1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11873 11873

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

Radovan_R
24.09.2017

Kniha, při jejímž čtení mrazí. Kdo zažil aspoň částečně socialismus, plně chápe, o čem se píše a řekl bych, že popisuje realitu i v některých současných státech.

Bolomsson
24.09.2017 3 z 5

Souhlasit budu s většinou v otázce nadčasovosti tohoto díla. Méně pochopení mám však pro to, jak je tato kniha převážnou částí čtenářů vychvalována. Kniha má zajímavý úvod, spoustu pasáží k zamyšlení, ale taktéž disponuje spoustou nudného, často se opakujícího tlachání, že jsem se do čtení musel místy opravdu nutit. O čtivosti tohoto díla by se dalo také polemizovat. Z mého pohledu se zde až moc střídají pasáže knihy, kdy se děj zajímavě rozběhne, ale záhy je utlumen zdlouhavým a nicneříkajícími pasážemi, které napětí zcela otupí a vše začíná znovu (pozn. především střední pasáž knihy je tím doslova napěchovaná). Nezaujala a druhý pokus pro případnou změnu postoje k tomuto nadčasovému dílu se v brzké budoucnosti zřejmě konat nebude.

uzasna
21.09.2017 5 z 5

Ja som z tej knihy zostala šialene smutná

ecila13
13.09.2017 5 z 5

Tísnivá atmosféra od začátku do konce. Podobný pocit ve mně vyvolal Kafkův Proces.
A vzpomněla jsem si na dětství: čistky, cenzura, plánování, zdání války, 'dobrovolné' příspěvky, 'dobrovolné' směny, nedostatek zboží, rozpadlé paneláky, šedé oblečení, rozcvičky, průvody, pach potu až po mastný tác v jídelně a šedorůžovou omáčku.

SmallLucia
13.09.2017 5 z 5

Naprosto perfektní román, kdy se člověk strachuje o hlavního hrdinu. Zalézá vám pod kůži tíživá atmosféra toho, že jste sledováni na každém kroku a nesmíte ani pomyslet na něco zakázaného.

lenyvole
11.09.2017 4 z 5

Nadčasová kniha, kterou bych zařadila mezi "povinné klasiky". Stále aktuální téma - neberte za pravdu automaticky to, co Vám nutí vláda/média/okolí; nebojte se myslet a mít na věci vlastní názor. Mít vlastní názor ale neznamená prát se za něj hlava nehlava, a odsuzovat názory ostatních.

Kniha se mi četla velmi dobře, ale některé pasáže jsem přeskočila, protože mi přišly příliš natahované. Film jsem neviděla, tak nemohu srovnat.

miska98
10.09.2017 5 z 5

U prvních dvou částí jsem se sama sebe ptala, jak může být 1984 jednou z nejlépe hodnocených knih historie. Tedy, bylo to vícnežvícdobré, ale až tak? U třetí jsem pochopila - pomyslná kulka do týla byla vystřelena a já podlehla dipsychu.

Jak už tu bylo zmíněno, jde o neuvěřitelně nadčasové dílo, které bude aktuální ještě hodně dlouho. V dnešní době je stále aktuálnější mantra "Velký Bratr tě vidí!", ale i jedno z hesel angsocu - "Nevědomost je síla". A samozřejmě i onen známý citát - "Kdysi bylo znakem šílenství věřit, že se Země otáčí kolem Slunce; dnes je šílenstvím věřit, že minulost je nezměnitelná." Orwell byl buď blázen nebo génius. Nebo obojí.

Tak nebo tak, podařilo se mu vytvořit nadčasové, silné, snadno uvěřitelné, filozofické a silně znepokojují dílo, které určitě stojí za nejen přečtení, ale i za zakoupení.

SadUnicorn
03.09.2017 5 z 5

Nejdřív jsem byla nadšená, unešená a nedočkavá na každou další stránku. Jako bych viděla před sebou zdevastovaný a bezútěšný Londýn. Ale pak přišel skličující pocit bezmoci, který mě provázel knihou až do konce. Kolikrát ve mně bouřil vztek nad popisovanou nepravedlností. A celou poslední část knihy mi tekly slzy. Tahle kniha rozhodně potřebuje čas na vstřebání a vyžaduje zamyšlení. Vyvolává v člověku spoustu různých emocí a udělala na mě hluboký dojem. Rozhodně doporučuji přečíst, ale jen těm, kteří jsou ochotni se nad tímto dílem zamyslet.

BeyondHorizon
03.09.2017 5 z 5

Nemám slov. Oněměla jsem. A ta poslední věta. Ve hlavě mám nyní hlubokou rýhu a po tomhle jsem dlouho chladla... Já vím, já vím. Orwell je prostě génius a napsal velmi nadčasovou knihu, která se hodí snad pro každou dobu. Doporučuji všem přečíst.

pepa4081
01.09.2017 3 z 5

Znovu se potvrzuje, že nejhorší šílenosti a zvěrstva nemusí nikdo vymýšlet. Stačí popsat to, co už se stalo nebo bohužel i děje. U této knihy jsem si mnohokrát vzpomněl na první část Solženicynova Souostroví Gulag. Ubral jsem jednu hvězdičku za to, že jsem v knize nenašel ani kousek naděje do budoucna. Opravdu hodně depresivní příběh, který doporučuji číst jen ve chvílích naprosté duševní pohody. Jsem rád, že jsem knížku přečetl, ale víckrát se k ní asi nevrátím. Doufám, že 2 plus 2 budou vždycky čtyři.

Sova15
27.08.2017 4 z 5

Musela jsem dozvuk knihy nechat v sobě "dozrát". Velmi nadčasová kniha. Jak ji mohl Orwell v té době vůbec napsat? Úplně jsem si představovala šedé, ponuré město se samými zamračenými lidmi. A představa, že Velký bratr stále naslouchá, je děsivá. Doufám, že je to za námi. I když, člověk nikdy neví.....Bůh ví, kdo teď na mě skz PC kouká.

lachtan77
27.08.2017 3 z 5

Na knihu jsem se hodně těšil. Musím se však přiznat, že jsem ji několikrát odložil a četl jinou.

Zuzana08
21.08.2017 3 z 5

Jsem z knihy docela v rozpacích. V podstatě nadčasově popsaná situace i dnešní doby, kdy jsme všichni lehce zmanipulovatelné ovce stáda. Ovšem mnohé myšlenky se v knize táhly zcela zbytečně přes několik stran. Tuto knihu asi do svého top výběru nezařadím.

Lenka21
17.08.2017 5 z 5

Výborná a geniální kniha.....

PavlineCZka
17.08.2017 4 z 5

Musím uznat, že vzhledem k roku vydání se jedná o opravdu nadčasové dílo. I když to nebyl vyloženě můj šálek čaje vzhledem k zdlouhavým scénám a opakujícím se popisům Velkého Bratra, dočetla jsem až do konce.

MelodyFox
08.08.2017 5 z 5

Fascinující! Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Velice nadčasové čtení, pro mě chvílemi až neuvěřitelně skutečné.

Amacarsch
04.08.2017 4 z 5

Přestože jsem knihu znal z doslechu a věděl jsem zhruba o čem je, realita byla přeci jen trochu drsnější. Kniha v určitých pasážích zdlouhavě popisovala aby mě na jiných místech naprosto "stejným" druhem popisu dokázala vtáhnout a nepustit. A přestože je to v knize několikrát řečeno, konec je konec.

Janadvorackova
31.07.2017 5 z 5

Knižní svět se nestává realitou, ten už jí dávno je. Jenom to má zatím takové nějaké pozlátko - jako chatrný látkový přebal Listiny základních práv a svobod. Ale ten se trhá poměrně lehce.

Příběh je takový obyčejný, ale atmosféru to má strhující. Já bych v tom nežila dlouho...

S minulým režimem srovnávat nemůžu, žila jsem v něm jen deset let a tehdy jsem měla opravdu jiné starosti. Každopádně rodičům to doporučím. A mládež dnešní - náctiletá - by to měla dostávat k snídani. Aby se naučili přemýšlet a zajímat se o minulost, kterou považují za nudnou.
Když to budou se svobodou moc přehánět, svým dětem předají jen povrchnost. A to je snad ještě smutnější, než 1984.

FireOfFilth
29.07.2017 5 z 5

Tahle je kniha je povinnost! Protože Velký bratr vás vidí.
Velmi dobře vykreslený dystopický svět, který se možná pomalu stává realitou! Pozor aby někteří z nás nebyli vaporizování! Amen Georgi
Celkové hodnocení 100%

frantisek8863
26.07.2017 5 z 5

Úžasná kniha,nebál bych se říct, že to je klasika. Skvěle popisující totalitní režimy, které si náš národ a předchozí generace prožili na vlastní kůži i když asi ne tak plošně. Příběh popisuje lásku a vzdor dvou "uvědomělých" lidí, kdy Strana prostřednictvím svých ministerstvech manipuluje a kontroluje společnost a myšlení lidí.Občas mi z některých situací běhal mráz po zádech.Autorovi jistě posloužilo jako vzor paranoidní Stalinistický SSSR, ale klidně by se dalo zaměnit i za nacistickou totalitu. Nejděsivější na tom příběhu je, že jistě bylo dost lidí v SSSR a jejich satelitech co si něco podobného prožili. A dynastie Kimů v tomto systému jistě jede dál i v dnešní době.Občas stojí za to se k některým pasážím vrátit a za zmínku slouží i to, že jako audiokniha v podání našich předních herců úžasně doplňuje atmosféru, uvěřitelnost a sílu románu.