1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11869 11869

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

desert.fox
03.08.2020 4 z 5

Na tuhle knížku si vzpomenu vždycky, když slyším, že máme osoby ohrožené sociálním vyloučením - anebo že jde někdo šopovat.
Newspeak je tady.
Problém vidím v tom, že se mnozí domnívají, že 1984 už byl, že je to fantazie a že se nás tato vize netýká. Ba ne, teprve se ustavuje.

Mudry
01.08.2020 5 z 5

Kniha už součástí povinné četby je. Dcera letos maturovala a tak jsem na knihu zas po letech narazila a tentokrát jsem dostala chut´si ji i opravdu přečíst. Chybu jsem rozhodně neudělala. Některé výroky "telestěny" mi trochu připomínaly dokonce i současné tiskové konference po jednání vlády :-)

branislav1814
26.07.2020 2 z 5

(SPOILER) Bohužel, tohle jsem moc nedával... První polovina ještě šla, pak ty politické kecy jsem musel přeskočit úplně, závěr už jenom se sebezapřením.

Artep071
23.07.2020 1 z 5

No tak tohle tedy néééééééé....nic absolutně nic ve mě tato kniha nevyvolala. Hrdina a systém ve kterém se děj odehrává je ponurý,ustrašený a nepříjemný, nepoutavý. Mě se to i celkem nezáživně četlo a to přečtu každou splácaninu ... za mě snad jen 1 * za a odvahu autora použít v románu tolik slov a dlouhých větných spojení.

vlkodlaq
23.07.2020

Kniha tak depresivní až mi běhá mráz po zádech. Orwell musel být svým způsobem geniální, že dokázal tak přesvědčivě předjímat vývoj společnosti. Je to samozřejmě mírná nadsázka, ale co jiného tu máme dnes? Ministerstvo spravedlnosti jako ministerstvo pravdy, ministerstvo financí jako ministerstvo hojnosti atd atp. Ta naše zářná demokracie nám začíná postupně mutovat a degenerovat v totalitní režim založený na ekonomice. Úřady o nás ví úplně všechno, velké společnosti jsou v těsném závěsu. Slovo soukromí má stále se měnící význam, úplné soukromí už prakticky neexistuje. Sice máme svobodu slova, ale nikdo neslyší. Na druhou stranu se nám tu začíná jako plíseň šířit fanatická korektnost, ať už genderová, nebo jiná. Přesto, že náš otisk v digitálním světě je už kompletní a úplný, stále nejsou digitální volby. Proč? Protože výsledek takových voleb by znatelně hnul politickým pozadím a to ta naše vláda dinosaurů pochopitelně nechce. A to přesto, že digitální volby i s pořizovacími náklady stojí třetinu těch "papírových". Z knihy je mi zle, protože odráží mnoho ze současné doby.

baterka.gs
22.07.2020 5 z 5

Tohle nemělo smysl být zařazeno do povinné četby na škole, do téhle knihy musí člověk dozrát. Jakékoliv náznaky, že by kousky tohoto úděsného světa mohly být implementovány, musí být ihned zablokovány. Ovšem nepropásli jsme tu příležitost s chytrými hodinkami, GPS v mobilu,kamerami ve městech, elektronické komunikaci a virtuálních peněz? Jak moc je tato kniha nadčasová a děsivá je asi jasné více než kdy jindy v naší historii..

Fambo
22.07.2020 5 z 5

Perfekntí kniha, nabudí ve vás nezapomenutelnou atmosféru a obrovskou iluzi, o kterou vás z čista jasna oloupí a vy budete jen koukat a nebudete ani vědět co si o knize dále myslet.
I po dočtení knihy na ni a její příběh stále myslím a dumám nad tím co byla pravda (či mohla být pravda) a co byla lež.

Lischka
20.07.2020 5 z 5

Skvěle napsaná dystopie. Neodvážila bych se ji číst, ale když mi bylo cca 16, poslouchali jsme s bratrem dramatizaci v rozhlase a byli jsme z toho - chvilku po revoluci - úplně unešeni. Poprvé od té doby jsem se odhodlala si knihu přečíst a nelituji, naopak jsem nadšená, protože přesně odpovídá mému dnešnímu vkusu.

Itchy
17.07.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četl. Ze začátku jsem měl trochu problém se začíst, ale pak jsem ji slupnul jedním dechem. Úžasná sonda nejen do totalitních režimů, ale i do života jako takového. Posledních 50 stránek se nedá číst jinak než se zatajeným dechem. Úchvatné dílo. Těším se, až si ji zase někdy přečtu znova.

tittanie
17.07.2020 5 z 5

Od téhle knihy jsem nečekala vůbec nic. Ale jak jsem ji dočetla zůstala jsem zírat s pusou dokořán. To bylo něco. Přímo pecka do mého života. Všechna ta opatření, totalita, iluze....
Myslím, že je potřeba číst knihu v dospělejším věku, nemusí to být 50, ale třeba 25 let, aby člověk pochopil a nemusel ji číst z donucení třeba k maturitě.

Romanka89
15.07.2020 5 z 5

Kniha, která mě za poslední dobu dostala asi nejvíce. Celkem není co dodat, zavést jako povinnou četbu. Člověka až mrazí ta podobnost s reálnem, ač jsem relativně "mládě" a socialismus jsem nezažila. Naivně jsem věřila v nějaký jiný konec, i když bylo celkem jasné jak to skončí, ale člověk opravdu hlavnímu hrdinovi fandil, jako snad žádné jiné literární postavě. Skvělý doslov Milana Šimečky (jestli se stostránkovému rozboru dá říkat doslov). Toto dílo budu vstřebávat ještě hodně dlouho. Jedna z nejlepších knih které jsem četla.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou.

ladyxx
13.07.2020 5 z 5

Přísná pravidla ideálního života, sledování obyvatel na každém kroku, manipulace s jejich myšlením, odstraňování nepohodlných osob - tato dystopie nám představuje prostředí, v jakém by nikdo nechtěl žít. Orwell vám svým brilantním popisem totalitního světa způsobí mrazení v zádech a svírání žaludku.

Veveerka_123
10.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Válka je mír.
Svoboda je otroctví.
Nevědomost je síla.

Musím uznat, že při četbě této knihy (zvláště při čtení jejího konce) se mi obrazně řečeno rozklepala kolena. Je to děsivé, velmi děsivé, hlavně ta představa světa, kde je každý váš krok, každé vaše slovo a skoro každá vaše myšlenka sledovány, zaznamenávány a poté, když se systému nelíbíte, prostě lusknutim prstů vymazaný ze světa. Bylo tam sice pár části, které se zdolávaly jen těžko (např. úryvek z Knihy), ale i to se dalo přežít. Kniha mě ale fascinovala hlavně tím koncem, kdy je myšlení člověka tak přetransformováno a vlastně úplně zničeno a nahrazeno změtí myšlenek, které sice nejsou vaše, ale i tak součástí vás. Tuto knihu by si měl opravdu přečíst každý

Kiu
09.07.2020 5 z 5

Myslím, že tuhle knihu by si měl přečíst každý. Nemyslím si však, že by měla být v povinné četbě. Já sama jsem se téhle knize dlouho vyhýbala, ale nakonec jí zhltla jedním dechem. Myslím si, že na tuhle knihu potřebuje každý svůj čas.

Majký_
08.07.2020 5 z 5

,,Jestliže Strana dokázala vnořit ruku do minulosti a prohlásit o té či oné události, že se nikdy nestala - není to mnohem hrozivější než pouhé mučení anebo smrt?"

zubrice
05.07.2020 3 z 5

Příběh to je dobrý, ale abych byla upřímná, není to jedna z těch knih, které bych měla potřebu přečíst si znovu. Četla se mi dost zdlouhavě, občas jsem se musela až nutit knihu otevřít. Tedy aspoň než Winstona a Julii dopadla Ideopolicie, pak jsem jí dočetla jedním dechem, jak to bylo poutavé. 1984 by si měl určitě přečíst každý, ale za mě je tedy Farma zvířat lepší.

Elvire Fogharty
02.07.2020 5 z 5

Povinná četba mě nikdy nebavila a na střední mě taky moc nevídali. Knihu 1984 jsem prvně četla když jsem o ní tvořila prezentaci. Moje češtinářka mě nikdy neměla moc v lásce a vzhledem k mé školní docházce mi nevěřila, že za prezentaci dostanu lepší známku než pět. Kniha se mi po první stránce hned zalíbila a za prezentaci jsem dostala za jedna se slovy "nejlepší prezentace knihy ve třídě". Pak už mě ve škole neviděli.
1984 se tak stala mou oblíbenou knihou a přečetla jsem ji 2x (zatím). Filmové zpracování (z roku 1984 v hl. obsazení s Johnem Hurtem) zvládli na výbornou, ale kniha je kniha, na kterou nedám dopustit. Naprosto geniální kousek celé literatury, nechám se s touhle knihou pohřbít.

anticlovek
30.06.2020 5 z 5

kdybych měl vybrat 10 knih, které by si každý člověk měl přečíst, 1984 bude mezi prvními na seznamu

Tamamori
27.06.2020 5 z 5

'Užasná, geniální kniha. Jedna z nejlepších, které jsem kdy četla. Myslím si, že tuhle knihu by si skutečně měl přečíst každý.

Fialka78
20.06.2020 5 z 5

Teď jsem knihu dočetla, nemám slov. Je to geniální, šokující, silné...