Pět brazilských novel přehled

Pět brazilských novel
https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74590/bmid_pet-brazilskych-novel-eCk-74590.jpg 4 14 14

Novely pěti brazilských autorů reprezentují mnohavrstevnost současné brazilské prózy. João Guimarães Rosa: Dál – dál a dál (Dão-Lalalão, 1956) – příběh honáka, který se musí vypořádat s vlastní důstojností a nejistotou své lásky k okouzlující bývalé prostitutce. Clarice Lispector: Okamžik pro hvězdu (A Hora da Estrela, 1977) – sugestivní pokus o vcítění do nitra pologramotné vesnické dívky. Osman Lins: Retábl svaté Joany Caroliny (Retabulo de Santa Joana Carolina, 1966) – portrét venkovské učitelky, která svůj život zasvětila pomoci druhým. José J. Veiga: Hříchy kmene (Os Pecados da Tribo, 1976) – osudy pralesní pospolitosti v brazilském vnitrozemí, která je vystavena vnějšímu tlaku. João Antônio: Paprika, Perus a Hezoun (Malagueta, Perus e Bacanaço, 1963) – příhody svérázných postaviček saopaulského podsvětí.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pět brazilských novel. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (5)

KapitánSmrt
26.10.2023 3 z 5

Zajímavý průřez brazilskou literaturou 20. století. Nejvíce mě zaujala novela první, která je krásnou a detailní psychologickou studií jednoho drsného chlapíka, který ale též pochybuje sám o sobě, o své roli ve světě, o svém životě, své ženě, svých přátelích. Tedy je stejný, jako my ostatní. Trochu mi zde autor připomněl takového trochu surového Prousta. Okamžik pro hvězdu mi naopak přišel jako laciná manýra, i když se příběh čte poměrně dobře. Všechny příběhy ale reflektují těžký úděl chudých lidí v Jižní Americe a jsou tak poměrně dost sociálně kritické. Žít v Brazílii asi není žádný med. Zvláště, když nejste součásti zdejší bohaté elity.

ludek.n
23.09.2022 3 z 5

Když se mi Pět brazilských novel dostalo do ruky, přemýšlel jsem, zda jsem už někdy četl něco od autorů, hlásících se k této národnosti. Musel jsem si bohužel přiznat, že Brazilci se mé literární zkušenosti doposud vyhýbali. O to zvědavější jsem byl na vybranou pětici, která se prezentuje svými pracemi v této sbírce. Byl jsem zklamán, nebo nadšen? Po pravdě ani tak ani tak, můj celkový dojem uvízl někde uprostřed. Pokud bych hodnotil čistě příběhy jako takové, jejich sílu a dějovou zápletku, asi bych celou pětici poslal hned a bez váhání někam na dno šuplíku a více bych o nich nechtěl nic slyšet ani je vidět. Jenže tady úřadují a polívčičku si přihřívají ještě další složky, které fungují více na emocionální bázi: atmosféra, styl a jazyk. Namísto skutků a činů tak sledujeme pocity, stavy, myšlenky, vnitřní dialogy jednotlivých postav. Před očima se nám odehrávají věci nevídané, žongluje se se slovy i náladami, mění se úhly pohledu, jedna postava se vciťuje do druhé, přičemž sám tvůrce je předobrazem tohoto procesu… Každý z autorů přitom přistupuje ke zvolenému tématu jiným způsobem a odlišně od ostatních. Je to originální a zajímavé.


Apo73
10.05.2021 3 z 5

Souhlasím s ostatními pisateli, že jde o dobrý výběr novel. Jsou dostatečně různorodé, napsané úplně jinými styly, jsou to různé světy. A teď jde jen o to, co komu sedne. Mně absolutně nesedla Okamžik pro hvězdu, která mě svým pseudointelektualismem a sebestřednou pózou doháněla k zuřivosti a chtěl jsem tu knihu celou zahodit. A protože asi nemám moc rád povídky, kde se nestane vůbec nic, tak mě nezaujala ani Paprika, Perus a Hezoun, jakkoliv editorka píše o autorovi, že je to klasik. Zato mě velmi potěšila prudce erotická a přitom sociální povídka Dál - dál a dál, a absolutní jedničkou, která je podle mě skvostem povídka Hříchy kmene od José J. Veigy. Ta ironie, přitom smysl pro absurditu a zároveň sonda do naprosté bezvýchodnosti - tahle kombinace je skutečně vynikající a nechtělo se mi věřit, že je to povídka ze stejného výběru. Takže tyto dva texty by měly dostat plný počet bodů a "trpí" tím, že to je výběr, a tak ty horší je "táhnou" dolů. Ale je to jen můj názor. Co mi ale přijde zvláštní, že o Brazílii jsem se toho moc nedozvěděl - nemyslím geograficky nebo fakticky, ale jakoby se ty novely odehrávaly všechny na nějakém obecném místě. Když to srovnám s Calderonovou povídkou Indián to nemá lehké (viz jinde), tak tam je Kolumbie v plné parádě se svými problémy a mentalitou - tady je to trochu vzduchoprázdno. Což z povídek dělá určité obecnější svědectví, to je asi dobře. Ale jak to není místně usazené, je to celí trochu bezkrevné.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Pět brazilských novel v seznamech

v Přečtených19x
v Doporučených2x
v Mé knihovně38x
v Chystám se číst15x
v Chci si koupit2x
v dalších seznamech1x

Autoři knihy

João Guimarães Rosa
brazilská, 1908 - 1967
Clarice Lispector
brazilská, 1920 - 1977
Osman Lins
brazilská, 1924 - 1978
José J. Veiga
brazilská, 1915 - 1999
João Antônio
brazilská, 1937 - 1996