Les v domě

Les v domě
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509372/bmid_les-v-dome-6479c873c40b8.jpg 4 3999 3999

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Říkají jí cácora a vypadá to, že je na světě nedopatřením a jakoby navíc. Otec kamsi zmizel při povodních, matka utíká před odpovědností k milencům a alkoholu a děvčátko zůstalo viset na krku nevraživé babičce, která obhospodařuje zahradnictví a je přesvědčená o tom, že všechno špatné lze v životě vyhubit jako žravé plzáky. Nebo o tom prostě nemluvit. Jenže všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého, a cácora jednoho dne mluvit začne. Alena Mornštajnová napsala silný a dramatický příběh o tom, že nic v životě není takové, jak to na první pohled vypadá, a že žádné tajemství není nikdy pohřbeno tak hluboko, aby se nedalo vykopat. Budete se bát, ale nepřestanete číst, dokud se neobjeví na povrchu.... celý text

6493
05.05.2023 4 z 5

Další skvělá práce od Morštajnové. Silný příběh, dobře napsané postavy, znepokojivé a opakující se motivy a samozřejmě silné momenty, kdy vám to konečně celé docvakne. Jediné, s čím jsem měla problém, byla občasná rozvleklost a snad úplně poslední věta knihy, tam to bylo trochu na sílu.

Lóra1961
05.05.2023 5 z 5

Literární skvost, díky paní Mornštajnová !

Emma27
04.05.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila,souhlasím se spodními komentáři,Při čtení vám běhá mráz po zádech ,neuveřitelné a jen těžko se popisuje co si musela malá holka prožívat za zavřenýma dveřma..

Audrina
04.05.2023 5 z 5

Pokud něco Alena Mornštajnová umí, tak psát o rodinných tragédiích. Některé z nich jsou banální, některé z nich mnohem významnější. Nejnovější dílo rozhodně řeší tu druhou skupinu. Běhá mi mráz po zádech při představě, jaké hrůzy se za zavřenými dveřmi mohou dít...s tichým souhlasem toho nejbližšího okolí.

ladyka
04.05.2023 5 z 5

Jsem ráda, že jsem předem nečetla žádné komentáře (některé totiž prozrazují stěžejní téma knihy) ani informace o probíhající kauze. O to víc jsem byla v šoku, když mi asi v půlce knihy docvaklo, kde je jádro oné temnoty... Slovy těžko mohu okomentovat ono nepochopitelné čiré zlo i jeho krytí. Knížka určitě stojí za přečtení,ale počítejte s tím, že vám z ní bude značně úzko.

stojinek
04.05.2023 4 z 5

Skvělé napsáno, pokud se to dá říci o tomto intimním a těžkém tématu.Precteno za jeden den s myšlenkou, kolik mezi námi žije takových "cacor "...

sporran
04.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Velmi silný příběh. Zneužívání dítěte je pojato zajímavým způsobem, který jen podtrhuje zrůdnost chování "predátora". Hlavní hrdinka, popis jejích pocitů a reakcí je neuvěřitelně autentický a chování jejích blízkých nelidské.

slamenka
04.05.2023 3 z 5

Nevím nějak knihu hodnotit. Váhám mezi 3-4 hvězdičkama. Ano, že Mornštajnová umí psát o tom se nemusíme ani dohadovat. Tuhle knížku jsem přečetla za 4 hodiny. Bylo to velice depresivní od samotného začátku. Příběh sice silný, drsný, ale přesto mi v něm chybělo prostě něco. Navíc celá ta myšlenka, že ze zlo vzniká v rodině a vlastně se s ním ani nedá bojovat na mě působí hodně pesimisticky. Špitka naděje by bodla, přece takový svět opravdu není. A to byly ty deaily co mi vadily, všichni byly zlý, i ta úřednice ze sociálky a to mi přišlo už moc.

orson
04.05.2023 4 z 5

Další výborná knížka od autorky. Člověka při ní mrazí v zádech, bojí se číst a zároveň to chce co nejdříve dočíst. Škoda jen toho aktuálního humbuku kolem, přijde mi, že nejvíce uškodí právě a jen těm aktérům.

lena.o.knihach
04.05.2023 4 z 5

Les v domě je nejnovější kniha Aleny Mornštajnové. Do druhého dne jsem ji měla přečtenou, protože vás děj vtáhne a dokud neotočíte poslední stranu, jen tak vás nepustí.

Říkáte, že mám být šťastná.
Říkáte, že se to musím naučit.
Říkáte, že si štěstí zasloužím.
Tak já vám o sobě něco povím.

Je to příběh o jedné malé cácorce a její rodině, ve které je všechno špatně. Marně čtenář hledá někoho, kdo by děvčátko alespoň jednou z lásky obejmulo...
Z knihy už od začátku vyzařuje mrazivá, tíživá a temná atmosféra. A vy víte, že tam je ještě něco hodně špatně...

Čekala jsem silný příběh a také jsem ho dostala, ale nezapůsobil na mě tolik jako autorčiny předchozí romány Listopád nebo Hana.
Možná je to tím, že jsem měla ještě před čtením zápletku vyspoilerovanou, možná ne. Vím jistě, že znovu si už ale Les v domě nepřečtu.

Katka154
04.05.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Jako všechny od této autorky. Silný, syrový příběh, který vás pohltí.

marketa1860
04.05.2023 3 z 5

Šílené téma, krásně citlivě zpracované, ale přesto mámraději autorčiny předchozí knihy. Hana je nezapomenutelná.

Damaj
04.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Hodně silná a temná knížka a páchání zla na dětech v rodině, kde je to předáváno z generace na generaci. Byla to moje první knížka od paní Mornštajnové, ale určitě ne poslední. Autorka píše skvěle, příběh chytí za srdce a nepustí. Rozhodně brzy sáhnu po autorčině další knize. Jen konec mě překvapil, čekala jsem, že se hlavní hrdinka postará o svou mladší sestru Terezu. A je tam mnoho dalších nevysvětlených otázek - Řekla na konec pravdu o tom, co se jí dělo, co s ní bylo po požáru, usvědčili ji ze žhářství, co bylo s Jakubem, dozvěděl se někdy pravdu proč Cácora ukázala na něho a co stalo s jejím otcem? A čí kostra byla nalezena v sutinách domu. Je toho víc, co si čtenář musí domyslet.

Jana512
04.05.2023 4 z 5

Další kniha, která poukazuje na zlo, které dospělí lidé připravují svým potomkům, kteří se stali jejich obětí.
Je to ve společnosti opravdu tak strášné, aby nevinné děti nepoznaly ani trochu lásky, ve které se má hlavně vyvíjet dobrá, lidská osobnost? Je to vklad do života! Je mi takových dětí moc líto a nedivím se, jak se vyvíjí dnešní společnost lidí, kteří prošli tak špatnou přípravou na život. A je třeba o tom psát a vést k řešení dané situace a nehromadit zlo ke zlu.

twigxi
03.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Cetla jsem od autorky vsechno krome romanu Hotylek a Tiche roky. Dlouho pro me byla jednickou Hana, ale tento roman ji predcil.
Nevim, jestli je to mym momentalnim nezdolne pozitivnim rozpolozenim, ale i kdyz byla kniha velice temna a postavy mely kazda nejaky skraloup, neodnasim si z knihy depresi.
Je psana velice ctive, citlive a nejsou v ni (diky bohu!) popsany nechutne sceny. Autorka misto toho vetsinou odkazuje na zly les. Nekolikrat se pribeh odebiral uplne jinym smerem, nez jsem ocekavala a tim si me ziskal.
Neuzavrena linka s Jakubem mi nevadi. Jak autorka sama uvedla v jednom rozhovoru - kdyby byl pritomen vsevedouci vypravec, tak bysme se to mohli dozvedet. Ale roman je psan z pozice nasi hlavni hrdinky a ta se to nedozvedela, tim padem se to nemame jak dozvedet ani my. Ja jsem si to vysvetlila tak, jak v jedne casti i nase hlavni hrdinka - ze byl v afektu zavrazden. Konec knihy me v tom nakonec jeste utvrdil.

allebra
03.05.2023 5 z 5

Naštěstí jsem narazila na článek o nařčení autorky z použití cizího příběhu až po přečtení knihy. Jinak by mi to úplně zkazilo celkový čtenářský požitek. Článek totiž obsahoval prozrazení obsahu knihy včetně konce. Jsem přesvědčená, že paní Mornštajnová nemá zapotřebí přivlastňovat si cizí příběh a zdaleka není jediná, kdo toto téma ve své tvorbě použil. Bohužel se dostatečný zdroj inspirace k napsání podobného příběhu vyskytuje velmi často ve všech médiích a podobné jsou i společné znaky. Při čtení výše zmíněného článku mě dorazil "argument", že prarodiče také bydleli v přízemí a mladí v patře, což je přece naprosto běžné. Mně se knížka líbila, i když nebyla veselá, to život také vždycky není. Příběh byl zahalen tajemstvím, které bylo postupně odhalováno. Samotný závěr mě překvapil. Mám ráda styl psaní Aleny Mornštajnové, těším se na další tvorbu mé oblíbené autorky. Doufám, že ji tato kauza neodradí, ale naopak posílí.

kytarka
03.05.2023 5 z 5

Tak tohle je silné čtení. Hodně mrazivý příběh jedné cácorky. Tahle kniha se vám zaryje pod kůži a přečtete ji jedním dechem.

MilackovaN
03.05.2023 5 z 5

Ach jo... Tohle zase bylo něco... Stále ještě pořádně nevím, jak sepsat svoje pocity... Tohle by se vůbec nemělo dít. Každé malé dušičce bych přála, aby na světě měla alespoň jednu osobu, která ji obejme a bude jí dávat najevo, jak moc je milovaná. Jsem ráda, že tuhle knihu čtu ještě jako bezdětná, protože si nedovedu představit, o kolik více by mě kniha zasáhla.

ipkkk
03.05.2023 5 z 5

Po Haně je tato kniha moje druhá nejoblíbenější od autorky. Paní Mornštajnová opět napsala naprosto strhující, dechberoucí příběh. Ano, kniha je opravdu temná a téma to není pozitivní, ale bez zla není dobro a také není dobré zavírat před zlem oči, což dělalo bohužel právě okolí té malé holčičky. Mrzí mě, že někdo dá špatné hodnocení jen kvůli tomu, že kniha pro něj není dost sluníčková. Nechápu tedy proč pak vůbec takovou literaturu čte. Myslím, že autorka dokáže vzbudit velké emoce a to je dobře, umění je o emocích a ne vždy jen těch pozitivních.

Je mi autorky líto také kvůli kauze s Toy Box, která nařkla autorku z plagiátorství nebo ukradení námětu. Četla jsem obojí a podobné to opravdu není, Toy box jen sprostě lže a nejspíš se chce jen zviditelnit. Je ale smutné, že tomu mnoho lidí věří a některé to dokonce může odradit od čtení.

kiraa
03.05.2023 5 z 5

Nedělám si iluze, že žádný takový cácory nechodí po světě. Bez opravdovýho domova a opory těch, kteří by jim za každý situace oporou být měli. Popsaný chování všech rodinných příslušníků včetně matky, tak z toho mě bolelo u srdce. Bezbranná cácora, která se v tmavým podkrovním pokoji prala se svými strachy, ponížením a dusivou realitou, mi navozovala neskutečný stav úzkosti. Dětství jako temná a nemilosrdná část jednoho žití. Rozuzlení přicházelo doslova plíživě, a když jsem na konci byla přesvědčena že už všechno vím, nevěděla.
Já se každopádně řadím do zástupu těch, kteří budou s netrpělivostí čekat, až se zase další Mornštajnová objeví v kolonce Novinky.