Les v domě

Les v domě
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509372/bmid_les-v-dome-6479c873c40b8.jpg 4 4319 4319

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Říkají jí cácora a vypadá to, že je na světě nedopatřením a jakoby navíc. Otec kamsi zmizel při povodních, matka utíká před odpovědností k milencům a alkoholu a děvčátko zůstalo viset na krku nevraživé babičce, která obhospodařuje zahradnictví a je přesvědčená o tom, že všechno špatné lze v životě vyhubit jako žravé plzáky. Nebo o tom prostě nemluvit. Jenže všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého, a cácora jednoho dne mluvit začne. Alena Mornštajnová napsala silný a dramatický příběh o tom, že nic v životě není takové, jak to na první pohled vypadá, a že žádné tajemství není nikdy pohřbeno tak hluboko, aby se nedalo vykopat. Budete se bát, ale nepřestanete číst, dokud se neobjeví na povrchu.... celý text

LenkaKa
22.05.2023 5 z 5

Uf, přečtla jsem to za jeden den (byla jsem nemocná). Četla jsem od autorky všechny knihy a žádná mě nezklamala. Tuhle předcházely trochu ty spory, to neumím zhodnotit, ale kniha je skvělá, téma "hrozné". Bohužel se takové věci dějí.

katlouc.ha
22.05.2023 5 z 5

V poslední době tolik diskutovaná, zatracovaná i obdivovaná. Besedu s paní Mornštajnovou jsem si na Světě knihy nemohla nechat ujít, autorka je milá a s chutí jsem si její novou knihu přečetla. Líbila se mi stejně jako ty předešlé. Smutné čtení. Ale asi u mě stále vítězí Tiché roky.

evik2710
22.05.2023 3 z 5

Šílený příběh

Petiz
21.05.2023 2 z 5

Čtivé to je, ale připadá mi, že jen díky tomu tématu. Literárně mi to přišlo úplně ploché - jedna dějová rovina, postavy by zasloužily mnohem více vykreslit, moc by mě zajímaly jejich historie a tak vůbec je ta knížka podle mě literárně nic moc.

Pivka1
21.05.2023 5 z 5

Za mě opět jedna z knížek, nad kterými se přemýšlí ještě dlouho po přečtení. Téma moc smutné, ale bohužel věřím, že v mnoha rodinách se toto děje s tichým přihlížením ostatních členů rodiny. . Je to zvrhlé, zrůdné a každého, kdo tohle prožije, moc lituji. Je poznamenaný na celý život.

JaKa1974
21.05.2023 5 z 5

Knihy od této autorky mám moc ráda. Knihu jsem přečetla za dva dny, ale téma je to moc smutné. Chtělo se mně brečet a křičet. Tohle se někde děje za zavřenými dveřmi. Život je někdy krutý a smutný.

Clea3112
21.05.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA: Smutné čtení (poslouchání) bez naděje. Děti jsou křehké bytosti, které se prostě NEMŮŽOU bránit, i kdyby moc chtěly...a právě o to silněji a bolestivěji celý příběh vyznívá. Stupňování napětí s pozvolným odkrýváním hrozivých tajemství jsou klíčovými technikami A. Mornštajnové, které vždy čtenáře přikovají k jejím knihám, ač jsou témata temnější a temnější. Litárně - jako vždy - vynikající. Interpretace Ivany Uhlířové - skvělá.

Nočnípták
21.05.2023 5 z 5

Ke knížkám paní Mornštajnové se budu stále vracet. K téhle určitě ne. Ne proto jak je napsaná, za to dávám pět*. Číst znovu nebudu kvůli temnému a těžkému ději. Čím jsem starší, tím hůř takové věci snáším. To nic nemění na tom, že si velice cením, že autorka tohle téma použila.

Marcela52
20.05.2023 5 z 5

Tato kniha vás vezme za srdce a donutí k přemýšlení. Je smutné, že právě děti jsou často vystavovány ze strany dospělých, a bohužel i těch nejbližších, zneužívání, a nemají možnost se bránit. Autorka už svými předcházejícími romány dokázala, že umí psát, a také to, že témata, která si vybírá, jsou společensky velmi naléhavá. Ocenila jsem poetický jazyk této výjimečné knihy i velmi dobrou psychologii jednotlivých postav. Strhující a zajímavý děj mě natolik zaujal, že jsem tento román přečetla prakticky za dva dny. Doporučuji k přečtení, protože větší otevřenost v komunikaci chybí nejen ve styku s dětmi, ale i mezi dospělými...

martinaandulka
20.05.2023 5 z 5

Nikdy nevíme co za zdmi se v rodinách děje,to ani netušili sousedé co malá Cácora zažívala.Je to dech beroucí a velice smutná kniha,která má mnoho otázek,proč se dotyční tak zachovali,jak nešťastnou duši mělí,že lhali... .Paní Morštajnová umí psát a za to veliký dík.

Dimas
20.05.2023 4 z 5

Babi považovala knihy za zbytečnost a čtení za ztrátu času a neváhala to říct nahlas.

groskopa
19.05.2023 3 z 5

"spoiler" Velice čtivá kniha, autorka zaujme hned od začátku a čekáte, jak to všechno dopadne. Pro mě docela škoda konce, čekala jsem něco víc. Navíc mi chybělo vysvětlení zmizeni "taty".

Alena3029
19.05.2023 4 z 5

Zhruba do poloviny depka, od poloviny horor. Hrozný příběh, o kterém do té poloviny netušíte, jak moc hrozný je. Ale sakra dobře napsaný.

TaJeMa
19.05.2023 1 z 5

Další "rychlé prachy". Jako všechny knihy paní Mornštajnové, i tato je čtení maximálně na dva dny. Co z toho lze odvodit? Autorka si vybírá lákavá témata, kdy ví, že tím osloví spoustu lidí. Lidé mají rádi útlé knihy, žádné dlouhosáhlé romány, jen ať to "odsejpá", takže to vede zákonitě k tomu, že příběh klouže po povrchu a to nejen v této poslední knize. Kvalita literatury zde absolutně chybí. Takový příběh, co jste v tomto případě nuceni číst pár hodin, stihnete senzacechtivě vyposlechnout v čekárně u doktora, na lavičce v parku.. a na téhle úrovni se pro mě autorka pohybuje. Přečetla jsem celkem její 4 knihy a tahle byla rozhodně poslední. Škoda, že dnes není úspěšnost zdaleka přímo úměrná kvalitě literatury.

Ancezz
19.05.2023 5 z 5

Za mě skvělý příběh a jak je už u Mornštajnové zvykem příběh jsem hltal do poslední strany.

Kniznikralovna
19.05.2023 3 z 5

Něco tomu chybělo. Snad mornštajnovsky hezký jazyk a autenticita.

Juliatta
19.05.2023 5 z 5

Alena Morštajnová nepíše veselé knihy, po Listopádu další top kniha, která mě dostala a stále mě nutí nad ní přemýšlet. Při čtení jsem objímala svoji 8mi letou dceru častěji, šílené si představit, co hlavní hrdinka prožívala právě v tomto věku, bez ohledu na to, že je to fikce, i ve skutečném životě se tyto věci dějí! Dala bych 6* i víc ;-)

katasokolov

4/5*

Hrozivý příběh ukrývající jedno převeliké táhnoucí se tajemství, ze kterého se vám neudělá dobře.

Jedna hodně pochroumaná rodina, ve které si jednotliví členové lžou navzájem, stejně tak jako lžou sami sobě. Bohužel jsem nedokázala soucítit vůbec s nikým, protože každý jeden z nich se dopustil hrozných věcí a ani s odstupem času si nedokázali připustit, že jejich chování bylo zavrženíhodné.

Konec byl strašlivej, ta finální věta, která zapadla do babiných strašidelných historek, byla tím posledním hřebíčkem do rakve všech zúčastněných, a to i čtenáře ;).

Autorka je bezpochyby velmi talentovaná a z její prózy opravdu mrazilo, podobně jako u Hany. Několik věcí mi ale na knize překáželo. Kupříkladu jakési odosobnění hlavní postavy, které nebylo přiřknuto žádné jméno a mluvilo se o ní pouze jako o cácoře. Taky by mne zajímalo, co přesně bylo poselstvím celého příběhu ? Protože ani jedna postava se nepoučila a donekonečna si všichni jen lhali do kapsy a zarytě mlčeli (krom úplného závěru, ale nevím, jestli tohle může být považováno za hrdinství ). Nicméně chválím alegorii lesa, kterou autorka výborně užila a zdařile s ní pracovala.

Tahle kniha je jedna velká deprese, která nekončí - tak jen, abyste věděli, pokud se na ni chystáte.

klarisaa
19.05.2023 4 z 5

Nemůžu říct, že bych byla zklamaná, ale nejsem ani vyloženě nadšená. Měla jsem asi moc velká očekávání, jelikož všechny předchozí knížky Aleny Mornštajnové se mi moc líbily. Říkám si, že kdyby tuhle knížku napsal někdo jiný, možná bych z ní nadšená byla, ale po skvostech jako Hana nebo Tiché roky jsem prostě čekala trošku víc.
První kapitoly vypadaly slibně, pak jsem postupně začala mít pocit, že něco podobného jsem už někdy četla, a ne jednou. Ale čtivé to bylo, to zase jo. Ke konci napětí rostlo a zhruba poslední třetinu knihy jsem přečetla téměř jedním dechem.
Bylo to dost depresivní čtení, nicméně bylo poměrně brzy jasné, co je špatně a co se vlastně v domě děje. Přesto jsem byla celou dobu napjatá a zvědavá, jak to všechno skončí a samotný závěr byl pro mě poměrně šokující. (Hlavně teda ta poslední věta.)

mi-380
19.05.2023 5 z 5

Autorka potvrzuje svůj talent ponořit se do života komplikované osobnosti, vcítit se do zraněné mysli, přizpůsobit se jejím omezeným vyjadřovacím schopnostem a s pomocí ich-formy vtáhnout čtenáře do jednoho z nejsmutnějších příběhů, co jsem v poslední době četl.
A pevně ho v něm přidržet.
90 % (zatím 1127 hodnocení s průměrem 87 %).