Hypnotizér

Hypnotizér
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534259/bmid_hypnotizer-65f1f83863f7f.jpg 4 6137 6137

ADK uvádí: Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné prosincové noci ho probudí zvonění telefonu. Volá mu detektivní inspektor Joona Linna z nemocnice ve Stockholmu a prosí ho, aby okamžitě přijel k případu malého chlapce, který je v bezvědomí, ve velmi kritickém stavu. Erik je jedinou nadějí, jak může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Doufají, že vraha vystopují a zachrání jeho starší sestru dřív, než bude pozdě.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Hypnotisören, 2009

jan0631
23.01.2019 5 z 5

Výborná krimi, napětí, spád, to je vše, co vás nutí knihu nepustit z rukou ...

Mysias
16.01.2019 5 z 5

Touto knihou jsem se zamilovala do autorské dvojice. Do té doby jsem detektivní příběhy nikdy nečetla a kniha mě naprosto uchvátila naprosto vším. Nejgeniálnější autoři, které jsem měla možnost poznat. A vlastně všechny jejich knížky.

misacaj
13.01.2019 1 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. Začátek mi přišel zajímavý a zaujal mě. Ale potom je děj překombinovaný, některé pasáže dlouze popisované až nudné se zbytečnými detaily. Četla jsem mnohem lepší detektivky od méně znamých autorů.

p.pavlina
13.01.2019 5 z 5

Přečetla jsem to jedním dechem. Skvělé čtení.

Marta08
09.01.2019 5 z 5

Hypnotizér byl vůbec mé první setkání se severskou krimi. Kniha mě uchvátila a musela jsem si přečíst celou sérii. Zpětně hodnotím Hypnotizéra jako dost překombinovaného a to, co se na začátku jeví jako hlavní zápletka, se záhy ukáže jako vedlejší příběh. Všechny nedostatky ale autorům odpouštím, i tak je kniha strhující a čtivá.

EliCZ
07.01.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, i když je to tak trochu Pejsek s kočičkou vařili dort. Manželé "Lars Kepler" psali a psali, až to celé zamotali. Byly by z toho 2 skvělé, na sobě dějově nezávislé detektivky.
Kniha se skvěle četla, to ano. Začátek děje sliboval skvělou a napínavou zápletku. Detektiv Joona Linna působí jako charismatický chytrý muž a těším se na další knihy.

POZOR SPOILER!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ihned na začátku jsem si libovala v napětí. Přemluvení doktora Erika Maria Marka k vykonání hypnózy a následné přiznání "oběti" ke spáchání vraždy je překvapující. Detektiv začne pátrat, proč Josef Ek zavraždil svoji malou sestru, otce i matku a zda se chystá spáchat násilí i na svojí starší sestře Evelyn.

Postupně se propracujeme k tomu, že Josef svoji starší sestru miluje a nutil celý život Evelyn k incestu. A právě kvůli neochotě sestry k pohlavnímu styku vyvraždil rodinu. (Zde mi bohužel chybí vysvětlení toho, proč se za 2 hodiny po vraždě vrátil k mrtvé matce, aby jí rozřízl břicho. Proč to neudělal rovnou?)

Doktor Erik, který je závislý na lécích, popisuje problémy v jeho rodině. Tak trochu labilní manželka Simona, majitelka galerie, která mu neodpustila jeho nevěru s praktikantkou Majou. A těžce nemocný syn Benjamín, který randí s Aidou. Zatím ale stále nevíme, proč Erik slíbil, že už nikdy nebude nikoho hypnotizovat.

Josef chce zničit Erika, protože ho zhypnotizoval a "vyjebal mu mozek." Někdo unese Benjamína z domu. Zhroucená Simona povolá svého otce Kenneta, komisaře v důchodu. A pak to šlo s knížkou celkem rychle z kopce.

Simona s Kennetem odhaluje přes Aidu, že parta dětí z města, která se vydává za Pokémony, šikanuje ostatní děti. Domnívají se, že Benjamína unesl šéf party, který si říká Wailord. (Pátrat na vlastní pěst je vždy bezva nápad, který naprosto postrádá logiku. Navíc neinformování vyšetřujícího inspektora, co a proč jdu zjišťovat, případně co jsem zjistil, mě v knihách vždy irituje.)

Nemám moc v oblibě, když se najednou děj vrací, nebo přeskakuje o 10 let a na milion stran je vyloženo, co se v té době událo... Ale tak to tady máme naservírováno a dějově se ocitáme o 10 let zpět.
.........................................................
Dočteme se, že před 10 lety doktor Erik prováděl výzkum s regresní skupinovou hypnoterapií. Zdlouhavě je popisován postup hypnózy. Místo toho bych raději ocenila, kdyby bylo více popsáno zažité trauma z minulosti členů skupiny - Sibel, Jussiho, Charlotte, Pierra, Evy, Marka a Lýdie. Díky tomu bychom lépe pochopili jednání některých jedinců na konci knihy.

Zbytečně je rozpitváno neurotické chování Evy, která nám děj hlouběji zamotává. Popsaná jednorázová nevěra Erika s Majou ve finále vlastně nehraje téměř žádnou roli.

Při jedné skupinové hypnoterapii se odhalí 13. komnata Lýdie, která se přizná k tomu, že ve svém domě vězní a trýzní svého malého syna. Erik to ohlásí na sociálku. Se sociální pracovnicí se vydává do domu Lýdie, kde žádné dítě nenajdou, ale Lýdie se pokusí spáchat sebevraždu. Později je vše rozmazáno v médiích, Lýdie popře vše, k čemu se přiznala a na Erika je podáno trestní oznámení. Lýdie údajně nikdy žádné dítě neměla. Erik slíbí, že se ve výzkumu zmýlil a už nikdy nebude nikoho hypnotizovat.
.........................................................

A zase jdeme dějově o 10 let dopředu, tedy do současnosti.

Simona podvede Erika s umělcem Simem. Erik s detektivem Linnou pátrají po bývalé pacientce Evě, později po Lýdii. Na pozemku Lýdie je nalezeno tělo malého chlapce. Ukáže se, že měl Erik před 10 lety pravdu a v domě bylo týráno dítě, které Lýdie unesla a později zabila. Domnívají se, že Lýdie unesla Benjamína.

Josef Ek se s Evelyn vloupá k Erikovi domů, kde si užívá Simona a Sim. Sim je těžce poraněn. Evelyn pomůže Simoně uniknout a zraní Josefa. (Možná jsem to přehlédla, ale v knize je úplně vynecháno, zda Josef přežije).

Komisař Joona Linna, Erik a Simona jedou na místo, kam byl Lýdií a dalšími členy hypnoterapie unesen Benjamín.
KONEC SPOILERU!

Děj byl překombinovaný a konec vlastně ani ne tak šokující a nečekaný. Úplné zakončení děje na Štědrý den je jen hřebíček do rakve.

Je to, jako by si autoři řekli: Je to detektivka, přidáme tam více vražd. Musí to mít i klasické rodinné problémy, takže tam zamotáme nevěry a nemoci. Chybí únos. Ok, něco tam vymyslíme. Co takhle ještě šikana? To by šlo, nějak to tam doplníme. Už je to moc dramatické, pojďme to zakončit něčím milým. Pošleme lidem poselství, že rodina je to nejcennější a zakončíme to Štědrým dnem (tady už jen chyběl vysmátý Joona Linna se skřítkovskou čepičkou jedoucí na vánočním sobovi).

Škoda, knížka měla mnohem větší potenciál.

kohoutp.cz
06.01.2019 2 z 5

To si takhle dva spisovatelé kombinují a kombinují. Až je to dostatečně překombinované, tak přidají ještě pár osob a mrtvol, aby se v tom nevyznali už ani sami. Že má každá z dějových linek řadu nedomyšleností, nevadí - hlavně, že je to dramatické.
Nejoriginálnější bylo, že zatímco ostatní detektivky postupně gradují, zde zvolili autoři odlišnou cestu - zajímavě vznikající napětí skončilo nudnými vzpomínkami na minulost a po návratu do přítomnosti, ač mrtvoly přibývali, už se napětí vyvolat nepodařilo (alespoň u mě ne).

KKK
05.01.2019 4 z 5

Supr, mě dostala,nemohla jsem se dočkat,kdy budu moci pokračovat ve čtení.Už mám další a těším se.

Erudite
30.12.2018 5 z 5

Hypnotizér vás uchvátí. Ponoříte se s ním do hlubin děje a nevyplavete dokud nedočtete poslední slovo.
Doporučuji.

ivoiro
27.12.2018 5 z 5

Dvojice, skrývající se pod pseudonymem Kepler, opět nezklamala. Těším se na další díl, který je již připraven k přečtení.

Richisa
25.12.2018 2 z 5

Kniha mě ničím nezaujala. Nelíbily se mi charaktery, napětí mě celkem nenutilo číst dál, dej mi nepřišel uvěřitelný...
Celkem mě zajímalo, jak to dopadne, ale neustále jsem přemýšlela, jestli se mi to vůbec chce dočítat.

Nejvíce mi vadilo neustálý popis všeho - co si kdo objednal k jídlu, kolikrat si kdo dal kávu, jestli si někdo umyl ruce po záchodě...
Za mě prostě ne.

Sajmonik
23.12.2018 5 z 5

Napínavý díl. Super kniha. Napínavá, hodně dobře se četla. Určitě budu pokračovat v dalších dílech.

tlllk
17.12.2018 4 z 5

Joona Linna nesklamal, malo spád, originálnu zápletku a charizmatického hlavného hrdinu.

Razič
15.12.2018 3 z 5

3,5*
Po dočtení poměrně rozporuplné pocity. Knížka je poměrně čtivá a má spád. Sympatický cit pro detail, který jsem jinde zatím neviděl. Mínusy jsou poměrně překombinovaný příběh a několik wtf nelogických momentů a sovislostí. Úplně nekvituju ani snad několiksetstránkový flashback.
Suma sumárum, na prvotinu to není špatný. Některé věci musí ale autoři vyladit, uvidím v dalším díle.

Amyflatt
13.12.2018

Pocit hned po přetení je trochu zmatený. Dvě na sobě v podstatě nezávislé kriminální zápletky, nedotažené linky (nebo jsem nedávala pozor, protože už těch událostí bylo moc) a takový rýchlý a divný konec. Ale zkusím ještě další a uvidím.

Mája777
09.12.2018 1 z 5

Moc mě nebavila. Celkem zdlouhavá a vadil mi i způsob psaní.

peaker
07.12.2018 5 z 5

Hodně dobrý a plné napětí a vzrušení.

Bacík
06.12.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, přečetla jsem jí jedním dechem, pro mě je Lars Kepler nejlepší ze severských autorů detektivek.

MS47
05.12.2018 2 z 5

Dobře vymyšlený příběh

VeronikaAug
02.12.2018 4 z 5

Knize bych dala 3,5 hvězdičky. Celkově se mi líbila, byla seversky šokující a "úchylná", zápletky zajímavé. Výtku mám k opravdu přehnaně detailnímu popisu úplně všeho, občas to bylo utrpení. Nebavila mě část o hypnotickém výzkumu, i když chápu, že to tam muselo být (Ale opravdu až tak obsáhle??). Uvěřitelné to pro mě nebylo, ale to není výtka. Děj byl překombinovaný, to už trošku výtka je. Pro mě jedna dějová linie, a to ta zajímavější, neukončená a to teda bylo zklamání. Další knihu od těchto autorů si přečtu, Písečného muže a už jsem zvědavá, jaké to bude, dle hodnocení lepší než toto!