1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11873 11873

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

Žirafa94
23.10.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četl. Zaujala mě už na gymplu, kde jí lidi hodně doporučovalo. Nyní, po 3 letech, jsem jí vzal do ruky a stálo to za to. Od začátku mě děj pohltil a těžce jsem se od knihy vzdaloval. Kniha, která je dost aktuální i dnes. Je až neskutečné, jak media dokážou hýbat masami lidí!! Je hodně obtížné vytvářet si svůj vlastní názor po neustále "masáži" medií. Čemu teda vlastně věřit? Co je tedy pravda?

essterkaa
23.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha k zamyšlení. Je to opravdu drsné, kruté, výstižné. Velmi doporučuji!

japan25
23.10.2017 4 z 5

Je to úžasná kniha kvůli které jsem doma otočil sošky a obrazy o 180 stupňů směrem ke zdi.

romikp
18.10.2017 4 z 5

Mám vydání z roku 1991, špatné odřádkování, resp.žádné - špatně se to četlo.
Kniha jako taková je super, obsah připomíná život před 30 lety, vlastně i částečně život současný (ovládání "oveček" médii).
Před autorem nelze než smeknout.

trillobit89
18.10.2017 4 z 5

Kdyby jen Orwell tušil, jak moc to bude přesné... Tohle by si opravdu měl přečíst každý.

Enny06
17.10.2017 4 z 5

Tuto knížku jsem si koupila po doporučení kamaráda. Je úžasné jak je nadčasová :)

Tebby
16.10.2017 2 z 5

Na knížku jsem se docela těšila. Bohužel mě zklamala. Měla jsem veliké problémy se začíst, proto jsem si dělala dlouhé pauzy mezi čtením. Druhá část mě docela chytla, ale ta třetí část bylo utrpení. Nápad to byl zajímavý. Znovu bych knížku asi už nepřečetla.

Maiky211
15.10.2017 5 z 5

Až nyní jsem si toto klasické dílo přečetla. Již od prvních stránek mne kniha uchvátila, četla se velmi dobře. Určitě zaslouženě kultovní :-)

readah
13.10.2017 5 z 5

Orwell i u 1984 píše výborně. Emočně nabitý příběh vás nenechá vydechnout. Pojmy z knihy jsou zaslouženě kultovní a všeobecně známé. 5*, povinnost.

hroneczek
12.10.2017 5 z 5

Některé pasáže knihy se nečetly úplně snadno. To ale nic nemění na pravdivém až mrazivém poselství celé knihy. Vizionářský pohled autora na situace, které jsou obrazem dneška (ale i budoucnosti) jsou prostě brilantní. A to knihu napsal před skoro 70 lety. Palec nahoru.

GentlyLad
11.10.2017 4 z 5

Nejlepší je, že se současným jednáním Velké Británie, se jedná o predikci ne moc krásné budoucnosti. Omezujte lidská práva a schovávejte to za "boj proti terorismu"

Elkiss
11.10.2017 3 z 5

Ze začátku chytlavá, rychle se čtenář dostane do děje. Avšak závěr velmi předvídatelný. Od poloviny knihy jsem se nudila. Hlavní hrdinové jednají jako z Bčkového filmu (nelogicky), ale nápad hezký. Takže za mě 3 hvězdy.

Leenah
10.10.2017 5 z 5

V rámci rozšiřování obzorů a čtení literární klasiky sedm let po maturitě jsem se dostala i k 1984. Upřímně jsem ráda, že jsme v povinné četbě měli Farmu zvířat a ne tuto knihu, protože si myslím, že bych ji v té době plně nedocenila a nepochopila. Myslím, že člověk se musí víc zajímat o politické dění kolem sebe a o historii, aby si tuhle knihu opravdu užil. Já si ji užila, mrazilo mě z ní, bylo mi z ní smutno, občas jsem cítila naději, pak zase naprostou bezmoc. A taková má podle mě dobrá kniha být - má v nás nechat určité emoce. 1984 ve mně opravdu hluboké emoce nechala, ačkoli některé pasáže mě nebavily a těšila jsem se, až skončí kapitola (a to mi nedělá problém číst složitější texty). Souhlasím, že by si ji měl přečíst každý, jen si nejsem jistá, jestli jsou na ni dnešní středoškoláci připravení. Každopádně jsem ráda, že obohatila moji knihovnu a sbírku klasiky.

Ketesh
08.10.2017 3 z 5

Je naprosto pochopitelné, proč se kniha nachází v povinné školní četbě už tolika let. To, jak autor dokázal některé věci vystihnout je naprosto senzační. Řekla bych, že ale ze začátku kniha byla mnohem zajímavější než závěrem.

Matkaknihomolka
02.10.2017 3 z 5

Ano měl by si ji každý přečíst, je to přeci povinná četba na středních školách... Některé pasáže mě vyloženě bavily, některé zase ne. Celkově se mi kniha nečetla nějak dobře. Bohužel.

izfnp
02.10.2017 5 z 5

Dystopický žáner patrí k mojim najmilovanejším, a toto je určite jedna z jeho najcharakteristickejších kníh. Nie je to dejové čítanie, ale o to je intenzívnejšie. Hlavný hrdina je obyčajným človekom z ľudu, skrz ktorého oči sledujeme systém, v ktorom nám autor ponúka nezmerné množstvo narážok na svet aktuálny i množstvo predpovedí na svet, ktorý nás čaká. Je to o človeku i o ľudstvu, o ignorancii, prispôsobení, podrobení, vzdaní sa. O boji, nádeji, túžbe; o strachu, ochrnutí, sklamaní. Silná a pútavá strava pre mozog, ktorú by si mal povinne prečítať každý milovník literatúry, bez ohľadu na žáner.

snimcibdim
29.09.2017 5 z 5

Stále aktuální. Bohužel. :-(

KateTheBlogger
28.09.2017 4 z 5

Knížka ze které jsem měla husí kůži.

RadeneWriter
26.09.2017 5 z 5

Odkedy som sa dozvedela o tejto knihe, túžila som si ju prečítať. A to čakanie a hľadanie stálo za to. Na každej strane ma čosi upútalo a najmä princíp Angsocu sa vzhľadom k času kedy bolo dielo napísané, veľmi výrazne podieľal na označení tohto diela ako nadčasové. Knihu som prečítala za jednu noc a neľutujem to. Zanechala vo mne stopu. Odporúčam prečítať

Warty
25.09.2017 4 z 5

Skvělá kniha nutící člověka k zamyšlení. V dnešní době by si ji měl přečíst každý povinně.