zpetkeknize zpetkeknize komentáře u knih

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Tato kniha sice nespadá do žánru YA či NA, který obvykle čtu a recenzuji, nicméně tvorba Jiřího Hájíčka a on samotný je pro mě srdcovou záležitostí. Dokáže vykreslit hlavní hrdinku tak barvitě a uvěřitelně, že vlastně vůbec nevadí, že jste se do její životní fáze ještě nedostali. Ačkoliv je v knize několik epizod milostných vzplanutí nejrůznějšího charakteru, pro mě samotnou byl nejsilnější motiv rodiny, stárnutí a smrti. Myslím, že spousta čtenářů si uvědomí, jak rychle život plyne, že by si svých rodičů měli vážit, protože přijdou dny, kdy už nezbyde víc než jen vzpomínka.
Nečekejte žádnou velkou akci, jedná se o obyčejný lidský příběh plný malých zážitků, emocí, konfliktů, vztahů, samoty a otázek, které člověka občas pálí.
Konec je otevřený, to varuji rovnou, ale já sama nemám ráda jasné a uzavřené konce, ať už dobré či špatné, takže za mě je otevřený konec tou nejlepší variantou.

06.08.2020 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Upřímně... moc jsem se do čtení druhého dílu nehrnula, jelikož Muffin a čaj mi úplně nesedl. Kniha Koláčky a spiklenci se mi do ruky dostala celkem náhodou, když jsem na dovolené neměla co číst, a tak jsem zaběhla do jednoho malého knihkupectví. Dám tomu šanci, říkala jsem si.
A udělala jsem to nejlepší rozhodnutí, jelikož mě druhý díl naprosto dostal. Byl nabitý akcí, emocemi, děj měl spád, ale přitom plynul naprosto přirozeně. Co ještě oceňuji, jsou skvěle propracované ženské charaktery, které nejsou jen výplňkovými postavami, ale mají v ději své místo.
A stejně jako u předchozího dílu, i tentokrát má název knihy symboliku, která se v závěru krásně promítá. Jo a mimochodem - opět se tam ukáže i muffin a čaj (a já jsem se u té části skoro rozbrečela, jak mi to do sebe znovu krásně zapadlo). Prostě krása!

06.08.2020 5 z 5

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

To bylo TAK NEUVĚŘITELNĚ SLADKÝ! Přiznávám, že čtu knížku už podruhé, poprvé jsem však byla v časovém presu a nedokázala jsem si ji pořádně užít. Ale tentokrát mě příběh naprosto pohltil a úplně jsem se do těch dvou zamilovala. A ještě víc do Benova nejlepšího kamaráda Dylana. Hrozně mi připomínal mou nejlepší kamarádku, byl prostě stejně boží jako ona. A i když na vesmír nevěřím tak jako oni, stejně jsem jim fandila od začátku do konce.

04.08.2020 5 z 5

Najdi mě Najdi mě André Aciman

Ještě než jsem začala číst, měla jsem jasno, že pokračování takového mistrovského díla dostane 5/5 stejně jako první díl, kterému bych dala nejraději 10/5. Jenže... dost mi toho tam nesedělo. Nejprve varuji - v první polovině knížky Elio ani Oliver vůbec nejsou. A jelikož to většina z nás čte právě kvůli nim, je to trochu zklamání. Co je ale horší - četla jsem knihy hned po sobě a všimla jsem si, že časové linky občas úplně nesedí. Nebudu spoilerovat, ale myslím, že tím, že autor psal pokračování s rozestupem dvanácti let, se to na knize podepsalo. Ale co musím vypíchnout a zároveň vás varovat - ta část knihy, kterou vypráví Oliver, vás emočně prostě rozseká. Sakra... co já bych dala za to, kdyby první díl vyšel vyprávěný i z Oliverova pohledu!

22.07.2020 4 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Proboha. Něco tak poetického a hluboce procítěného jsem ještě nikdy nečetla. Ano, nepočítejte s příběhem nabitým akcí, jako spíše nabitým neskutečnými emocemi a vnitřním bojem. Myslím, že každého, kdo někdy miloval, se kniha dotkne velmi velmi hluboko. Zlomí vám srdce, naplní vás nadějí a dá vašemu pohledu na svět úplně nový rozměr.

22.07.2020 5 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Upřímně? Měla jsem strach. Měla jsem strach, že mě knížka bude nudit, jelikož jsem film už viděla. Dvakrát. V průběhu čtení jsem ale zjišťovala, že knižní příběh je vlastně úplně jiný, ačkoliv základ je stejný. Vyvolal ve mě neskutečné množství emocí - smála jsem se, radovala, brečela. Dlouho jsem váhala, zda má cenu si knihu kupovat, ale nakonec jsem ráda, že jsem ji před pár dny v knihkupectví prostě spontánně popadla a koupila. A teď jsem za to vážně vděčná. Každá postava byla svá a měla v příběhu své místo, navíc Simonova rodina byla ještě luxusnějsí než ve filmu! :D

18.05.2020 5 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Na knížku “Nedej se” jsem narazila úplnou náhodou, nikdo mi ji nedoporučil ani jsem déle neplánovala si ji koupit, nakonec ale přistála v mé knihovně, úplně spontánně (a za super cenu!). A musím říct - už dlouho jsem se tak nezasmála, hlášky byly výborné a myšlenkové pochody stejně tak. A pozdější romance mezi Bazem a Simonem... to prostě chcete! Neskutečné protiklady, které by bez sebe ale nemohly být a my to všichni víme.
Měla jsem trošku pochybnosti, než jsem začala číst, když jsem si pročítala recenze na databázi, jelikož byly hodně rozdílné a protichůdné. Po přečtení ale musím říct, že s těmi negativními rozhodně nesouhlasím. Děj byl výborně promyšlený a zápletka také. Je ale pravda, že to nebylo úplně dotažené, řekla bych, že potenciál nebyl využit úplně na 100%. Nicméně se mi to moc líbilo! Hvězdičku dolů strhávám částečně za tohle a také za to, že se v knize hodně střídají vypravěči, což mě občas dost rušilo. Většinou jsou ale vypravěči Simon a Baz (na toho si sice musíte počkat, ale stojí to za to!), což je spolu s Penny neskutečně vtipné a jedinečné kombo.

15.05.2020 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Přidávám sem své instagramové obsáhlejší hodnocení, protože si to tahle knížka prostě zaslouží!

Wow, prostě... wow! Byla jsem trošku vyděšená, když jsem otevřela krabici s objednávkou a vytáhla tuhle ohromnou bichli. Jakmile jsem ale otevřela první stránku, mé obavy byly tatam. Ačkoliv je příběh dlouhý, má spád, skvělé tempo, milé i komické situace, hlavní hrdinka je naprosto úžasná a nejde si ji nezamilovat. Jedná se o historickou prózu a dalo by se říct, že se hlavní hrdinka v lecčem podobá Elizabeth z Pýchy a předsudku - a nevím jak vám, ale mně to vůbec nevadí! Postavy jsou propracované, nejsou jen kulisami, každá má svůj příběh a vy se tak ocitáte v komplexním světě, který se zdá velmi skutečným, stejně jako veškeré dění a vztahy v něm. Nečekala bych, že se mi nějaká kniha bude líbit stejně jako On a My, ale stalo se. ❤️
Btw - jo, to jméno je fakt hrozný. :D Prvních pár stránek jsem si myslela, že paní Crumbová myslí slovem “Animant” nějakou podivnou historickou nadávku, až pak mi došlo, že jen oslovuje svou dceru. :D

09.05.2020 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Dávám sem své hodnocení z instagramu:
Paráda, neskutečná paráda! Celý příběh krásně odsýpal, Gaby a její brácha byli úžasní, měli výborné hlášky a já se smála od začátku do konce. Hlavní hrdinka mě skutečně dostala, byla sympatická, od rány, žádná fňukna. A Saša... no nezamilujte se do něj. I dare you! :D Po celou dobu to pro mě bylo jasných 5/5, nicméně epilog byl pro mě zklamáním (asi mám radši trošku otevřené konce, kde si můžu domýšlet, jak to s nimi pokračovalo dál), tudíž jsem musela snížit hodnocení o půl hvězdičky - to ale na databázi nejde a rozhodně je to pro mě blíž 5/5 než 4/5.
Pokud chcete mít dobrou náladu po celou dobu, culit se a smát se na celé kolo (já fakt přísahám, že lepší hlášky jsem v žádné knížce neviděla!), doporučuji vám si knížku rozhodně přečíst. ❤️

09.05.2020 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Za mě bohužel celkem zklamání, možná je to i tím, že jsem komiksům odvykla, ale v ději nebylo nic zajímavého, přišlo mi to celé takové dost povrchní. Ne že by ten příběh nebyl roztomilý, jak všichni říkají, ale chybělo tomu to "něco".Ale ilustrace krásné.

01.05.2020 3 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Naprosto výborná kniha, která v sobě má všechno, co si jen můžete přát. Skvělou romantickou linku, nezávislou inteligentní hlavní hrdinku, dobrou dávku humoru, dramatu a lásky. A ten konec? Neskutečný!

My My Elle Kennedy

Stejně jako první díl, i tento byl naprosto výborný, možná i lepší než ten předchozí. Ale jen o malinko.
Větší zvraty, větší dávka dramatu, o to šťastnější pak člověk byl, když se něco povedlo. :)

On On Elle Kennedy

Za mě naprosto skvělá knížka, výborný odlehčený příběh, správná dávka romantiky, vtipu, sexu i napětí.