1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544171/bmid_1984.jpg 5 11869 11869

1984 je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Nineteen Eighty-Four, 1949

Interpreti: Vasil Fridrich

Lienilda
17.09.2021 4 z 5

Poprvé jsem ji četla na střední. Podruhé teď a myslím, že dvakrát za život stačí. Je to deprimující, je to výbušné a nekompromisní. Kniha jako celek je skvělá, jen vprostřed je příliš dlouhý výňatek z Goldsteinovy knihy plny filozofickych řečí, které se neustále omílají dokola, ale asi přes 30 stran! Poslední třetina na Ministerstvu lásky se mi četla těžce, ale pomalu spěla k tomu co se z Winstona nakonec stalo. Tento rok jsem četla Svědectví o životě v KLDR a neskutečné jak se jejich totalitní režim v mnohém shoduje s Orwellovym 70 let starým dílem.

Fifka
14.09.2021 3 z 5

1984 byla pro mě velmi depresivní kniha. Vybrala jsem si ji do maturitní četby, nakonec jsem si ji u maturity i vylosovala. Pro maturanty jako dělaná, krásně a dlouze se o ní dá mluvit. Doporučuju!

Pavlína197
13.09.2021 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do výzvy ( letos se hodí asi ke třem tématům) a opravdu to pro mě výzva byla - žánr antiutopie mi nic neříká. Naštěstí se mi knížka četla dobře, až na jednu krátkou pasáž, která pro mne byla nudná a složitá.
Zajímavá, nadčasová četba - i když jde o příběh smyšlený, působí děsivě a mrazivě, protože se zdá, že je v každé době z nějakého důvodu aktuální. Obdivuji, jak to měl Orwell promyšlené, dotažené do detailů.
Knížka mi zůstane v hlavě dlouho, vyvolala ve mně spoustu nepříjemných pocitů. Jsem ráda, že to končí se zavřením knihy, a vážím si svojí byť relativní svobody.

lernami
12.09.2021 5 z 5

Geniální dílo, které si mě pro jeho nadčasovost a autentičnost naprosto získalo.
Knihu jsem četla již po druhé a věřím, že ne naposledy. Také jsem zrovna po dotčení Svědectví o životě v KLDR a některé paralely jsou opravdu děsivé. Jedna věc je fikce, ale něco úplně jiného je, když si člověk uvědomí, že mnoho principů předložených v knize je reálných a že takovým způsobem někdo i v dnešní době může žít.
1984 je velké dílo.
Klaním se, Orwelle!

DomYell
12.09.2021 5 z 5

Kniha, ktera nikdy neztrati aktualnost... Kniha, ktera je paralelou spolecnosti

iv.ča
09.09.2021 5 z 5

Co to k tomu napsat? Dokonalé!!!!

WowKokinko
06.09.2021 5 z 5

mrazivé, děsivé a místy neskutečně pravdivé. Svoboda je otroctví.

iam.sokol
28.08.2021 5 z 5

K 1984 jsem se po letech vrátil v rámci čtenářské výzvy a jako před lety, i nyní po přečtení cítím, že na mě jde deprese a úzkost. Mistrovské a zároveň děsivé dílo, které nutí přemýšlet, jak asi vypadaly předchozí totalitní režimy, a zda by se něco podobného mohlo stát i nám v budoucnu (ačkoliv nemám iluze, že v některých státech "odlehčenější" verze Strany jedou na plný výkon).

ArkAngel
18.08.2021 4 z 5

1984 jako další z Orwellových protitotalistických děl ukazuje, co se může stát, když je lidstvo zbaveno "okovů svobody". Vše, co činí člověka člověkem, postupně mizí, iluze se stává skutečností a na scéně zůstává čirá moc, která rozhoduje o pravdě a existenci. Osobně na mne více zapůsobila Farma zvířat, ale 1984 v člověku zanechá daleko tísnivější a nepříjemnější pocity. Třetí část je vskutku geniální, ale popravdě musím říct, že mi v těch prvních dvou něco chybělo.

archandelka
18.08.2021 5 z 5

"Chápeš, že jediným cílem newspeaku je zúžit rozsah myšlení? Nakonec dosáhneme toho, že ideozločin bude doslova nemožný, protože nebudou prostředky, kterými by se dal vyjádřit. Vlastně ani žádné myšlení nebude, v tom smyslu, jak jej chápeme dnes. Být pravověrný znamená nemyslet - nemít potřebu myslet. Pravověrnost je nevědomí."
Šílené - jakou moc mají slova. Šílené, jak dlouho jsme i my žili v přetvořené realitě. A bohužel i dnes existují lidé, kteří nemají potřebu myslet...
Orwell je neskutečně nadčasový...

VlaďkaK
16.08.2021 5 z 5

Hodně drsná kniha, která nutí k přemýšlení.

Nikola086
05.08.2021 3 z 5

Kniha opravdu k zamyšlení. Musím uznat že autorova Farma zvířat byla o kapku lepší, ale ani román 1984 nezklamal. Vřele doporučuji jako výběr z doporučené četby. Další ukázka toho, že ne vždy povinná/doporučená musí být nudná :)

simona g.
04.08.2021 4 z 5

Pořád zpracovávám... Dobrá kniha, po dočtení hlava plná zvláštních pocitů. Místy trochu moc filosofických pasáží (zbytečně dlouhých a rozvleklých), ale to maže zbytek knihy, ta to dorovná a překvapí. Nooo, docela síla je to...

ElInWonderland
31.07.2021 5 z 5

Už klasika, kterou musíte přečíst. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a mrzí mě jen to, že jsem ji nepřečetla daleko dřív.

Aoibhe
24.07.2021 5 z 5

Sáhla jsem po ní kvůli čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Kniha je skvěle napsaná a zároveň je velkým varováním, kam se až může za určitých okolností dostat lidská společnost. V nevědomosti je síla, to vystihl Orwell dokonale...
Dokonce bych řekla, že tato kniha je takovou "povinnou četbou" pro všechny.

Gejitka
23.07.2021 5 z 5

Dnešními slovy řečeno - hustá kniha. Když jsem ji začala číst, věděla jsem pouze, že existoval nějaký pan Orwell a že napsal román 1984. Nevěděla jsem vůbec, o čem kniha je. Kniha je rozdělena do 3 částí. 1. část popisuje běžný život člena strany v Angsocu (anglický socialismus) v roce 1984. Ve druhé částí se prolíná milostný poměr hlavního hrdiny se svou stranickou kolegyní Julií a popisování tehdejší ideologie (válka je mír, otroctví je svoboda...). 3. část nabrala velký spád - hlavní hrdina uvězněn na ministerstvu lásky (to jsem z vývoje knihy vůbec nečekala), mučen a nakonec bylo převedeno jeho myšlení na ideologii strany - miloval Velkého bratra.

Munchkin451
21.07.2021 5 z 5

Masakr!

Ivetaa
20.07.2021 5 z 5

Za mých studií nebyl autor z pochopitelných důvodů zařazen do povinné četby. Letošní čtenářskou výzvou si tedy doplňuji zároveň vakuum ve vzdělání... Jinak kamery, čipy, atd. - to vše mi nějak připomíná naši současnost - ač v románu vydaném rok před smrtí autora (1949) je to čirá utopie. Smekám klobouk nad úžasným dílem, poplatným dnešní době.

Lucienka
16.07.2021 5 z 5

Letos jsem se po mnoha letech vrátila k famóznímu panu Orwellovi a v pořadí nejprve film a poté kniha, jsem byla opět nadšena, protože z knihy se toho dozvíte samozřejmě mnohem více. S dlouhým odstupem byla četba náruživější než před lety, ale o to smutněji doléhala, s vědomím jak jsme historicky nepoučitelní.

VítekP.
08.07.2021 5 z 5

Tak to byla pecka! G. Orwell dokázal srozumitelně vystihnout vztah mezi myšlením a jazykem. Tento vztah je v tomto díle promítnut do totalitního světa, který svým nikdy nekončícím dilematem mezi bezpečím a svobodou dělá tuto knihu tolik nadčasovou.