1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11869 11869

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

Fenrir
20.06.2020 5 z 5

Pro mě jedno z nejlepších a naprosto ikonických děl 20. století. Mimo neskutečně čtivý děj jde také o dílo, které je naprostým základem pro člověka, který se chce naučit kriticky myslet a pochopit nebezpečí, které je rok od roku méně sci-fi.

iceVS
18.06.2020 5 z 5

Nepředpokládala jsem, že je to tak neuvěřitelná kniha. Mám doslova husí kůži. A v hlavě se mi mísí odpor, smutek, beznaděj, deprese, znechucení, strach…
Po prvních stránkách 1984 se mi vybavila moje zamilovaná kniha Zpěv drozda. Je to vlastně velmi podobný příběh. A v podstatě se mi zdá, že kruh se uzavřel, protože podle mého obě knihy úzce spojuje nejen děj, ale i věta „Z lesa sem zaznívá jenom zpěv drozda“… Přestože v druhé knize se jednalo o větu z filmu, stejně mám pocit, že Walter Tewis se musel inspirovat zde.
Pro mě je Zpěv drozda ta absolutně nej nej nej kniha, ale musím se přiznat, že 1984 jí šlape na paty.

Rori1357
16.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Podle mě jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četla. Byla strhující, napínavá. Po nejzásadnějším zvratu, kdy Winstona s Julií dopadla ideopolicie, jsem knížku nechtěla odložit a s napětím jsem musela číst dál. Popis výslechu Winstona se všemi postupy byl děsivý, a ještě děsivější bylo, že ho prováděl O´Brien, o kterém byl Winston přesvědčen, že patří do Bratrstva. A konec, kdy je Winston naprosto zmanipulovaný Stranou... Jenom pouhá představa je strašlivá. Jako dílo je to ale úžasné. Toto dílo je unikátní tím, že ho Orwell vydal v roce 1948 a předpověděl v něm budoucnost.

AdamKrejci1
15.06.2020

Hlavní hrdinové žijí v tom nejdokonalejším totalitním režimu, kdy i myšlenka může být trestaná smrtí. 1984 nemá z mého pohledu moc silný příběh, ale to co má, je svět popsaná do nejmenšího detailu a dokonale temná a depresivní atmosféra. Konec knihy v sobě skrývá ty největší hrůzy, ale také nejhlubší myšlenky a poselství.

ŠLenka97
15.06.2020 5 z 5

Kniha má velmi silný příběh, který mě zasáhl. Je to rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsme kdy četla.

Bibionyka
10.06.2020 5 z 5

Dusná a temná atmosféra tohoto románu dýchá na čtenáře z každého řádku, ale čte se to dobře. Zajímavé zamyšlení, kam až může zajít totalitní režim.

Jumpova
08.06.2020 4 z 5

Hodně zajímavá kniha. Ale mám z ní smíšený pocity. Konec příběhu mi pořád leží v hlavě. Každopádně přečíst by si ji měl asi každý, protože je to hodně syrovej příběh, ze kterýho mrazí. 4 z 5.

sarekaslukova
08.06.2020 4 z 5

Moje osobní výzva byla zdolaná. Knihu už jsem měla velmi dlouho připravenou v knihovničce, ale nějak se mi to ní nechtělo pouštět. Když už jsem se k ní konečně dokopala byla jsem zprvu překvapená o čem že to kniha vlastně je. Když už jsem pochopila, že je to o "vymyšleném" režimu, byla jsem o trošku klidnější a konečně jsem se do knihy začetla. Další úskalí přišlo, když jsem dočetla až do místa kde, je ukázka z knihy. To my zabralo velkou dávku soustředění aby mi neklesala víčka. Třetí část, ač byla nejstrašnější dějově, měla v sobě podle mě tu největší hloubku.

Tregullo
31.05.2020 5 z 5

1984 je tísnivé a pozvolna naléhavé dílo. Fantazie nestačí místy vykreslovat obrazy,
které kniha popisuje. Avšak právě proto, si jí vždy s chutí znovu a znovu přečtu.
Popisuje nevyhnutelné, vykresluje nepředstavitelné, výsledek je dechberoucí...

Evaho73
24.05.2020 5 z 5

Štyri nedeľné pred poludnia som pri varení zažívala fascinujúci zážitok pri počúvaní audioknihy ospevovaného diela 1984.

...Túto knihu oveľa lepšie pochopia tie ročníky, ktoré aspoň sčasti okúsili totalitný komunistický režim, kedy nás síce "Veľký brat" nesledoval cez veľkú čiernú obrazovku, ale napríklad očami suseda, kolegu, priateľa alebo dokonca aj blízkej rodiny.

...Orwellovi sa podarilo v predstihu viac ako tridsať rokov, až desivo skutočne opísať podstatu totalitného komunistického režimu, ktorý svoju moc dosahoval predovšetkým manipuláciou a vymývaním mozgov častokrát za tu najvyššiu cenu.

...Výnimočne je zvolený aj príklad v podobe zákazanej lásky Wistona a Júlie, na ktorej demonštroval tragický dopad tohto režimu. Myslím si, že reči lásky rozumejú všetky generácie a dokážu tak lepšie pochopiť, akú vysokú cenu si vyžiadala zrada alebo vzdor voči totalitnej vládnej moci.

Úderné dielo, ktorého podstata bola, je a bude stále aktuálna !!!

vrgulnik
17.05.2020 5 z 5

Do dneška nepřekonaná dystopie. Pro mě má zvláštní důležitost, protože jsem ji viděl jako film v klubu v Kaunicových kolejích pár dnů po 17. listopadu. Se strachem, že tam vtrhne STB a rozpráší nás, to mělo úplně jiný náboj. Silný příběh, sugestivně podaný a pro nás (ruské satelity) zcela realistický.

Ailee
16.05.2020 3 z 5

Zajímavě a děsivě vytvořený svět. Až nereálně. Nevěřím, že by se lidé nechali zahnat až TAK moc do kouta. Děj jako takový se v popisu toho světa prakticky ztrácí. Ale něco na té knize je. Ale nemůžu ji ocenit, když jde proti mé vlastní filosofii.

Elevant
15.05.2020 5 z 5

They'll split your pretty cranium and fill it full of air
And tell that you're eighty, but brother, you won't care
You'll be shooting up on anything, tomorrow's neverthere
Beware the savage jaw
Of 1984

- David Bowie: 1984

Tuto fascinujíci knihu můžeme vnímat dvěma způsoby: jako strhující román, který se nedá odložit od první do poslední strany, plný napínavých scén a se skvělou gradací, nebo jako sociologicko-politologickou esej, obžalobu diktatur a obhajobu lidství, jejíž myšlenky jsou tak univerzální a trvalé, že kniha nemůže zestárnout. Je úžasné, že Orwell dokázal napsat tak myšlenkově závažné dílo ve kterém shrnul do smyšleného příběhu to nejdůležitější z politického dění 20. století, přičemž román zůstává čtivý a zvládne oslovit tolik lidí, od školáků po věhlasné sociology. Jsem rád, že jsem knihu přečetl a mohu se mezi ně zařadit.

Mimochodem, další Orwellova tvorba je tímto románem poněkud zastíněna, nicméně pokud vás 1984 zaujalo, doporučuji zkusit ještě Farmu zvířat, Orwellovo Opus magnum No.2 a výborný román Nadechnout se.

Jrsnbl
13.05.2020 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst naprosto každý. Geniální dílo, které je stále trefné a i v dnešní době si ještě některé řádky knihy 1984 zpětně přečtu.

Sategi
05.05.2020 5 z 5

Kniha bola výborná, napínavá možno druha polka troska zaostáva za tou prvou. Rozhodne hodná svojej slávy.

Juagustin
04.05.2020 4 z 5

Opravdu vizionářské dílo, číst ho v době koronavirových omezení bylo inspirativní.
Při čtení mě občas trápila pochybnost, zda se autor v některých věcech nespletl - třeba zda nepodcenil proléty a zda je možné, aby systém tak nepokrytě lhal; taky mi nebylo moc jasné, proč lidé byli členy vnější strany, když se zdálo, že proléti si žijí mnohem lépe a svobodněji... Rozsáhlý a brilantní doslov Milana Šimečky (Náš soudruh Winston Smith) mi velmi pomohl utřídit si dojmy a uznat, že i přes dílčí "netrefy" byl Orwell geniální...

dRobert
02.05.2020 5 z 5

Přečetl jsem si jí v 1982. Myslel jsem si, že v ní budu žít celoživotně. Kolik lidí vědělo o světě tolik jako Orwell. Děkuji.

Katka2382
02.05.2020 5 z 5

Tak tuto knihu jsem četla krátce před tím než byl vyhlášen nouzový stav,takže mi v hlavě naskakovaly různé myšlenky... .Už je to tady?Takhle to začíná?Vrátíme se zase k svým normálním životům?Jinak kniha je skvělá a nadčasová,dobře se čte.Tolik jsem hlavním hrdinům držela palce.

CliffBooth
30.04.2020 4 z 5

Nadčasová kniha, ale těžká kniha. Myslím,že si ji někdy zase prečtu.

chodícírohožka
28.04.2020 4 z 5

Zajímavá, znepokojivá kniha. Věděla jsem, o čem je, ale netušila, co od ní čekat. Nakonec jsem objevila příběh o společnosti,v níž by jen málokdo chtěl žít, o muži, který byl až neknižně reálný (za jeho vykreslení autora obdivuju), o ideologii, která se děsivě vyvinula (jak to mají takovéto ideologie ve zvyku), a o spoustě dalších věcí. Bylo to dobré, byť ne vždy poutavé a příjemné čtení.