Hypnotizér

Hypnotizér
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156875/bmid_hypnotizer-1AN-156875.jpg 4 6060 6060

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné prosincové noci ho probudí zvonění telefonu. Volá mu detektivní inspektor Joona Linna z nemocnice ve Stockholmu a prosí ho, aby okamžitě přijel k případu malého chlapce, který je v bezvědomí, ve velmi kritickém stavu. Erik je jedinou nadějí, jak může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Doufají, že vraha vystopují a zachrání jeho starší sestru dřív, než bude pozdě. Erik se však praxi hypnotizéra nevěnuje už deset let a je rozhodnutý, že hypnózu už nikdy provádět nebude. Žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky, a proto Erik prosbu policie odmítá. Když se Erik konečně nechá přesvědčit, všichni se rázem ocitnou ve víru nečekaných událostí. Tyto události bez varování udeří plnou silou do Erikova života. Erikův syn zmizí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. Jedině tak má šanci zachránit život svému synovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Host

Hypnotisören , 2009

Pajule006
11.11.2019 5 z 5

Trochu táhli děj občas jsem měla problém se začíts, závěr mě překvapil kdo za tím stál.

Luciiis
04.11.2019 4 z 5

Na muj vkus zbytecne moc mrtvych, dostavam se pak do jakesi emocni apatie. Ale jinak velmi napinave! Zaujalo me patrani ve dvou, prakticky nezavislych, rovinach pribehu.

Lenama18
03.11.2019 4 z 5

Začátek knížky je super, opravdu jsem hltala každou stránku a byla zvědavá jak vše dopadne. Po přečtení cítím malinké zklamání, čekala jsem trochu jiné rozuzlení ale to nemění nic na tom že je knížka dobrá.

Matita310
28.10.2019 5 z 5

Mnou dlouho odkládaná série konečně přišla na řadu! Kolegyně z práce mi knihy tak vychválila, že jsem neodolala a konečně z knihovny vytáhla první díl.
Jsem nadšena! První díl přečtený za víkend. Hned zítra budu pokračovat druhou knihou.

sharik
28.10.2019 4 z 5

Musím říct, že i přes poněkud rozpačitý začátek (zejména fakt blbé dialogy, kdy se několik postav dostane do situace, v níž se na něco zeptají a ačkoli ihned dostanou odpověď, tak najednou netuší, na co se to vlastně ptaly; jednou bych to pochopil jako ukázku roztržitosti postavy, opakovaně to však nefunguje ) - I přes rozpačitý začátek velmi dobrá krimi. Možná trochu překombinovaná, ale je fakt, že autoři ve výsledku umí přesvědčit, že tahle přehnanost dává smysl. Ale nejlepší na celém nebyl samotný (jinak velmi poutavý a originální) případ, nýbrž život onoho hypnotizéra Erika a jeho rodiny, z čehož celý případ pochopitelně pramenil. Opravdu také oceňuji, jak autoři vykreslili některé z postav. Hypnotizér Erik a jeho manželka Simona jsou literárně skvělé postavy. A nejen oni.

Fzuzik
27.10.2019 5 z 5

Nechtěla jsem knihu číst, po předchozí zkušenosti s jiným severským autorem, kdy se mi styl psaní nelíbil, jsem se obávala, že to bude podobné.
Bla jsem nadmíru potěšena a překvapená nad propracovaností děje!
Ihned na začátku se autor nebál "napálit to tam naplno," až jsem si řikala jak dokáže udržet napětí po zbytek dalších 400 stran. :)
Naprosto výborné dějové linie a smyčky, které se vždy objevily, když už jsem si říkala, že tentokrát je naprosto jasné,kdo je pachatelem.
Přečteno jedním dechem, kdy jsem se nedokázala od knihy odtrhnout a potřebovala jsem vědět co bude dále. :)

Lesandi
22.10.2019 5 z 5

Vážně jsem ani moc nečekala, že se mi bude tolik líbit. Všechno se vyvrbilo tak temně. Hlavně ta část - nebudu spoilerovat - s klecí (že ano?). Už se těším na další!

lucy.sankova
20.10.2019 5 z 5

Má první kniha od této švédské dvojice a určitě né poslední... no co k tomu dodat. Poslední stránky mě úplně pohltily.. Skvělé!

Adelajda_4
13.10.2019 4 z 5

Kniha začíná jako klasická severská detektivka, víme, že se stala brutální vražda a předpokládáme, že bude provedeno všechno pro to, aby byl vrah dopaden, avšak je vidět, ze autoři jsou velmi kreativní a z tohoto začátku nás v průběhu četby nasměrují úplně jiným směrem, kde na nás čeká neméně napínavý dějová linka. Jak již název napovídá, hlavní postavou je zde hypnotizér Erik Maria Bark, který sice slíbil, ze už hypnotizovat nebude, ale je znovu povolán do služby kvůli výše zmíněné brutální vraždě. Toto se jeho rodině stane osudným, neboť je tu někdo, kdo nechce, aby začal znovu hypnotizovat...

Allla9
10.10.2019 5 z 5

Skvělé. Jsem ráda, že mám všechny knížky této manželské dvojice před sebou.

Marci071
06.10.2019 5 z 5

Super knížka, super se čte, ke konci už je znát, kdo byl vrah, ale i tak je to zajímavé čtení. Ostatně jako všechny knížky od tohoto autora.

kyssling
28.09.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dostal po jiných dílech "Joony", nezklamala a lze ji plně doporučit. Prokreslené postavy, příběh, prostředí ... a napětí !

Dargo
28.09.2019 4 z 5

MÍRNÉ SPOILERY:

Moje první setkání se severskými detektivkami, takže jsem si chvilku zvykal. Rozjezd slibný a dramatický. Postavy zajímavé a sympatické. Překvapilo mě, že hlavní příběh okolo Josefa se časem přesune na druhou kolej, protože unesou hypnotizérova syna, což s úvodní vyvražďovačkou vlastně vůbec nesouvisí. Následuje pak podivuhodná berlička v podobně stostránkového flashbacku, který má vysvětlit, co se před lety vlastně stalo tak hrozného. Z Larse Keplera už v prvním díle čiší přepálenost a přehnanost. Dokládá to divoký závěr, honička s autobusem atd. Erikovi pacienti tu zároveň fungují jako maso na porážku. Jejich motivaci jsem v závěru vážně nerozuměl. Jako stádo se řídili prostým: "jdi tam a zabij to." Kniha ale baví, čte se rychle a je pěkně našlápnutá.

Anry63
20.09.2019 2 z 5

Poprvé s Keplerem - Hypnotizér

Po Larssonově Mileniu a celé kompletní řadě Harry Holea od Jo Nesba (už se těším na 12. knihu - Nůž) jsem se pustil do další severské "řady" Larse Keplera.
Všude jsem četl na jejich knihy jen samou chválu. Tak jsem se těšil a pořídil si první kousek - Hypnotizéra.
Musím říct, že hned po prvních stránkách jsem měl problém se stylem, s formou. Kniha se vyvíjela celkem dobře, se stylem jsem se, ač nerad, smířil a četl dál. V momentě, kdy to začalo mít nějaký spád a příběh se "rozjížděl" celé se to posunulo o deset let zpět a dostalo se to do, pro mě dost nezajímavé, pasáže o průběhu hypnózy, pacientech a Erikovi, který se dostal do situace, kdy mu nejdřív vedení nemocnice naprosto věřilo a schválilo grant a pak nepochopitelně vše zase zrušili. Logicky uvažující člověk by jen použil natočené pásky ze sezení a bylo by všem jasno. Spousta věcí začala být nějak míň pochopitelná a když se příběh posunul zase zpět do přítomnosti, vše šlo nějak ráz na ráz, vše bylo najednou jasné. Jedna z hlavních postav knihy, se kterou to vlastně začalo, Josef Ek, se z knihy úplně vytratila. A samotný konec, nějakých posledních třicet stran mi přišlo, jakoby to psal nějaký školák. Myslím, že v našich českých literárních soutěžích by to napsali autoři mnohem lépe. jak vývoj děje, tak samotné uchopení textu.
Hlavní postava, detektiv Joona Linna se v knize v podstatě nepředstavil, což mě mrzelo ze všeho nejvíc.
Ještě se vrátím ke stylu knihy. Tato forma mi připadá, jako komentovaný děj sportovního zápasu. Pokud by to byla audiokniha, zcela jistě bych se tomuto pocitu neubránil.
V níže čtených recenzích tady se píše, že další knihy od této dvojice jsou mnohem lepší, propracovanější a tak Larse Keplera úplně nezatracuji a brzy sáhnu po dalším.
Hodnocení této knihy vidím objektivně na dvě až tři hvězdičky, něco mezi.

BK95
15.09.2019 3 z 5

Nebylo to špatné. Přečetla jsem ji za dva dny. Kromě kapitoly z minulosti to bylo dobré.

sipkulka
14.09.2019 5 z 5

Audiokniha - super záležitost, která člověku nahání husí kůži ještě dlouho po dočtení (doposlouchání)

AkiKagami
12.09.2019 4 z 5

Moje první kniha od tohoto spisovatele. A mohu říci, že jsem od toho čekala více a maličko zklamání. Byla super, napínavá, ale dlouhá pasáž, jak Erik vzpomínal na skupinu psychicky narušených lidí a dělal s nimi hypnózu mě nebavilo a trvalo, než jsem se přesto dostala. Ale konec měl velký spát a čekalo mě nejen jedno překvapení. Konec se četl rychle. Až na tu pasáž se mi kniha líbilo, přesto dávám málo hvězdiček, za tu dlouhou pasáž. Sice se vysvětlilo, proč s hypnózou skončil, ale tu pasáž jsem četla tak, že jsem přečetla jedni či dvě kapitoly a knihu odložila. Uvidíme, jaké budou další jeho knihy. :)

Rezie86
09.09.2019 5 z 5

Jelikož to byla první knížka, kterou jsem začala od téhle dvojice číst, vůbec jsem nevěděla co mě čeká. A čekalo mě toho hodně.. Fakt super čtení.

petaSk
09.09.2019 3 z 5

[audiokniha]
Moje první setkání s opěvovanou manželskou dvojicí spisovatelů. V Hypnotizérovi (a zřejmě i v dalších knihách ze série) je použit koncept, kdy vás autor prostřednictvím vyšetřovatelů honí od jedné teorie k další, abyste zjistili, že pravda je někde úplně jinde. Co mě překvapilo bylo, že Joona Linna nebyl hlavní postavou knihy, tou byl hypnotizér Erik. Zápletka kolem jeho rodiny mi moc nesedla, tohle téma mě prostě nebaví, možná mi další knihy sednou více. Je vidět, že příběh měli autoři dobře promyšlený, aby jim na konci zaklapnul, přesto se mi zdál překombinovaný. Ještě zkusím další knihu ze série a uvidím, jestli pokračovat nebo ne.

jaroiva
05.09.2019 4 z 5

Čtení této série jsem trochu odkládala, protože jsem si říkala "hmm, další severské krimi...", ale moje obavy, že to bude zas na jedno brdo, se nepotvrdily. Bylo to zase "něco jiného", takže jsem nakonec byla mile překvapená a nebudu už tak váhat s dalším pokračováním.