1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544171/bmid_1984.jpg 5 11869 11869

1984 je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Nineteen Eighty-Four, 1949

Interpreti: Vasil Fridrich

Arlienen
18.11.2021 5 z 5

1984 je dílo, které se řadí mezi maturitní otázky. Já jsem tuto klasiku četla jen kvůli čtenářské výzvě. Jsem za tento impuls velice vděčná. Při četbě jsem měla husí kůži celou dobu. Shrnula bych to jediným slovem - PECKA!

IvetaZ
18.11.2021 4 z 5

Nejvíc děsivé je na tom ta autorova přesná vize a detailní popis tak šíleného světa, jehož prioritou je zničit charakter individua tak podle, že jediná cesta z bolesti je přát si, aby tu bolest za mě převzal milovaný člověk. Nesnesitelná krutost bytí tohle!

Venny345
17.11.2021 5 z 5

Lze George Orwella považovat za genia? Samozřejmě! Přečtení tohoto díla mě utvrdilo v tom, co jsem již delší dobu tušila. Po dočtení poslední stránky mi doslova spadla brada. Jak je možné, že měl už tehdy pravdu? Jak je možné, že ten totalitní systém popsal tak výstižně, a přesto tajemně? Jak jen mohl vědět?

HYPNOS88
14.11.2021 4 z 5

Skvělá kniha. Ovšem 1* dolů za ty rozvleklé pasáže. Chápu kam autor mířil, ale... A škoda toho konce.

martin9666
07.11.2021 3 z 5

První polovina dobrodružná s nádechem tajemna. druhá polovina slabší a konec neuspokojivý a nedostačující.

Květ
07.11.2021 5 z 5

Nadčasová kniha, ze které mrazí. Totalitní svět, který Orwell vymyslel ve svém románu je děsivý a dýchá tísnivou, dusivou atmosférou plnou beznaděje. Diktatura dovedená k dokonalosti, kde i záblesk naděje je v podstatě šílenstvím. Román je geniální, myslím, že ho budu ještě dlouho vydýchávat a zpracovávat v sobě.

"Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost."

"Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla."

"Pod košatým kaštanem, prodali jsme se navzájem."

"Každý ví, co se skrývá v místnosti 101."

Pavla79
02.11.2021 4 z 5

Vše tu již bylo napsáno a ničím novým bych asi nepřispěla. Každopádně jsem ráda, že jsem si tuto klasiku mohla díky čtenářské výzvě přečíst a udělat si vlastní obrázek. Ztotožňuji se s tím, že ze začátku jsem knihu hltala více, než ke konci.

johnny01
27.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Je obtížné číst knihu, když víte, jak dopadne, jak se to stalo mně (konec jsem rámcově věděl ze školy). První dvě části vyvolávaly dojem, že dosažený stav nějakou dobu bude trvat a že Smith i Julie našli způsob, jak tak nějak přežívat, až se to ve třetí části zvrtlo a dočítat konec bylo utrpení. Kniha popisuje věci, které se již v historii opakovaně odehrály, k tomu přidává sci-fi prvky typu telestěny, dále newspeak, doublethink a stálou válku. Z obecnějšího pohledu má kniha svou hodnotu. Přesto některé drobnosti nedávají smysl, např. proč by Smithe celých 7 let sledovali a nezasáhli dříve? Odpor čtenáře k totalitě se měl možná projevovat skrze sympatie ke Smithovi, nicméně drobná zmínka ve třetí kapitole mě přivedla k uvědomění, že Smith vlastně žádný sympaťák není. Ta zmínka je připomínka vstupního rozhovoru k Bratrstvu u O'Briana. "Slyšel se, jak slibuje, že bude lhát, krást, falšovat, vraždit, podněcovat narkomanii a prostituci, šířit pohlavní choroby, chrstat vitriol dítěti do obličeje." Je to vlastně naplnění citátu "Kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom sám nestal nestvůrou.". Nelze se zbavit dojmu, že si to Smith tak trochu zasloužil, že nebyl vůbec lepší než režim. To trochu podkopává vyznění knihy.

Olous1
26.10.2021 5 z 5

Všichni mí knižní přátelé popsali knihu dokonale, už není co dodat. Snad jen, že knihu jsem si koupila v levných knihách za dobrou cenu, jsem za to ráda. A díky čtenářské výzvě jsem se dostala k tak dobré četbě.

Ema24
26.10.2021 5 z 5

Upřímně řečeno kniha mě lákala už nějakou dobu a když jsem se k ní konečně dostala a přečetla si ji, nestačila jsem se divit jak byla úžasná.
Mohla bych zde rozebírat jaký byl G. Orwell vizionář, jak nechápu jak to vůbec dokázal vymyslet a jak se kniha dobře četla, ale to se dočtete všude...
Proto to jen shrnu a řeknu: Tuhle knihu si prostě přečíst musíte... [jinak budete anulováni... :)))]

Dominika76
24.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Od knihy som vďaka recenziám mala vysoké očakávania ale kniha ich ešte predčila. Úprimne nemám slov. Kniha popisuje diktatúru v najabsurdnejších rozmeroch. Život ľudí v tomto systéme, ktorí ho chcú nejakým spôsobom zvládnuť. No neexistuje žiadna nádej... Plus príbeh lásky knihu okorenil a mne osobne pomohol sa lepšie vžiť do príbehu. Myšlienky na konci knihy o zriadení toho koho milujeme ma prinútili premýšľať aj nad svojím životom, ľudskosťou....

Lusa
23.10.2021 5 z 5

Knihu jsem začala číst díky čtenářské výzvě a musím říci že jsem z ní byla ze začátku nadšená, s koncem jsem měla však rozdílné pocity, ale určitě je tohle kniha kterou by si lidé měli přečíst.

JSmerda
16.10.2021 3 z 5

Kniha ve mě budí rozporuplné pocity. Na jedné straně si uvědomuji, že v době, kdy poprvé vyšla, to musela být šokují vize. Postupné naplňování této vize knihu katapultovalo do souhvězdí nesmrtelných. Na straně druhé je dnes spousta dokumentačního materiálnu o různých diktaturách a tyto dokumenty jsou často zajímavější/čtivější. Zkrátka realita často překonala Orwellovy představy.

Péťa1950
12.10.2021 4 z 5

Autor knihu napsal v roce 1949. Totalitní režim popsaný až do absurdity. Velice těžký text. Jakoby předpovídal budoucnost. Přečtěte si a utvořte vlastní názor. Autor nevěděl, co se bude v totalitních režimech dít. Zkušenost měl s fašismem a se Stalinem. Jde o vizi, která se v různé míře naplnila. Můj druhý komentář. První byl přesunut do diskuze.

kubakubikula
10.10.2021 5 z 5

Tady snad ani netřeba komentovat.

Renatka11
07.10.2021 4 z 5

‌Na tenhle kultovní román jsem se dlouho chystala a těšila a, přestože jsem měla poměrně jasnou představu, co mě čeká, i tak mě hodně překvapil. Tísnivý pocit beznaděje, jen s minimálními záblesky naděje, nejprve pozvolna, ale později čím dál děsivěji a šíleněji, i když stále věrohodně, gradoval. Neumím si představit číst tuhle knížku v době, kdy jsme v něčem podobném žili, a jsem vážně ráda, že už ji mám za sebou. Před panem Orwellem smekám, ale po dočtení snad nejdepresivnějšího příběhu, který znám, si ráda dám něco veselejšího.

kulibunda
30.09.2021

Dlouho jsem o této knize věděla, ale nějak furt nebyl čas. A najednou po přečtení, konečně chápu, co se celým tím Velkým Bratrem míní a spousta situací zapadla a je to přímo děsivé. Skvělé promyšlené.

HloupýHonza
29.09.2021 5 z 5

Je až mrazivé, jak autor dokázal popsat totalitu do takových detailů, aniž by ji zažil takto surově na vlastní kůži, byl to opravdu vizionář, který se očividně velmi bál velké totality, která by naprosto zabila lidskou důstojnost a samotnou duši. Mistrně popsané nechutné praktiky "Velkého bratra", které jsou bohužel velmi podobné některým totalitním režimům i v dnešním světě. Také jsou velmi skličující pocity hlavní postavy, které vám spustí nepříjemnou, depresivní náladu a vy se snažíte být co nejvíce vděční za to, že žijete v poměrně svobodném státě, protože jediné místo, kde může nalézt alespoň chvíli soukromí, je jen v jeho hlavě, která mu ovšem způsobuje také velké utrpení. Tato kniha je skutečně velký skvost literatury, protože je hlavně velmi důležitá pro všechny z nás, abychom si uvědomili, že o svobodu také můžeme jednou přijít a že i zodpovědnost, aby se to nestalo je i na našich bedrech. Je ovšem bohužel velmi smutné, že se stále najdou lidé, kteří totalitní režim obhajují, což mě vede k otázce takové, že nevím, zda je samotný režim vlastně horší, než tito lidé..

radimch
29.09.2021 5 z 5

Válka je mír,
svoboda je otroctví,
nevědomost je síla.

a co se skrývá v cele číslo 101?

Orwell věděl o čem píše!
Toto je povinná četba všech obyvatel planety.

Žhy
26.09.2021 5 z 5

Skvělá knížka. Všechno trefně popsané, bez zbytečností. Pojetí světa je možné zkombinovat s Ayn Rand, až na ten konec.