1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532941/bmid_1984-65dc848497c0c.jpg 5 11747 11747

„Svoboda je svoboda říkat, že dvě a dvě jsou čtyři. Pokud je toto zaručeno, všechno ostatní už vyplyne samo.“ Ve zbídačelém Londýně na území superstátu Oceánie se v dubnu 1984 úředník Ministerstva pravdy Winston Smith přiměje vzepřít. Už se mu zajídají pěstěná stádnost i technika normopsychu, využívané coby hráz proti občanskému vzdoru. Pochyby začne potají svěřovat deníku i přesto, že každý pohyb v téhle chmurné zemi monitorují telestěny Velkého bratra. Krutovláda jedné Strany navíc s Winstonovým přispěním z dějin cíleně vymazává veškeré vzpomínky na dobu před Revolucí, neboť hodlá pomocí znetvořeného jazyka zvaného neolekt obyvatelstvo opanovat na těle, v duchu i v srdci – ryzí, nezměrnou, totalitní mocí. Zbývá aspoň jiskřička naděje na svobodu? Nicméně i Winstonova láska k Julii a krimistyk s ní představují protestní akt, takže za oběma asi brzy spadne klec. A pak? Pak už jen drtivé vyústění znamenitě propracované antiutopie o nelidském režimu, která téměř tři čtvrtě století vévodí svému literárnímu žánru. Vizionářský román v roce 1984 zfilmoval režisér Michael Radford s Johnem Hurtem v hlavní roli a s hudbou od skupiny Eurythmics. Snímek byl vyhlášen nejlepším britským filmem sezony.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi

08.08.2013 5 z 5

Válka je mír.
Svoboda je otroctví.
Nevědomost je síla.

Kniha, ze které vás bude opravdu mrazit.

kazatell
05.08.2013 5 z 5

Dokonalé nadčasové dílo. Nejvíc mě asi zaujalo jak jsou v knize popisováni samotní lidé a jejich nedokonalé smýšlení tíhnoucí k válce

namoki
29.07.2013 5 z 5

Klasika, skoro povinnost si precist :-) Opravdu doporucuji,je to moc ctive a poucne

MildeZ
25.07.2013 5 z 5

Doposud jsem znal Winstona Smitha od Ready Kirken - inu teď už znám i toho od Orwella - výborné čtivo!!

Patw
24.07.2013 4 z 5

Naprosto dokonalá kniha s malým ale... První ze tří částí knihy se četla fantasticky. Hltal jsem stránku po stránce, utvářel jsem si obraz o světě v němž Winston žije, vše bylo popsané do nejlepšího detailu. Druhá část mě nebavila. Opravdu mě nudily části s Julií a onou 'knihou', ale třetí část mě okamžitě opět nakopla a knihu jsem nemohl odložit dokud jsem jí nedočetl. Je to skvělá kniha - a jako fanoušek antiutopie a dystopie - jsem si knihu opravdu užil.

pkr
16.07.2013 5 z 5

K této knize jsem se dostal jako slepý k houslím; ve škole byla součástí "povinné četby". Už po první kapitole jsem věděl, že ji nečtu naposledy. Líbí se mi postupná gradace celého příběhu; zatímco v první části se "pouze" seznamujete s hlavními postavami a jejich životem a druhá je jakýsi "oddychovější" úsek, ve kterém se toho ani moc nestane, tak třetí je takové vyvrcholení, že se od stránek neodtrhnete, ani kdyby se vám v kuchyni pálila omáčka a pes by na vás štěkal a tahal za nohavici, že chce ven. Čím dále v knize jste, tím těžší je přestat ji číst. Někdy si jen tak přečtu část knihy, protože mám na to prostě chuť. 1984 je kniha, která mě doposud zasáhla nejvíc. Škoda, že nejde dát víc hvězdiček, protože pět je prostě málo; tato kniha by si jich zasloužila přinejmenším 101 :).

Posli
10.07.2013 3 z 5

Kniha mě zaujala až ve třetí části. První dvě mě moc nebavily a byla jsem trochu zklamaná. Třetí část to dohnala. Přišlo mi zajímavé, jak se nakonec Winston stal oddaným Velkému Bratrovi. Dlouho jsem ještě přemýšlela o Angsocu. Celý režim je tak dokonale vystižený, že už si připadáte jako byste v něm žili a začínáte mít obavy, jestli vás nesleduje Ideopolicie. Tuhle knihu doporučuji, možná právě proto, že je tak depresivní a varuje před tím, co by se klidně mohlo stát.

mirek93
09.07.2013 4 z 5

Tato knížka se mi asi do první půlky líbila. Hlavně popsání světa plného každodenního strachu z dokonale vykonstruovaného režimu v němž je sebemenší odpor rozdrcen. Myšlení hlavního mi bylo vcelku sympatické. Knížku jsem avšak nedočetl kvůli neustále opakujících se událostech - tajné setkávání s Julií atd. Kniha je skvěle napsána mohu ji doporučit. To, že jsem knihu nedočetl je chyba z mé strany.

jitusenka
07.07.2013 5 z 5

Od chvíle kdy jsem knihu začala číst jsem ji nemohla odložit. Dokonce se mi o Velkém bratrovi i zdálo. Z knihy mrazí v zádech, je plná emocí a je o čem přemýšlet. Předčila má očekávání, doporučuji.

AshlinkaV
06.07.2013 5 z 5

Dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst, hlavně proto že se o ní dost mluvilo a chtěla jsem vědět o čem je. A upřímně nezklamala mě... naopak dokonale mě pohltila a donutila se nad některými věcmi zamyslet. Pár odstavců jsem musela přečíst 2x abych vše pochopila, ale o to víc jsem se do ní ponořila. Trochu mě děsila myšlenka, že by se lidstvo mohlo k něčemu takovému dopracovat... Už kdysi jsem někde slyšela (či četla) že minulost píší vítězové... až tady jsem si uvědomila jak daleko by to mohlo zajít... Tuto knížku rozhodně doporučuji k přečtení.

Tiana
01.07.2013 5 z 5

Velmi depresivní knížka. Nahánějící hrůzu. Měli bychom býti vděční za to, co máme. Svobodně se projevovat je k nezaplacení. Po přečtení jsem si uvědomila jaké "maličkosti" považuji za samozřejmost, v tehdejší době to bylo cosi nedosažitelného, vzdáleného. Každopádně jsem vytvořila přesnější obrázek o té době.

"Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne."

Pa3k
29.06.2013 5 z 5

Opravdu zajímavá kniha a stále aktuální. I v dnešní době si člověk musí připadat trochu jako v světě George Orwella.

EDUmach
26.06.2013 5 z 5

Čím je kniha starší, tím více nabývá její odkaz na významu.

klarka61
25.06.2013 5 z 5

Hrozné, ale varující. A velice depresivní, protože taková totalita nás čeká po nastolení NWO

Lensiiee
24.06.2013 4 z 5

Děsivé. Od té doby, co jsem přečetla tuto knihu, mám v práci divný pocit. Pokaždé, když udělám pohyb "navíc" kouknu na obrazku v rohu místnosti a čekám jestli se z ní ozve pokárání.

bondula
21.06.2013 5 z 5

Táto kultová Orwellova kniha sa hodnotí veľmi obtiažne. Takto bravúrne spracovaná kritika totality, vlajková loď antiutopickej literatúry, zanechala aj vo mne hlbokú stopu. Sugestívny popis Winstonovho života spolu s jeho myšlienkovými pochodmi, v ktorých začína klíčiť semienko volania po slobode u mňa končil ľahkou paranojou, keď som sa istý čas po prvom prečítaní tejto knižky často obzeral za seba. Vlastne ma priviedla k antiutópií. A hoci som časom našiel niekoľko minimálne porovnateľných diel s podobnou tematikou, patrí pánovi Orwellovi moja veľká vďaka.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Když jsem tuto knihu o půl 1 ráno dočítala, měla jsem, pocit, že v té neuvěřitelné tmě mě neustále někdo sleduje. Ať už Ideopolicie nebo plakát s Velkým bratrem.
Brr. Musím uznat, že se Orwellovi podařilo navodit tak děsivou a realistickou atmosféru, až to kolikrát lekalo i mě. Žel Bohu, nejhorší je, že takhle to stále může ještě dopadnout.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Absolutně děsivé čtení. Mráz mi bude po zádech běhat asi ještě hodně dlouho.
Orwell popsal politický režim Angsocu do nejmenších podrobností, takže je velmi snadné se do děje vcítit. Zvláštní je, že mě ani tak neděsila postava Velkého bratra, jako pouhé slovo Angsoc, přesněji tedy to, co vyjadřuje. Velký bratr je vlastně takový obal knihy, Angsoc je obsah... Dodatek k newspeaku není o nic méně děsivější, o to víc, že to má svou hlavu a patu.
Doporučuji všem, kteří si stěžují na současný vládní režim v zemi - mohlo by být totiž mnohem hůř.

ivusse
12.06.2013 4 z 5

Hodně zajímavá kniha, až mě chvílemi mrazilo v zádech z toho, že by to klidně mohla být skutečnost...viděla jsem před sebou jen beton a šeď.... nicméně přesto musím doplnit, že jsem pár stran přeskočila (popis systému), protože mě to jednoduše moc nebavilo. Ale celkově stojí kniha za přečtění.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Jedna z najdesivejších a najdepresívnejších kníh. Politický systém, ktorý Orwel popisuje do úplných detailov, je skutočne mrazivý. Nesloboda, sledovanie, prepisovanie dejín a vlastne celý režim je dokonale vystihnutý a tak presvedčivý, že ešte niekoľko dní po prečítaní máte pocit, že vás niekto sleduje.
Geniálna kniha, ktorú z hlavy len tak nedostanete.