Ignis fatuus

Ignis fatuus
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543373/bmid_ignis-fatuus.png 4 403 403

Audiokniha Ignis fatuus, autorka Petra Klabouchová, čtou Klára Suchá a Aleš Procházka, režie Daniel Tůma. HOROROVÝ PŘÍBĚH Z MAGICKÉ ŠUMAVY, KDE SI ŽIVOT A SMRT PODÁVAJÍ RUCE. Na zakázaném území Šumavy, kolem řeky Křemelné, se koncem sedmdesátých let začínají probouzet pradávné legendy. Pohraničníci zde stále častěji hlásí výskyt neznámých světelných jevů. Roste podezření na možné nepřátelské plány Západu. A krajem se opět šíří odvěké pověsti o bludičkách a beztělcích. Do míst, jež byla po desetiletí nepřístupná, je vyslána vědecká expedice, která má záhadná zjevení prozkoumat. Vědci věří, že najdou rozumné vysvětlení, ale možná právě oni uprostřed šumavských slatí o rozum přijdou. Jde skutečně o přírodní úkazy, nebo si tu s nimi něco temného pohrává? Každý z nich si v duši nese minulost svou i svých předků — a zdejší kraj nezapomíná. Tentokrát se bude mstít sama Šumava.... celý text

daPhytCZ
01.09.2024 5 z 5

Hororový příběh podle dávných šumavských legend a lidových povídaček. Zasazení do známého prostředí a propojení s reálnými událostmi vytváří mrazivou atmosféru, od které se nebudete chtít odtrhnout. A nečíst před spaním!

Judunaja
30.08.2024 5 z 5

Nemám v oblibě detektivky ani horory, ale musím napsat, že mi při čtení občas běhal mráz po zádech, vtáhlo mě to do děje jako šumavská mlha. Kniha přečtena
mezi 12 h směnami za necelý týden. Trochu složitěji jsem se orientovala v ději, ale to bylo asi tím, že jsem knihu hltala, jak hladový pes ukradený kus masa

čuřil
30.08.2024 3 z 5

Ze začátku to bylo opravdu povedené, zajímavý námět, zápletka, napětí. Bohužel od poloviny mi to přišlo takové opakující se,... Nicméně atmosféra temné Šumavy byla dobře popsána a z knihy byla cítit. Původně jsem chtěl za 4, ale bohužel musím jen za 3. Snad příště.

baji42
29.08.2024 3 z 5

Přišlo mi to zbytečně překombinované. Často jsem se v ději ztrácela. Dialogy působily šroubovaně, nepřesvědčivě. Kladně hodnotím šumavskou atmosféru.

Gibis
29.08.2024 5 z 5

Věříte na bludičky? Po přečtení Ignis fatuus možná začnete :) Dobré to bylo...moc dobré! Z toho, jak Petra Klabouchová vylíčila atmosféru Šumavy, mi jde mráz po zádech ještě teď. Protože "Šumava si pamatuje!" :) Doporučuji audioknihu skvěle načtenou Klárou Suchou a Alešem Procházkou.

renefer
28.08.2024 3 z 5

Rozmýšlela jsem mezi 3 a 4 * a nakonec jsem se usnesla, že přece jen to tak dobré není. Líbí se mi mezipasáže, které popisují fakta a uvádějí nám do příběhu trochu logičnosti. Květuška mi vůbec neseděla, trochu se mi jevila jako paranoidní puberťák a trochu jako sjetá hysterka. Ale ta hororová linka se mi celkem líbila, rozhodně lepší než její krimi příběhy.

Atuin
28.08.2024 audiokniha 3 z 5

No myslela jsem že budu ochat a achat a nebudu. Příliš překombinované, autorka tam valí vše co jí padne pod ruku, co kde četla a aniž by se pozastavila6 jestli to už není moc věcí v jednom kotlíku. Navíc neumí dost věcí patřičně zakrýt takže pak ta tajnosnubná atmosféra je trochu na sílu. Atmosféru za mě schodily dialogy. Ty šustily papírem.

lulucinax
27.08.2024 3 z 5

Novinka od Petry Klabouchové je velmi dobře napsaný horor, který je rozhodně lepší číst přes den.
Nicméně má pro mě dost ale, protože mi úplně nesedl a celkově horory nečtu, nerada se bojím.
Nějak jsem nepochopila hned začátek, proč se tam vydávají, proč expedici neodmítli, když zjistili o co jde?
Na mě tam bylo až příliš legend, mystična a tak nějak jsem se vůbec nemohla začíst a když už, tak najednou spis s událostí, co se stala před x lety. V jednu chvíli mi přišlo, že se točí v kruhu, hodně situací se tam opakovalo, ale možná to byl záměr a oni bloudili, jak bludičky v kruhu.

cérka
27.08.2024 5 z 5

No teda!!! Výborné!!! Skvělé, neotřelé a hlavně originální! Wow, tleskám!
Cítila jsem ducha hor, cítila jsem Klostermanna. Dokonce, i přes to úmorné vedro, tu těžkou nepropustnou mlhu ;) Snad poprvé v životě se mi kniha promítla do snu a honily mě kulové blesky :)

Kniha má neskutečnou energii a já si její četbu opravdu užila.

lenkabej
26.08.2024 2 z 5

Bohužel jsem se nemohla začíst a téma i jeho pojetí mi nesedlo. Po předchozích knihách autorky trochu zklamání.

Vesmich
26.08.2024 5 z 5

Někteří šumavští autoři jsou pro mě naprostou zárukou dobrého příběhu, dobrého psaní a dobrého čtení. Nemusím to nijak zkoušet ani si ověřovat u kamarádů, jdou rovnou a najisto a to jsou rozhodně Martin Sichinger a Petra Klabouchová. Světýlka na blatech mají šťávu a vůbec všechno.

LenkaWal
25.08.2024 audiokniha 5 z 5

Bylo to zajímavé, docela napínavé jen škoda že ne úplně strašidelné.
Ale u tohohle mi to nevadilo, protože příběh mě opravdu vtáhl. Směsice paranormálna a paranoe.
Trochu jsem z toho mela pocity jako z Karikovy trhliny, která je jedna z mých srdcovek.
Za mě super. Navzdory jiným názorům, které mají rádi předchozí knížky autorky a už méně maji rádi horory, doufám že autorka ještě nějaký ten horůrek napíše. Tohle byla skvělá atmosférická záležitost, kterou jsem si opravdu užila. Včetně pár zvratů, které si užívám vždycky v každé knížce.

Vlk.kh
24.08.2024 3 z 5

Mé první setkání s autorkou a nebylo to špatné, určitě zkusím i další knihu, byť to bude žánrově asi něco trochu jiného. Co je knize ku škodě je právě to občasné přílišné "tlačení na pilu", jak tu už zmínili někteří čtenáři přede mnou. Méně je někdy více a vzhledem k tomu, že paní Klabouchová evidentně umí psát velmi dobře, vystačila by i s menším "gulášem". Ještě mě trochu iritovalo to časté zmiňování Keltů, ale čert to vem. Jde přece o fikci a autorka se evidentně opírala o příběhy z ezopošucké literatury a tam je taky dost překeltováno. Na závěr musím uznat, že se autorce povedlo pár dějiných zvratů, které jsem nečekal. Suma sumárum, byla to vcelku vydařená hororová oddychovka - pro milovníky žánru na podzimní večery ideální záležitost.

Lucciella_L
24.08.2024

Knížka je uváděna jako horor, ale úplně jsem se nebála :) - místy byly drastické scény, ale jinak to bylo spíše takové "společenské" bání se.

Co na knížce oceňuji, byly vyšetřovací spisy, které knížce dávaly reálné rozměry.

Příběh ze Šumavy, kde se zjevuje mlha, ve které mizí lidé.... Psychoenergetická laboratoř při VŠCHT, která se zaměřuje na paranormální jevy a která se zkouší vše objasnit. A do toho všeho reálné zkušenosti - pohraniční stráže, pokusy o útěky "za kopečky", včetně Pohádky s I. Roubalem.

Věřím, že kniha si svoje čtenáře najde, ale já se mezi nimi nenajdu, ačkoliv kniha splňuje všechno, co mám ráda...

Jana283
22.08.2024 3 z 5

Tři hvězdy za hezkou češtinu a za Šumavu. Kdyby to nebyla kniha PK, jejíž Prameny Vltavy a hlavně U severní zdi mne nadchly, tak by asi zůstala nedočtená. Už začíst se mi nešlo, pak mne to chviličku bavilo, ale těch bludiček, stěhujících se duší, kulových blesků a dalších podivností na mne prostě bylo moc. Přitom ten příběh o tajné vědecké expedici by mne bavil, ale 300 stran strašení a nadpřirozena bylo příliš. Své čtenáře určitě najde a já budu vyhlížet další knihu mé oblíbené šumavské spisovatelky.

soukroma
22.08.2024 4 z 5

Děsivá pohádka pro dospělé, spojení šumavských legend, paranormálních jevů a naší minulosti, převážně hrozné (válečné odsuny a zejména komunistické vysoce střežené pohraniční pásmo a komunistické způsoby likvidace nevhodných lidí a souvisejících důkazů). Nečetlo se to snadno, hororové, v různých časových rovinách, s nejistotou, oč vlastně v zásadě jde, co se zjistí...a kdo jak "přežije". Spousta paranormálních jevů, něco lze přičíst specifikům místních přírodních živlů, něco zřejmě vysvětlit zatím ani nelze (ale v živé kolektivní halucinace, zombie a jiné příšery přes časová období, převtělování apod. prostě nevěřím).
Autorka mi dává zabrat, Prameny Vltavy jsem hltala a oceňovala, Na plný koule jsem zhltla s chutí, obě knihy zdánlivě jako noc a den, ale ta deprese tam i za humorem v druhém případě prostě je. A pak přišlo U severní zdi, a to jsem už nezvládla, tolik deprese a hrůz bez špetky záblesku světla na konci tunelu, zůstane nedočteno. A Bludičky mne také vykolejily, neudělaly mi dobře, přitom oceňuji nápad, styl, jazyk a vůbec celé dílo. Jen je už nikdy do ruky nevezmu a netroufnu si ani nikomu citlivému doporučit k četbě.
V každém případě ale autorka každou svojí knihou otevírá oči nezkušenému čtenáři, neodkojenému Šumavou, neznalého podrobností likvidačních způsobů komunistického režimu, rockerského života apod.
Zde suma sumarum 75%.

Runinka
21.08.2024 4 z 5

Tajemné, hororové, děsivé a má to spád.Kniha plná bludiček, pověstí, babských povídaček z oblasti řeky Křemelné. Ale i fakta z období předchozích režimů. Vyvolává pocity napětí, úzkosti a ojediněle i nutkání na zvracení . Tak šupejte číst...

LexaPlexa
20.08.2024 2 z 5

Nakonec nedočteno... dala jsem knize šanci téměř do poloviny, ale stejně jsem té strašidelné Šumavě nevěřila. Přišlo mi to takové moc na sílu, neustálé popisy toho, jak je les ponurý a tajemný, jak kdyby to měl čtenář po dvou stranách zapomenout. Chápu, že bych měla obdivovat jazykové dovednosti autorky, ale příběh se mi v nich nějak ztrácel.
Takže nakonec i části, které měly být děsivé, mi přišly táhlé a nezajímavé. Vložené vyšetřovací spisy mě vyloženě štvaly.

kasavubu
19.08.2024 3 z 5

Tentokrát mi kniha od mé jinak oblíbené autorky úplně nesedla. Asi jsem čekala nějaké racionálnější vysvětlení jevů nebo alespoň pokus o to. To mi tu chybělo.

hanap
19.08.2024 5 z 5

Pro mě to bylo super čtení, knihu jsem si užila. Vyhledám si další knihy této autorky.