1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532941/bmid_1984-65dc848497c0c.jpg 5 11747 11747

„Svoboda je svoboda říkat, že dvě a dvě jsou čtyři. Pokud je toto zaručeno, všechno ostatní už vyplyne samo.“ Ve zbídačelém Londýně na území superstátu Oceánie se v dubnu 1984 úředník Ministerstva pravdy Winston Smith přiměje vzepřít. Už se mu zajídají pěstěná stádnost i technika normopsychu, využívané coby hráz proti občanskému vzdoru. Pochyby začne potají svěřovat deníku i přesto, že každý pohyb v téhle chmurné zemi monitorují telestěny Velkého bratra. Krutovláda jedné Strany navíc s Winstonovým přispěním z dějin cíleně vymazává veškeré vzpomínky na dobu před Revolucí, neboť hodlá pomocí znetvořeného jazyka zvaného neolekt obyvatelstvo opanovat na těle, v duchu i v srdci – ryzí, nezměrnou, totalitní mocí. Zbývá aspoň jiskřička naděje na svobodu? Nicméně i Winstonova láska k Julii a krimistyk s ní představují protestní akt, takže za oběma asi brzy spadne klec. A pak? Pak už jen drtivé vyústění znamenitě propracované antiutopie o nelidském režimu, která téměř tři čtvrtě století vévodí svému literárnímu žánru. Vizionářský román v roce 1984 zfilmoval režisér Michael Radford s Johnem Hurtem v hlavní roli a s hudbou od skupiny Eurythmics. Snímek byl vyhlášen nejlepším britským filmem sezony.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Nineteen Eighty-Four , 1949

Interpreti: David Novotný , Zbyšek Horák

mysiacik
06.10.2013 5 z 5

Výborná a bezútešná kniha. Šťastný koniec som neočakávala, ale pocit prázdnoty po prečítaní tiež nie. Geniálna kniha!

Fuksinka
25.09.2013 5 z 5

Přečíst si legendární a doporučovanou knihu, znamená většinou být méně či spíš více zklamaný. To ale není případ 1984. Je to odporné, skličující, šokující, naprosto nechutné a surové. Ale to neznamená, že to není jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.
Tak co dámy a pánové, jak daleko necháme Velkého bratra zajít?

Claire
24.09.2013 5 z 5

neskutečně perfektně propracovaný svět!

Eumenida
22.09.2013 5 z 5

Četla jsem asi dvakrát, s desetiletým odstupem, a i podruhé na mě působila stejným bezútěšným dojmem jako poprvé. Vlastně i hůře, protože co jsem před těmi deseti (nebo už patnácit?) lety považovala za antiutopickou fikci, v dnešní době se mi jeví jako reálná budoucnost.
Cožpak něco z toho se už neděje?
Kamerové systémy na ulicích i na pracovištích? Lidi držení v práci při minimálních mzdách, uměle na hranici bídy (ať mi nikdo nevykládá o krizi, byla uměle vyvolaná a mnozí zaměstnavatelé ji využívají jako výmluvu, aby nemuseli přidat na platě), lidi stále více oblbováni tupými reklamami, tupými reality šou typu Vyvolení a bulvárními zprávami, které nemají s pravdivostí už nic společného. Navíc je tu úprava dějin, přepis historických faktů (v Anglii prý vynechali z učebních osnov dějiny o holocaustu, za chvíli se bude popírat i druhá světová, stačí, když vymřou poslední pamětníci). Odebírané vzorky DNA a co víc, přemýšlí se o povinném čipování lidí. Kam tedy jako lidstvo směřujeme? Nerada bych do orwellovského světa 1984. Asi bychom si měli zapisovat to, co se děje, dřív, než se začne uměle a řízeně zapomínat...
Možná přeháním, možná ne.

Pend
22.09.2013 5 z 5

Až neskutečně realisticky působící vize totalitního státu budoucnosti, která bohužel v dnešní době v některých aspektech funguje. Podle mě jedna ze zásadních knih 20. století.

Rheesa

nejlepší :-)

Luxiee Axony
16.09.2013 4 z 5

Úžasná kniha. Doporučuji přečíst.

Joges
13.09.2013 5 z 5

Ani nevím, proč jsem se této knize tak dlouho vyhýbal. Když jsem se do Velkého bratra konečně začetl, už po několika odstavcích jsem se nedokázal od knihy odtrhnout. Román je výborný, inteligentní, ve své době nadčasový, a především velmi čtivý, dobře napsaný. Některé pasáže jsou zdařilé, trefné, pravdivé. Orwellovy myšlenky jsou až zarážející. Velký bratr alias 1984 zcela právem sídlí v první desítce nejlepších knih na DK. Ke knize se časem jistě rád vrátím, i když to zrovna není nejveselejší čtení. Některým mladším čtenářům příjde dnes kniha možná obyčejná, šedivá, v době prvního vydání to byla ale velká událost.

mautina7
11.09.2013 5 z 5

Při četbě mi běhal mráz po zádech a popravdě řečeno té myšlenky, kterou kniha předkládá se nemůžu ani po několika letech zbavit a často nad tím přemýšlím, zda přecejenom svět nesměřuje k takovému stavu... Br :/

Pakuna

Nadčasové dílo.

alef
11.09.2013 5 z 5

Tvé myšlenky určují, co jsi ...
„Naše myšlenky,“ řekl americký psycholog William James, „mají nesmírnou sílu. Je na našem rozhodnutí, jestli tuto sílu využijeme ve svůj prospěch či ke své škodě. Silou myšlenek nerozhodujeme jen o zdraví a nemoci, ale naše myšlenky jsou náš osud. To je zákonitost, které nikdo neunikne; ale zároveň i báječná šance.“

natymau
06.09.2013 3 z 5

Super,ale cekala jsem vic. Rozhodne 1984 nevidim jako ctvrtou nejlepsi knihu..

Nikusscha
27.08.2013 3 z 5

Knihu jsem četla pouze kvůli maturitě. Děj zajímavý, ale jak se říká jednou a dost ;)

miawallacova
26.08.2013

velmi nadčasové dílo, které je bravurně promyšleno do posledního detailu. Tíživá atmosféra sálá z každé stránky. Byla jsem fascinována po celou dobu a marně se snažila vžít do hlavní postavy a pochopit jak bych se asi zachovala já... Opravdu asi nejlepší kniha, kterou jsem četla.

Morsie
20.08.2013 5 z 5

2 + 2 = 5

1984 byla, je a bude tou nejlepší knihou, jaká byla kdy napsána. Už ji nikdo nepředčí... Snad jen tehdy, kdyby sám Orwell vstal z mrtvých a napsal podobnou "utopii" na dnešní dobu a společnost...
Nevím, jak vyjádřit, co k téhle knize cítím... Zamilovala jsem si ji od prvních slov - a to doslova. A pokaždé, když ji začínám znovu číst, mám mrazení.
Smekám, obdivuji, děkuji, umírám!

Možná se brzy dočkáme, že už si tohle vizionářské dílo nebudeme moci přečíst...

sBety
20.08.2013 5 z 5

Manuál pro diktátory. Doufejme, že utopický román. Tak dokonale popsané, že mi bylo při čtení úzko. Ale PROČ?

megi
19.08.2013 5 z 5

"Dokonce i názvy čtyř ministerstev, která nám vládnou, předvádějí, s jakou drzostí se úmyslně překrucují fakta. Ministerstvo míru se zabývá válkou, Ministerstvo lásky mučením a Ministerstvo hojnosti šířením hladu. "

Musela jsem se usmát nad absurdností slovních spojení jako je "sklepení Ministerstva lásky". Ale zároveň mě zamrazilo. Opravdu perfektně napsané.

arcy666
14.08.2013 3 z 5

Něco plesnivého je v této knize, čte se však jedním dechem a úsměvy přivádí sarkastické. Výjev všech totalitních režim a i současných diktatur je víc než zřejmý a zdá se jako by jistí Kimové ze severních států zvolili tento výtisk za svou bibli. Je to však zkratkovité a jednoznačně vedené ke svému jistému cíli. Po dočtení nenásledoval dobrý pocit a už ji nechci vidět.

deathmen
14.08.2013 4 z 5

kniha núti človeka premýšlať o fungovaní sveta a o tom čo je vlastne pre človeka najlepšie, v akom systéme sa vlastne cíti najštastnejšie? 1984 je o pocitoch, nie je o prepracovanom deji alebo silných dialogoch. miestami ma kniha troska nudila opismi ktoré nerozvíjali ale rozpravali to isté ibaže inými slovami. záverečná tretia časť je impozantná! 4,5b

Neby
09.08.2013 5 z 5

Nadčasová kniha. Pan Orwell by se asi divil, jak se některé proroctví vyplnují. A nemusí to být v komunismu.