jaskr jaskr diskuze

☰ menu

1. Kniha, podle které vzniklo hudební dílo

Pište prosím u tipů na knížky, jaké hudební dílo inspirovaly. Některé knihy jsou jasné, ale u spousty nevím a rád bych si poslechl, jak knihu hudebníci zpracovali...
Můj tip: Bulgakov - Mistr a Makétka - inspirace pro Rolling Stones - Sympathy for the Devil

17.11.2024


Poznejte knihu podle první věty

jant02 - přesně tak.

25.09.2024


Poznejte knihu podle první věty

Autor pochází z Dominikánské republiky. Román dostal známou cenu.

25.09.2024


Poznejte knihu podle první věty

Říká se, že to má svůj původ v Africe, že to s sebou přinesl vřískot zotročených; že to byla smrtelná kletba Tainů, vyřčená ve chvíli, kdy jeden svět zanikl a druhý se zrodil; že to byl démon zavlečený do Stvoření skrz dveře hrůzy, které se otevřely právě nad Antilami.

24.09.2024


Poznejte knihu podle první věty

První kniha se štítkem řecká literatura, která alespoň trochu odpovídá zadání:
Jidáš líbal skvěle - Maira Papathanasopoulou?

24.09.2024


Odznaky

Lenka Vilka: u tempa píšte: "přijde mi zbytečné zde vysvětlovat pojmy, které si každý může během pár vteřin najít sám." Zjevně neumím hledat, ale např. google mi k pojmu "Tempo knihy" nic relevatního nenašel. K pojmu tempo mě odkázal k hudbě. Pokud Vám to zabere pár vteřin, můžete sem prosím dát odkaz, kde je popsáno co je myšleno pojmem Tempo v literatuře. Podle diskuze nejsem sám, kdo to neumí najít. A zároveň tím ukončíte dohodavání o významu.

11.08.2024


Čtete knihy s přebalem?

Vezmu to trochu zeširoka a možná to budou neuspořádané myšlenky, vhodné do jiných vláken. Nejsem knižní fetišista :-) a při čtení mě zajímá obsah (proto taky většinou čtu e-knihy) a obal mě může spíš odradit než nalákat - přijde mi, že skutečně zajímavých obalů je minimum. Přebal při čtení sundávám a nechávám v knihovně (několikrát jsem ho zničil, když jsem ho ještě nechával na knížce, kterou jsem sebou vozil na cestě do práce, do školy...), ale nikdy mě nenapadlo řešit, co je na pevných deskách pod ním. Až toto vlákno mě donutilo podívat se na knihy s přebalem a jak vypadá pevná deska :-)
I když v minulosti mohl mít jiný význam, tak přebal jsem vždycky chápal jak variantu, jak dát knize atraktivnější vzhled. Předpokládal jsem, že vytisknout přebal je levnější, než tisk na pevné desky. Pokud se pletu, budu rád, když mě někdo opraví. Případně přidat nějakou novou marktetingovou informaci (bestseller, zfilmováno atd.) na již vydanou kihu (opět levnější, než vydat znovu knihu s upraveným pevným obalem).
Pokud je grafika na obalu i přebalu stejná, tak má přebal možná smysl, pokud je na něm nějaka přidaná informace o autorovi/ději.
Pokud je na přebalu a deskách různá plnohodnotná grafika, moc nevím, co si o tom myslet.
Dál mám knihy, kde je na deskách nějaká jednoduchá variace z přebalu.
Ale nejvíc mi asi vyhovuje např. edice Světová litertura edice lidových novin. Jednoduchý přebal, pod ním černé desky s názvem a autorem na boku.
Je pro mě důležité, aby na pevném obalu byl napsaný autor a název knihy a je mi jedno kde. Vlastně nic víc asi nepotřebuji.
Vychází mi z toho, že až na pár výjimek, je pro mě přebal zajímavý jen kvůli anotaci :-)

14.07.2024


Poznejte knihu podle první věty

Ano, pokračujte

26.06.2024


Poznejte knihu podle první věty

Všechno někde začíná, i když s tím tvrzením mnoho fyziků nesouhlasí

26.06.2024


Poznejte knihu podle první věty

Podle ukázky bych tipnul nějakou povídku od Bradburyho. Ale podle nápověd by to mohlo být Pampeliškové víno

24.06.2024


Oblíbený autor

A přitom stačilo napsat, že o fantasy se ve školách neučilo (a je jedno, kdy autor knihu napsal). Moc nerozumím, co jste chtěl příspěvkem říct, autorů je obrovské množství a nejdě se učit o každém, jen protože ho má někdo rád. Hodně autorů, o kterých jsme se učili jsem si později přečetl a mám je rád, např. Bulgakov, Dostojevskij, Kafka, Steinbeck, Poe... A zároveň čtu autory. o kterých jsme se neučili. Z mého pohledu je na začátku položená otázka zbytečná, ale mohla by vést k zajímavé debatě o výuce literatury na školách...

03.03.2024


14. Kniha z prostředí Vaší poslední dovolené

Dívám se, že někteří mají s tímto tématem problém. Pokud jste někde spali alespoň jednu noc, je to dovolená - viz Comback, myslím díl Křik kormorána. Prostředí není jen místo. Může to být prostředí hotelu, pláže, lesa, domova, kempu. A klidně můžete brát dovolenou i v širším slova smyslu, ne jen v pravním, tzn. dovolená od zaměstnavatele. Takže téma mohou splnit i studenti. Jako dítě jsem jezedil s rodiči na dovolenou, i když jsem nikde nebyl zaměstnaný :-) Neberte tu výzvu tak smrtelně vážně, má to být zábava ;-)

08.01.2024


Hodnocení knih

Začal bych tím proč a jestli vůbec je nějaké dílo "pokladem". A musím s tím souhlasit? Musí se mi dílo automaticky líbit, jen protože někdy někdo řekl, že je význačné? Každý názor na jakékoliv dílo je legitimní, pokud si ho člověk dokáže obhájit a negativní názor rozhodně nesnižuje "kulturní inteligenci". Pro zajímavost, dokážete mi říct, proč jsou Čapek, Švejk, Babička národní poklady?

03.05.2023


Děláte si v knihách poznámky?

Poznámky knihu podle mě znehodnocují. Teda pokud nejste slavná osobnost. Byli byste ochotni koupit knihu z druhé ruky plnou poznámek a podtržení za stejnou cenu jako nepopsanou knihu?

03.05.2023


Dotaz pro čtenáře: Osoby v knihách a jejich role?

Občas bych seznam postav uvítal. Obvykle u knih, které čtu dlouho nebo v nich vystupuje hodně osob. Případně u překladů z jazyků, které mi nejsou blízké a jména postav se mi špatně pamatují.

15.01.2023


18) Kniha, jejíž děj se odehrává ve vesmíru

Z wikipedie: "Vesmír či kosmos je souhrnné označení veškeré hmoty, energie a časoprostoru, který je obsahuje. Zahrnuje tedy hvězdy, planety, galaxie, mezigalaktický prostor, temnou hmotu a další." Tzn. do tohoto tématu spadá prakticky cokoli.

08.12.2022


Nepředvídatelné finále příběhů

Několik neutříděných myšlenek k (na)předvídatelnosti.
Podle mě, čím víc toho člověk přečte/vidí, tím míň ho mohou knihy překvapit.
Myslím, že nějaký režisér řekl něco ve smyslu: Vše už bylo natočeno, můžu to jen zkusit natočit lépe. To platí i pro literaturu.
U zmíněné povídky "S úctou Jack Rozparovač" si nepamatuju, jestli mě konec během čtení/poslechu nenapadl, ale konec byl předvídatelný v rámcí "žánru" povídka. U hororových, detektivních, sci-fi povídek předpokládám, že budou mít "nečekaný" konec.
Nepředvídatelná může být literatura z jiného kulturního prostředí. Např. asijská litertura pro evropana. Ale opět platí, pokud člověk přečte více knih z dané země, začnou se vzorce opakovat.
Občas se autoři pokouší překvapti/šokovat. Ale často je to na úkor vnitřní soudržnosti vyprávěmí. Tzn. autor se snaží na konci "šokovat", i když tím poruší vše co konci předcházelo a konec vlastně nedává smysl. Nepředvídatelnost nutně neznamená "kvalitu".
Předvídatelnost pro mě není opakem nepředvídatelnosti. Spíš znamená dílo plné klišé, které nijak nevybočuje.
Na toto téma by možná šla napsat diplomka...
Ale abych odpověděl. Nepamatuju se, že bych za poslední spoustu let četl něco skutečně nepředvídatelného.

25.01.2022


3. Kniha od afrického autora

Nikoho nic nekousne, autor témat za ty roky ví, jak se v každém tématu nimráte. Navíc tu už podobná témata, jen z jiných zemí, byla. Co mi přijde smutné je, kolik lidí tu chce splnit výzvu, ale zároveň neopusit svou komfortní zónu. A hledá autory jako Tolkien nebo W. Smith, místo aby si rozšířili obzory.

08.01.2022


7. Kniha, jejíž autor je o 22 let starší než já

castiglione: s definicí "Kniha autora, který se narodil o 22 let dříve než já" by to bylo mnohem težší. Protože by to znamenalo stejný den a měsíc jako Vy. A co by měli dělat ti, co se narodili 29.2.

02.01.2022


13. Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen

Když je "ch" v českém slově, počítá se kvůli češtině jako jedno písmeno. Charlie není české slovo. V zadání není nic o české abecedě. Já i nadále budu brát výzvu jen jako zábavu a inspiraci. A ať si každý téma vykládá, jak uzná za vhodně. I když se to tady některým nebude líbit.

29.10.2021