1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532941/bmid_1984-65dc848497c0c.jpg 5 11741 11741

„Svoboda je svoboda říkat, že dvě a dvě jsou čtyři. Pokud je toto zaručeno, všechno ostatní už vyplyne samo.“ Ve zbídačelém Londýně na území superstátu Oceánie se v dubnu 1984 úředník Ministerstva pravdy Winston Smith přiměje vzepřít. Už se mu zajídají pěstěná stádnost i technika normopsychu, využívané coby hráz proti občanskému vzdoru. Pochyby začne potají svěřovat deníku i přesto, že každý pohyb v téhle chmurné zemi monitorují telestěny Velkého bratra. Krutovláda jedné Strany navíc s Winstonovým přispěním z dějin cíleně vymazává veškeré vzpomínky na dobu před Revolucí, neboť hodlá pomocí znetvořeného jazyka zvaného neolekt obyvatelstvo opanovat na těle, v duchu i v srdci – ryzí, nezměrnou, totalitní mocí. Zbývá aspoň jiskřička naděje na svobodu? Nicméně i Winstonova láska k Julii a krimistyk s ní představují protestní akt, takže za oběma asi brzy spadne klec. A pak? Pak už jen drtivé vyústění znamenitě propracované antiutopie o nelidském režimu, která téměř tři čtvrtě století vévodí svému literárnímu žánru. Vizionářský román v roce 1984 zfilmoval režisér Michael Radford s Johnem Hurtem v hlavní roli a s hudbou od skupiny Eurythmics. Snímek byl vyhlášen nejlepším britským filmem sezony.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi

07.06.2013 5 z 5

Člověka z toho mrazí...

vipera
07.06.2013 4 z 5

Zpočátku jsem vůbec nevěda, o co "v téhle zatracené knížce" vlastně jde...Ale z té zatracené knížky se postupně stávalo jedno z nejlepších děl, které jsem kdy četla. Nikdo by si ji neměl nechat ujít.

Bee Bee
07.06.2013 5 z 5

Ze začátku celkem těžké čtení, Čím dále ale čtete, tím více se do knihy ponoříte. Vlastně musím říct, že tolik rozporuplných emocí, co jsem prožívala u čtení této knihy se mi zatím u žádné jiné knihy nestalo. Zdůrazňuji, že při čtení se budete divit, nadávat, budete šokováni a husí kůže vám bude naskakovat až příliš často.
Přesto se od čtení nebudete moci odtrhnout.

Zdendin
03.06.2013 5 z 5

Mrazilo mě v zádech při čtení 1984. Ani ne pro obsah samotný, ale pro jeho podobu s historickou skutečností. Pro mě nejbližší tu před rokem 89. Mrazí mě i teď při pomyšlení jak lidé zapomínají na to co se stalo i bez účelné přepisování minulosti a děsím se toho, že se věci mohou opakovat znovu. Tuhle knihu by si měli přečíst extrémní pravičáci a extrémní levičáci. Házím je do jednoho pytle proto, že podstata zla a utrpení v totalitním režimu ať komunistického, nebo fašistického mi přijde stejná. Lidé trpí tak jako tak a kdo jim vládne je v tu chvíli bezpředmětné. utrpení a smrt přichází zleva i zprava. Možná se alespoň jednomu ze 100 rozsvítí. Tato kniha je však nadčasová. Jak bylo psáno v doslovu nejde o to útočit na nějaký konkrétní režim i když ta podoba je někdy děsná. Každého čtenáře v této knize zamrazí něco jiného a každý si odnese to své. Jak píší i ostatní i mě zůstane tenhle příběh ještě dlouho ležet v hlavě.

ChrisSparrow
29.05.2013 5 z 5

Hodně působivá kniha. Až mi naskakovala husí kůže, a když promluvilo zrcadlo, zůstala jsem chvíli jako přimražená. :D

avel
28.05.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Začátek mě naprosto uchvátil promyšleností. A konec tragičností...
Bomba!

Yorika
23.05.2013 5 z 5

Výborné, jak Orwell vystihl totalitní systém.Děsivé čtení ale velmi poučné.Knihu jsem dlouho nemohla dostat z hlavy.A to je dobře.

luper
20.05.2013 2 z 5

Tak jsem se opět vrátil k této knize po jejím neúspěšném pokusu ji přečíst z roku 2011. Upřimně pro mě byla tato kniha nezáživná kromě závěru knihy. Holt to není můj šálek kávy i přesto že momentálně studuji 2 rokem na VŠ - Fakulta veřejných politik,ale o knize Farma zvířat od stejného autora to říct nemohu to byl pravý opak.

Kermisee
11.05.2013 5 z 5

Knihu mi doporučila moje profesorka společenských věd. Jsem za to moc ráda, protože sama od sebe bych se do čtení asi sama nevrhla. Byl to úžasný a děsivý zážitek. Knihu jsem musela kvůli své velmi citlivé povaze několikrát odložit, jelikož husí kůže a obracející se žaludek tomu jinak nedali.Ohromující dojem, který ve mně po přečtení zůstal je důkazem toho, že 1984 opravdu patří mezi ta nejlepší literárně-historicky-humanistická díla...

Shashlick
09.05.2013 4 z 5

Četl jsem jakousi "samizdatovou" verzi, takže nevím, jak se to má s překladem. Tedy samozřejmě hlavně newspeakových slov. Ale rozhodně z knihy čiší ona bezmoc jedince změnit systém. Ze začátku jsem měl sice pár námitek na technologickou nevyváženost popisovaného světa, ale ty byly vyvráceny úmyslným udržováním populace na hraně bídy. I když kniha byla vydána v roce 1949, tak v některých detailech nebezpečně přesně popisuje naši současnost. Vždyť v kterém městě dnes neexistuje kamerový systém?

Dáma s hrnstjm
06.05.2013 5 z 5

Když jsem asi v 17 letech tuto knihu dočetla, zařekla jsem se, že už nikdy ji znovu nechci číst. Příběh je tak uvěřitelný, že mi z něj bylo těžko. V šoku jsem já, už tehdy milovnice historie, roztřesenou rukou v jedoucím autobuse červeným fixem kostrbatě podtrhla větu "Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou." Tato věta mě naprosto děsí i po deseti letech a snad někdy seberu odvahu a knihu si znova přečtu. Podle mně si v příběhu každý najde něco, co v něm vzbudí emoce, to každá kniha nedokáže. Doporučuji a považuji za součást všeobecného rozhledu vzdělaného člověka.

sivrab
04.05.2013

jedna z nejlepších knižek co jsem kdy četl doporučuji všem ale zároveň bacha i dneska vás velký bratr vidí dávám pět hvězdiček

Drakenovec
28.04.2013 5 z 5

Skvělý antiutopistický román, který se vám vryje do paměti. Chvílemi až děsivé čtení, které ovšem stojí za to. Velice propracovaná a dobře napsaná kniha se vším všudy.

zapina
26.04.2013 5 z 5

Naprosto fascinující a zároveň děsivá kniha. Celou mě pohltila a doslova jsem jí hltala. Úžasně propracovaná. Tuhle knihu by si měl každý přečíst a zamyslet se nad ní.

Bublinka78
19.04.2013 5 z 5

Neskutečně děsivé. Jak je možné z člověka "vytřískat" poslední kapku lidství, jak manipulovat člověkem i celým národem. Ze lži se stává pravda a z pravdy lež a vše lusknutím prstu. Čtěme ji znovu a znovu, protože to není jen o totalitě a diktatuře, ale i o tom, že člověk musí v prvé řadě kriticky myslet a toto konfrontovat s tím co vidí, nebo co myslí, že vidí.

Alouette
17.04.2013 5 z 5

Perfektní kniha, člověka až mrazí...

SafiraDarkfire
09.04.2013 5 z 5

Miluju Orwella, ale tohle přečíst byla doopravdy fuška. Ne že by to bylo špatně napsané, ale je to tak depresivní a děsivé, až se to těžko četlo a potřebovala jsem doopravdy přestávky. Z každého slova doslova čišelo zoufalství a beznaděj.

HonzaT
07.04.2013 4 z 5

Orwell je opravdu skvělý, ale todle je destruktivní dílo, mysl odzbrojující. "Goldsteinovi deníky" přečíst, byla fuška.

xdantex
02.04.2013 5 z 5

Dodnes mám díky tomuhle dílu těžkou hlavu......a jsem za to moc rád:)

Johnpercussion
02.04.2013 5 z 5

Člověk v průběhu četby žasne a kroutí hlavou nad absurdními pravidly a manipulací v tomto Orwellově světě, ale současně jej doprovází děsivé pocity při pomyšlení, že se něco takového může stát skutečností.