Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4459 4459

Bruka
13.03.2018 3 z 5

Mám s touhle knihou trošku problém. Trošku tři.
1) Autorka má perfektně vymyšlený svět s historií, sociální strukturou, kulturou a jazykem. A hrozně vám to chce všechno říct přesně tak, jak to má v hlavě. Výsledkem je, že se přibližně 150 stran knihy NIC NESTANE. Celá půlka knihy je expozice, plná cizích slovíček, které si neustále musíte hledat vzadu a celý se to hrooozně táhne. Žádný zásadní dějový konflikt, minimum zajímavých postav, ubíjející tempo a dokola se opakující humanistická mantra "och, ti Sklenáři jsou takoví hrozní chudáčci zotročení, LITUJ JE, MRZKÝ SMRTELNÍKU!!!". Výsledkem je, že jsem se vyloženě nutil číst, abych zjistil, proč je kolem toho takový HYPE. Už to vím. Protože Host umí prostě dělat dobrej marketing. Nic víc.
A nenechte se mýlit. Nevadí mi pomalé tempo. Přečetl jsem Musašiho, kde je třeba na 30 stran roztáhlý jediný rozhovor Musašiho s knězem Takuanem. Jenže Jošikawa umí na rozdíl od Stehlíkové psát dialogy, takže to hltáte jak polotučný mlíko ve slevě.
2) Dál bych rozvedl onu "humanistickou mantru". Obecně zde platí zásada, že všeho moc škodí. Připomnělo mi to trochu exkurzi do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. To místo je samo o sobě obrovsky silné, temné, plné palčivé stísněnosti a pocitu křivdy. Což postačuje k tomu, abyste měli z návštěvy autentický a nezapomenutelný prožitek. Jenže pak tam je průvodkyně a to je průser. Celou dobu, u každé expozice, v každém výkladu, se vás snaží přesvědčit, abyste cítili lítost, hraje vám na city, neustále opakuje jeden smutný a neutěšený příběh za druhým. No a to vás po nějaký době začne srát. Až do té míry, že pak už žádný smutek z toho příšerného místa necítíte. A tak je to i u Naslouchače. Pokud vám na jedný stránce autorka už asi po dvacáté opakuje, jak hrozný to ti Sklenáři měli, stane se z toho rutina. Bezdůvodná výplň. Hrozně moc bych chtěl k hlavní hrdince něco cítit, ale nemůžu, protože způsob výkladu je prostě neskutečně otravnej.
3) Čímž se dostávám k poslednímu bodu, se kterým má sice problém spousta spisovatelů, ale jelikož jsem v nějaké recenzi četl, že zrovna tato autorka se mu vyhnula a zvládla jej vyřešit jedničku, nehorázně mě to při čtení nasralo.
Děti v knize se nechovají jako děti. Chovají se jako naivní a lehce opoždění dospělí. Hlavní hrdinka má obrovskou přemíru empatie a je sociálně a mentálně vyspělá zcela neúměrně svému věku a množství informačního potenciálu, který má jakožto negramotný a společensky vyloučený Sklenář, bez přístupu k literatuře, vzdělání a diskuzi. V tomto je autorka úplně mimo, prostě a jednoduše proto, že sem její představivost už nedosahuje. Neumí si představit, jaké to je nevědět a neumět. Ztrácet se ve světě kolem sebe s každým krokem vpřed. A ne, scénka s pitím mýdla to opravdu nezachrání, je třeba to promítnout do celkového chování, uvažování a mluvy postavy.
Celkový dojem z knihy je ten, že jsem asi úplně mimo běžný čtenářský vkus. Nevím, možná je to moje chyba. Ale já při četbě fantasy ság jako je Zaklínač a Berserker, nebo i malých dílek jako je The Slow Regard of Silent Things nebo povídky z Archy Zrůd, zažívám momenty, které mě totálně odrovnají a ještě týden na ně myslím a analyzuju je, abych pochopil, proč je to sakra tak dobrý, nacházím postavy, které bych se nabál označit za literární typy na úrovni Hamleta nebo Sancho Panzy, představuju si fanfikční scénáře a zápletky, jen abych z toho vytáhle ještě trošku víc obsahu. A pak vidím u týdle knížky 95%, s nadšením si to koupím, přečtu a nezbývá mi si myslet, že mainstreamová fantasy je totálně přehajpovaná šeď pro teenagery s dobrou reklamou. Tadle knížka je prostě jenom lepší průměr, což je mi velice líto a z toho, co jsem četl v recenzích na druhej díl, už vím, že problém přetrval a zase je z toho užvaněná encyklopedie autorčiných představ.

petr2273
12.03.2018 5 z 5

PECKA !!!!!!

Nomia
12.03.2018 5 z 5

Tak z téhle knihy jsem se vážně skoro posadila na zadek, fantastické! Poslední dobou až žasnu, kolik výborných českých fantasy máme, Naslouchač směle strčí do kapsy i zahraniční díla. A v duchu se kaji za to, že jsem si myslela, že ženy neumí napsat pořádnou čtivou sci-fi, či fantasy.

Skvělé, originální, čtivé a zábavné. Perfektní atmosféra a velmi zajímavé postavy. Bez debat pět hvězd a velké nadšení.

Tamten
10.03.2018 5 z 5

Velmi neočekávané milé překvapení. Skvěle napsaná kniha, která na začátku pohltí a nemůžete ji odložit, dokud nedočtete. Originálně vymyšlený svět, kde vedle sebe stojí klasický fantasy svět s meči, otrokáři a "magií" a vedle něj supermoderní sci-fi svět. A příběh, který mladou otrokyni zavede do všech koutů obou světů, aniž by to chtěla.

Karbouz
10.03.2018 5 z 5

Výborná kniha. Četla se velice pěkně.

axi81
09.03.2018 5 z 5

Má první fantasy kniha. Líbila se mi tak moc, že jdu hned na Faju. Je paráda, že autorkou je česká spisovatelka :)

pipa36
08.03.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem dostala asi před dvěma lety jako dárek - ležela doma nepovšimnuta, zapomenuta, nepřečtena - české spisovatele jaksi nečtu, pouze osvědčené výjimky. Takže vlastně ani nevím, co mě předevčírem přimělo knihu otevřít - a 2 dny jsem ji (téměř) nezavřela. Takovýhle náboj, úžasný děj, který vás vtáhne a nepustí, něco naprosto odlišného od toho, co dá se říct čteme pořád dokola... Jedním slovem dokonale úžasné, propracované, nepřekonatelné, famózní.
Tato kniha zasluhuje na databázi knih vlastní kategorii, kde by bylo možné udělovat výrazně větší počet hvězd - jestliže jsem do této chvíle spoustu knih ohodnotila 5 hvězdami jako "výborné", tak této knize bych dala minimálně 9 hvězd...
Pokud se v české literatuře najdou takovéto skvosty, jsem ochotná ji vzít na milost. Kniha putuje do mých nejoblíbenějších, ke kterým se v průběhu času pravidelně a často vracím, a stejně tak hodnotím i spisovatelku, kterou jsem zařadila po bok mé nejoblíbenější spisovatelky Anne McCaffrey...
Toto byla opravdu nádhera a neuvěřitelný požitek. Děkuji :-).

Rita55
06.03.2018 5 z 5

Moc se mi to líbilo, něco tak propracovaného bych v české fantasy nečekala - napínavé, tajemné, některé pasáže k zamyšlení, další milé nebo úsměvné - celkově hodně čtivé.
Je super, že žádná ze stran není jen kladná nebo záporná a mají svá tajemství a to samé platí o jednotlivých postavách (což se ještě více ukáže v druhém díle).
Oceňuji začlenění hrůzostrašných událostí u Cholat Sjachyl do příběhu, protože o Djatlovově expedici jsem věděla už před tím a vždycky to u mne dokázalo vyvolat husí kůži... proto při čtení Naslouchače jela moje představivost na plný výkon :-)
Doufám, že třetí díl bude brzy, protože jsem vážně napjatá.

Hanjimka
04.03.2018 5 z 5

Příběh mě nadchnul. Mám fantasy ráda, ale tohle jsem od české autorky nečekala. Prostě super už se těším na další díl.

Katuschkaaa
03.03.2018 5 z 5

Prostě wow... tak takhle knížka mě dostala. Měla jsem od ní ta největší očekávání, která však byla milionkrát překonána. Smekám před autorkou a jejím světem sklenařů, tohle je vážně něco!!! Nejdříve jsem byla trochu zmatená, pojmy se mi pletly (ještě, že je vzadu slovníček :-), ale pak jsem se do toho dostala a nemohla se odtrhnout... těším se na další díl!!!

14504
28.02.2018 5 z 5

Skvela kniha, jedna z nejlepsich fantasy, co jsem za posledni dobu precetla. Originalni, ctiva, nad vsechna ma ocekavani. Velky palec nahoru. Ted jen lituji, ze jsem si nekoupila oba dily najednou :))).

katerina.l.
28.02.2018 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky Výzvě - žánr, který běžně nečtu. Opravdu jsem si to užila a těším se na druhý díl.

HλNKA
27.02.2018 5 z 5

Fantasy moc často nečtu. No, vlastně skoro vůbec a pořádně ani nevím proč. Možná žiju v domnělé představě, že fantasy je jen něco mezi Harry Potterem a Pánem prstenů. Ale občas se přece jen nechám zlákat..

Popravdě, Naslouchače jsem si koupila hlavně kvůli neskutečně krásné obálce a počtu nadšených ohlasů. I když se většinou českým autorům pro mě z neznámého důvodu vlastně vyhýbám, ačkoli mě ještě žádný nezklamal, prostě Host a dvouciferné hodnocení s devítkou na začátku mluví za vše. Tak jsem neodolala, knihu před dvěma lety koupila a ta od té doby čekala na poličce. Až do včerejška.
A..
Ó. Můj. Bože!

Už dlouho se mi nestalo, že bych vzala do ruky knihu, kterou bych odložila až po poslední stránce. Tak tohle byla neskutečná jízda! Upřímně, nic takhle dobrého jsem absolutně nečekala. Perfektní postavy, akce, zajímavý námět i prostředí, ve kterém se okamžitě zorientujete.

Už se nemůžu dočkat pokračování! Ale jelikož nikdy nečtu více dílů po sobě, protože si příběh potřebuju dávkovat, alespoň s několikaměsíčními pauzami, abych si jednotlivé díly maximálně užila, došla jsem si koupit druhý díl. A pokračuju dál..! ;-)

Vedma
22.02.2018 5 z 5

bezzink: mám stromy veľmi rada, vnímam ich symboliku, takže práve táto pasáž ma zaujala :-)

bezzink
21.02.2018 3 z 5

Pekne ceske fantasy za 3,5 hvezdy. Naprosto strhujici pocit jako pri cteni Sandersona to sice nebyl, ale porad to melo neco do sebe. Mohlo to byt trochu vice napinave, sokujici, dojemne, prislo mi to takove jakoby tesne pod povrchem, bez hloubky. Kniha nebyla tou, ktera chytne a nepusti, spis byla jen hodne zajimava a urcite ctiva.
Btw. taky jste hned preskocili ten maly odstavec, kde se pise kdo z 25 ma jaky strom? :))

Lenisk@
20.02.2018 5 z 5

Po slabém začátku, kdy jsem byla rozhodnutá, že knihu zahodím někam daleko a rozhodně se k ní nikdy nevrátím, jsem byla mile překvapena. Kniha mě pohltila natolik, že jsem ji nedokázala odložit a zamilovala jsem si ji. Svět, který neznáme, mě uchvátil a já chci rozlousknout všechna jeho tajemství ideálně ještě dnes. Začínám číst Faju.

MadMan
19.02.2018 4 z 5

Dost zajimava kniha! Pomalu vypráví příběh ve zvláštním světě. Nikam nespěchá. Jen si ještě nejsem jistý jestli je to její výhoda nebo nevýhoda... To ukáže až pokračování. Protože mi v příběhu zatím trochu chyběla nějaká zápletka. Ale pokud je první kniha jen seznámení se situací a snaha pochopit prazvláštní přátelství, pak je bohovská!
Těším se na pokračování...

Sidheag2
19.02.2018 3 z 5

Moje první nahlédnutí za oponu tohoto žánru. Zajímavý a napínavý děj. Knihu jsem četla v elektronické podobě, což pro mne byla nová a zajímavá zkušenost. Celkový dojem z knihy to rozhodně zvedlo.
Takže za mne: klasika rozhodně i nadále na papíře a fantasy a sci-fi na tabletu :-)

Edlik
19.02.2018 5 z 5

Tak tahle kniha je ABSOLUTNÍ PECKA! Musím přiznat, že české autory skoro vůbec nečtu. České fantasy nebo sci-fi už vůbec ne. Na tuhle knihu jsem se nechal zlákat booktubery a je opravdu úžasná! Svět, který Petra Stehlíková vytvořila je krásně promyšlený. Líbí se jak je "mnohovrstvý". Nic není černé nebo bílé. Příběh samotný vám nedá oddechnout, a budete chtít knihu přečíst jedním dechem.

MoniLi
19.02.2018 5 z 5

Moc pěkný a čtivý příběh.