Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4459 4459

Škrfílius
25.11.2021 4 z 5

Bylo to čtivé velice mě to zaujalo, ale nad čím jsem se pozastavila bylo to jak málo dokáže autorka odhadnout povahu dětí. Vždyť se Ilan chovala ve svých 5 letech vyspěleji než poté v těch 13. To nedává smysl. Mě samotné je 13 let a určitě bych na místě Ilan neudělala spoustu jejích pitomostí a podle toho jak byla popisována tak je velice chytrá, takže proč tak? Toto jediné mi na tom nedává smysl, jinak určitě doporučuji.
P.S. Proč má kapitán oříškově hnědé oči a blond vlasy? Znám holky co mají hnědé oči a blond vlasy, ale chlap???

Chesterton
18.11.2021 3 z 5

[audiokniha]
"Nasterey stvořila lidská touha zabíjet."

Často mi to přišlo takové studené, nedotažené. Začátek výrazně klopotný, a doteď vlastně nevím zda nebylo lepší zahodit? Chvílemi mě bavila Ilanova vzpurnost, prostořekost a naznačená osobitost. Opravdu hodně drásaly "ořískově hnědé oči" v desítkách variant od teplých po studené a "znovu se mi pokoušel pohledět do očí", stejně jako nedotažené nebo žádné charaktery postav.
Trochu víc bavit mě děj začal až v poslední třetině. Vlastně když se nad tím zamýšlím, nejvíc mě v příběhu udržel vývoj vztahů mezi Ilanem, kapitánem a pětadvacítkou. A jakési paralely s realitou, ve které doufám v dalších dílech, že se stanou zralejšími? Z druhé strany - svět, který autorka stvořila asi má docela slušný potenciál, jen mi přišlo, že zůstal na půl cesty. Snad právě kategorie YA si zaslouží víc!
Nepopsala bych to slovy kolegy pode mnou, ale na víc než na tři to fakt nemá a nekritickou chválu zde taky úplně nechápu! Ovšem nemrzí mě, že jsem četla. Ušima. Jitka Ježková odvedla hodně dobrou práci.
3/3

Meda77
17.11.2021 3 z 5

Objektivně mě zaráží, jak se spousta lidí tetelí nad propracovaným světem a podobně, zřejmě čtenáři kteří nemají moc načteno ve fantasy a scifi. Pro srovnání s Herbertovou Dunou, nebo tvorbou jako je Harry Potter či Zaklínač by potom musela mít stupnice hvězd 10.Temná fantasy? To těžko. Více se jedná o pohádkový příběh 13tiletého kindoše ve fantasy prostředí, místy psáno velmi naivně. Přátelé fantasy akce si nemusí ani měnit pampersy, jelikož k jejich znečištění nedojde. Akce je tak 2 krát za 300stran.Více budete potřebovat nové Solomon, protože chození je tu spousta. Vlastně je to jen o putování a hlídání mládeže s nudlí u nosu a všude přítomnou otázkou "proč". Mimochodem pokud budete chtít 13tiletou holku zamaskovat za kluka, nezapomeňte jí nechat dlouhé vlasy až na záda. V prostředí kde jí hrozí smrt už jen za prdík špatným směrem je to vskutku FANTASY nápad. Upřímně číst se to dá, ale tak pro náctileté, pokud chcete skutečnou fantasy musíte sáhnout po klasice. Ze zvědavosti jestli se autorka posune ve tvorbě přečtu i pokračování. Ale s úctou k fantasy slabé 3starsy.

Kamcatak
14.11.2021 4 z 5

Jsem nadšená! Výborně čtivý originální příběh ve světě, který je hezky promyšlený a neobvyklý. Zaujalo mne i propojení se skutečnými událostmi Djatlovovy expedice. Na několika místech není příběh příliš uvěřitelný, ale nad tím jsem ochotna přimhouřit oči vzhledem k tomu, že je to fantasy a zároveň určené i pro mládež :) Těším se na pokračování :)

MocPísmenek
12.11.2021 4 z 5

Přiznám se, že fantasy moc často nečtu, ale u této knížky mě zaujala anotace. Také se poslední dobou cíleněji zaměřuji na české autory a autorky. Opravdu nevšední kniha. Zvláštní, detailně promyšlený svět. Chystám se rozhodně přečíst si i pokračování,

Jonny
01.11.2021 5 z 5

Takové milé překvapení.

Jediné s čím mám problém je název Duval (naneštěstí má v příběhu zásadní význam). Jednak je to název pro francouzský likér a Duvel je značka piva...

Jinak ale nemám výhrad. Čtivé, napínavé, zajímavé.

tlapiczka
01.11.2021 5 z 5

Naprostá bomba! Fantasy není můj primární žánr, ale asi bych ho měla číst častěji, protože tenhle příběh mě úplně pohltil! Naposledy jsem měla takový pocit 4 roky zpět při čtení Hunger games. Utíkám do knihovny si půjčit další dva díly. Tato série by si rozhodně zasloužila přeložit do angličtiny, ať se může příběhem potěšit širší záběr čtenářů, určitě by si našla i ve světě zástupy fanoušků.

Škrfílius
27.10.2021 4 z 5

nejdokonalejší kniha na světě. Nedokáži pochopit že někdo dokáže vymyslet tak propracovaný svět.

TOMZ
25.10.2021 5 z 5

Super trilogie!!!

jarusa
24.10.2021 5 z 5

Strhující děj, poutavé popisy prostředí a do detailu promyšlený svět.

lenka7679
23.10.2021 3 z 5

Začátek knihy byl těžkopádný a špatně se začítalo. Chvílemi jsem se ztrácela a nevěděla kde jsem, současnost, minulost a nelogické skoky, Nápad a zasvěcení do děje a situace bylo dobré, ale pak už to kulhalo. Proč byla Ilan s pětadvacítkou, když za celou dobu nic neudělala? Kdy ji měl zasvětit do řemesla Evald, když každý byl neustále někde jinde a nikdy ani neměli šanci být nikde spolu.
Banda bojovníků, která nikde nebojuje. Staly se z nich chůvy a ještě mizerné, potácí se mezi dusící péčí a naprostým nezájmem. A souhlasím s tím, že jistě už by si někdo všiml, že Ilan je děvče.
Jak to, že Ilan měla popálené ruce a sklenařka léčitelka ne?
Těch otázek mi zůstalo dost, jen nevím, zda se hecnu, abych se pokusila dozvědět odpovědi...
Další věc, která mi dost vadila jsou chybějící popisy postav. Jejich charakter se také čtenář nedozví.

jjanca
21.10.2021 5 z 5

Táto knižka bola pre mňa príjemným prekvapením. Trošku som sa obávala, že ma príbeh bude nudiť, keďže je v kategórii pre deti a mládež, ale opak je pravdou. Čítalo sa to samo, príbeh zaujímavý, postavy sympatické, aj napätie tam bolo. Chvíľku mi síce trvalo, kým som sa zorientovala v názvoch, ale potom som sa nevedela od toho odtrhnúť. Teším sa na ďalší diel.

petula22
15.10.2021 5 z 5

Nejsem fanynka fantasy, ale slyšela jsem tolik kladných recenzi ,že jsem neodolala....ta knížka je prostě skvělá, doslova se nedá pustit z ruky. Jdu na Faju..

Malarkey
13.10.2021 5 z 5

Překrásné fantasy. Ryzí, upřímné, plné epických postav, námětů a situací, které nutí číst hned od prvních písmenek až do zdárného konce. Hned s první kapitolou, kde autorka krásně popisuje onen smutný svět, mi bylo, jako když jsem poslouchal úvodní video z české hry Original War - okamžitě mě vtáhlo do dění a prakticky mě nepustilo až do samotného konce. Příběh je neskutečně čtivý. Hlavní postava Ilan není černobílá. Má svojí představu o životě a její myšlenky se v průběhu knihy vyvíjejí. Pořád si říkám, že by bylo fajn, kdyby to pochopila a chovala se jinak, ale pak si uvědomím, že to prozření jednou přijít musí a to mě táhne k tomu, abych knihu četl dál. Naslouchač je i díky tomu jedno z nejlepších českých fantasy, co jsem za poslední léta četl. Na další díly se tak moc těším.

marketa1860
11.10.2021 5 z 5

Pro mě neskutečné překvapení. Fantastická kniha vyprávěná překrásným jazykem. Nejsem moc na scifi, budoucnost a nadpřirozeno a knihu jsem otevřela jen na základě recenzí. Od první stránky jsem se začetla a nepustilo mě to do konce. Příběh "obdarovaného" dítěte (dívky, která se musí kvůli bezpečnosti vydávat za chlapce) v přísné společnosti, kde jsou role jasně dány už při narození. Putování s hrdiny a setkání s bytostmi, které přináší smrt. Hltala jsem každou stránku a hned jdu do dalšího dílu:-)

Ivanap90
04.10.2021 5 z 5

Musím uznat, že Naslouchač mě hodně překvapil. Nejsem fanoušek dystopií a už vůbec ne young adult, plných protivných všemocných mladých puberťaček, prostoduchého děje, a sličných šampónových ctitelů. Ale podlehla jsem zdejšímu nadšení a knihu zkusila. Je dobrá! Opravdu. Hlavní hrdinka je dítě, ale to nemění nic na tom, že jde o čistokrevnou fantasy světových parametrů, kterému je škatulka pro mládež trochu těsná, protože si myslím, že má šanci oslovit daleko širší škálu čtenářů. Děj je (alespoň v první knize) celkem přímočarý, ale to je vlastně dobře. Protože to, co dělá Naslouchače skutečně fascinujícím, je svět, ve kterém se odehrává. Vše okolo sklenitu, propojení fantasy se scifi, odkaz na Ďatlovovu výpravu, děj odehrávající se ve východní Evropě, to všechno je nadmíru jiné a nové. A zatímco v linii příběhu Ilan je asi nejzajímavější otázkou, kdy pětadvacítka přijde na její totožnost, ve světě kolem ní se to jen hemží tajemstvím. Kdo jsou příšery z jeskyně? A především, co nebo kdo se skrývá za toxickou clonou? Fantasy svět je čtenáři popisován neobvyklou formou otázek, které neustále klade malá Ilan, ale to mi vůbec nevadilo. Vzhledem k okolnosti, že jsou otázky pokládány malým zvídavým dítětem, které je navíc, vzhledem k okolnostem, odstřihnuto od vnějšího světa, se mi to zdálo přirozené. Také si myslím, že by kniha Stehlíkové stála za překlad do jiných jazyků, a jsem ráda, že se v poslední době "vylíhlo" tolik zajímavých českých autorek, ať už se týká scifi-fantasy, románů, nebo i detektivek.

mondulinecka
02.10.2021 5 z 5

Jedním slovem - wow! Hledala jsem knihy podobne Samanthe Shannon a její Kostičasové sérii a vyskočila na mě tato. Kniha přečtena za jeden den, proste to neslo odložit! Velice čtivé, hlavní postava Ilan sympatická, při kapitolách okolo odkazu na Ďatlovovu výpravu jsem snad ani nedýchala! Chvilema jsem nevěřila, ze čtu českou autorku! Klobouk dolů, kdybych mohla dat víc hvězd, tak to udělám a nemůžu se dočkat, až se pustím do pokračování!

namornice
29.09.2021 5 z 5

Pane jo! Tak tohle dílko naprosto překročilo veškerá má očekávání.
Úžasně originální svět a ty postavy! Čtení bylo neuvěřitelně napínavé a celý svět přímo rostl s každým dalším odstavcem. Četla jsem doslova ve dne v noci. Stránku za stránkou a kapitolu za kapitolou jsem hltala další fakta o sklenářích, o jejich městech a dávných legendách a poselstvích, o tom, co vlastně znamená být naslouchač...no a co si budem hlavně o pětadvacítce, že jo? Ta rozmanitost a pestrost vztahů mezi Ilan a jednotlivými bojovníky mě hrozně bavila stejně jako objevování dalších tajemství a záhad světa sklenařů. A třeba zakomponování zmizení Ďatlovovy expedice do děje mi přišlo naprosto geniální.
Naslouchač je neskutečně dobrá kniha a já jsem z ní naprosto nadšena. Hned se vrhám na Faju a určitě si dám i audioverzi.

Hakate
26.09.2021 5 z 5

Wau, tak toto byla naprostá pecka.
Když jsem na knihu narazila poprvé, zaujala mě notice, ale jelikož byla kniha od české autorky ( které mi prostě nesedí) , knihu jsem odkládala. Nakonec na ní konečně přišla řada. A musím říct, že byla opravdu chyba knihu odkládat. (Takže pokud váháte, neváhejte a pusťte po hlavě do toho).
Milovníkům fantasy mohu jedině doporučit.

Hlavní hrdinka Ilan je sympatická, stejně jako muži z pětadvacítky, svět je rozmanitý, propracovaný. Skvělé fantasy příběh s prvky postapokalyptického sci-fi.
Jdu zjistit, jak si autorka vede v dalším dílu.

gacie
25.09.2021 5 z 5

No teda... Teda spíš, ty jo!!! A tuhle knihu napsala česká spisovatelka? Nemůžu uvěřit...Stejně nemohu uvěřit tomu, že jsem ji kdysi koupila a bez přečtení dala jako dárek mé kamarádce a taky nemůžu uvěřit, že letos jsem si ji koupila pro sebe a nechala ji ležet půl roku na stole, než jsem ji teď celou přečetla. Sakra! To jste mi nemohli říct, že nemám váhat, ani otálet a pustit se do ní! Okamžitě si musím sehnat druhý díl!