Les v domě

Les v domě
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509372/bmid_les-v-dome-6479c873c40b8.jpg 4 3993 3993

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Říkají jí cácora a vypadá to, že je na světě nedopatřením a jakoby navíc. Otec kamsi zmizel při povodních, matka utíká před odpovědností k milencům a alkoholu a děvčátko zůstalo viset na krku nevraživé babičce, která obhospodařuje zahradnictví a je přesvědčená o tom, že všechno špatné lze v životě vyhubit jako žravé plzáky. Nebo o tom prostě nemluvit. Jenže všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého, a cácora jednoho dne mluvit začne. Alena Mornštajnová napsala silný a dramatický příběh o tom, že nic v životě není takové, jak to na první pohled vypadá, a že žádné tajemství není nikdy pohřbeno tak hluboko, aby se nedalo vykopat. Budete se bát, ale nepřestanete číst, dokud se neobjeví na povrchu.... celý text

katynais
29.04.2023 4 z 5

Přečteno jedním dechem, i když to nebylo vůbec hezké

Hvězdinka
29.04.2023 3 z 5

Přečteno za jedno odpoledne. Příběh krutý. Ale celkový dojem z knihy je spíše průměrný, takové mazlavé a až moc vtíravé, nic překvapujícího.

Neo1tex
29.04.2023 5 z 5

Alena Morenštajnová je skvělá autora, její příběhy jsou silné a šokující a ke všemu se to mimořádně dobře čte. Les v domě není výjimkou v žádném ohledu.

Vlak7
29.04.2023 3 z 5

Nevím, jak hodnotit. Po Haně, Hotýlku další z jejích knih a nemůžu říct, že sedám na zadek. Pořád jsem čekala to wow, kdy se to stane... U mě průměr. Bohužel.

Jane2016
29.04.2023 5 z 5

Myslím, že v rámci knižní komunity asi všichni tak nějak tušíme, že Alena Mornštajnová opravdu vládne slovem a co se týče české knižní scény jde o neuvěřitelně populární autorku. Samotnou mě překvapilo, kolik lidí v mém okolí vědělo, že Mornštajnové vyjde nová kniha i přesto, že nejsou nějací náruživí čtenáři!

Alena Mornštajnová je i moje oblíbená autorka. Když sáhnete po její knize, myslím, že máte jistou záruku kvalitního čtení. Pamatuju si na to, jak jsem před pár lety četla Hanu a byla jsem tak neskutečně nadšená, že když jsem měla psát o zajímavých knihách do našeho městského zpravodaje, Hana mě samozřejmě napadla jako první.

A musím říct, že Les v domě na mě zapůsobil snad ještě více než Hana. S Cácorou se sžijete prakticky okamžitě. Rozhodně nejde o veselé čtení, ba naopak. Příběh na mě působil místy až depresivně. Občas jsem chtěla do příběhu vtrhnout a pomoct malé holčičce se vším, co na ní dospělí hodili. Po dočtení jsem tak dvacet minut koukala do blba. Protože jsem potřebovala všechno strávit. Jsem si jistá, že na tento silný příběh jen tak nezapomenu.

Všechna čest autorce! Těším se na další knihu! Ale myslím, že Les v domě se bude překonávat velice složitě (alespoň u mě).

10/10 (Kniha se na 100% objeví v nejlepších knihách za rok 2023)

Termaap
29.04.2023 5 z 5

Ach jo. Ráda bych věřila, že se tohle může dít jen na stránkách knih. Hodně smutný příběh, který ve vás bude ještě nějaký čas rezonovat.

Stejně tak jako @VeruHorakova, i já jsem si během čtení uvědomila podobnost s nejmenovanou knihou od Viktorie Hanišové, ale přiznám se, že tvorba Aleny Mornštajnové je mi nějakým způsobem bližší. Žádná její kniha mě ještě nezklamala (a to ani z těch, které jsou určené dětským čtenářům). Mám pokaždé pocit, jako když koukám na film čtete, čtete, nic moc se neděje a pak najednou bum!, udeří na vás nějaký šílený zvrat a vy chvíli jen zíráte, co se to vlastně stalo. Je to dar, umět takhle psát.

ssalome
29.04.2023 1 z 5

Za mě úplně nejslabší její román, ale nečetla jsem Listopád. Po několika stránkách už víte, kdo je kým, v knize pak už jen několik zajímavých momentů a nic. Rozvleklá plácanice. Mnoho povyku pro nic ( mluvím o knize, nikoliv o tématu, to absolutně nezlehčuji).

Gaboskaaa
29.04.2023 5 z 5

Těžké téma, drsný příběh, který se skvěle četl jako většina knih autorky. Některé momenty byly až paradoxní, někdy zůstával rozum stát, jak se můžou lidé takto zachovat

Knihomolka134
29.04.2023 5 z 5

Jako velká milovnice a fanynka Aleny Mornštajnové jsem po knize vydané přesně v den mých narozenin hned skočila. Úchvatná (lesní) obálka a potisky na knize, stejně tak jako slovní hříčka "les(ž) v domě" jí dávaly na osobním kouzlu a už předem jsem tušila, že to bude kniha zcela jiná než autorčiny předchozí mnohagenerační příběhy (Hana, Hotýlek, Slepá mapa, Tiché roky, Listopád aj.).
Byla jsem nadšená! A zděšená zároveň. Skrytě krutý příběh z pohledu nejdřív malého dítěte, potom dospívající dívky ukazuje život, jaký si málokdo z nás dovede představit. A přesto se takové věci dějí a lidé/blízcí/rodina před nimi zavírají oči. Tato kniha nám, naivním čtenářům, vyrůstajícím v bezproblémové láskyplné rodině hodně doširoka otevírá oči a ukazuje, že ne všechny bolesti dokážeme vnímat a některé jsou skryté dosti hluboko v nitru lidských duší. Psychologické, zdrcující, depresivní, realistické. Doporučuji!

misa.novakova
29.04.2023 4 z 5

Příběh je opravdu hodně silný a mrazivý. Ale díky autorky čtivému stylu psaní nebudete chtít knihu odložit, ale musíte přečíst jedním dech. Doporučuji.

Kalimati
29.04.2023 3 z 5

Nová kniha je čtivě napsaná, ale začínam mít pocit, že současné české autorky udělaly výzkum, po čem aktuálně jejich čtenáři touží a ukázalo se, že je to co nejvyšší koncentrace zmaru, zneužívání, mučení, týrání a života v obležení těch nejhoršíh monster, omezenců a kreatur, které si nezaslouží šlapat po této zemi, dýchat vzduch a vůbec existovat. Chci vidět, co nejhoršího po světě chodí a chci to znát do nejpodrobnějších detailů! Je pochopitelné, že lidské utrpení existuje a nelze je přehlížet, ale v mnoha případech pod tímto tlejícím nánosem zaniká umělecká autenticita tvůrce a někdy se tak skrývají určité nedostatky ve schopnosti vystavět kvalitní příběh.

monishek
28.04.2023 4 z 5

Moje první kniha od autorky a už se moc těším na Hanu. Tohle byl silný příběh, i když brzy jsem tušila, kdo je les. Z pribehu na me vystupovaly toxické vztahy, až mi bylo hodně úzko. Celý ten příběh mě pohltil a ten samotný závěr to završil, že jsem zůstala sedět s otevřenou pusou. A stačily k tomu jen dvě věty. Premyslela jsem, jestli mam dat 5 hvězd, protože to byl čtivý a zajímavý příběh, který ano, umí vyvolat emoce. Nakonec dam 4 hvězdy, přece jen mi tam neco ještě chybělo nebo nesedělo. Například nevyřešená linka s otcem, zvláštní odsouzeni Jakuba apod. Nicméně určitě příběh stoji za přečtení!
Ještě jsem zvědavá, jak dopadne kauza ohledně teto knihy. Zneužila Mornštajnová cizí pribeh, inspirovala se, nebo je to jen hloupá shoda ..

JHoralka
28.04.2023 5 z 5

Výborná kniha. Autorka nezklamala!

Krásně graficky zpracovaná kniha, ve které se ukrývá silný, bolavý a temný příběh. Skvěle napsané.

Já tedy rozhodně DOPORUČUJI!

artlucie
28.04.2023 3 z 5

Hodnotím knihu, ne hrůznost a opravdovost námětu... zdálo se mi to ploché, zle provázané a ač se kniha četla dobře, nezanechala takovou stopu, jakou měla. Mělo se to celé víc "zakousnout".

Maky286

Velmi silný příběh.

L.Helena
28.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha, otřesný příběh...

PavlaA
28.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Já tedy nebudu patřit mezi ty nadšené čtenáře, kteří hodnotí tuto knihu jako něco úžasného, unikátního, knihu na kterou dlouho nebudou moct zapomenout. Řekla bych, že mě zaujala tak třetina příběhu, zbytek byl utáhaný a zdlouhavý. Četla jsem už několik biografií na toto téma (ano vím, že tento příběh je smyšlený), a musím bohužel říct, že toto mě tedy moc nezaujalo. Asi tak od půlky mi bylo jasné, kdo je Les a jen čekala jak to dopadne. Tady tedy máme opět celkem otevřený konec, tak jak to paní spisovatelka má v oblibě. Paní Mornštajnová má rozhodně lepší knihy.

VeruHoráková
28.04.2023 3 z 5

Asi půjdu proti proudu, ale já jsem si z té knížky na zadek nesedla a spíš zůstávají smíšené pocity. Kniha se čte snadno a sama, ale dvě třetiny knihy se v podstatě nic neděje a ten příběh je takový nijaký. Ale protože to napsala Mornštajnová, tak člověk čte dál, protože stále čeká, kdy to přijde a začne to být zajímavý. Když jsem se konečně dostala k tomu, o čem kniha má být, tak to samozřejmě zanechalo hořkou pachuť, ale tím, že mi to celý dost připomnělo knihu od Viktorie Hanišové (názvem knihy nechci spoilerovat, ale kdo četl, tak ví), tak jsem si říkala, že tohle tu už bylo. V knize se hodně hraje na depresi, bezmoc a bezpráví, což je asi to hlavní, co má čtenáře zaujmout, ale mně to tady nějak nestačilo. Jiné knihy s podobnou tématikou, právě třeba od Hanišové, mě dostaly víc.

Tvorbu autorky miluju, všechny její knihy byly skvělý. I proto jsem měla vysoká očekávání a v uvozovkách můžu říct, že ta kniha byla fajn (uvozovky vzhledem k tématu), ale od Mornštajnové jsem čekala víc.

blazejmartin
28.04.2023 5 z 5

Zatím mám přečtenou polovinu ale už předem hodnotím plnou. Hodně dobrá kniha.

Daduna
28.04.2023 3 z 5

Moje první kniha od autorky a musím říct, že vzhledem k tomu jak moje okolí reagovalo na její předešlé knihy, tak jsem trochu zklamaná. Čekala sem, že mě to víc zasáhne, ale bohužel. Pro mě je to oddechové čtení na jeden den. Zkusím přečíst i jiné knihy od autorky a uvidíme jestli se mi některá bude líbit více.