ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Slovo má Hurvínek Slovo má Hurvínek Pavel Grym

Dva krátké příběhy, co stránka to fotka a krátký popis příběhu. Výhoda knihy je, že pokud se učíte německy, na konci knihy najdete překlad každého krátkého textu.

14.02.2024

Exilový orloj Exilový orloj Karel Hvížďala

Čtivé, svěží, zajímavé, jazykově vytříbené. Kniha není ani tak nabitá nezbytnými informacemi, jako pocity a myšlenkami, postoji k životu, který autor vypráví vlastně mile, přes všechny obtíže, které zmíní, ale zbytečně se v nich nepitvá.
Stojí za přečtení.

06.02.2024 4 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Tohle je naprosto bizarní, bláznivé, geniální, skvělé, šílené (řazeno abecedně).
Slyšeno načteno L. Suchařípou, což dílu dodalo ještě na síle! :)

31.01.2024 5 z 5

Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Maryse Condé

Tohle byste si měli přečíst/slyšet, protože mám pocit, že se stále najde mnoho lidí s předsudky (čímž, možná v zachování rovnováhy, se vyskytuje i spousta lidí nikoli bez předsudků, ale rádoby superkorektních).
Je to s kegjistá čtivé, je to k uzoufání uvěřitelné pro svou bezradnost, ale nadějné pro sílu a víru.
Slyšeno na ČRo.

16.01.2024

Angličtina na rovinu III Angličtina na rovinu III Darren Crown

Sourhnně nejen o členech. Jen si to všechno uložit do hlavy a používat :) Velmi dobré.

30.12.2023 4 z 5

Valdštejnova smrt Valdštejnova smrt Josef Janáček

Čtivě sepsasné, nabité informacemi, přesto přehledné. Spousta doprovodného obrazového materiálu. Doporučuji.

30.12.2023

Zbavte se nepořádku s feng-šuej Zbavte se nepořádku s feng-šuej Karen Kingston

Nebylo to špatné, člověk to čte a má chuť něco vyklidit ... jen ten čas na to ... No, možná tam o tom byla kapitola, ale asi mě tak nezasáhla :)
Každopádně nejlepší je stejně nic nového nepořizovat. Jedna věc domů - dvě věci ven je myslím takový pěkný pětiletý plán :)

18.12.2023

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Pořád přemýšlím, jak knihu hodnotit. Bylo to silné, bylo to zvláštní, poutavé, odpudivé, vtipné, smutné, lidské, uvěřitelně neuvěřitelné. Bylo to dobré. Určitě i díky D. Barešové, jak už bylo níže mnohokrát zmíněno, protože si nejsem jistá, zda bych byla schopna se do knihy v papírové formě začíst.

10.11.2023 4 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Konečně dočteno. Byl to boj už od začátku. Chvíli jsem si říkala, zda je to mou bídnou angličtinou, nebo nesoustředěností nebo vším dohromady. Snad i tím, že jsem zrovna pracovně pod tlakem a proto na mne více dopadala všechna ta tíže a stálé nestíhání ... Postavy tak divné, že z jiného světa, jindy tak reálné, jako soused z vedlejšího domu. Vlastně to nebylo špatné, kniha má svou hodnotu, ale určitě to není kus, ke kterému bych se chtěla vracet.

07.11.2023

Člověk má dělat to, nač má sílu Člověk má dělat to, nač má sílu Pavel Kosatík

Svižné, lehké, trochu pod povrch, nijak extrémně do hloubky, přesto místy hluboké. Cítím v knize obdiv, ale přesto je psáno více méně bez patosu a nostalgie.
Posloucháno jako audiokniho ve skvělém provedení Jiřího Ornesta.

18.10.2023

Sezóny srdce Sezóny srdce Josef Topol

Poetické vyprávění i o ošklivých věcech a časech, lidsky o lidech.

13.10.2023

1945: Léto běsů 1945: Léto běsů Miloš Doležal

Hluboké, temné, mrazivé. Příběhy lidí, které nechcete zažít a máte husí kůži z toho, že se to vůbec někomu stalo. Skutečnost je často nápaditější, než lidská představivost.

10.10.2023 5 z 5

Přípravy na všechno Přípravy na všechno Elsa Aids

Vyprahlost dneška. Nevím, zda to bude někoho zajímat ještě za 20 let, ale jako vhled do duše některých současných cetiletých, bez řešení i odsudků, čiště jako podaná informace, kniha může dobře posloužit. Jazykově i stylově dobře odvedená práce.
Posloucháno na Čro.

09.08.2023

Zajímavá matematika Zajímavá matematika * antologie

Nejen zajímavá, ale i zábavná a především velmi dobře vysvětlená (nejen) matematika na příkladech ze života a oborech, kterých se týká a ovlivňuje, tedy téměř všechny, od architektury po počasí. Nic jí neubírá ani poměrně pokročilý věk.

18.07.2023 5 z 5

Měšťáci Měšťáci Maxim Gorkij (p)

Podařená dramatizace na ČRo.
Gorkij patří mezi skvělé ruské spisovatele, kteří umí navodit slovy duševní neklid, ten divný pocit kdesi v zátylku, kdy je vám nepříjemno, nevíte přesně proč, ale je vám tísnivě. Pohled do ruské duše, tak jiné, tak blízké.

01.06.2023

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Zajímavý zdroj informací k přemýšlení o vývoji medicíny a lidského konání. Víc si z toho asi těžko odnesu. Můžete se snažit žít zdravě, což asi většina lidí, co po knize sáhne, dělá, ale bez dalších "medikamentů" se sami ke 130 letům bez nemocí, bolesti a uvadání nepropracujeme.
4/10

09.05.2023 3 z 5

Čau uprchlíci! Čau uprchlíci! Tuvia Tenenbom

Hmm, fakt nevím. Nesdílím to všeobecné nadšení.
Překvapivá zjištění? Ani ne. Že podmínky v uprchlických táborech nebývají dobré je známo. že by tam člověk nechtěl žít? Ne, nechtěl. Ale stěžovat si na hluk a nepořádek, zničené zařízení, špatné jídlo ... a zároveň i na nedostatek práce, ... Nečekám vděk, ale ani nevděk. Od obou stran očekávám ochotu si pomoci a domluvit se.
Je dobré, pokud TT upozorňuje na nějaké problémy, ale zároveň mi připadá, že si vybírá to očividné, tu snadnější cestu. Nehledá důvod ani na jedné straně, spíše "jen popichuje" bez osobní angažovanosti něco řešit. Spíše se vším jen bavit a sem tam uronit slzu, často jen ironickou.

04.04.2023 2 z 5

S orlem na zádech S orlem na zádech Iva Pekárková

Je dobře, že se do tohoto tématu pustila právě Iva Pekárková. Je to silné, upřímné, lidsky to bolí. Snažím se je pochopit, ale nemohu. Je to jiný svět, jiná kultura. Skvělý počin.
Děkuji ČRo za tohle zpracování s A. Veldovou. Její přednes knize přidal na autentičnosti.

17.02.2023 4 z 5

Charlotta: Žena T.G.M. Charlotta: Žena T.G.M. Lenka Slívová

Životní příběh silné a zároveň tak křehké ženy, jejíž emancipovanost v pozitivním slova smyslu a odhodlání je udivující a inspirativní.
Zajímavý komentář @hanavka

09.02.2023

Jak pán Bůh dá... Jak pán Bůh dá... Josef Vojtěch

Je mi líto, ale kniha mne nezaujala, možná to bylo i na mne poněkud mdlou interpretací J. Somera na ČRo. Nicméně, čekala jsem nějaký přesah, ale toho tam bylo poskrovnu. 2,5*

13.01.2023