1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11869 11869

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

Drowned
27.09.2019 3 z 5

Dlouho jsem se na tuhle kultovní knihu chystal, ale čas uzrál až jsem uzrál já sám :-) Tím chci naznačit, že jsem už skoro vousatý prošedivělý kmet a tato kniha není pro mě zrovna lehké čtení. 1984 není úžasný román neboť ve mně vyvolává nepěkné vzpomínky na dobu "temna" v rudé totalitě. Jsem rád, že už ta doba je dávno za námi a že tuhle knihu mám přečtenou. Jen mi je líto, že lidé v jiném koutě světa stále prožívají to co Orwell napsal před 70 lety a toto dílo je stále aktuální...

tomexx
27.09.2019 5 z 5

Pre mňa osobne to bola červená pilulka a prudká facka, po ktorej som okamžite dospel a začal bojovať za slobodu.

Terezaa
17.09.2019 5 z 5

2 + 2 = ?
Ohromující dílo, berte knihu a čtěte!

Asterixxka
16.09.2019 5 z 5

Poslední dobou vidím všude kolem...škoda, že některé lidi taky nemůžu vaporizovat. To, že je kniha úžasná, asi zmiňovat nemusím, vzhledem k počtu hodnocení a komentářů.

Osice
14.09.2019 5 z 5

Úžasná knížka!!!

včelařka
09.09.2019 5 z 5

Klasika. Povinná četba. :-)

Mates-K1
07.09.2019

Málo děje, hodně popisu. Prvních 200 stránek stále dokola o tom samém, děj se téměř nikam neposunul, dalo by se to vtěsnat do 50 stránek maximálně. Už jsem neměl chuť to číst dále - je mi to líto.

Každopádně představa takového světa je strašidelná a klobouk dolů, že to takhle Orwel dokázal popsat.

artepeli
05.09.2019 5 z 5

Na to, že je tato kniha už víc jak půl stoleti stará, je neuvěřitelně aktuální. Při čtení mě mrazilo v zádech. Brilantní příběh, doporučuji každému, zasloužená klasika.

Butterfly418
29.08.2019 4 z 5

Kniha je mnohem výjimečnější svou ukázkou společnosti v područí absolutní moci režimu než jako příběh bohatý na postavy, milostné pletky a jiné běžně dostupné překážky. Možná i z toho důvodu jsem byla z počátku knihy (v první ze tří celkových částí) krapet skeptická ve svém očekávání. Náš průvodce tímto světem jménem Winston mne v druhé - a obzvláště ve třetí - části přesvědčil, že pokud bych litovala četby daného díla, mohlo by se to brát s jistotou jako ideozločin, který by zaručeně nikdo nechtěl spáchat. Proto by si knihu měl každý raději co nejdříve přečíst, aby tak neučinil.

RaDaR26
27.08.2019 5 z 5

Jakmile nám jednou někdo zakáže číst tuto brilatně napsanou knihu, tak poznáme, že jsme v prdeli...

Plechy1
27.08.2019 5 z 5

Kniha je zajímavá a čtivě psaná, jak je u Orwella zvykem. Úvahy hlavní postavy jsou hodné zamyšlení a atmosféra knihy je pořádně hutná. Nicméně kniha byla občas na můj vkus až příliš popisná a některé věci mi nedávali příliš smysl. Ale pořád je to výborná kniha, kterou byste si měli přečíst.

jan14s
26.08.2019 5 z 5

Trochu jsem se bál, vzhledem k politickému tématu knihy, že mě Orwell nezaujme. To se nestalo,i přes místy až učebnicovým výkladem. Děj byl velice chytlaví. Přes to, že už od začátku víte, jak to celé dopadne, pořád někde hluboko doufáte v šťastný konec. Ten dopadl sice špatně, ale úplně jinak než jsem čekal. Děsí mě jak moc se v některých věcech blížíme Orwellově představě, nezbývá než doufat, že si knihu přečte co nejvíce lidí a zabrání této variantě budoucnosti.

Nagyni
25.08.2019 5 z 5

Skvělé.

Dajada
24.08.2019 5 z 5

Děsivé přiblížení totality a vizionářské dílo, které mně zůstane dlouho v hlavě. P

VitoP
21.08.2019 5 z 5

Poprvé jsem 1984 četl někdy v létě když mi bylo asi 18 a říkal jsem si takové to "Meh co s tím všichni mají, tak předpověděl že všude budou kamery." Líbilo se mi to ale jelikož jsem byl totální cucák co se zajímal hlavně o sebe a ne o věci tam venku neocenil jsem pořádně tuto knihu. Když jsem jí četl teď nedávno tak mi teprve padala brada a až mě vyděsilo jak moc se v tom odráží dnešní doba. Skoro jsem až s oblibou začal používat slovíčko dublethink u přítelkyně, jelikož mi občas přijde že ho s radostí využívá aniž by o tom věděla. Čeho se děsím snad ještě více, je že si knihu přečtu zase za 10 let a budu z toho mít už instantní depresi. Klobouček panu Orwellovi za jeho prozíravost a odhad, které (pokud jsou pravdivé) čiší i z jeho deníků, které se ovšem hůř žvýkají než tento skvost.

danielpernik
19.08.2019 5 z 5

3/4 století stará kniha, ve které najdete celou řadu podnětů k zamyšlení i v dnešní vyspělé době. Orwell dokáže situace popsat tak dokonale, že se octnete v kůži hlavního hrdiny a spolu s ním prožíváte všechnu tu bezmoc a křivdu.
Nadčasová kritika společnosti, pompézní dílo odhalující řadu zajímavých myšlenek a teorií. Velký dar lidstvu od velkého autora.

Arven2001
14.08.2019 5 z 5

Výborná, geniální kniha. Při každém čtení najdu něco, čeho jsem si předtím nevšimla.
Je to zřejmě jediná kniha, kterou bych doporučila číst naprosto každému. Považuji ji za nejdůležitější dílo literatury.

Freemantle
06.08.2019 5 z 5

Dlouho jsem kolem knihy našlapoval, v knihkupectvích ji občas vzal do rukou, přečetl anotaci, ale zase vrátil zpět do regálů. Až tento rok jsem se odhodlal k její koupi a rozhodně nelituji. Fascinující, znepokojující, hluboce depresivní a téměř dokonalé dílo, které předběhlo svou dobu. Ty myšlenky, ty ironické až ryze cynické názvy jednotlivých ministerstev, atmosféra, líčení ideologie a smýšlení Strany, vedení válek, překrucování pravdy podle aktuálních potřeb Strany, neustálý strach z Ideopolicie... Orwell stvořil román, jehož řádky jsou psány natolik sugestivně, že mě mrazí ještě dlouho po té, co jsem dočetl poslední větu. 1984 řadím mezi mé top knihy, jež si zaslouží úctu, obdiv a respekt.

MayaBu
03.08.2019 5 z 5

Nechápu, proč jsem přečtení této knihy tak dlouho odkládala, protože mi vyrazila dech. Byla (až překvapivě) čtivá, strhující (dobře, možná až na úryvky z "knihy", ale to je detail) a zároveň skličující natolik, že poslední část mě uvrhla do zvláštní, ale hluboké, beznaděje. Zkrátka literární dílo, které si své místo ve školní doporučené četbě bez debat zaslouží.

Knihobubák
01.08.2019 5 z 5

Skvělá a nadčasová kniha. Teď mě mrzí, že jsem s přečtením tak dlouho čekal. Doporučuji!