Les v domě

Les v domě
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509372/bmid_les-v-dome-6479c873c40b8.jpg 4 4319 4319

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Říkají jí cácora a vypadá to, že je na světě nedopatřením a jakoby navíc. Otec kamsi zmizel při povodních, matka utíká před odpovědností k milencům a alkoholu a děvčátko zůstalo viset na krku nevraživé babičce, která obhospodařuje zahradnictví a je přesvědčená o tom, že všechno špatné lze v životě vyhubit jako žravé plzáky. Nebo o tom prostě nemluvit. Jenže všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého, a cácora jednoho dne mluvit začne. Alena Mornštajnová napsala silný a dramatický příběh o tom, že nic v životě není takové, jak to na první pohled vypadá, a že žádné tajemství není nikdy pohřbeno tak hluboko, aby se nedalo vykopat. Budete se bát, ale nepřestanete číst, dokud se neobjeví na povrchu.... celý text

Kája95
30.05.2023 4 z 5

Tak jako všechny knihy od autorky je i tato velmi čtivá. Téma zajímavé a hluboké. Kniha se velmi dobře čte, ale opravdu je plná deprese, zmaru a zoufalství. A ani konec na tom nic nemění.

klarinka9974
30.05.2023 5 z 5

Čekala jsem, že tato kniha bude síla.... Ale že až taková síla, jsem rozhodně nečekala. Nemůžu říct, že se mi to líbilo. Hrozné téma, odhalení na konci je příšerný a celé je to prostě tak depresivní. Ale musím říct, že se to četlo samo, stránky utíkaly pod rukama a celý příběh byl hodně čtivý. Paní Mornštajnová umí skvěle psát a zaujmout čtenáře hned od první stránky.

Astarothh
30.05.2023 5 z 5

Poměrně drsný příběh přečtený na dva zátahy. AM nastavuje laťku čím dál výš. Vše už bylo řečeno níže.

princesse
30.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Na mě moc depresivní čtení a myslím, že některé věci by byly ve skutečnosti jinak. Nějak moc snadné obvinění starších spolužáků, odsouzení k pobytu v pasťáku bez přesvědčivých důkazů. A taková matka??? Bohužel se toto ve skutečném světě opravdu děje, naštěstí s tím nemám zkušenost a naprosto toto nejsem schopná pochopit. Zvrácenost neskutečná! Za mě každý, kdo je schopen takto zneužívat slabší, si nezaslouží slitování. Dám si pohov od paní Mornštajnové, protože nic veselého jsem od ní zatím nečetla ... Celkově však se kniha skvěle četla. Literární um této autorky nelze popřít.

Eidalon
30.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Les v domě, zatím poslední autorčina kniha, vyvolala značnou negativní publicitu, když byla paní Mornštajnová nařčena z převzetí námětu knihy jinou třetí osobou. I když za vším tím smrdí hlavně peníze, které někdo cítí z porušení domnělých autorských práv, to vše spíše svědčí o tom, že situace popisovaná v knize není zas tak výjimečná.

Bohužel domácí násilí ruku v ruce se sexuálním zneužíváním a to vše promítnuto do dětského věku spojeného s incestem sice není až tak běžné, ale tak jak je i v knize naznačeno, s těmito kostlivci se nikdo nechlubí. Obecně pak neúplná manželství a složitá finanční a sociální situace v závislosti na dalších lidech často vede k vyústění, na které doplácejí děti, jako důsledek předchozích hříchů. A společnost zde selhává.

To je nejsmutnější aspekt celé knihy, ale taky odrazem společnosti, kde jsou tradiční hodnoty rodiny vytěsňovány neúplnými vztahy a situacemi z nich plynoucími. Lhostejnost, hamižnost a bezohlednost v lidských vztazích a to i v nejbližší rodině zahání mnohé až na okraj a řešení bývají tragická. O tom všem kniha je a i když je námět vlivem výše uvedeného sporu již předem znám, doporučuji si knihu přečíst. Velmi silný, drsný a emotivní příběh, který Vás stěží nechá v klidu, chcete do děje vstoupit a pomoci křehké nevinnosti a potrestat zlo . . .

Je to silný příběh, který Vás dostane a zároveň děsí. Není nikomu z nás milé si připomenout, že ne všude lidé žijí své klidné životy doplněné radostmi a drobnými strastmi, že jsou na tom mnozí mnohem, mnohem hůře . . .

Má další kniha od autorky, které dávám plné hodnocení . . .

LukBook
30.05.2023 5 z 5

Velice silný příběh. Skvěle napsáno, působí to vlastně dost realisticky a je to plné emocí. K ústřední postavě většina ze čtenářů natolik přilne, že ji nebude chtít opustit. Naopak jí budete chtít pomoct a dát trochu své lásky.

plamínek21
30.05.2023 5 z 5

Otřesný a neuvěřitelně silný příběh jednoho lidského osudu a zmaru, kdy autorka natolik autenticky vtahuje čtenáře do děje, že jsem až s Cácorou cítila jehličí.
A co mne opravdu nesmírně štve, je mediální přetřásání spisovatelčina údajného plagiátorství, které prozrazuje celou pointu a odkrývá tvář "Lesa". A které se ke mně bohužel dostalo dříve než román. Z toho mi bylo opravdu moc smutno.

Evaho73
30.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Strach, trauma z detstva, krvismilstvo, zneužívanie maloletých, klamstvo, pocit hanby... To sú len niektoré z tabuizovaných tém, o ktorých sa bežne v spoločnosti nehovorí, hoci sa týkajú mnohých z nás a práve tieto sú podstatou knihy "Les v domě". Priznám sa, že autorka ma ich spracovaním trochu zaskočila, lebo je veľmi ťažké o tom čo i len čítať aj napriek tomu, že sa tieto témy snaží podávať veľmi citlivo a ohľaduplne.
Ľuďom často chýba práve podpora okolia, vnútorná motivácia či odvaha zdieľať svoju zraniteľnosť so svetom a práve toto je tým najväčším posolstvo, ktoré táto kniha prináša. Otázkou je, či v skutočnosti dokáže vyburcovať aj skutočné obete týchto skutkov, alebo naopak...

st18321
29.05.2023 5 z 5

Hodně silný a smutný příběh, který ve mě zanechal silné pocity. Knihu jsem přečetl doslova jedním dechem. Škoda že příběh nebyl o něco delší.

Edona
29.05.2023 5 z 5

Malá cácorka, co je na světě nechtěná a navíc. Její příběh protíná vůně lesa, smutek, bolest, osamění.. Také však dokazuje, že žádné tajemství není uloženo tak hluboko, aby ho někdo nevykopal.

Těžký, smutný příběh.. ale napsaný skvěle? Rychle přečtený, ale víckrát už se k němu nevrátím. Doporučuji.

krevetka79
29.05.2023 5 z 5

Skvěle zpracované velmi reálné a smutné téma.
Moje první knížka od autorky a přečteno za pár dní. Určitě časem přečtu i ostatní.
Po dočtení je mi velmi smutno na duši, protože tohle se bohužel dělo, děje a dít bude , i s přístupem okolí, které je zde popisováno.
Každopádně vřele doporučuji k přečtení.

FoxFox
29.05.2023 5 z 5

Od paní Mornšatjnové jsem tohle téma nečekala, ale vůbec mi to nevadí. Do knihy jsem se pustila hned, jak byla k dispozici v knihovně. O čem kniha vypráví jistě psát nemusím, protože se její obsah řeší snad ve všech médiích. Osobně si myslím, že autorka neměla potřebu příběh někomu vykrádat, protože bohužel takových příběhů bude okolo nás až příliš mnoho. Zpracování se mi líbilo, ale chování postav nelze pochopit a snad ani odpustit.

danazeskolky
28.05.2023 5 z 5

Přečetla jsem velmi rychle, doufala jsem, že tomu zlu uteču... Co k tomu víc napsat? Děje se to a často vůbec netušíme, jak blízko nás to je. Obdivuji cácoru, že tu sílu v sobě našla.

klokan.1905

Les v domě...
Těžké čtení, řekl bych až depresivní čtení, ale neuvěřitelně čtivé... Chtěli byste vidět světlo na konci tunelu, ale tunel jakoby byl nekonečný... Ani jiskřička naděje...
Paní Alena Mornštajnová zvolila pro svůj další román velice citlivé téma...
Pro mě bylo zajímavé už jen to, že jsem se vlastně po celou dobu románu nedozvěděl jméno hlavní hrdinky...
Nechci nic psát k samotnému ději knihy, protože bych Vás mohl připravit o nějaké to překvapení...
Až se Vám kniha dostane do rukou, tak ji prostě otevřete a čtěte... Nepátrejte předtím po nějakých recenzích a článcích, případně rozhovorech s autorkou ke knize...
Po přečtení knihy mohu konstatovat, že paní Alena Mornštajnová prostě umí... Ať už sáhnete na jakýkoliv její román, tak nemůžete udělat chybu...

LadaLil
28.05.2023 2 z 5

Silny, skvele napsany pribeh. Absolutni vtahnuti ctenare do deje. Ale ciste osobne jsem to temer nemohla docist. Pro me to jiz bylo za hranou unosnosti. Nikde sebemensi jiskra nadeje, pozitivni postava, nic. Samozrejme velmi dulezite je rozkryvat a nezavirat oci pred podobnymi osudy, ale na me to zkratka bylo moc.

katerina9582
28.05.2023 5 z 5

Uff, před chvílí jsem dočetla. Čtivé, živé, hrozivé. Moc důležitá kniha. Paní Mornštajnovou mám ráda a psát prostě umí. Doporučuji všem

Leniii
27.05.2023 5 z 5

No uff, čtení ve mě vyvolalo zvláštní pocity. Ten pocit, že domov má být vším a jistotou pro děti
Ačkoliv je to nepříjemné a těžké téma, tak je dobře, že ho autorka otevřela a velmi dobře ho pojala

NavždyKnihy
27.05.2023 1 z 5

Této knize jsem nějak nepřišla na chuť.

misssicccka
27.05.2023 5 z 5

Za me je to uplne jina Alena Mornstajnova. Uplne jina a uplne jinak skvela.
Je to hodne silnej narez.
Trosku mi mozna vadi tema shodne s Houbarkou, Nedelnim odpolednem, ale protoze je to uplne jinak napsane, tak to beru jako nahodu.
Znam svet rodiny, kdy to proste nejde pochopit a ani odpustit. Lze jen zit dal, prezit a zapomenout. Ten vzdaleny sen s lesem tak dobre znam.

Slůník
27.05.2023 4 z 5

Mrzí mě, že se nedozvím, jak bych příběh vnímala bez toho všeho, co bylo zveřejněno. Po celou dobu četby jsem slyšela smutný, rezignovaný, unavený hlas bezejmenné hrdinky. Jako by mluvila za všechny trpící a odmítané. Neposlouchá se to dobře, přesto je správné, že ji autorka nechala promluvit.