Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4459 4459

verca0013
11.04.2018 5 z 5

Nejlepší fantasy co jsem četla za poslední dobu. Hravě konkuruje i zahraniční tvorbě :) Neskutečně čtivě napsáno, přečteno jedním dechem. Potřebuju nutně další díl!! :)

Leximort
10.04.2018 5 z 5

Pecka! Knížka mě sice nepohltila tolik, jako poslední fantasy, které jsem měl v ruce (Osm Světů, Landie), ale přesto jsem se nemohl odtrhnout. Nadchla mě skvěle vystavěným světem, svojí nenuceností a uvěřitelností – v tom obě zmíněná díla strčí spolehlivě do kapsy.

Přináší neotřelý fantasy příběh, který netrpí bombastičností ani nedostatkem děje. Nenudí. S rozumem dávkuje emoce i akci. Je zasazen do detailně zpracovaného světa s vlastní historií, slovníkem i společenskou realitou. Světa, který jsem autorce zbaštil, i když má jít o postutopickou realitu na planetě Zemi, což (ruku na srdce) smrdí literárním průšvihem. Hlavní "magický" motiv a akcelerátor fantazie, vzácný nerost sklenit, funguje dobře a zatím se neomrzel.

Kniha dobře pracuje s motivem segregace, kolektivní viny a historické křivdy, na kterou by se mělo zapomenout. Na jejím pozadí rozvíjí příběh dívky Ilan nadané zvláštními schopnostmi. Hlavní hrdinky, která mně osobně tak dlouho lezla na nervy, až mi došlo, že je to prostě jen malá holka, která se chová naprosto pochopitelně, a docela jsem si ji oblíbil. Ostatní postavy jsou nastíněny sice jen povrchně, ale všechny do jedné dávají smysl.

Prostě pecka.

unavensluncem
09.04.2018 5 z 5

Dobra knizka, autorku jsem doted neznal, musim precist i zbytek jeji tvorby. Naslouchac ma velky potencial a nebal bych se ho zaradit mezi fantasy ala Mag, Mistborn atd..

Archie
08.04.2018 4 z 5

Na prvni pohled jednodussi cteni, na ten druhy scifi/fantasy tezici prave z uzkeho vztahu sledovane skupinky a krasne popsanych emoci. Sklarska kolonie je popsane uzasne a Stehlikova navic neuspechane davkuje informace a svet bobtna a bobtna do stale zabavnejsich tvaru. Nejvetsi sila knihy ale tkvi v intimnim pojeti postav a postupnem krizenci vztahu uvnitr skupiny. Malokdy je tak cteni nezazivne ci otravne popisne, coz jsem po druhe Bourne zari presne potreboval. Jsem nesmirne zvedavy na druhy dil Ilanova putovani. p.s. Pro hrace videoher - takovy maly cesky Gothic vzdorujici megalomanske TES serii.

LynnGunn
07.04.2018 5 z 5

Velice mě tato kniha a její autorka překvapila, tím myslím velice příjemně. Těším se, až se mi dostane do rukou pokračování :-)

LenkaKT
06.04.2018 4 z 5

Pořádná fantasy, kterou člověk drtí ještě ve dvě ráno pod peřinou za nesouhlasného mručení odpovědného zbytku rodiny. Takové knihy jsou čas od času dost potřeba.

fair_isle
04.04.2018 5 z 5

Pro mě naprosté překvapení. Takhle propracovaný svět a ani příběh jsem nečekala. Jediné, co musím vytknout a s čím souhlasím i s některými....věk Ilan zrovna neodpovídal, v mnoha situacích se zachoval určitě jinak, než by se očekávalo od 13letého dítěte....jenže jsme ve světě fantasy a tam je většinou možné vše. Určitě si přečtu další díl.

Efeméra
03.04.2018 4 z 5

Nejlepší je na celém Naslouchači svět, který autorka vytvořila. Žasnu, jak se Stehlíkové podařilo skloubit dystopii odehrávající se v naší budoucnosti – a ještě k tomu v Evropě – a středověké fantasy tak, aby to působilo autenticky a logicky. Vystavění příběhu a zápletky však za tímto podle mě trochu zaostává. Autorka člověka po celou dobu nepřetržitě seznamuje se svým světem a reáliemi, jako by usoudila, že čtenáři nesmí chybět jediný střípek informace. Prvních sto stran tak tvoří chronologické vylíčení hrdinčina života od jejího narození až do přítomnosti. Stejně tak Stehlíková využívá potenciálu hlavní postavy, která je jako dítě velmi zvědavá, nepromešká tedy jedinou chvíli, kdy by se Ilan mohla kohokoliv na něco zeptat, a nenápadně tak čtenáře seznámit s dalšími fakty. To všechno na úkor děje, kterého bych na necelých 400 stranách očekávala asi trochu víc. Vím, že to takto podané zní docela nudně, ale ke svému vlastnímu údivu jsem se při čtení paradoxně nikdy nenudila. Naslouchač je jednoduše vážně čtivá knížka. Bavilo mě přihlížet peripetiím, které Ilan zažívala, i tomu, jak se snažila střežit svoje tajemství, že je dívka, ne chlapec. Líbilo se mi, jak autorka v knize vyzdvihla schopnosti utlačovaných žen, které byly ve skutečnosti velmi silné a dokázaly věci, které jiní ne. Asi nejhorší jsou pro mě záležitosti, které autorka v knize nakousla, ale nevysvětlila je. Jediné štěstí, že druhý díl je už venku a já se do něj můžu pustit :D

jmn7053
02.04.2018 5 z 5

Tahle kniha Vás popadne, vtáhne, potrhá, pocuchá a nakonec hrubě vyplivne na konci příběhu a Vy jen můžete oněměle civět na tiráž a doufat, že druhý (nyní už i třetí) díl na sebe nenechá dlouho čekat, protože abstinenční příznaky nejsou žádná legrace.
Příběh je napínavý, postavy si zamilujete, styl psaní jen umocňuje čtenářovu fantazii a samotný svět je prostě nádhera. I poprvé je všechno tak přirozené a známé, jako bych ten příběh předtím četla snad milionkrát.
Knihu nedáte z ruky, mně ji knihovníci museli vyrvat ze sevření! :)

Marika Vanova
01.04.2018 5 z 5

Jsem absolutně nadšená. Tento ojedinělý příběh si zaslouží plný počet *****. Autorka sem zakomponovala i jednu událost, která se opravdu stala v roce 1959 na Uralu a po přečtení této pasáže byl pro mě Naslouchač ještě čtivější a napínavější. Chválím autorku a nemůžu se dočkat druhého dílu. Doporučuji.

Siwan
31.03.2018 4 z 5

Asi takhle - zhruba půl knihy se nic moc neděje, což je obecně v komentářích většinou vytýkáno. Mě to zase tolik nevadilo, protože autorka ma zajímavě vymyšlený celý postapo svět a mě to celkem bavilo do něj nahlížet.

Jediné s čím jsem měla trochu problém byla samotná hlavní postava. V pěti letech se chovala stejně jako ve třinácti. Autorka ji nějak zapomněla nechat vyspívat a to bez ohledu na to, jak malý měli sklenaři přístup k informacím a vědění. Navíc mi tam úplně nesedla linka toho, jak se seznamuje s okolním světem a "novinkami". Především děti se učí pozorováním od ostatních a jejich naprosto přirozenou vlastností je napodobování. Hlavní postava jako by tuhle vlastnost absolutně postrádala. Nevím, možná je to mnou, ale prostě to nebylo ono.
Přes to všechno se mi příběh i směřování děje líbilo, takže do dalšího dílu určitě jdu.

leneu
30.03.2018 5 z 5

Pecka!!!! Mám dočteného i Faju a bude to těžké čekání... Jinak ke komentáři pode mnou, Píseň ledu a ohně jsem přečetla celou sérii a nesouhlasím :)

MahtielM
30.03.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, které jsem z tohoto žánru četla. Knížka mě úplně uchvátila. Velmi doporučuji! :)

Jiří.H
27.03.2018 3 z 5

Mám již něco načteno a musím říct, že tahle kniha je podle mě spíš takové oddychové čtení pro mládež. Není vyloženě špatná, ale... Většina zde vychvaluje promyšlený a velice propracovaný svět, skvělé charaktery, perfektní příběh atd. No nevím. Co teprve taková série Písně ledu a ohně nebo Duna. Tam by mohlo být toto dílko součástí pár kapitol. Pokud by Naslouchač měl být, jak zde mnozí píší, to nejlepší z žánru fantasy (nedej bože sci-fi) u nás i v zahraničí, byla by potom světová fantastika jen vyluhovaným čajíčkem pro děti.

PavlaJirka
25.03.2018

Moje první kniha že žánru sci-fi a byla jsem mile překvapena.Krásný a napínavý příběh,moc se těším na pokračování

evanovakova
17.03.2018

Nechala jsem se zlákat recenzemi, jelikož o fantasy se nezajímám. Ale kniha se mi tak moc líbila a hezky se mi i četla, že už mám rozečtený navazující díl. Za mě super!

Mikino00
15.03.2018 3 z 5

Docela mi vadil způsob vyprávění v tomto židovském, pardon sklenářském, příběhu. Autorka v podstatě kontinuálně chrlí historii a popisuje fungování svého smyšleného světa. Do toho občas zasazuje dialogy, které jen nahrávají dalšímu vyprávění. Ono pár dějových posunů a zásadních dialogů v příběhu je trochu málo. Neztotožnil jsem se navíc ani s hlavní postavou, jejíž účel snad je vyptávat se a vytvářet tak prostor pro další vysvětlování aspektů autorčina světa. Ten ovšem autorka promyslela velice pěkně a je hlavním tahákem knihy. Takový nádech tajemna prostupuje celou knihou. Třeba mě zvědavost navede k přečtení i další knihy.

Mishak
15.03.2018 4 z 5

Na tuhle knihy budu mít krásné vzpomínky a jednou se k ní zaručeně vrátím. Možná by stálo za to, kdybyste jí dali šanci i vy.
Co myslíte? Nebylo by fajn vidět Ilan dospívat? :) Myslím, že prostor a možnosti má autorka velmi velké. Tak se necháme překvapit.

artlucie
14.03.2018 2 z 5

Zcela zklamaně přiznávám, že jsem se zase jednou nechala "nachytat" recenzemi. Naslouchače jsem našla kdesi v seznamu knih s nejlepšími zápletkami. Uff.. vážně? Já vám nevím, 2/3 knihy jsem se prostě jen nemohla dočkat, až se něco začne dít. Nakonec se něco dělo, ale všechno se semlelo tak rychle, že si to člověk ani pořádně neužil. Krom toho se nemůžu zbavit dojmu, že jsem četla úplně jinou knihu, než jakou tu (téměř) všichni opěvují.

jitka1271
13.03.2018 4 z 5

Krásná a zajímává knížka, bohužel pro mě celkem nudný začátek.Pak události nabraly spád a nedala se odložit z ruky až po dočtení knihy.