je zajímavý a dobře čtivý. Konec překvapil. Na čtenářský oddech dobrá volba:)

06.09.2024 3 z 5

Vánice Vánice Flint Maxwell

(SPOILER) Toto dílo mě příliš nenadchlo a dočetla jsem jej s rozporuplnými pocity. Nápad a koncept o konci světa a zimy uprostřed léta, která v každém odkrývá traumata z minulosti vyložené špatné nebyly. V počátku knihy jsem považovala až za otravující to jak ke konci každé kapitoly hlavní postava zmiňovala "a to jsme ještě nevěděli co přijde". Nicméně mě dějství spíše nudilo, ačkoliv na konci bych ráda věděla, zdali se jim nakonec pomocí rolby podařilo odjet a dostat se do bezpečí. Výrazně mě bavila napínavější část, kdy se ve vánici snažili dostat přes jezero k chatě, což jim značně zkomplikoval praskající led a obří pavouk. 2 hvězdy za kreativitu.

05.09.2024 2 z 5