ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Pán ohně Pán ohně Peter May

Zajímavá detektivka s nádechem exotiky v podobě málo známé čínské kultury ve svém prostředí. Hlavní hrdinka, americká patoložka, tak naráží na rozdíly v kultuře i vnitřním světě člověka.
Příběh jako takový je zajímavý, zápletka děsivě realistická. Určitě stojí za přečtení.

25.05.2022 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Velmi poutavý příběh ze Španělska pod vládou Franca. Autorka popisuje atmosféru strachu místních i odlišnost od svobodného světa.
Kniha má krátké kapitoly, takže se čte velmi dobře. Děj je vyprávěn citlivě, s kapkou romantiky. Ta ale není ústřední zápletkou, jak jsem se zprvu obávala.
S touhle autorkou jsem tímto začala, ale určitě ještě neskončila. :-)

19.05.2022 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Příběh policistky Mily, která je v rámci únosu několika holčiček převelena do týmu vedeného charismatickým doktorem Goranem Gavilou. Kniha rozplétá děsivá tajemství nejen v souvislosti s únosy, ale i Mily a Gorana.
Příběh má spád a je velmi poutavý. Konec je trochu nejasný, ale těším se na další díl.

04.05.2022 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Další z řady soft duchařských hororů. Tentokrát je hlavní postavou osamělý nezaměstnaný Daniel, který dostane podivnou pracovní nabídku a neví, čemu věřit.
Příběh plyne rychle a bez zbytečných zatáček. Samotné postavy a jejich charaktery a příběhy nejdou nijak do hloubky, ale to se u knih této autorky tak nějak ani nečeká.
Příjemné oddechové čtení.

28.04.2022 3 z 5

Jezevec Jezevec Fredrik P. Winter

Další severské krimi. Tentokrát každý rok 6.11. mizí jedna oběť podzemním. Kriminalistka Cecilia po záhadném Jezevci už 6 let pátrá. Annika pracuje v nakladatelství, které jde ke dnu. Jednou objeví u dveří rukopis s názvem "Jsem Jezevec" a rozhodne se jej pod jménem zmizelého spisovatele vydat.
Asi jsem čekala víc. Pachatel je tak nějak znám od začátku, jen hledáte příčiny a způsoby. Annika je děsně nesympatická sobecká hysterka a Cecilia snad až klišoidně promiskuitní policistka. Za přečtení kniha stojí, ale wau efekt se nedostavil.

25.04.2022 3 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

Ella před rokem jela ve vlaku se Sarah a Annou, které tam potkaly dva právě propuštěné vězně. Později se Anna v Londýně beze stopy ztratí. Ella bojuje s vlastními výčitkami, nenávistí veřejnosti, že ve vlaku nezasáhla, ale také se strachem, protože jí chodí výhružné kartičky.
V příběhu se setkáváme s rodinou Elly, rodinou Anny i druhé dívky, kamarádky Sarah. A o temná tajemství není nouze. Do děje zasahuje i bývalý policista Matthew.
Kniha mě moc bavila, super námět, děj i rozuzlení. Postavy jsou lidské a uvěřitelné. Další pecka od Teresy Driscoll.

21.04.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Další brilantní dílo skvělého autora. Měla jsem trochu strach po fenoménu HH. Začátek knihy mě děsil a bála jsem se, co je hlavní hrdina zač. Ale pak bylo všechno jinak.
Skvělý příběh o rodinném prokletí Opgardových.

18.04.2022 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Zajímavé české postapo scifi o tom, jaké to může být, když si lidstvo chce pomoci tím, že bude brát zdroje mimo náš svět. Je zajímavé sledovat osudy hlavního hrdiny, Pětky. Kniha jako taková se mi nečetla úplně dobře, nejsem cílovka pro scifi, často jsem byla zmatená z mnoha postav i časových rovin. Přesto ale koupě ani přečtení nelituji. Zkuste sami a uvidíte.

14.04.2022 3 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Poslední díl série popisuje lid padlého 13.kraje a snahu o osvobození země a svrhnutí prezidenta Snowa. Katniss v tomto dílu přichází o své sebevědomí a musí se vyrovnávat s bolestivými ztrátami a nedůvěrou v sebe i ostatní.

Kniha a ukončení série opět velmi dobré. Já bych ten konec viděla asi trochu jinak, ale autorka to chtěla takhle, tak to tak má být.

10.04.2022 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Druhý díl a pořád mě to baví. Příběh má super spád, pořád se něco děje. A popravdě mě i pořád něco rozčiluje jak nevím, co kdo jak myslí, co bude dál. ;-)

06.04.2022 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Nespadám do kategorie Yound Adult, přesto jsem si knihu pro mladé neuvěřitelně užila. Napínavé, drsné a velmi čtivé!

04.04.2022 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Autorka vypráví o životní cestě Cilky po konci války. Cilka je za kolaboraci s Němci poslána na 15 let do gulagu Vorkuta. Tam je neustále strašlivá zima, krutá práce, ženy jsou znásilňovány. Cilka se potýká s výčitkami z dob koncentračního tábora a zároveň se zapojí do běhu místní nemocnice, kde kromě krutosti se potkává i s laskavou lékařkou Jelenou. Pobytem se prolíná i přátelství s ženami - vězeňkyněmi. Vypráví i o osudech dětí, které se v gulagu narodí.

Příběh vychází z vyprávění Leleho, tatéra z Osvětimi.

Opět velmi poutavý a drsný příběh o krutosti nejen za druhé světové války.

01.04.2022 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

No žádná legrace to není. Ale velmi dobře a citlivě napsaný příběh o Laleovi, slovenském Židovi transportovaném do Osvětimi. Stane se z něj tatér, díky čemuž se potkává s různými lidmi. A také se zamiluje do Slovenky Gity. Laleova odvaha a snaha postarat se o lidi kolem sebe jej ale také několikrát malém stojí život.
Kniha velmi poutavě vypráví o zvěrstvech koncentračního tábora a těžkém životě v něm i po něm.

30.03.2022 4 z 5

Klíč 17 Klíč 17 Marc Raabe

Tom Babylon je policista. Jednoho dne je objevena brutálně zavražděná farářka, která má na krku klíč s číslem 17. Tento klíč má spojitost se zmizením jeho tehdy desetileté sestry Violy. V ohrožení jsou tak i jeho přátelé.

Na mě podivně utahaný a nepřehledný příběh, postrádala jsem tu potřebu otáčet stránky, abych zjistila, co bude dál. Druhý díl mám v knihovně, ale ještě si tam počká....

29.03.2022 3 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Cassandra zjistí, že v autě, které v noci míjela cestou domů, byla nalezena mrtvá Jane, žena, kterou chvíli znala. Pak jí začne někdo volat, ale nikdo se neozývá. Co když jí vrah u vozidla viděl? Zároveň má Cass strach, že se u ní začíná projevovat předčasná demence, kterou trpěla její matka. Její manžel Matthew pomalu ztrácí trpělivost, Cass se tak svěřuje dlouholeté kamarádce Rachel.

Střední pasáž se strašně táhla. Z Cass se pomalu stávala troska. Ale autorka moc dobře ví, kdy utahanost stačí. A pak to byla jízda.

Skvěle vystavěný psychothriller, který vás v první třetině vtáhne, ve druhé třetině trochu uspí a ve třetí se rozjede tak neuvěřitelně, že to prostě musíte dočíst a nestíháte chápat. Parádní čtení.

23.03.2022 5 z 5

Pasažér 23 Pasažér 23 Sebastian Fitzek

Super jízda od začátku do konce. Fitzekovi vrazi jsou vždycky někde schovaní na viditelném místě, ale ani tady do poslední chvíle nevíte, kdy, kdo a proč. Prostě PAN spisovatel.

Martin Schwartz přišel před pěti lety o ženu a syna. Oficiálně šlo o rozšířenou sebevraždu na lodi. Martin, detektiv, ztratil smysl života. Nyní se opět dostává na onu loď a zjišťuje, že mrtvých na lodích je více, než si myslel. A ani tentokrát není o záhadná úmrtí nouze.

21.03.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Mrazivý psychothriller o domácím násilí. Tenhle příběh je navíc opředen mnoha úmrtími. Kniha vypráví příběh ženy, která to neměla lehké už od dětství, a proto byla snadnou obětí. Shodou náhod se po letech zdá, že by mohlo být i lépe. Jenže Albert je horší, než si kdo myslel....

Minimálně ta část týkající se teroru a násilí za zavřenými dveřmi je bohužel víc než reálná. Je dobré si tohle uvědomit. Autorka vykreslila atmosféru drsně, syrově a velmi opravdově.

17.03.2022 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M. W. Craven

Skvělý příběh s Washingtonem Poem, který je vlastně donucen i přes původní suspendaci začít pracovat na případu Upalovače. Začne spolupracovat s megachytrou analytičkou Tilly, která je zprvu roztomile naivní. Její vývoj odpovídá Poeově pozdějšímu pomyšlení "Co jsem stvořil?". Samotný příběh má super gradaci a především logické a jasné řešení. Jednoduše víte na konci přesně, proč se takové činy děly. Úžasné je i porozumění a lidskost ze strany Poea. Ačkoliv ne všechno je na konci úplně jasné.
Za mě super čtení a těším se na další díly.

17.03.2022 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Amy a Nick jsou manželé pět let. Jsou dokonalý pár, lidé je obdivují. Za zavřenými dveřmi ale dochází k rozkladu vztahu. Amy pak jednoho dne zmizí a na Nicka padá obvinění z toho, že své manželce ublížil.
V příběhu v podstatě brzy přijdete na to, kdo je kdo. Vyprávění střídavě z pohledu Nicka a Amy také odhaluje temné stránky jejich vnitřního světa.

Posledních zhruba 100 stran se poměrně táhlo, celkově ale psychothriller ano, jen trochu překombinovaný. Kdyby to šlo, tak bych dala 3,5*.

13.03.2022 3 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Mrazivý příběh o malých holčičkách unesených a vězněných manželským párem. Tito manželé, Malcolm a Harriet, vnímají dívky jako vlastní dcery a jsou přesvědčeni, že je chrání.
Temný příběh, na jehož konci čtenář zjistí, že svět není černobílý.

13.03.2022 3 z 5