Populární knihy
/ všech 29 knihNové komentáře u knih Ota Ulč
Pacifik
„„Mnohé stromy měly velikánské rudé květy – zejména flamboyante čili poinciana, takže být básníkem za první republiky, byl bych nucen obohatit národ revoluční poemou.“
To jsem vážně teprve druhý člověk, který tuhle knihu komentuje? Lidi, čtěte „Pacifik“, pokud vás tahle končina alespoň elementárně zajímá! Ač psaný s nekorektní odlehčeností, mně poskytl všechny vědomosti o Tichomoří, které jsem si momentálně přála. Třeba:
* Nejvyšší příjem na hlavu (na světě) mají v republice Nauru, bohaté díky fosfátu. Místní ale trpí civilizačními chorobami (třeba obezitou či cukrovkou) a také vysokou sebevražedností.
* Nejvyšší míra stresu zase trápí Papuánce, poněvadž žijí v neustálém strachu z krevní msty. V nitru ostrova se dál činí lovci lebek a ani hlavní město Port Moresby není bezpečné, přibývá přepadení a znásilnění (hlavně bělošek).
* Ač byli misionáři na Vanuatu masakrováni nadprůměrně často i na pacifické poměry (jak napovídá třeba toponymum Mučednický ostrov), nakonec se tu uchytili a výrazně zlepšili postavení žen. Do té doby se pěstovala filicida a pohřbívání vdov zaživa, ženy byly také preferovány při kanibalských hostinách a při zotročování. Na ostrově Melekula ovšem dodnes ženich vyráží nevěstě přední zuby.
* Jak známo, na Letničním ostrově (Vanuatu) skáčou mladíci z 30metrové věže, k níž jsou přivázaní liánou za kotník. Podle pověsti vznikl malebně sebevraždený obyčej takto. Muž pronásledoval nevěrnou manželku, jež mu utekla na věž. Tam ho přemluvila ke společné sebevraždě, jenže sama se nepozorovaně přivázala liánou, díky čemuž, na rozdíl od chotě, přežila. Mužská část ostrova dodnes kompenzuje ztrátu sebevědomí opakováním téhož, jen lstivým skokanem s liánou bývá tentokrát gentleman.
* Nejhůře postiženým městem II. světové války se stala Manila, předčila dokonce Hirošimu (!), Drážďany či Varšavu.
* Japonské cestovní kanceláře pořádají výpravy na Šalamounovy ostrovy a na další místa pacifických masakrů, kde pozůstalí uctívají, hledají a pohřbívají své milované/předky, případně upokojují jejich duchy. V 70. letech se ovšem ukázalo, že válku na různých zapadlých střípcích tichomořské souše přežil nezanedbatelný počet Japonců, potloukajících se osaměle v džungli. Objevováni byli ještě dlouho poté.
Psané je to s neuvěřitelnou stylistickou extravagancí a kreativitou, která mně sedla. Řekla bych, že Ulč coby spisovatel vyniká v české literatuře nejenom cestopisné. Jenže na jeho slovní zásobě se přece jen projevuje emigrace do USA, mnohé reálie jím zmiňované mají zavedené české názvy, které byl asi autor líný hledat (flying fox = kaloň, stone fish = odranec, pentecostals = letniční křesťané...). Strefování do komunismu bylo na můj posametový vkus zbytečně mnoho (knížka vyšla v roce 2004). A pak mi tedy ještě přišlo, že autorovy poznámky o ženách jsou za hranicí základní úcty k lidské bytosti. Ale napsané je to moc dobře.
„Ještě že jsme na té suché straně ostrova, napadlo mě. Nebesa běsnila a tuny potopy přibývaly s každým zavzlyknutím českého uprchlíčka, jemuž je tak bráněno v exploraci Pacifiku.““... celý text
— JulianaH.
Malá doznání okresního soudce
„To nemá chybu.
Absurdity komunistické éry tajemství zbavené... wow!“
— Janadvorackova
Malá doznání okresního soudce
„Výborná kniha. Snad jen redakční práce pro vydání z roku 2013 mohla být lepší: konkrétně jsou tam citáty původně českých textů, které jsou překládány zpětně z angličtiny s tím, že autor o originály přišel. To jistě bylo jediné možné řešení v roce 1974, kdy byl daleko za železnou oponou. V roce 2013 by se myslím daly v českých knihovnách a archívech příslušné knihy a noviny dohledat. Minimálně chybí zmínka, že se o to někdo pokusil.“... celý text
— michal0133
Naši mezi protinožci
„Zajímavé příběhy našinců v exotice :).“
— Janadvorackova
Vandrování Pacifikem a okolím
„Stojí za přečtení. Výlet do exotiky v období, kdy u nás probíhal převrat.
Čtení má atmosféru jako při sledování tv dokumentu. Poznáváte věci, které by se vám asi líbily, ale vlastně jste rádi doma. I když... dálky lákají stále.“... celý text
— Janadvorackova
Ota Ulč knihy
Žánry autora
Literatura světová Detektivky, krimi Literatura faktu Romány Literatura česká Literatura naučná
Štítky z knih
Indie ekologie Čína korespondence vzpomínky ekonomika, hospodářství cestopisy Papua-Nová Guinea (Oceánie) kanibalismus Srí Lanka, Cejlon
Ulč je 6x v oblíbených.