vvikingg komentáře u knih
Kniha z období studené války, která byla vydaná v roce 1961 , když kniha vyšla, studená válka byla v plném proudu, část knihy by se dala nazvat zprávy z fronty ,, studené války,, , Na několika stranách jsou popsány, případy zadržení západních diverzantů a špionů. Nejznámější je případ pilota Powerse a špionážního letadla U-2, které bylo sestřeleno u Sverdlovska, Powers sestřelení přežil a později byl vyměněn za ruského špiona Rudolfa Abela. Další část knihy je věnována vzniku CIA a jejím šéfům zakladatel J.E. Hoower, později A. Dulles v době vydání knihy šéfoval CIA John MC Cone. Závěr knihy se zabývá působením CIA v v tehdejším NSR, a provokace proti NDR, Polsku, Československu, Maďarsku. Tehdy velel západoněmecké spolkové výzvědné službě Reinhard Gehlen, bývalý generál wehrmachtu, šéf zpravodajců za 2. světové války na východní frontě. Kniha je poznamenaná dobou a socialistickou idelogii , ale kdo má rád historie si zde zajímavé věci najde.
Stará publikace poznamenaná politickým klišé té doby kdy byla vydaná. Knihu jsem našel v knihobudce a zajímalo mě jestli tam bude něco o výcvikovém prostoru Waffen SS na Benešovsku. O prostoru ani čárka za to se můžete dočíst o ilegálním časopise KSČ na Benešovsku - Rudé malodílny a další lahůdky, vráceno do knihobudky.
Ta to kniha byla opravdová lahůdka, psáno staročeštinou, Winter pojednává jak jedli naši předkové a nechybí mu smysl pro humor cituji: divná to jména bijí do očí , to nejprve přečet nadpis,, jelen nový z hovězího masa,, jelen z vola poměl jsem se radostí, že naučím svojí ženu metamorfose , kterak z vola dělati jelena. Ale chyba lávky, šidba to !!!! Jelena podle receptu Severynova a Bavorova dělá se tak, že sprostého vola nakrájíš do krve volské nebo slepičí, vsypeš všechno koření a pořádnou porci jalovcového chvůje. Tak poznáš kuchařko česká, že tvoje předkyně už před třemi sty lety uměli šidit jazyk našich otců. Hned jsem si vzpomněl na Babicu a jeho náhražky , nemáme - li smetanu , dáme bílý jogurt, nemáme - li telecí maso přidáme párky :-).-). Babice se dostal i do Slovníku hacknuté češtiny, babicovat znamená vařit z náhražek surovin, které sníží chuťovou a estetickou hodnotu pokrmu, například zaměnit hovězí svíčkovou za drůbeží párky :-):-) hospodě , kde tohle praktikují se říká babicárna. Knize 5 hvězd jak jinak.
Od Butlera jsem už nějaké knihy , ohledně jednotek SS četl a byly velmi dobře napsané s málo známými fotografiemi. Kniha o Gestapu nebyla špatná, ale nedosahuje kvality knih o SS. Docela jsem byl zklamán když autor v kapitole Atentát na Heydricha napsal, že Beneš podporoval a povzbuzoval milatantní komunisty v protektorátu, byla to Moskva v čele s Gottwaldem, která si připravovala živnou půdu na převzetí moci po 2. světové válce, viz Únor 1948.
Dodnes mezi botaniky velmi ceněný klíč k určování rostlin, doplněný perokresbami , který u nás vyšel i když je staršího data. 973 stran doslova nabitých informacemi, mezi botaniky stále používaný, podobně jako kniha Klíč k úplné květeně Československé F.Polívka, J. Podpěra, K. Domin z roku 1928.
Soubor obsahuje 41 kartiček našich nejznámější plevele, na přední straně vyobrazení rostliny, zadní strana obsahuje popis rostliny, rozmnožování a způsob likvidace. Jde o o starší publikace a kromě způsobů mechanické likvidace jsou zde uvedeny pesticidy, které se dnes už nevyrábí, nebo jsou zakázané.
Naprosto úžasné ilustrace Karla Svolinského, kniha obsahuje věrné vyobrazení115 druhů rostlin, na konci knihy většinou 5 řádkový stručný popis.
Vlastním vydání z roku 1936 ( nakladatelství Vesmír), naprosto věrné ilustrace Karla Svolinského. V předmluvě autor píše, milovník přírody nepotřebuje dlouhých popisů , ty si vyčte přímo z rostliny a proto vysvětlivky k rostlinám jsou co nejstručnější, velmi hezky napsané. Některé rostly měly tehdy jiné názvy, třeba sněženka podsněžník je zde uvedena jako podsněžník bílý, janovec metlatý jako janovec obecný.
Stále v knihovně ilustrace rostlin v obou dílech od Květoslava Híska naprosto dokonalé, oba díly obsahují 698 druhů se stručným popisem
Další z knih M. Šimka tentokrát si vzal na paškál politiky společně se Zuzanou Bubílkovou, dialogy, které kdysi běžely v TV po roce 2000, politici jsou vděčné téma a jsou pořád stejní, Slávkův výrok politici mluví jako kniha, jen někteří by potřebovali do vazby, hovoří za vše :-):-). Opět příjemné odreagování a vzpomínámí na politiky, kteří už zmizeli v propadlišti dějin, Šimkův politický humor je aktuální i v dnešní době. Kniha kromě dialogů se Z. Bubílkovou obsahuje politické aforismy.. politici před volbami začnou být aktivní, což je často větší pomsta národu,kdyby nadále nedělali nic,
Reihard Heydrich o nás řekl , že jsme národ smějících se bestií a tom je tohle kniha drsné anekdoty z období protektorátu , reagující typicky českým švejkovským pohledem na danou situaci. Po Mnichovské dohodě se vyprávěla tato anekdota, Hitler se žení, nepovídejte, a koho si bere ,, tu dvacetiletou ( myšleno Československo), na jaře 1944 kolovala tahle, jaký je rozdíl mezi Hitlerem a kuřákem - žádný oba s lítostí koukají jak jim ubývá domovina. Na podzim 1944 , v Protektorátu budou povoleny dva plesy ??? jeden v Brně pro partyzány , druhý v Praze pro šmelináře. Z vlastní porážky su dělali srandu i Francouzi ve filmech Kam se poděla 7. rota a 7. rota za úplňku.
První seznámení s autorem a spokojenost, kniha je taková mozaika málo známých příběhů před pádem Rakouska - Uherska až po uchopení moci Gottwaldem. Autor se opírá o historicky doložené události, žádné smýšlené postavy, opírá se o historická fakta a tehdejší tisk, kniha je proložena dobovými fotografiemi. První příběh je o Jubilejní výstavě v Praze v roce 1891, měla obrovskou návštěvnost, vytočilo se zde 615 hl piva denně, výstava měla velký úspěch, byly zde pavilony s tehdejšími průmyslovými , zemědelskými výrobky, jen německý tisk v Liberci a Jihlavě výstavu pohanil,, obyčejný český jarmark, kde se hrozně pije :-):-), šlo o český podnik bez Němců , ti zde vystavovalo své produkty sporadicky. Ital Mattonni využil balon vzduchoplavce Max Wolffa z vilémovského Německa k reklamě na svoji minerální vodu Kysibelka, odvážlivci mohli z upoutaného balonu shlédnout z výšky celou výstavu. Bohužel kapitán Wolff se jednou opil , přefoukl balon a ten praskne a spadne na střechu slévárny, ale osádce se nic nestane, na příští výstavu pozvou Češi francouzského vzduchoplavce Godarda s balonem Victor Hugo. Takových příběhů je zde více, například stržení Mariánského sloupu v roce 1918 Frantou Saurem prezidentem Spojených států Žižkovských, Franta Sauer organizoval i bitvu na Bílé hoře, která skončila fiaskem, husité , lumpen proletariát ze Žižkova se opil a vyhráli křižáci. Kromě úsměvných příběhů jsou zde i příběhy z politickým podtextem , pád pojištovny Fenix ve 30. letech, pokus Němců odstranit Beneše v roce 1938 na všesokolském sletu na Strahově, výcvik Svatováclavské roty v dubnu 1945 ( česká SS ) na Čeperce u Unhoště a mnoho dalších málo známých historických příběhů. Kdo má rád českou minulost , knihu doporučuji.
Opět klasika staré, dobré zahrádkářské literatury po dědovi. Okrasných dřevin , které se nyní na zahradách pěstují přibylo, nenajdeme zde módní korejské jedle, barevné javory a další exotické dřeviny. Na svoji dobu byla kniha nadčasová, velmi dobře pamatuji jak děda pěstoval okrasnou popínavou vistárii a krásně kvetoucí škumpu. V knize je uvedeno přes 200 okrasných dřevin, které zdobily tehdejší zahrady.
Knižní podoba dialogů , které běželi v TV v 80. letech, proložena krátkými povídkami M. Šimka, Jak si postavit vor, jak si vyrobit bumerang, Jak správně telefonovat atd. S autory vystupoval P. Nárožný, z které dvojice vždy udělala pitomce a vytáčela k nepříčetnosti, typicky Šimkovým humorem a Sobotovými poznámkami mimo dané téma, nestárnoucí humor 80. let.
Velmi kvalitní a obsáhlá publikace nezbytných rad při zakládání zahrady a následném pěstování ovocných a okrasných dřevin, vinné révy , zeleniny. Kapitoly v knize se zabývají podrobnými podmínkami úspěšného pěstování, včetně uskladnění a ochraně proti škůdcům. Kniha je sice staršího data , ale neocenitelné rady. které jsou aktuální i dnes. Jedna z biblí zahrádkářů podobně jako 1000 dobrých rad pro zahrádkáře R. Šrot ( SZN 1972), Encyklopedie zahrádkáře 2 díly J. Kutina a kolektiv (SZN 1982). Dnešní publikace takové kvality nedosahují a některé rady prověřené generacemi zde těžko najdete.
Tohle není encyklopedie, ale obyčejný paskvil , když někdo překládá knihu , která je určená pro český trh , měl by si něco o daném tématu něco v knize přečíst, ne každá kniha je určená pro český trh. Bylinky ubohost, chybí rozmarýn a další bylinky, (třeba pelyněk) ale dobrý do salátu je vratič :-) ,který je jedovatý pro vysoký obsah thujonu a od jeho užívání se dávno upustilo i v lékařství. Vratič se rozvěšoval kdysi do stájí , pro svůj zápach odpuzoval hmyz, který obtěžoval dobytek. Paní autorka uvádí 60 g vratiče do nákypu, nádivek. Neznám nikoho kdo by si do pokrmu nasekal monardu ( zavinutka) a pěstuje krkavec toten, z kterého su udělá omáčku k rybě. Houby to je taky něco rozeznáváme žampiony nerozvinuté, polorozvinuté, v plné zralosti a odrůdy s hnědými klobouky :-):-), smrž je pro svoji chuť sok lanýžů a další žvásty. Za desítky let kuchyni jsem nikdy nepotřeboval jako koření sassafras, orelán, ajowan a obejdu se bez něj i teď. Těchto lahůdek je v knize mnohem více, jedna hvězdička za povedené fotografie jinak odpad .
Po přečtení autorovi knihy Udělej si ráj s kterou jsem byl velmi spokojen jsem se dal to čtení Gottlandu. První kapitola se zabývá vybudováním Baťova imperia, docela mě zaujalo heslo, které T. Baťa napsal na zeď filcárny - Nečtěte ruské romány na zdi gumárny byla odpověď - Zabijejí radost ze života. Budování pomníku Stalinovi, který měl svými rozměry rozdrtit minulost považuji za nejlepší reportáž z knihy. Celá kniha je sonda do české duše a smyšlení českého člověka v různých politických obdobích našeho státu, plný počet hvězd.
Autor , lesník expert sám sebe nazývá ,, starým fořtem, psal knihy v pozdním věku ( přes 80 let) a obdivuji jeho pamět. V této knize vzpomíná na vybudování národního parku v Laosu, pracovní pobyt jako šlechtitel dřevin v Tanzaii, Liberii, Keni, Pobřeží slonoviny a dalších státech. K jeho významným přátelům patřil botanik, biolog Václav Větvička, jehož poradna ohledně pěstování dřevin i jiných rostlin v časopisu Receptář se stala legendární.
Jako starší ročník pamatuji dvojici Šimek - Krampol z televize v 80. letech , společně se s nimi objevovala pořadech U. Kluková J. Fousek a další. Dialogy mezi Šimkem a Krampolem , byly slabší. Povídky z knihy jsou ale výborné za nejlepší považuji Jak jsem prodával kapry , Jak jsem hledal manželku, typický humor Šimka a Grossmana.