Ani později, ani jinde přehled

Ani později, ani jinde
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401632/bmid_ani-pozdeji-ani-jinde-c5R-401632.jpeg 4 715 715

Pařížské metro je svět sám o sobě, denně v něm na sebe narážejí a míjejí se statisíce navzájem si cizích lidí, jejich osudy však bývají nejednou podobné. Mathilda, mladá vdova a matka tří dětí, vstupuje do tohoto podzemního bludiště s nadějí, že potká nějakou spřízněnou duši, možná i muže svého života. Je příliš sama na své trápení, hlavně v práci, kde pomalu podléhá psychickému ponižování. Ani Thibault, terénní lékař, po rozchodu s přítelkyní neprožívá nejšťastnější období a každodenní, ne zrovna radostná rutina cest za pacienty mu nepřidává na životní energii ani optimismu. Mathilda i Thibault jsou v mraveništi desetimilionového města velmi osamělí. Oba intenzivně touží po blízkosti někoho, kdo by jim rozuměl a kdo by je miloval. Je málo pravděpodobné, že se setkají. A pokud se setkají, je pravděpodobné, že i oni se minou. Někdy je osud záležitostí vteřiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Odeon

Les Heures souterraines, 2009

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ani později, ani jinde. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (185)

alca-212
19.09.2024 5 z 5

Moje druhá kniha od autorky, takže zatím nevím, jestli se i v těch jejích zbývajících objevují taková řekla bych vážná témata. Pevně doufám, že ano. Moc dobře se mi to četlo, bylo to uvěřitelné, cítila jsem s Mathildou i Thibaultem. Pro mě krásná kniha...
V naší sídlištní knihovně všechny autorčiny tituly máme, takže si je určitě přečtu. Ale budu si je dávkovat... abych se na ně mohla delší dobu těšit.

opic 12
17.08.2024 4 z 5

Nesnesitelná lehkost všedního dne.
Anonymita davu.Nezájem.Lhostejnost.
Kdo si užívá manipulace,kdo naopak strádá,dusí se.
Vymanit se a vzepřít.Pohled na svět očima Mathildy (v knize má více prostoru),a druhé postavy Thibaulta.
Trýznění psychické,kdo by je nezažil ? V práci či ve vztahu ?
Ukončit vztah (kéž nás láska roztrhá na kusy) kdo hledá něhu,porozumění,oporu,dotyk,letmé pohlazení ?
Tak se probud,pokrytče !
Ta utkvělá představa,která se přelévá do paranoidních pocitů: všechno je moje chyba,za vše mohu já.Nikdo jiný.
Ubíjející,trýznivé,sebeobvinující po celý den.
Toxické šlehání na dvouch frontách.V práci bičování od nadřízeného skrčka.Večer v posteli,jak scéna ve filmu.Po milování peřiny až ke krku a vůbec nepoužívaj kapesníčky :-) většinou si zapálej retko (asi nemaj problémy z dechem).
Jenže tenhle přípěh to je jiná.Přirozenost životní etudy jednoho obyčejného dne dvou zdánlivě opoštěných duší ve lhostejném velkoměstě.
Nezměrná opuštěnost a samota,které nevyřeší ani docela obyčejná náhoda.
Jestli existuje láska na první pohled ? Hurá na ní : Kino hvězda - v 19.30.
Delphine de Vigam,sympatickým přístupem,píše stroze,ale o to víc přístupněji.Ví přesně o čem píše a proč to tak je.
Tohle přeci známe.Potkáváme se.Míjíme se.Zavadíme o sebe.Pohledy upřené.
Lidské postavy mizejí a zase každý další den se objevují.
Každý den zase a znovu.Snesitelně nesnesitelné a díky za každé další ráno.
Ta všednost,ubíjející stereotyp ! Co takhle změnu ? No tak héééj !
Z toho by se nejednomu člověku rozkočhlava.

Jane2016
17.07.2024 5 z 5

Deplhine de Vigan je autorka, kterou jsem si v poslední době velmi oblíbila. Její knihu s názvem „Podle skutečného příběhu“ jsem zhltla během chvilky a příběh ve mně zanechal spoustu emocí. Dočtení této knihy pro mne tedy znamenalo, že se musím o tuto autorku více zajímat a přečíst si více jejich knih.

Příběh, který nám Vigan představila tentokrát, obsahuje dva příběhy. Mne osobně zaujal více příběh Mathildy. Z její životní situace přímo srší beznaděj a smutek. Mnohdy na mne tyto pocity přímo vystupovaly ze stránek a jako by se zhmotnily do mě samé. Jde o náročnější čtení. A ačkoliv se jedná o novelu, vyhraďte si na knihu čas. U tohoto čtení nebudete přeskakovat řádky, ale naopak se budete k jednotlivým frázím a větám opakovaně vracet.

Thibaultův příběh se mne také dotkl, ale nezanechal ve mně tolik pocitů jako příběhová linka Mathildy.

Knihu hodnotím plným počtem hvězd, jelikož mě styl psaní autorky velmi baví. Rozhodně se nejedná o poslední knihu, kterou bych od ní četla. Příště se pustím do „No a já“.

Michaela Klevisová: Ze všeho nejraději vnímám jen přítomnost

22.06.2021

Knižní novinky (8. týden)

17.02.2019

Ze všeho nejhorší je každé ráno to samé: ten okamžik zděšení. Být v posteli a uvědomit si, co ji čeká.

V každém mileneckém vztahu funguje jakási forma infuze: bezmezná krvežíznivost.

Přesto zranění láskou není příslibem ničeho: ani později, ani jinde.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Ani později, ani jinde v seznamech

v Právě čtených6x
v dalších seznamech5x