1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11869 11869

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

mojimir586
28.01.2020 5 z 5

Bohužel stále aktuální kniha.

MirijamFrankl
25.01.2020 4 z 5

Silná kniha, která se se čtenářem nemazlí. V celé jeho "kráse" ukazuje hrůznosti totalitních režimů a beznadějnou apatii lidí, jimž sebrali všechno, proč stojí za to žít.
Nezbývá než uznat, že Orwell byl oparvdový génius a mistr pera, když dokázal tak přesně a přitom dostatečně univerzálně, bez přímého použití konkrétních příkladů z naší historie (a Orwellovy současnosti) vystihnout příšernou podstatu absolutní nesvobody a nefunkčnost režimů, jež poznamenaly celé minulé století. Myslím, že přečtení této knihy patří k základnímu vzdělání a to nejen díky varování a odstrašujícímu příkladu, který obsahuje, ale také díky tomu, že pojmy jako "double-think" či "new-speak" se již staly nedílnou součástí kulturního povědomí.

harena
24.01.2020 5 z 5

Nadčasová kniha s děsivým obsahem, kterou jsme my většinou četli jako samisdat. Je to kniha, která nejde z hlavy a člověk o ní musí stále přemýšlet:
My máme demokracii a moc si neuvědomujeme, co ta svoboda vlastně znamená. Jednou se zakáže něco v pohádce, pak jen nějaká píseň a právě přesně takto se svoboda pomalu vytrácí. Klady a zápory svobody jednotlivce jsou z Číny dobře vidět - v Číně žijí všichni jako včelky a mravenci a pracují v zájmu Peoples Republic of China. Což je veliká nesvoboda jednotlivce a nám to přináší stres, ale většině Číňanům to prý přináší klid na duši a pořádek.
Měli bychom se jako západní společnost naučit se svobodou zacházet - ideálně bez dalšího krveprolití, jinak nás převálcuje čínské řešení, protože již teď je mnohonásobně efektivnější pro společnost.

Pokud si naše společnost nechá svobodu vzít, jakože se z ní každý den trochu ukrajuje, i když to není moc vidět, tak za 20 let tu bude nesvoboda jako v Číně před 10 - 15 lety, jen se tomu bude stále říkat demokracie . Tech. vývoj ani netuším.........
Takže asi toto se mi po přečtení honí hlavou, ale chci být optimistická, proto doufám, že si nebudeme muset číst Orwela dalších sedmdesát let, a jen smutně pokyvovat hlavou.

Sabas33
17.01.2020 4 z 5

Když si člověk odmyslí trochu té nadsázky, je až děsivé, že taková alternativní realita není až tak nereálná. Další dílo od Orwella, které si můžu odškrtnout po Farmě zvířat a určitě se k nim přidá další.

Anetidlo
17.01.2020 5 z 5

Poslechla jsem si audioverzi dostupnou volně na YT. Po "dočtení" jsem vnitřně hodnotila nějak takto:
Za autentické nadčasové dílo mohu pouze dát kladné hodnocení, ale přes všechny ty hluboké myšlenky to byl vlastně jednoduchý příběh. A co se týče romantického vztahu v knize, tak to byla jedna velká zbytečnost podle mě. Chtěla jsem pokračovat ve čtení zajímavých myšlenkových rozborů, a najednou hlavní hrdina řeší, kde si bez přítomnosti bezpečnostních kamer užije. Třeba to mělo v znít autentičtěji, ale určitě by se to bez toho obešlo.

Jenže toto dílo nemáte hodnotit jako knihu, u které posedíte pár hodin, pak ji zhodnotíte a jdete dál. Je to kniha s hlubším přesahem. Člověk se podívá kolem sebe a vidí nějaké prvky Orwella.

Vera Silent
12.01.2020 4 z 5

Prvni dve casti jsou skvele, velmi me bavily a vyvolavaly hodne emoci. Kapitoly z Goldsteinovi knihy, byly prehnane dlouhe, nejednoznacne, teoretizujici a dostatecne rozvlacne na to, aby pusobily vcelku pravdive, i kdyz chybely jasne zavery: tam zacalo moje nadseni z knihy upadat. Treti cast je samozrejme naprosty horor, ktery se u me navic minul cilem. Nedesil me, protoze me nebavil a nebavil me proto, ze vse preslo do irrealne, vlekle a predvidatelne fikce tryznive pro vsechny zucastnene (hrdinu i me ctenare). Nakonec tedy nemuzu hodnoti plnym poctem, coz bych do 2/3 knihy prisahala.

eknizky.sk
10.01.2020 5 z 5

Tuto knihu som cital v anglictine, cestine a pocuval ako audioknihu. Stale mam pocit, ze ma este neomrzela a v kontexte doby si myslim, ze je stale aktualnejsia. Aj ked kniha bola prvykrat vydana v roku 1949, tak Orwell ju napisal v roku 1948 a nazov knihy dal prehodenim poslednych dvoch cisiel. Tak ja mam pocit, ze mohol byt nazov 2084 a stale bude aktualny.

zuzameduza07
08.01.2020 3 z 5

Je to vážně děsivé, dusivé, depresivní, smutné.... Vyšperkovaná totalita bez naděje na změnu. Přesto se tomu těžko věří, že by přece někdo nepovstal, že by si nikdo nepamatoval... ale podívejme na Čínu, kde se totalitě tak dlouho "daří"... V knize mi akorát vadily neskutečně dlouhé několikastránkové popisy praktit Strany. Raději mám víc děje.

effa
05.01.2020 5 z 5

Knihu jsem četl poprvé už kdysi dávno, ještě jako samizdat. Od té doby ještě několikrát. Je neuvěřitelné, jak se dnešní EU postupně blíží k Orwelově děsivé vizi. Naštěstí dostaneme jasný signál, až se tak stane. Kniha 1984 se opět ocitne na indexu nežádoucích a zakázaných literárních děl

VeruRomanská
03.01.2020 4 z 5

Hpdně zajímavé a naprosto jedinčené, přesto jsem čekala o malinko víc a něco mi tam chybělo.

zazinka2
02.01.2020 4 z 5

Naprosto skvělé, při čtení jsem pociťovala neskutečnou bezmoc a znechucení nad vládou Strany.

Maryan
29.12.2019 5 z 5

Orwell by sa divil, koľko vecí sa skutočne udialo tak, ako opisoval vo svojej budúcnosti. A my sa budeme diviť, koľko vecí sa ešte len udeje tak, ako Orwell napísal. Totalita začína jednoliatym myslením, jedným názorom, jedným pohľadom. Takým názorom, ktorý bude odsudzovať názor iných. A to nielen odsúdením slovným, ale aj väzením, či likvidáciou nepohodlných.

Pavla181
24.12.2019 5 z 5

Skvělá! Četla jsem ji dvakrát a i napodruhé mi běhal mráz po zádech. Skvěle napsané, čtivé, ale především kniha s mimořádným obsahem. Její aktuálnost jakoby s časem spíše rostla než se ztrácela. Velký bratr, který nás neustále sleduje najednou přestává být sci-fi.. Já se při čtení nemohla zbavit představy, že čtu příběh Severní Koreji.

meluzena
19.12.2019 5 z 5

80 let stará knížka, která neztrácí nic ze své geniality a bohužel ani aktuálnosti. Vhodná jako příručka začínajícího diktátora, platnost bez omezení.

michal7592
18.12.2019 5 z 5

Asi není třeba se tady více rozepisovat. Kniha je i v dnešní době nadčasová, určitě by měla být v každém seznamu přečtených knih každého maturanta, bez odmlouvání. Kniha obsahuje všechno, co většina, troufnu si říct každý čtenář očekává.

nikikostadinova
15.12.2019 5 z 5

Tohle je natolik geniální, že to snad ani nepotřebuje komentář. Já jsem byla naštvaná, opravdu hodně. KONEČNĚ další kniha, která ve mně vyvolala emoce.

YA-girl
03.12.2019 4 z 5

Celou knihou je prostoupena jistá bezvýchodnost, bezútěšnost; marnost takového života, jaký je tam předestřen... A zároveň si čtenář s mrazením v zádech uvědomuje, že přesně k takovému životu nemáme svým způsobem vůbec daleko, protože se jako nepřemýšlivé ovce pomalu necháváme "pro vlastní dobro" vtahovat do sítě "těch mocnějších", kteří mají tendenci nás neustále sledovat a říkat nám, jaká je (jejich) pravda a jak se máme chovat lépe...

gad
02.12.2019 5 z 5

Orwell byl borec, když nepodlehl poválečné euforii a dokázal napsat tuto knihu, která je nadčasová. My si totalitu mohli vyzkoušet a přesto je tu nebezpečí, že se to může kdykoliv zopakovat. Jen mě děsí představa, že každá nová totalita bude "lepší" (ve smyslu zdokonalená), než ta předchozí. Ale už to nebude otázka politiky, ale půjde pouze o moc.

Alcea
01.12.2019 4 z 5

Must read

Tedíkpikolík
28.11.2019 5 z 5

Možná časem změním názor ale aktuálně platí toto:
Jednoznačně to nejlepší co jsem kdy četl. Přečteno na mé poměry velmi rychle, přesto každá další stránka se četla hůř a hůř (Holt válka je mír). Pocit stísněnosti, zmaru a nemožnosti cokoliv změnit je cítit z každé věty.

Tahle kniha klidně může mít na obalu varování: Nevhodné pro psychicky slabé povahy.

Budu si teď asi muset dát něco veselejšího, abych se z toho nějak dostal. Třeba si zopáknu od Cavea jeho Oslici s andělem :)