Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4459 4459

Andulino
29.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Fantasy knihy jsem nikdy nevyhledávala, až do doby Game of Thrones, kdy mě bravurně vymyšlený svět naprosto pohltil.

A stejně tak tomu bylo i u této knihy, miluji, když autor dokáže vytvořit zmíněný fantasy svět tak poutavě, že není možné se odtrhnout. Oceňuji velké množství nových slov, které jsem zprvu často vyhledávala ve slovníčku na konci knihy, a v průběhu čtení měla radost, že už vím, co znamenají a orientuji se.

Svět v roce 2346 není úplně přívětivým místem, s tajemným nebezpečím, před kterým se všichni chrání, s nedostatkem, zotročováním, ale především obrovskými rozdíly mezi jednotlivými skupinami obyvatel. Schopnost Ilan naslouchat sklenitu, úžasnému nerostu, a léčivý lutomin, zůstávají pro mě fascinujícím aspektem příběhu i do dalších dílů.

Co je na světě v roce 2346 však velmi ironické, je na konci knihy zmíněná pařížská horečka, silně mi připomínající aktuální epidemii COVID-19. Nepříjemný pocit, že se možná řítíme do světa popsaného v knize, mě neopouští.

K samotnému příběhu, Ilan je velmi sympatická hlavní hrdinka, příběh nemůže být už ani o maličko poutavější a stránky jsem vyloženě hltala, bez ohledu na denní či noční hodinu. Je pravda, že Ilan procházely i průpovídky a činy, které by měly být s ohledem na její postavení trestány mnohem přísněji, nicméně kapitán přece může mít nějaký dobrý důvod, proč je pro něj Ilan tak důležitá, či mít pro ni jednoduše slabost.

U dvou momentů se mi tajil dech, a to v jeskyni a při potyčcce na hradbách, děj byl extrémně strhující a jsem hrdá, že tak úžasný fantasy příběh pochází z pera české autorky.

Moc se těším na přečtení dalších dílů, zajímá mě především to, jak si autorka poradila s dospíváním Ilan z pohledu jejího utajení.

kokrokr
28.07.2021 2 z 5

Bez děje, nudné, nezajímavé, nezáživné a ještě ke všemu špatně napsané. Pokud zde někdo píše, že jde o nejlepší knihu na světě, pak patrně nic jiného nečetl nebo trpí duševní poruchou.

ivetdos
27.07.2021 5 z 5

Příběh mě naprosto pohltil, je to psané jednoduše – někdy až moc, ocenila bych víc detailů o světe, ale zase díky tomu děj svištěl. Oblíbila jsem si hrdiny, bavilo mě spolu s hlavní hrdinkou objevovat svět, a přestože Naslouchač je pouze první, úvodní díl, tak vůbec nepostrádal akčnost. Kupodivu jsem se ani neztrácela v postavách a funkcích, nových pojmenováních ani místech, jak to tak u žánru fantasy/sci-fi mívám. Autorka to výborně dokázala čtenářům podat. Nečekala jsem, že to bude až tak dobré a budu hodnotit tak vysoko. Jedno velké doporučení a těším se na další díly!

Tereza0107
26.07.2021 5 z 5

Miluji tenhle úžasný fantasy svět sklenářů, který Petra Stehlíková vytvořila. Naslouchače čtu již podruhé, jelikož se ke mně konečně dostal třetí díl a já si potřebovala celou sérii trošku oživit. A bavilo mě to úplně stejně, jako kdybych knížku četla poprvé. Všechny postavy jsou skvěle propracované a mají hloubku. Krvavá záhada Duvalského pohoří a existence nastereí je napínavá jako kšandy a já tak se zatajeným dechem natěšeně přecházím na další díl.

⭐️"Vargas mi řekl, že tě asi najdu na hradbách. Co tu pořád děláš? Co je tu k vidění?"
Rozhlédla jsem se po okolí a přemýšlela nad tou otázkou. Jak se mohl takhle ptát? Copak to neviděl?
"Ty se rozhlížíš celý svůj život. Kdykoliv se ti zachce. Já se můžu rozhlížet až teď. Zdi sklenařského ghetta nejsou tak krásné. Věř mi."
Bojovník zamrkal, ale na mou prostořekost nic neodpověděl.

Ditks
23.07.2021 5 z 5

Milujem takéto rozprávky!

Klivine
22.07.2021 5 z 5

Jediným slovem WOW.
Tohle bylo opravdu skvělé. Je úžasné že něco takového může napsat Čech, na to jsem hrdá, ale kdyby byla autorka, dejme tomu, Američanka, měla by větší šanci na zfilmování.

Kniha je celkově skvěle napsaná, zajímavě, že se nemůžete odtrhnout od děje. Mě osobně to strašně bavilo.

Postavy jsou dobře popsané a nechybí jim ani hloubka.

Jenže i tady mám nějaké proti. Úplně mi nesedla hlavní hrdinka. Já jsem oproti ní tichá a klidná, tak mi občas vadilo že třeba není chvíli ticho. Potom také pětadvacítka. Myslím že jich je až zbytečně moc.

Za mě je to jedna z těch skvělých fantasy, ke kterým se určitě ráda vrátím.

Deia
21.07.2021 4 z 5

Knihu som už raz čítala, ale keďže nedávno vyšla tretia časť série, tak som si povedala, že je na čase si ju prečítať znova. Ako predtým, aj teraz ma čítanie veľmi pohltilo a bavilo. Veľmi sa mi páči svet, ktorý je postavený na troskách toho nášho a aj jeho fungovanie, založené na sklenite. Postavy sú tiež veľmi sympatické, hlavne skupina 25 chlapov :D. Ilan sa síce občas správa trošku nepochopiteľne, ale na druhú stranu, je to iba trinásťročné dieťa. Ináč som s ňou prežívala všetko, jej strach, bolesť, pocit bezmocnosti... Dej je tiež skvelý, je napínavý, je v ňom mnoho zvratov a tie tajomné príšerky sa mi naozaj páčia (a som veľmi zvedavá, čo sa z nich vykľuje). Určite odporúčam a predpokladám, že v budúcnosti sa k nej ešte viac krát vrátim (pravdepodobne zakaždým, keď vyjde nová časť :D).

Andrea81
18.07.2021 5 z 5

Paráda, hned se vrhnu na další díl a jsem zvědavá, jestli to bude taky taková "jízda".

DonPax
18.07.2021 4 z 5

Nečekal jsem od toho příliš, počítal jsem spíše s nějakou generickou oddychovkou. Musím ale říct, že mě autorka příjemně překvapila tím, jak zajímavý a nápaditý svět dokázala vytvořit. Ke konci knížky už jsem hltal jednu stránku za druhou, děj je strhující a všechno hezky odsýpá. Hlavní postava mi už sice občas lezla krkem, ale vidím to tak, že dám šanci i druhému dílu. Laťka je vysoko, první díl mě nezklamal, takže doufám, že to tak zůstane i nadále.

mil
17.07.2021 5 z 5

Skvělý příběh, nápaditý, napínavý. Těším se na další díl.

Radovan_R
15.07.2021

Poněkud dark fantasy, příliš mě to neoslovilo, protože (post)katastrofické příběhy nemusím, realita je dost drsná sama o sobě, není potřeba o tom ještě číst. Jinak to není špatné, jen mi není jasné, jak dlouho se Ilan dokáže skrývat - třináct na krku, za chvíli na ní bude vidět, že je dívka. Otázka je, jestli si přečtu další díly, spíš to vidím tak, že ne.

Mr.Diktator
15.07.2021 4 z 5

Zajímavý nápad, ze začátku na mě působilo trochu nezvykle zasazení do skutečného světa. Ale i přesto, je příběh opravdu napínavý a rozhodně si přečtu další díly.

kure91
12.07.2021 4 z 5

Dlouho jsem si sérii nechával uniknout, nějak vždy bylo něco dalšího ke čtení. Ale když Host udělal svou obvyklou letní akci na paperbacky, tak už nějak nebylo na co čekat a říkal jsem si, aj kdyby mě to nebavilo, tak za to nevyhodím tolik peněz. A musím říct, že jsem je nevyhodil... I přes některé věci mě knížka hodně zaujala, rovnou musím říct, že byla obrovsky čtivá, text se dobře četl a skvěle to celé plynulo. Zajímavě navržený byl i samotný svět knihy, onen střet kultur a jejich vztahy, které nejsou tak černobíle, jak by si čtenář po první třetině knížky myslel. Navíc Duvalské pohoří a strana za reteou skýtají hodně tajemství, které doufám, budou objeveny a v dalších knížkách odhaleny.
Ale ať jenom nechválím, trošku jsem měl vnitřní problém (a ten mám pořád i v druhé knížce) s postavou Illan, u níž mi přijde, že se velmi rychle přestane chovat jak otrok a jak by se jedinec v jejím postavení měl chovat dle naznačených zvyklostí v knize a začne si dost dovolovat a překračovat svou pozici. Ale jelikož zbytek věcí v knížce mě zaujal a bavil, přejdu to v zájmu děje, byť kdyby nešlo o hlavní postavu s "plot armourem", tak by Illan byla popravena tak na 150 stránce za rebelii a odmlouvání...
Záměrně proto dávám 4*, nechám si prostor pro zlepšení v dalších dílech.

mrník
11.07.2021 5 z 5

nejlepsi kniha v ceskych dejinach. jednoznacne.

Hellothere
08.07.2021 5 z 5

Tahle kniha byla skvělá. Byla jsem hodně zvědavá na fantasy české autorky, protože jsem ještě žádné české fantasy nečetla. A musím říct, že naprostá bomba! Autorka je neskutečně talentovaná. A rozhodně se okamžitě zařadila mezi moje nejoblíbenější autory.

Svět je neskutečně fascinující. Odehrává se to na naší planetě za několik stovek let, každopádně je tam hodně nových názvů a až na několik stejnojmenných výjimek nejsem schopná určit, o jakou zemi jde. Například rodné město hlavní hrdinky - Amárie. Ale svět a jeho fungování jsou skvěle vymyšlené. Sklenit, jeho užívání a historie je fascinující. Je zde hodně informací, ale jsou dávkovány postupně a srozumitelně, takže není problém je všechny pojmout. Něco co by mohlo ostatní obtěžovat, je velké množství vymyšlených názvů, které jsou si významově dost podobné, každopádně na konci je slovník, takže ve finále je velmi jednoduché se k nich orientovat.

Celý příběh je plný napětí. Ale svým neskutečně originálním způsobem. Celou dobu co jsem četla, jsem měla svaly v křeči z očekávání co přijde dál. Protože když už si myslíte, že hlavní akce je u konce, začne okamžitě něco nového. Několikrát se mi stalo, že mě kniha nutila číst dál, až jsem šla spát po 2 v noci.

Takže se okamžitě pouštím do druhého dílu, protože, panebože! Naprosto to miluju a myslím si, že tahle série bude patřit mezi TOP 10 za letošní rok.

padola
05.07.2021 5 z 5

Příběh na pomezí sci-fi a hororu. Pěkně to ubíhá. Narozdíl od jiných komentátrů se mi líbil i začátek, věci je dobré vidět v souvislostech. :) Sci-fi jsem nečetla snad třicet let, horory nečtu prakticky vůbec, ale tento příběh mě uchvátil.

Pět hvězd za to, že paní Stehlíková dokázala napsat sci-fi příběh, který není o tom, jak spolu znepřátelené rody bojují o moc a situaci zachraňuje někdo "vyvolený". Takových příběhů není mnoho.

Poslouchala jsem audioknihu. Velmi příjemné.

Reniee
30.06.2021 5 z 5

Rozjezd byl takový pomalejší, chvílemi mě i nudil, ale i tak mě nakonec kniha strašně chytla. Ze všech tří dílů, které jsem zatím přečetla, mi právě první díl přišel nejslabší.

mrník
29.06.2021 5 z 5

Podle mě úuplně nejlepší kniha ever. MILUJU TO!!!

anna492
28.06.2021 5 z 5

Kniha mě zcela pohltila, přečetla jsem ji jedním dechem. Dost mě to překvapilo, protože běžně fantasy nečtu. Do knížky jsem šla díky čtenářské výzvě a vysokému hodnocení. Jediné co mě zamrzelo, byl otevřený konec. Ten mě ale navnadil na pokračování a už teď vím, že určitě budu pokračovat Fajou a Nastereou.

julia8397
28.06.2021 5 z 5