Medveďovce

Medveďovce
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511126/bmid_medvedovce-PsC-511126.jpg 4 2239 2239

Medvědín / Medveďovce série

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej.Mestečko bojuje o prežitie a budúce úspechy hokejového tímu mu majú prinavrátiť hrdosť a zašlú slávu. Na HC Medveďovce tak padá obrovské bremeno zodpovednosti.Aký význam má jeden jediný zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Björnstad, 2016

oskarka
08.08.2018 5 z 5

Nádherná knížka, v ní spousta podnětů k zamyšlení. Citlivé téma, skvělá psychologie postav, těším se na pokračování.

Finn69
06.08.2018 4 z 5

Medvědín se mi líbil víc než Ove, jak příběh, tak postavy jsou jaksi uvěřitelnější a živější, trošku mi to připomínalo některé knihy Johna Irvinga. Není to žádná pohádka se šťastným koncem, a byť se Backman nevyžívá v žádných drsných detailech, dokáže vytvořit docela temnou a tíživou atmosféru která vás snadno a rychle dostane tam, kde vás chce autor mít. Totiž do Medvědína, kde budete na jak na stadionu, tak mimo něj držet palce jak Benjimu a Amatovi, tak především Maye.
Čili celkově velmi pěkná věc, snad jen jedna věc mi vadila - jak se rowdies ze Skupiny jako mávnutím kouzelného proutku změnili na naprosté klaďasy - takové věci se ve skutečném světě nedějí...

Lily101
02.08.2018 5 z 5

Jedna z těch knih, která vás natolik pohltí, až vás do reality vrátí budík s časem jedna ráno. Famózní, úchvatné, brilantní. A jak již píší recenzenti/uživatelé této skvělé webové stránky pode mnou/, není důvod bát se hokejového prostředí, ačkoliv hokej moc nesledujete.

frkotik
31.07.2018 5 z 5

Neskutečné. Nemyslel jsem si, že Backman ještě něčím překoná Oveho a ejhle. Je to tam. Pokud čekáte, že Vás tato kniha pobaví, nemůžete být od pravdy dál. Ale i tak to stojí stokrát za to. Kniha o hokeji, kde hokej je tím nejméně důležitým. Prásk. Prásk!

JitkaJak
31.07.2018 5 z 5

Krásná kniha. Byl by to moc dobrý film, nejmíň tříhodinový. Prásk! Ač je mi hokej úplně ukradený, úplně jsem všechny ty zvuky slyšela a atmosféru nasávala.

MortRainey
30.07.2018 5 z 5

Znáte tu slavnou filmovou scénu z filmu Revenant, kde oscarový Leonardo DiCaprio zápasí s medvědem, který ho takřka rozdrápe zaživa? Tato sekvence, ve více než dvouhodinovém filmu, trvá asi 10 minut. Medvědín čtete déle než koukáte na film, a věřte, že i když vám, jako Leonardovi, nejde o život, ten pomyslný dráp medvěda na své kůži cítíte, jak se pomalu, ale jistě do vás zarývá...https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/medvedim-drapem-do-ctenarova-srdce-10367

AlienkaMU
29.07.2018 5 z 5

Miluju jeho knihy, ještě nikdy jsem nebyla při čtení zklamaná. Kniha o hokeji mě nejdřív odrazovala, ale je to přece Backman. A tak jsem začala číst a hltala. Doslova. Pro mě zatím nejlepší co jsem od něj přečetla. A ano za mě překonala i Oveho. :-)

Rou
29.07.2018 5 z 5

Medvědín je moje první setkání s autorem a moc se těším nejen na pokračování Medvědína, ale i na další knihy autora. Pokud by vás odrazovalo, že je to kniha o hokeji, nenechte se. Je to kniha o lidech, životě, vztazích a osudech. A je skvělá :)

LuckaH2
27.07.2018 5 z 5

To není příběh, to je sonda do hlubin naší/jejich duše a chování. Velký příběh, který nutí k zamyšlení,boura hranice... kam až jsme ochotni jít a pro co?! Vtahne vás do hokejového sveta.Kniha se mi moc líbila.

SilvaK
24.07.2018 5 z 5

Vynikajúca kniha. Čo strana, to myšlienka vhodná do zbierky citátov a pritom vôbec nie sú patetické. Skvele vykreslené postavy.
Kniha o tom, že nič nie je čierno-biele, v každom z nás je to dobré a aj kus temnej stránky. A na všetko sa dá pozrieť z rôznych pohľadov, z pozície rôznych osôb, životov, skúseností. Čo všetko ovplyvňuje naše postoje a rozhodnutia.
Naozaj odporúčam.

ber
20.07.2018 5 z 5

Musím přiznat ,že jsem čekala více humoru a svéráznějších hrdinů s typickým černým humorem, jak zvyklá z jiných knih od Backamana. Na druhou stranu jsem ráda, že se dotkl závažného tématu a ukázal, jak to vypadá ze všech stran a jak je strašně těžké vyjít s pravdou ven a jaké si to nese důsledky a ne vždy pravda vítězí.
V knize jsou opět skvěle propracované osoby a jejich osudy. I když jsem čekala úplně něco jiného, nejsem vůbec zklamaná a dávám pět hvězdiček.

GaleW
18.07.2018 5 z 5

Tolik velikých pravd v jedné malé knize o hokeji, která vlastně o hokeji vůbec není. Je napsána tak věrohodně, že jsem při jejím čtení téměř vedle sebe viděla toho dokonale nedokonalého Benjamina (má nejoblíbenější postava), fandila Amatovi, aby mu to vyšlo a tak bych mohla pokračovat dál a dál.... Jsem tak vděčná, že do mého čtenářského světa vstoupil pan Backman a přeji si, aby v něm ještě hoooodně dlouho zůstal, minimálně na tisíc pohádkových věčností :-)

Renatecka
17.07.2018 3 z 5

Moc nechápu to vysoké hodnocení, mě to příliš nenadchlo. S hokejem byli obyvatelé Medvědína občas trapní až patetičtí - hokejové město, každý musí hrát hokej a jiný sport, který by někoho bavil více, neexistuje? No nevím, nevím, rozhodovala jsem se mezi 2 a 3 hvězdami, ale z radosti, že už ji mám za sebou dávám 3.

Kuki007
16.07.2018 4 z 5

Hodnotila bych to tak na 4,5 hvězdičky. Backman je jako vždycky naprosto skvělý a přikláním se k tomu, co bylo napsané níže, knížku o hokeji bych si od nikoho jiného než od něj opravdu nepřečetla. Půl hvězdičky dolů je ale za prvních sto stran, kdy jsem se bohužel nudila, nakonec jsem ale hrozně ráda, že jsem dočetla. Tahle kniha mi přišla "temnější", méně hořkosladká, narozdíl od ostatních Backmanových knih, ale vlastně se mi to nakonec líbilo. Aspoň tady krásně vidíme, jakým způsobem autor roste.

Pavlína79
11.07.2018 5 z 5

Už při čtení jsem věděla, že si knihu přečtu znova a to nejlépe hned. Tak moc mi přišla dobrá.
Kniha potvrzuje, že je úplně jedno na jaké téma Backman píše, po knížce o hokeji bych nesáhla, kdyby nebyla od něj, ale tady je hokej jen jako metafora. Je to knížka, kde vás každá stránka dokáže dojmout nebo rovnou rozplakat a není to vtipem nebo napětím, žádná prvoplánovitá citovka, jen život.
Příběh je o týmu, tzn. o sounáležitosti a přátelství, o lásce a nutnosti rozeznat dobro a zlo, a to platí, ať se jedná o městečko, o sportovní klub, o rodinu nebo kamarádství.
Je to tak dobré, že i ty spoilery, které čas od času Backman udělal, jsem mu odpustila.
Kniha, kterou nelze odložit,
možná jen, aby si člověk mohl podat blok na poznámky, protože co stránka, to životní moudro, anebo kapesník, protože se člověk dojímá přesně ze stejného důvodu.

AltaMari
08.07.2018 5 z 5

Backman prostě umí. Hokej moc nemusím... ale knížka vlastně není o hokeji. Je o obyvatelích malého městečka, sportovním klubu, náctiletých a jejich dospělých, touze někam patřit, kamarádství i rivalitě.... Psaná svižně a čtivě.

Ivana11
08.07.2018 5 z 5

Tak pro mě nádhera. Kniha plná rodičovské lásky, pouta mezi kamarády a přáteli, síle skupiny, plná životního moudra. Přestože na hokeji nejsem žádný expert, zde jsem našla něco úplně jiného. Kniha není napsaná románovým stylem, tak Backman nepíše, ale od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Po dočtení se pořád ke knize musím v myšlenkách vracet. Prostě nádhera.

kneslova
06.07.2018 4 z 5

U mne zatím žádná z knih autora nepřekonala Muže jménem Ove. Tady jsem měla docela problém se začíst neboť hokej není mé hobby. Ale pravda, že od půlky je to už jiná káva.

alabra
05.07.2018 4 z 5

Kniha není o ději, je o lidech, jejich osudech, vztazích, síle kolektivu, manipulaci jedinci i skupinou. Je dobré to vědět, než člověk začne číst.

michaela2338
02.07.2018 5 z 5

Blackman je tradičně skvělý vypravěč, který dokonale ovládá své postavy. A v Medvědíně jich není zrovna málo. I když existují jen na papíře, jsou naprosto skutečné. Vždycky mě potěší, jak dobře rozumí ženským hrdinkám, které bývají ty nejzajímavější.
Příběh mě absolutně pohltil. Přesto bych se obešla bez závěrečné kapitoly okořeněné happyendem.