Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4459 4459

Talys
21.09.2021 5 z 5

Od prvních stránek mě to pohltilo a vynořila jsem se po dvou dnech. Skvěle napsané, akční. Hlavní postava zaujme svou nezdolností, odvahou učit se a statečností. Hrdinské putování jak má být. Těším se na další díl.

Silencia
20.09.2021 5 z 5

Na knihu jsem narazila několikrát, ale bála jsem se, že to nebude tak dobrý, aby to za to stálo. Když jsem se konečně přemluvila, začátek mě odradil. Skočila jsem do příběhu, ve kterém jsem nechápala kontext, ani cizí slova. Musela jsem se pak tvrdě prokousat i zdlouhavým vysvětlujícím začátkem, teď ale musím uznat, že to stálo za to. Dost mě to chytlo a jsem zvědavá, co bude dál.

ninano
20.09.2021 4 z 5

Kniha mi byla doporučena, ale bohužel mi žánrově nesedla. Přesto oceňuji autorčin styl a schopnost vykreslit zajímavé postavy. Určitě má vysoká hodnocení zde právem.

daniela8398
19.09.2021 5 z 5

Super čtení i pro dospělého.

Szigeti
19.09.2021 5 z 5

Super, bavil som sa. Veľmi dobre napísané.

Anushka1
15.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Potom, co lidé před stovkami let zamořili svět jedovatými plyny, museli se ti, co přežili, uchýlit do bývalé Evropy za Duvalské pohoří (dříve Ural). Místní obyvatelé, kteří se nazývají sklenaři, totiž dokázali díky minerálu sklenitu vytvořit reteu, štít, který jedovatá mračna nepropustí. Kvůli hamižnosti lidí z nížin však byli sklenaři poraženi ve válce a posláni do ghett, kde umírají pomalou bolestivou smrtí. Sklenit, který musí stále těžit, lidi zabíjí a způsobuje jim různé deformace. Ilan, mladá dívka, která patří mezi sklenaře, je výjimečná tím, že slyší reteu. Je vzata do učení na brusiče sklenitu, což ji má zajistil lepší život. Před všemi však musí ukrýt pravdu o tom, že je dívka, protože ty se nemůžou stát brusiči a už vůbec ne naslouchači, sklenaři, kteří zajišťují to, aby byla retea funkční. Ilan je však velmi nadaná. Toho si všimne kapitán pětadvacítky, skupiny bojovníků, a u vládce jejího města (a zároveň Ilanina otce) si ji najme na 5 let. Tady začíná Ilanino dobrodružství a poznání světa mimo její ghetto. Život to ale nebude jednoduchý, protože lidé z nížin sklenaře nenávidí a štítí se jich.

Knihu jsem přečetla jedním dechem a svět, který vymyslela Petra Stehlíková mě velmi zaujal. Svět, který je vlastně ten náš, ale v hodně vzdálené a určitě ne světlé budoucnosti. Určitě se brzy pustím do pokračování.

Petass
14.09.2021 5 z 5

Úžasné překvapení! Bála jsem se zklamání, postapokalyptické téma moc nemusím... Ale tohle je tak krásný příběh. Prostředí mě hned vtáhlo, postavy ožívají s každou další stranou a nad pětadvacítkou se musí pozastavit každá čtenářka :) Schválně jsem nechala v knihovně druhý díl, že ho zbytečně nebudu tahat domů, když mě to nejspíš nebude bavit... No to byla teda blbost! První díl jsem za den přečetla a teď budu muset čekat do pátku až se zase dostanu do knihovny. Téhle chyby se vyvarujte! Doporučuji!!

anez66
31.08.2021 5 z 5

Jsem z knihy naprosto unesená! Hned jsem objednala druhý díl.

Smolař
30.08.2021 3 z 5

Ale, ale… tohle je ale příjemný překvapení. A dokonce z domácí scény. A to do tý míry, že jsem Naslouchače slupnul prakticky během chvilky, jak mi to jen čas dovolil.
Osobně mám problém s fantasy (až na pár výjimek) co do uvěřitelnosti postav, patlání pátýho přes devátý a trapnosti (znáte ten pocit, kdy je vám vysloveně trapně za autora, kterej to ale myslí smrtelně vážně), aby to bylo dostatečně „fantasy“. Navíc ještě mnohdy cíleno na dospělýho člověka. Proto se jí vyhejbám. To je důvod, proč jsem ke knize přistupoval s nulovym očekávánim a odnášim si košík plnej ovoce a výše zmíněný se zde naštěstí nekoná.
Pohybujeme se zde někde na pomezí sci-fi, fantasy a postapo. Universum Naslouchače je v začátcích docela dobře vysvětleno a autorka ho rozvíjí.
Knihu beru jako úvod do tématu, což autorka zvládla skvěle. Jen vývoj postav by mohl bejt o něco hlubší a až na pár drobných nelogičností je to fajn čtení. Pro vylepšení atmosféry bych uvítal víc popisu prostředí a ne se tak urputně soustředit na dějovou linku. Ta nikomu neuteče, protože je tu víceméně jediná. Jen je škoda, že se furt pani Stehlíková nemůže rozhodnout, jestli chce psát pro náctiletý, nebo se zaměřit na dospělý publikum. A upřímně by tomu mnohem víc slušela ta druhá možnost. Proto je asi Joel takovej odezdikezdista.
Nicméně i přes těch pár nedostatků se jedná o čtivou a zábavnou jednohubku a rozhodně se těšim na pokračování.

Kory98
27.08.2021 5 z 5

Tak z tohoto díla jsem se mírně řečeno posadila na zadek. Myslím, že bych ho směle přirovnala k vychvalovaným zahraničním fantasy příběhům. Člověk si řekne, že vymyslet smyšlený příběh přece nemůže být tak těžké, ale udělat to tak, aby zaujal velkou většinu čtenářů to už je horší a vybrousit ho do posledního detailu, to je věc obdivuhodná. Miluji sci-fi a fantasy a v dnešní době to začíná být stále populárnější žánr a myslím, že tyto knihy jsou daleko dostupnější a čtenář má z čeho vybírat. Když jsem četla anotaci tohoto příběhu, tak mě nijak zvlášť nezaujala i když jsem si říkala, že na něj jednou dojde. Ale vysoká hodnocení čtenářů mě přesvědčila o tom, abych začala číst dříve. Recenze předem nečtu. Takže musím dáš všem hodnotitelům za pravdu. První díl jsem "zhltla na posezení" a už se zakusuji do druhého. Před autorkou hluboce smekám a už vím, že tyto knihy si najdou trvalé místo v mojí knihovně.

*-*Kleny*-*
22.08.2021 4 z 5

Sice jsem chtěla tuto, všemi vychvalovanou, sérii začít číst, až vyjde celá, kniha mi však byla dána darem a já neodolala. Teď si říkám, že jsem možná přece jenom měla počkat, až vyjdou všechny, protože svou čtivostí a gradací nevím, zda dokážu čekat na další díly.
Ten svět je tak detailně promyšlený, až to bere dech. Postavy si zamilujete, je tam komu fandit, má to všechno, co to má mít.
Jen si moc nedokážu představit dvanáctiletou Ilan a možná stoletého(??) kapitána pětadvacítky. Nevím, jak pojmout vztah mezi nimi, tím více, pokud se v dalších dílech bude ještě nějak prohlubovat. Tak nějak mi nesedí Ilanino mládí (dětství) k tomu všemu, co prožívá spíše skrze ty vztahy.
Jinak pro všechny, kteří váháte: O HODNĚ PŘICHÁZÍTE!!

PetrCepek
20.08.2021 5 z 5

První díl "naslouchačské" série má nádherně vybudované prostředí, atmosféru i hlavní hrdinku, rovněž umístění pozoruhodného "fantasy" děje na planetu Zemi je skvělým nápadem. Věřím, že zásluhou obrovsky talentovaných mladých spisovatelek, například Vilmy Kadlečkové, Kristýny Sněgoňové a samozřejmě Petry Stehlíkové, se dočkáme ještě mnohých úžasných čtenářských zážitků.

anishta
19.08.2021 5 z 5

WOW.. Dlouho jsem se tomu vyhýbala a za to se autorce i příběhu omlouvám.. Důvody byly dva - první, česká autorka (pardon), druhý - bookstagramová komunita to moc propaguje a říká, jak je to skvělé (takže jsem byla skeptická).. Ale o to víc mě příběh nadchnul a vtáhnul a je to prostě skvělé.. Od začátku do konce, od první k poslední postavě.. Pokračuji Fajou..

Zuzaa
19.08.2021 4 z 5

Kniha hodně mimo moji komfortní zónu, určitě nejsem čtenář fantasy, ale o to víc mě překvapila, jak skvělá a strhující je. Určitě si přečtu i další díky, už aby to bylo!

Elka252
13.08.2021 4 z 5

Moc pěkná kniha která dokázala propojit náš svět s tím který má přijít. Tajemno a hrůza která se mi při čtení zažírala až do morku kostí mizela jen ve chvílích kdy jsem se smála. Svět je skvělé propracovaný ale zezačátku jsem se trochu ztrácela v pojmech. Ilan i celá pětadvacítka mi byla simpatická a já toužím objevit jejich tajemství.

tessalovesbooks
11.08.2021 4 z 5

Jako takhle, prvních sto stran jsem k tomu byla dost skeptická, protože se jedná o první díl nějaké větší série, a tudíž zde bylo dost vysvětlování ohledně toho, jak ten svět funguje a taky spoustu nových pojmů, že kterých mi šla hlava kolem (to, že je v knize slovníček, jsem bohužel objevila až na konci ) Možná by taky bylo fajn dát na začátek nějakou mapu pro lepší orientaci

Jenomže když se dostanete přes ten úvod, zaručuji vám, že tomu propadnete tak, jako já Ten svět, co zde autorka vybudovala, je prostě geniální, a kdybych to nevěděla, ani bych neřekla, že to napsala česká autorka. Navíc mi přišlo super, že hlavní hrdince je zde 12 a ne kolem 18, jako tomu bývá v jiných young adult knihách (i když ani to mi nezabránilo, abych ji shipovala s o několik set let staršími bojovníky )

4⭐/5⭐ Takže teď honem do knihkupectví pro Faju, jenom mě celkem mrzí, že Nasterea už v paperbacku nevyšla Doufám, že další díly budou tak skvělý jako Naslouchač.

coquus
08.08.2021 5 z 5

Nechal jsem se přesvědčit zdejším dobrým hodnocením a dobře jsem udělal. Jedná se o komplexní fantasy svět, který má nejen své dobře vymyšlené prostředí, ale také svá tajemství... Dobře napsaná předehra k dalším pokračováním.

ipkkk
06.08.2021 5 z 5

Ačkoliv na fantasy moc nejsem, tak tohle je naprosto dokonalý. Doporučuju a hned se vrhám na další díl.

Mitculka
01.08.2021 5 z 5

To bylo výborné čtení! Dlouho jsem se této sérii vyhýbala, protože mě trochu odrazovala velmi mladá hlavní hrdinka (na začátku 12 let), pak mi ale pár lidí vysvětlilo, že hrdinka během příběhu postupně stárne a že její nízký věk nic neznamená. A bylo to tak, páni.
Moc se mi líbilo, jak autorka píše, jak pracuje s našimi skutečnými reáliemi (třeba zpracování Ďatlovovy výpravy - megapecka!) a vůbec všechno. Ilan jsem si hrozně oblíbila, stejně tak celou pětadvacítku.
A musím říct, že u kapitol, které navazovaly právě na příběh Ďatlovovy výpravy, jsem skoro nedýchala a nemohla jsem se odtrhnout až do čtyř do rána. A potom se mi opravdu špatně spalo. :’-D Ale stálo to za to!

ApolenkaS
01.08.2021 5 z 5

Tak aby bylo jasno, já NEČTU fantasy. A neměla jsem to vůbec v plánu. Náhodou se mi Naslouchač hodil do Čtenářské výzvy a nějak moc se o této knize v mém okolí mluvilo. Tak jsem to zkusila. No naprostá pecka a ihned potřebuji další díl (a nezajímá mě, že se mi nehodí do výzvy!).
Je mi líto, že jsem po výtvarné stránce úplně marná. Neskutečně mě láká nakreslit si některé postavy. Jak asi vypadají sklenaři s voalem a v mantii? Jak vypadá mapa s Duvalským pohořím? Páni, vážně by mě nenapadlo, že mě to takhle chytí!