zuzana2599 zuzana2599 komentáře u knih

Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Anna Strnadová

Na tento román jsem se hodně těšila. Přečíst si a dovědět se víc o naší oblíbené spisovatelce, chvíli se vrátit v čase a vnímat dobu a čas jejího života. A myslím, že se mi to docela podařilo. Vím, že autorka prodloužila v knize život Němcové o sedm let, ale nevadilo mi to. I když jsem si to uvědomovala, nerušilo mě to při čtení a ani jsem to nevnímala.
Vzpomínky Němcové na její mládí, na manželství s Josefem, na tu každodenní bídu a hlad, na její přátelství s Nerudou, s Karolínou Světlou a mnoha dalšími hrdiny její doby. Pak jsou tu její čtyři děti, Hynek nejvíc talentovaný, bohužel zemřel mladý...
Kniha mě vtáhla, nasála jsem její atmosféru, poznala moji milovanou Boženu Němcovou.

26.02.2020 5 z 5

Slzy africké lásky Slzy africké lásky Mirka Manáková

Příběh chudého děvčátka z Etiopie, které po smrti rodičů najde novou rodinu a nakonec i velkou lásku. Předchází tomu hlad, smutek, utrpení, bezmoc i nová naděje.
Jedná se o odpočinkové a nenáročné čtení, jehož obsah chytí čtenáře za srdce. Dostatek jídla a pohodlí není vždy samozřejmostí.
S chutí si od paní Manákové přečtu další knihu. Určitě nejen proto, že moje nejlepší kámoška má podobné příjmení - Maňáková :-)

24.02.2020 4 z 5

Patříš mi Patříš mi Mark Tilbury

Jedno je jasné, tento thriller se hodně rychle čte. Je svižný, napínavý až drsný, má neotřelou zápletku. Danny a jeho tři kamarádi ze školních let se snaží zapomenout na hrůzu, kterou v té době prožili. Je to ale těžké, každý z nich má své problémy. Když je pak Danny po mnoha letech zavolá zpět, začnou se dít věci... Na závěr příběhu jsem se dočkala překvapení, no vůbec se mi to nelíbilo. Ale kniha byla dobrá !

22.02.2020 4 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Chůva je povedený thriller, který mě bavil, napínal mě, musela jsem o něm přemýšlet... Pak ten šokující konec mě až tak nešokoval, i když takovou spravedlnost jsem vůbec nečekala !
Autorčin styl psaní se mi zamlouvá, lady Holtové jsem trošku fandila, no Jocelyn mi k srdci nepřirostla. Alespoň malá Ruby je fajn holka - zlatíčko, které mluví pravdu. Hannah bych domů nechtěla ! Fajn čtení, je to moje třetí kniha od Gilly Macmillanové.

21.02.2020 5 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Tolik chvály na Pařížskou švadlenu ! Inu, i já jsem byla zvědavá a můžu souhlasit, že je to moc pěkný příběh. Tak nějak jsem tu spoustu stran přečetla rychlostí blesku, autorka má velmi lehký a svěží styl psaní.
Estella a Fabienne. Babička a vnučka. Autorka nám vypráví jejich příběh, který se odehrává v kulisách módy v Paříži i v New Yorku, v době válečné a současné. Je to příběh, kde nechybí city a emoce, láska i dávné tajemství ! Užila jsem si každičkou stránku !

19.02.2020 5 z 5

Hořkosladký život Hořkosladký život Colleen McCullough

Život je hořkosladký, stejně jako tento román. Nic není až tak sladké, aby v tom nebyla špetka hořkosti !
Tento román je posledním dílem známé autorky Colleen Mc Culloughové, autorky světoznámého románu Ptáci v trní. Odehrává se v Austrálii, po první světové válce. Edda, Grace, Trs a Kačka to jsou dvoje dvojčata, která se dají zaměstnat jako ošetřovatelky. Prožívají pak své vzestupy i pády a to nejenom v kariéře, ale i v lásce. Mají mezi sebou velmi silné pouto. Bylo to skutečně pěkné čtení, místy mě sice bavilo víc a byly i slabší chvilky ! Ale nelituji, kniha určitě potěší a stojí za to si ji přečíst !

17.02.2020 4 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Ani jsem netušila, že mě Zimní oheň tolik bude bavit. Měla jsem v sobě kapku nedůvěry v pro mě neznámého autora, no hned po prvních stránkách jsem věděla, že to bude skvělé !
Příběh má vysoké tempo, tudíž se rychle čte. Stránka letí za stránkou....
A pak je tu ten třicet let starý příběh zimního ohně, který znovu vyplouvá na povrch a čeká na své vyřešení. Laura se po smrti tety vrátí k milovanému jezeru a vše začíná znova... Budete mít husí kůži a zimnici !
Moc se mi tento zimní případ líbil a ráda sáhnu po dalším !

14.02.2020 5 z 5

Stín Stín Ursula Poznanski

U této detektivky jsem se zachovala trošku nezvykle a rovnou jsem skočila do čtvrtého dílu této rakouské série. Takže to byla moje první kniha s Beatricí a Florinem. A musím tento díl pochválit. Vysoké hodnocení knihy mě nalákalo na tyto případy a bylo to skvělé čtení !
Užila jsem si sympatickou dvojici vyšetřovatelů, napínavý děj a celkovou atmosféru knihy ! Slibují tímto sama sobě, že si časem přečtu i předešlé díly série !

12.02.2020 4 z 5

Hluboká modř moře Hluboká modř moře Marie Lamballe (p)

Hluboká modř moře, kouzlo a krása Bretaně, uchvátily nejenom hlavní hrdinky této knihy, ale také mě - čtenářku. Ono se těžko odolává knize s tak pěknou obálkou !
Moc pěkný příběh s romantickou zápletkou se odehrává ve dvou časových rovinách. Pátrání po tajemství svého otce zavede Kateřinu do Bretaně, kde nachází nejen lásku, ale také pravdu. Mnoho let předtím rozbouřené moře vyplaví na pláži v Bretani polomrtvou dívku Margot. Píše se rok 1939 a Margotina životní pouť začíná...
Příběh se mi moc líbil, byl nejenom oddechový, ale i napínavý, spletitý a velmi čtivý. Místo, kde se děj odehrává jsem si našla na mapě. Doporučuji k přečtení !

09.02.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Ach, Barunko, také já bych si někdy ráda nasadila křídla ….. ! Jak já ti rozumím !
Krátká a silná jednohubka, smutná, dojemná, čtivá, bez příkras a na dřeň.

06.02.2020 5 z 5

Čas zrady Čas zrady Sabine Ebert

Právě jsem dočetla třetí díl středověké ságy od skvělé vypravěčky Sabiny Ebertové.
Nejprve se mi do tohoto románu trošičku nechtělo, ale jak jsem začala číst, hned od první kapitoly mě kniha dostala. Ono to není úplně lehké čtení, ale krásné a obohacující.
V tomto díle se autorka soustředila na charismatickou postavu dějin - císaře Fridricha, známého jako Barbarossa. Setkala jsem se i s ženami té doby a dověděla se o jejich osudech. Jisté je, že budu v čtení této ságy pokračovat !

05.02.2020 5 z 5

Život plný iluzí Život plný iluzí Katarína Gillerová

Moje oblíbená slovenská autorka Katarína Gillerová má místo v mé knihovničce. Některou z jejich knih mám dokonce v její rodné slovenštině.
Ano, život je plný iluzí. To si myslí také hlavní hrdinka knihy Aneta do doby, kdy se sejde s kamarádkami ze školních let. Najednou pochopí, že všechno není tak růžové v jejich životech, jak si myslela...
Příběh je oddechový, nenáročný, dobře se čte. Má pěknou optimistickou obálku !

04.02.2020 4 z 5

Dům, ve kterém jsme vyrůstali Dům, ve kterém jsme vyrůstali Lisa Jewell

Určitě si letos na Velikonoční pondělí vzpomenu na Birdovi a na jejich vajíčka.
Knihu jsem si vybrala díky vysokému hodnocení zde a nelituji. Taková zvláštní rodinka, ti Birdovi. Ale ať už jsou v dospělosti kdekoliv roztroušeni, vždy vědí, že k sobě patří. Nejvíc na mě zapůsobila svérázná a třeba i trošku praštěná máma Lorelei.
Kniha se moc pěkně četla a také já si Birdovi oblíbila. Takže na shledanou !

30.01.2020 5 z 5

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Šťastnou cestu, Luciene, a děkuji ti za odvahu a statečnost !
Také mě tento příběh z válečné Paříže zcela vtáhl do děje a pohltil. I když Lucien ze začátku nebyl kladným hrdinou, v průběhu děje se jím stal. A já jsem mu moc fandila a získal si mé srdce... Příběh je plný emocí a já jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Nikdy totiž nesmíme zapomínat na válečné hrůzy !

28.01.2020 5 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Prvotina krásná nejenom překrásnou květinovou obálkou, ale hlavně svým obsahem !
Každá kapitola příběhu začíná květinou - její kresbou, názvem, charakteristikou. Příběh o Alici Hartové nás zavede do daleké Austrálie. A nečekejte žádnou romantiku ! Je to příběh bolestný, plný ztráty a zrady, ale také lásky, která bolí. Při čtení Alicina příběhu mi bylo smutno na duši, prožívala jsem s ní její osud, každičkou její naději i bolest.
Doporučuji - kniha je skutečně mimořádná, dotkne se každého z vás !

26.01.2020 5 z 5

Extáze: Román o Almě Mahlerové Extáze: Román o Almě Mahlerové Mary Sharratt

Extáze, Iluminace, Dcery čarodějného vrchu, to jsou tři knihy Mary Sharrattové, které mě okouzlily. Extáze doposud chyběla do mé sbírky.
Životní příběh osudové ženy Almy Mahlerové. Talentovaná Alma se provdá o dvacet let staršího geniálního Gustava Mahlera. Stává se jeho múzou, matkou jeho dcer, ale sama, i když Mahlera miluje, musí potlačit svou touhu také komponovat a hrát...
Mimořádný příběh o neobyčejné ženě, líbil se mi moc, ještě teď mám Almy plnou hlavu a přemýšlím... Doma o ní vyprávím. Jen kousíček z příběhu :
To, co mezi námi kvete, je extáze. Spolu jsme přečkali všechny bouře.
Naše láska není nic menšího než nebeská. Neutuchávající blaženost, která
rozmazává hranici mezi životem a smrtí.

23.01.2020 5 z 5

Madony z Leningradu Madony z Leningradu Debra Dean

Tak trochu zvláštní knížka, útloučká, hluboce lidská a plná vzpomínek. Marina vzpomíná na dobu leningradské blokády, na čas, kdy pracovala v Ermitáži. A dnes je Marině přes osmdesát a sama ztrácí kontakt s realitou. Příběh je o to krásnější, že je protkán dějinami umění, tolik nádherných obrazů v Ermitáži, tolik malířů, sochařů a jejich děl.
Také já bych si přála více stran, více vzpomínek. Pěkné i obohacující čtení !

22.01.2020 4 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Škoda jen, že Spřízněná duše není někde poblíž … Docela si umím představit kouzlo takové opuštěné poštovní schránky, kde by lidé uchovávali své příběhy.
Příběh velké a smutné lásky . To je osud Hope a Trua, kteří se v nesprávný čas našli a znovu se po mnoha letech potkávají. A opět je tu překážka, kterou nelze překonat. Ale oni se nevzdávají, jsou spolu a milují se. Krásný a dojemný příběh, který se může stát. Cesty osudu jsou totiž nevyzpytatelné.

20.01.2020 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Velká samota je úžasný příběh. Již dávno jsem nic podobného nečetla, i když čtu hodně.
Je to úchvatný a silný příběh, nejen o křehkosti lidské duše, ale i o neobyčejné přírodě Aljašky. Při čtení se mi nejednou hnaly slzy do očí, síla okamžiku mě přemohla. Jen stěží hledám nyní slova, Velká samota není pro slabochy.
Krásné, dojemné a neuvěřitelně působivé, to je Velká samota ! Doporučuji !!

18.01.2020 5 z 5

Udělala jsem chybu Udělala jsem chybu Paula Daly

Určitě jsem neudělala chybu, když jsem si přečetla tuto knihu. No, Roz zase naopak chybu udělala a docela za ni zaplatila. Ale co je skutečně člověk ochotný udělat pro peníze ?
Kniha se velmi dobře četla, byla svižná a měla spád, a čím jsem četla dál a dál, tak se mi víc a víc líbila. Nečekejte ale ani thriller či detektivku, příběh je netypický, ale velmi dobrý !!

16.01.2020 5 z 5