tonysojka oblíbené citáty
„ Chuť jablka není ani v jablku samém - jablko samo neobsahuje chuť -, ani v ústech toho, kdo je jí. Vyžaduje kontakt obou. Podobně je to s knihou, se sbírkou knih, s knihovnou. Vždyť co je kniha? Kniha je fyzický předmět ve světě fyzických předmětů. Je to soubor mrtvých symbolů. A potom přijde ten správný čtenář a slova - či spíše poezie za slovy, neboť slova sama jsou pouhé symboly - náhle oživnou a máme vzkříšení slova.“
— Jorge Luis Borges
— Jorge Luis Borges
„ Rozdíl mezi životními pocity člověka ve dvaceti a ve čtyřiceti letech je naprosto jasný: ten první má před sebou život, ten druhý smrt. Je to tak jednoduché. A přece to ve dvaceti letech skoro nikdo nechápe.“
— Jan Zábrana
— Jan Zábrana
„ A její argumenty, že duševně krním, jsou směšné. Že nečtu noviny a nezajímá mě, na kterém konci světa si nějaká nula uprdla, že nechodím do kina na stupidní americké braky, že se nedívám na karcinogenní televizi, že neposlouchám ty kleštěnce v rádiu, že odmítám obdivovat hromadu písku nebo tele v láku jako umělecké dílo, že nečtu současnou literaturu, která mě děsí stejně jako rakovina prostaty, že mi přijde zbytečné mít na každou volovinu názor, že radši opravím hajzl, který nesplachuje, než abych poslouchal žvásty o postmoderní globální civilizaci, že desetiminutový rozhovor s Fialou je mi stokrát milejší než semestr o funkcionalismu, že se nikam netlačím a nederu ... Jestli tohle představuje duchovní rozvoj, tak ano, přiznávám, že krním. A rozhodně chci v tom krnění pokračovat. (Deník kastelána)“
— Evžen Boček
— Evžen Boček
„ Po Denisčině prásknutí dveřmi se paní Tichá zeptala, co je waldorfská škola.
Josef jí vysvětlil, že se jedná o školu, kde státem posvěcená anarchie dosáhla takového stupně, že její absolventi se po osmileté docházce stěží zvládnou podepsat tiskacím písmem bez vyplazeného jazyka. (Poslední aristokratka)“
— Evžen Boček
— Evžen Boček
„ V Česku není možné strávit dvě hodiny v hospodě, ať už na vesnici nebo v Praze, aby se tam nepomlouvalo. Mně to jde poněkud na nervy a nezajímá mě to.“
— Karel Schwarzenberg
— Karel Schwarzenberg
„ Já si myslím, že ani na Západě neexistuje nějaká univerzální pravda. Ta je vždy jen v transcendentu. Pravda není nikde na této planetě.“
— Karel Schwarzenberg
— Karel Schwarzenberg
„ Dovolte, abych pověděl, že není žena nejkrásnějším tvorem stvoření: je jím stárnoucí muž anebo stařec, vydaří-li se.““
— Pavel Eisner
— Pavel Eisner
„ Může se stát, že jazyková kultura národa pokulhává za jeho jazykem. To je případ váš, vy lidé čeští. Máte v rukou stradivárky, a hrajete na nich jako šumaři.“
— Pavel Eisner
— Pavel Eisner
„ Jazyk je skříňka Pandořina, napěchovaná dary dobrými i nedobrými. Umožňuje myslet i nemyslet, hořet ohnivým keřem ducha i blbnout.“
— Pavel Eisner
— Pavel Eisner
„ "V každém věku si lidé koření trpký pokrm svého života jinými idejemi, aby ho mohli trávit ještě hůř."
Čtyřicet dnů“
— Franz Werfel
— Franz Werfel
„ Ti, kteří dokážou i v nestabilní společnosti založit rodinu, zachovat manželskou věrnost, zplodit a dobře vychovat děti a postarat se o staré rodiče, asi opravdu mohou být na co hrdí.“
— Tomáš Halík
— Tomáš Halík
„ Vyvětrat Hrad od zápachu nikotinu, kořalky, lží, vulgarit a hulvátství může jen člověk, který má vnitřní noblesu. (o Zemanovi)“
— Tomáš Halík
— Tomáš Halík
„ Občas s nadsázkou říkám, že startem globalizace byla Ježíšova věta "Jděte do celého světa a učte všechny národy."“
— Tomáš Halík
— Tomáš Halík
„ Je to klasický humbuk českých médií, která si ve věci náboženství pletou kardinála s kardiakem a jehovisty s jezuity.“
— Tomáš Halík
— Tomáš Halík
„ Co ještě včera chápalo společenské vědomí jako neslušné, to dnes běžně omlouvá, aby to zítra zřejmě přijímalo jako přirozené a pozítří možná dokonce jako příklad slušnosti.“
— Václav Havel
— Václav Havel
„ Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.“
— Václav Havel
— Václav Havel
„ To, co nás (v Česku) obklopuje, není „ateismus“, ale spíš naprostá nevzdělanost v této oblasti, která je semeništěm předsudků, intolerance a naprosté nepřipravenosti orientovat se v jedné z velmi důležitých oblastí současného světa.“
— Tomáš Halík
— Tomáš Halík
„ Mrtví se od nás vzdalují, a tak zvolna přestáváme rozeznávat jejich podobu. (Poslední stupeň důvěrnosti)“
— Ivan Klíma
— Ivan Klíma
„ Dar může být projevem lásky, úcty, účasti, nebo také výkupným za nedostatek lásky, úcty a účasti. (Poslední stupeň důvěrnosti)“
— Ivan Klíma
— Ivan Klíma
„ Cizoložství, je vlastně krádež, uchvácení cizího těla. V takových chvílích téměř každá žena vyzrazuje nejskrytější tajemství svého manžela, jenž jej olupuje o to nejlidštější tajemství jeho síly nebo jeho sladkosti.“
— Stefan Zweig
— Stefan Zweig
„ Ctnost a pověst dívčí je drahý diamant; nesmí však jako tento do ohně se dát, sic se rozplyne.“
— Jan Neruda
— Jan Neruda
„ On jediný dokázal dětem říci, že na světě je smrt, a nevylekal je.
(O Janu Karafiátovi v předmluvě k Broučkům v roce 1967)“
— Jan Skácel
— Jan Skácel
„ Mnoho lidí se domnívá, že moravská hymna je píseň Moravo, Moravo, Moravěnko milá. Není to pravda. Moravská hymna je mnohem krásnější, velebnější a je všelidská. Není národa na světě, který by měl tak inteligentní hymnu jako my, Moravané, kteří na rozdíl například od Slováků národ nejsme.
A přece jen málo obyvatelů zeměkoule moravskou hymnu zná. Dokonce ani všichni Moravci ne. Já ji znám a zpívám si ji velice často a s úctou. Hymnu líbezné země Moravské (která není zemí) nezahraje ani ta nejznamenitější kapela na světě. Nedokáže to. Protože moravská hymna je - ticho. Řeknu vám to naplno. Moravská hymna je pauza. Pauza mezi Kde domov můj a Nad Tatrou sa blýska.“
— Jan Skácel
— Jan Skácel
„ Něco nemůže "nebýt tak úplně pravda". Buď to pravda je, anebo není. Buď je něco skutečné, nebo to není vůbec. - Žena v okně“
— Daniel Mallory
— Daniel Mallory
„ Svět je nádherné místo. Nezapomeň na to. A nenech si to proklouznout. - Žena v okně“
— Daniel Mallory
— Daniel Mallory
„ Už někoho z vás napadlo, že přibližně v době, kdy se z povědomí lidí vytratil pojem zvaný DUŠE, se objevil Freud a představil místo něj EGO? Tomu říkám načasování! Copak se ten nesvéprávný trouba neobtěžoval chvíli zapřemýšlet? Osobně se domnívám, že lidé toho tolik nažvaní o svém egu jen a jen ze strachu, že nemají žádnou duši!“
— Mary Ann Shaffer
— Mary Ann Shaffer
„ Každý muž, který podvádí v kartách, spí s holkáma, přepadává banky, opíjí se a toulá se, jen hledá pravdu!“
— William Saroyan
— William Saroyan
„ Co je dobrého a špatného ve světě? Svět jako svět je dobrý, téměř všechno ostatní je špatné. Tohle je ta veliká pravda úžasného příběhu stvoření, kterou lidé buď pochopí, nebo zahynou. Na počátku bylo všechno dobré (a ne na konci, jak říkají pokrokáři), prapůvodní síly, jako existence, energie a život, jsou dobré svou podstatou. Život jako život nemůže být zlý, i když se dá zkazit. Mužství a ženství je dobré, přestože muži i ženy dokáží být naprosto otravní. Všechno lze zneužít! Z máku lze vyrobit drogu, z břízy metlu, z nevinného kamene modlu, a přesto dál platí, že svět vzdává slávu dobročinné rozmanitosti a určitosti všech věcí. I my bychom si měli pochvalovat, když už neumíme chválit, že ve skalách rostou břízy a máky v obilí. Všichni jsme povoláni oceňovat a obdivovat tenhle světový projekt, jako bychom byli účastni té prvotní plánovací komise, která ještě ve tmách připravovala první hvězdný plán. Nevíme, jestli uspěje, ale víme, že tento náš život je velkolepý a překvapivý podnik. Evoluční optimisté sice zapomněli, odkud sami pocházejí, nevědí, kam život směřuje, a přesto vědí, jaký má konec. Existence je zlá. Zvířata se rvou a požírají. A oni trpí strašlivou závratí z moří a hvězd, jako by žili nad propastí vesmíru. Snad by je měsíc na venkově vyléčil. Připomínají jednu dámu, která odmítla pít mléko od špinavé krávy, protože dává přednost mléku z čistého obchodu.“
— Gilbert Keith Chesterton
— Gilbert Keith Chesterton
„ Naše nesmrtelnost spočívá v naší nezničitelný touze žít, tak jak chcem my a ne někdo jinej, radši s milionem pochybností, jestli je to dobře, tak jak to chcem, než bez jediný pochybnosti, ale podle představ nějakýho vejtahy. (Zdivočelá země)“
— Jiří Stránský
— Jiří Stránský
„ Ten, kdo se neustále ujišťuje o tvé důvěře, tě zradí jako první.
(No a já, str. 88)“
— Delphine de Vigan
— Delphine de Vigan