Franz Kafka
rakousko-uherská, 1883 - 1924
Diskuze (40)
Přidat příspěvek
Na pražském Mariánském náměstí začala pod širým nebem výstava o Franzi Kafkovi v češtině. Expozici s texty knihy Radka Malého Franz Kafka: člověk své i naší doby a se sugestivními ilustracemi Renáty Fučíkové připravila ke stému výročí spisovatelova úmrtí Česká centra.
Spisovatel Franz Kafka neseděl jen v Praze za psacím stolem, ale také nadšeně objevoval cizí města, užíval si cesty po moři, obdivoval letce na akrobatických závodech a měl rád společnost. A miloval Itálii, kterou několikrát s radostí navštívil. I o tom je výstava v italské Bologni s obrazy malíře Andrey L. Ballardiniho.
Franz Kafka je nechtěný fenomén. Sám o sobě pochyboval, většinu svých literárních děl si přál posmrtně zlikvidovat, přesto dodnes žije nejen ve světoznámých románech a povídkách, ale také na tričkách či hrnečcích. Jaký byl doopravdy, zůstává záhadou. Přiblížit se ho pokouší rakouský kreslíř Nicolas Mahler v naučném i vtipném komiksu Kafka v kostce.
3. června 1924 zemřel spisovatel Franz Kafka. K popularitě jeho knih přispívá tíživá atmosféra absurdních situací, v nichž jsou hrdinové drceni mechanismy, které neznají, ani jim nerozumí. Ztotožnit se s takovými pocity nebylo ve třicátých letech nijak obtížné. Světová hospodářská krize a nastupující nacismus v Německu začaly svět v kafkovskou kulisu rychle proměňovat. Navíc se ví, že autor si přál zničení svého díla, což jej činí ještě dráždivějším. (Příběhy z kalendáře, Dvojka)
U příležitosti stého výročí úmrtí pražského spisovatele Franze Kafky (1883-1924) startuje v Galerii Roberta Guttmanna Židovského muzea v Praze výstava předního izraelského typografa a umělce Odeda Ezera s názvem Samsovo tajemství. Instalace ve stylu fiktivního dokumentu staví na fantaskní představě protagonisty jedné z nejslavnějších Kafkových povídek, Řehoře Samsy z Proměny.
Na plátno kin zamíří další velká postava našich dějin. Během následujících týdnů ožije Franz Kafka. Příběh slavného německého spisovatele, jehož domovem bývala Praha, natáčí polská režisérka Agnieszka Hollandová. Jmenuje se Franz.
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který se koná v květnu v Praze, samozřejmě neopomene ani tohoto významného spisovatele - zapojí se i do aktivit připomínajících 100. výročí jeho úmrtí.
Mottem aktuálního ročníku, které bude filozofickou linkou festivalu uvažující o účelu literatur a jak mění náš vnitřní život, je Kafkův citát „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás."
23. - 26.05. 2024 Výstaviště Holešovice
V roce stého výročí smrti FK je Centrum Franze Kafky v likvidaci a Společnost Franze Kafky, která vydala souborné vydání kafkových spisů, zdá se, nefunguje též. Jaký to paradox, jak české...
Dne 3. června 2024 uplyne sto let od úmrtí spisovatele a pražského rodáka Franze Kafky. Na mnoha místech a v řadě akcí, knih, blozích, podcstech, a dokonce i videohrách se na něj a jeho odkaz bude vzpomínat. Do ulic Prahy vyjede i speciální tramvaj, která bude toto výročí připomínat.
Letošní ročník Světa knihy provází citát Franze Kafky "Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás."
Odráží tak filozofickou linku festivalu, spojenou se 100 letým výročím úmrtí tohoto literárního velikána.
Kafkovo dílo a ústřední myšlenku bych charakterizoval následujícími body (Ty prvé jsou předstupně, teprve ten pátý vysvětluje pojem "kafkárna". Slovo "člověk" je možno chápat i v množném čísle "lidé", jelikož ale kafkárna se ve svých důsledcích týká jednoho každého člověka a nikoliv lidí ve smyslu lidstva, je vhodné následně zůstat u jednotného čísla. Šestý a sedmý bod jsou stručným poukázáním na "kafkárnu" v Kafkových stěžejních literárních dílech.):
1. Člověk si k usnadnění řešení svých nejrůznějších problémů vytvoří různé instituce, které mají tyto problémy hlídat a řešit. (To není kafkárna.)
2. Vytvořené instituce se osamostatní a začnou fungovat nezávisle na tom, zda řeší či neřeší problémy člověka. (Stále to není kafkárna.)
3. Činnost uvedených institucí se nejen osamostatní, ale ve své samostatnosti působí tak, že již jsou v rozporu s potřebami člověka. (Stále to ještě není kafkárna.)
4. Osamostatněné instituce začnou působit a působí vyloženě proti člověku. (Kupodivu ani toto ještě není kafkárna.)
5. Teprve nyní přichází konečně kafkárna. Člověk ubíjený a ničený osamostatněnými institucemi si těchto institucí váží a čím více ho ubíjejí, tím více je obhajuje, mluví a jedná v jejich prospěch.
6. Josef K. je jakési záhadné individuum, které si dovolí onu naprostou samozřejmost uvedenou v bodě 5. nechápat a dokonce se někdy dopouští té nehorázné nesmyslné činnosti, že se proti tomuto konglomerátu institucí a jimi ubíjených a zároveň je obdivujících lidí staví na odpor. V tomto postavení je téměř zoufale osamocen. V Zámku je Josef K. aktivní a kupodivu dopadne ještě dobře - instituce ho ignoruje a lidé si jen klepou na čelo co že to mezi ně vlezlo za podivína. V Procesu je to s Josefem K. zlé, tam je do této situace nuceně dotlačen a ať dělá co dělá, končí špatně. V povídce Proměna je Řehoř Samsa jakousi poměrně pasivní analogií Josefa K.. Osamocení jedince je zde dovedeno ad absurdum i jeho fyzickou proměnou.
7. Za asi nejkafkovštější literární výtvor bych uvedl povídku "V kárném táboře", kterou pokládám za to nejlepší, co Franz Kafka napsal. Návštěvník v ní představuje jakousi další, ale velmi slabou analogii Josefa K. - nestaví se na odpor, jen poslouchá, možná že se tiše diví. Stěžejní postavou je zde důstojník, v tomto případě jeden z těch lidí obdivujících instituce, jejichž protilidská nesmyslná činnost je zde dovedena do extrému, stejně jako osud dotyčného člověka (důstojníka). Čtěte, stojí to za to.
iDnes.cz, 28.5.2021
Izraelská knihovna dala na web Kafkovo dílo, dokumenty zrestaurovala
https://www.idnes.cz/kultura/literatura/franz-kafka-dilo-izrael-knihovna-zverejneni.A210528_131314_literatura_bur?
originál BBC
Franz Kafka: Manuscripts, drawings and personal letters go online
https://www.bbc.com/news/in-pictures-57267874
Velmi zajímavý rozbor díla F. Kafky medičkou, která dává do souvislosti jeho tvorbu s jeho zdravotním i duševním stavem. Stojí za přečtení:
http://absolventi.gymcheb.cz/2006/bastarka/oktava.htm#uvod
Kafkovy povídky a některé novely online v AJ:
https://www.kafka-online.info/works.htm
Vzhledem k tomu, že v ČR se stále dokola objevuje tvrzení, že Franz Kafka byl Němec, považuji za vhodné uvést zde i jiná stanoviska, na která jsem narazil:
Z Rakouska: Narodil se v Rakousku-Uhersku, konkrétně v Předlitavsku=Rakousku, mluvil Německy, po první světové válce se po pár letech z Prahy odstěhoval do Rakouska, kde i zemřel. S Německem ho nic nepojí a je tedy nesmysl považovat ho za Němce.
Šlo by argumentovat i ve prospěch Kafky Čechoslováka: Byl Československým občanem, a navíc Československo umožňovalo Židům hlásit se k České, Slovenské nebo jiné národnosti a judaismus uvádět jen jako víru, nebo se hlásit přímo k Židovské národnosti. Údajně bylo první na světě, které přijalo židy jako součást národa (alespoň se to učí ve školách v jedné nejmenované zemi v Asii).
Osobně mám zato, že snažit se každého násilně zaškatulkovat do nějaké jedné národnosti je nesmysl, a u některých osob to při sebelepší snaze není možné. Jen jsem chtěl upozornit, že v ČR je dlouhodobý nešvar přesně dle extrémistického výkladu jistého A. Hitlera označovat každého německojazyčného člověka za Němce bez ohledu na to, že Němčina je oficiálním jazykem i řady jiných zemí, a v době Kafky byla rozšířena v celé další řadě států. ČR se v některých směrech nikdy neosvobodila od propagandy z doby Protektorátu.
I kdyby Kafka nenapsal nic víc než Proměnu, byl by jedním z největších prozaiků všech dob. Protože to je tak trefná věc, až z toho mrazí.
Jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Miluju způsob zachycování jeho myšlenek na papír. Nejvíc mě dostala jeho povídka Proměna, která je naprosto fenomenální ;)
Paixan- tak ono je to spekulativní. Je Kafka českým nebo německým spisovatelem? Narodil se v čechách, psal německy.
Je Kundera českým spisovatelem? narodil se v čechách a ted píše jen francouzsky...
a mnoho dalších...
nicméně... "nezáleží na tom umět zařazovat, ale na tom číst a chápat." (Pilátová Jana, v Hnízdě Grotowského, citace po paměti)
Franz Kafka - knihy
2024 | Ortel / V kárném táboře |
2007 | Proměna |
2005 | Proces |
1989 | Zámek |
2001 | Dopisy Mileně |
1962 | Amerika |
1990 | Povídky |
2001 | Ortel |
2009 | Doupě / Der Bau |
2002 | Proměna a jiné povídky |
Žánry autora
Literatura světová Fejetony, eseje Humor Literatura faktu Novely Povídky
Štítky z knih
deníky dopisy korespondence povídky přelom 19. a 20. století zfilmováno paměti, memoáry německá literatura podobenství angličtina
Kafka je 738x v oblíbených.
Dne 5.11. 2024 od 17 : 30 v Roudnici nad Labem, sál knihovny Ervína Špindlera přednáška Sylvy Pauli - Ráj Franze Kafky, která bude obohacena výstavou obrazů a videoprojekcí