Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Terez9119
12.03.2021 5 z 5

Máme doma Saab, to mluví za vše.

mrsterezz
10.03.2021 5 z 5

Nádherný příběh o životě. Ove si mě sice získal až v polovině knihy, ale zato pořádně. Stejně jako u všech knížek od Backmana, jsem i tady uronila slzu. Knihu jsem určitě nečetla naposled.

Lucie__
09.03.2021 5 z 5

Při čtení první kapitoly, jak Ove vybírá iPad jsem si říkala, že tohle mě asi bavit nebude. Ale hned poté se kniha rozjela. Naprosto, n a p r o s t o úžasná kniha. Škoda, že není delší, mnohem delší. Velmi pěkně rozepsány myšlenky postav, velmi pěkný vztah mezi všemi. Pěkný, milý příběh, během kterého se odkrývá proč se Ove chová jak se chová. Jeho upřímnost je velmi vtipná. Stejně jako jeho sžití se s novými sousedy - sousedkou.
Krásná knížka u které jsem se hodně nasmála, ale u které mi také ukáplo několik slz. Knihu si musím koupit domů, nesmí nám chybět v knihovně. Už druhá od tohoto autora.

Elinka1234
08.03.2021 5 z 5

Je to super knížka. Je vtipná a zároveň i trochu smutná. Doporučuji., ????????

tabaluga
06.03.2021 5 z 5

Naprosto úžasná kniha o morousovi, který si získal mé sympatie. Musím říci, že tato kniha mne dostala a konec jsem obrečela. Člověk se postupně dovídá věci, kterého Ova ovlivnily, jak v minulosti, tak zároveň i v budoucnosti.. Ale Ove měl srdce opravdu na správném místě, i když se moc snažil lidi kolem odstrkávat:-)

New-radus
05.03.2021 5 z 5

Styl Stoletého staříka mi nelahodí. Do půlky knihy Muž jménem Ove jsem se trápila. Troufám si říct, že nebýt pochvalných recenzí na Databázi knih, vrátila bych knihu nepřečtenou. Ale pak jsem se nemohla odtrhnout a závěr mě dojel k slzám, to se mi u knihy dlouho nestalo.

Zuuuza
04.03.2021 5 z 5

Krása, krása, krása. Nádherný příběh, veselý, dojemný, uvěřitelný a k zamyšlení. Jsem nadšená. Autorův jazyk mi velmi vyhovuje, je specifický, prodchnutý chytrými vtipy.

veverkaVv
28.02.2021 5 z 5

Velmi působivá kniha, dokonce koncem ukáply slzy. Knihu jsem si pro čtení vybrala spíše pro odpočinkovou četbu, ale s přibývajícími přečtenými stránkami nastala změna. Ove je sice někdy směšný, puntičkářský, ale lidský, přímočarý a vlastně z určitého pohledu spravedlivý. Jsem ráda, že jsem zase o jednu kvalitní přečtenou knihu bohatší.

Ondra_P
27.02.2021 5 z 5

Dojemný příběh, ve kterém si mrzutý Ove postupem času získal moje sympatie.

markinho962
27.02.2021 5 z 5

Přesně takový budu...... Jde o princip!!

vysokaa
24.02.2021 5 z 5

Krásná dojemná kniha. Ove je sympatický i přes to, že je tak trochu mrzout.

Cili
21.02.2021 2 z 5

K přečtení knihy mě nalákala diskuze ke čtenářské výzvě a vysoké hodnocení. Bohužel mě zklamala. Párkrát jsem se sice zasmála, ale většinu času jsem očima tlačila čísla stránek, aby už byl konec. Starý bručoun Ove, který má pořád s něčím nebo s někým problém, si mě prostě nedokázal získat a některé pasáže v knize mě vyloženě iritovaly. Možná zkusím jiný titul od stejného autora.

Luci83
20.02.2021 5 z 5

No prosim.

Příběh opředený láskou a zármutkem, příběh opletený takovým něžným a zároveň nevybíravým humorem. Zkrátka je výborně napsaný. Knihu bych doporučila každému.
Ove je postarší muž, který se zdá jako velký mrzout, který má rád stereotyp, věci, jak mají být a auta značky Saab a s těmi, kteří mají jiné auto, německé, nebo dokonce nedejbože francouzské, se nedá rozumně bavit, ale opak je pravdou. Ove je v jádru velmi milý, vstřícný a především svou ženu milující člověk, který by nenechal na holičkách ani žádnou vypelichanou toulavou kočku. Takový dobrák to je! Má prostě příliš velké srdce!
Chvílemi jsem měla strach, že Oveho klepne pepka z toho jeho věčného rozčilování se. Konec byl velmi překvapivý, krásný i smutný, dojemný.....
Je to první knížka, kterou jsem od Fredrika Backmana četla, ale určitě není poslední.

Abroš
12.02.2021 5 z 5

Oslava života s jeho dobrými i špatnými událostmi.Opravdu skvěle dějově zpracovaná kniha bez zbytečných omáček,něco ve stylu Stoletého staříka nebo Analfabetky.

Babsy
11.02.2021 5 z 5

Skvělé, naprosto, se slzou na konci..

Elara
07.02.2021 4 z 5

Spočiatku som si myslela, že si toho starého hundroša určite nedokážem obľúbiť, no mýlila som sa. Nie že by sa čo i len na chvíľu prejavil ako milý a sympatický, no ako sa ukázalo prejav nie je podľa Backmana smerodajným ukazovateľom hodnôt, ktoré človek v sebe nosí.
Pasáže,v ktorých prehovára Sonjina múdrosť, jej rozvážny pohľad na Oveho a ich vzťah, to je niečo, čo si zo sebou ponesiem ďalej.
Záverečných pár strán bolo nečakane dojímavých.
Jediné, čo mi prekážalo, bol na môj vkus občas trochu silený humor.

nangijala
06.02.2021 5 z 5

Nijak zvlášť jsem se při čtení nesmála ani neplakala, ale bylo to tak mile úsměvné, hlavní hrdina mírně na zabití i k zulíbání. Kniha tak trochu o životě, o perspektivě, o tom, že i když pro nás možná život ztrácí smysl, my dáváme smysl života někomu jinému. Příběh o lásce až za hrob, velmi čtivý, s působivou retrospektivní kompozicí, pro někoho možná rozvláčný, ale pro mě spíš příjemně pomalu plující vyprávění o tom, jaké to bývalo, jaké to je teď a jak těžké to může být pro někoho, kdo ctí jiné hodnoty než druhý.

tazmania.e13
04.02.2021 3 z 5

Oddechové čtení. Dost mě ale překvapuje tak vysoké hodnocení ... :)

hawatt
03.02.2021 5 z 5

to je velmi, velmi neobvyklá kniha o lásce...

alabra
02.02.2021 5 z 5

Lepe nez Kaplicka bych to nevyjadrila.Krasne napsany pribeh opravdoveho Cloveka,ktery byl vzdy za dobry skutek potrestan, lidskost v nem vsak presto zustala,i kdyz nekdy skryta pod hrosi kuzi. Uz dlouho jsem necetla tak nadherne napsanou knihu.