Norské dřevo

Norské dřevo
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473407/bmid_norske-drevo-ASM-473407.png 4 4575 4575

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však neunikne směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu. Román vyšel japonsky v roce 1987, byl přeložen do 36 jazyků a celkově se ho prodalo přes 9 milionů výtisků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

ノルウェイの森 - Noruwei no mori , 1987

Honey0105
04.02.2020 3 z 5

Už dlouho jsem se připravovala na slavného Murakamiho. Konečně jsem se k jedné jeho knize dostala. Příjemné čtení, avšak bylo velmi snadné knihu odložit. Díky neustálému odkládání jsem dočetla až po pěkně dlouhé době. Ale to vlastně není podstatné.
Murakamiho nenásilný popis rozpolcených osobností byl opravdu zajímavý, trochu deprimující. Příjemné čtení, mnoho pasáží k zamyšlení. Přesto nemohu říct, že bych byla knihou učarována. Možná se mi to ještě rozleží v hlavě a budu nakonec hodnotit jinak.

mave8rick
28.01.2020 5 z 5

I once had a girl,
Or should I say she once had me...

Vskutku zajímavá kniha. Píseň Norwegian Wood od Beatles není spojena pouze s názvem knihy, ale její text popisuje i hlavní zápletku. Skrývá se zde, však mnohem víc, než jen příběh nešťastné lásky. K některým částem mám opravdu silné pocity, protože náhled do osobností určitých postav, byl pro mě občas jako zrcadlo mé vlastní. Chápal jsem jejich pohnutky, skoro vždy jsem totiž našel něco, s čím jsem se ztotožnil. Velmi se mi líbil i náhled do života v japonské kultuře, v sedmdesátých letech. Autor mě knihou opravdu zasáhl, minimálně na prvních 200 stranách jsem hltal každou větu. Závěr se mi osobně moc nelíbil, poslední kapitoly udělaly z hluboké vsuvky do lidské mysli v podstatě zamotanou love story. Pan Murakami se ale určitě zařazuje mezi mé oblíbené autory, nemohu se dočkat co se mi od něho dostane do rukou příště.

jean_ralphio
26.01.2020 5 z 5

o tech nejlepsich knihach se mi nejhure pisou komentare, protoze takova knizka uz vsechno rekla sama.
jen bych mel prosbu, aby se natocil film o midori, kterou by hrala hikari micusima, reziroval to sion sono a trvalo to treba 6 hodin. a zvlastni duraz bych kladl na rande s toruem na strese u horici benzinove pumpy. (to je podle me nejvtipnejsich nekolik stranek, co kdy byly napsany. i kdyz jsou teda chvilemi zaroven docela smutne)

Sagisia
24.01.2020 3 z 5

Norské dřevo se mi chvílemi líbilo a chvílemi mi připadalo takové nijaké, neucelené. I přesto musím říct, že to mělo něco do sebe.
Nicméně tu atmosféru písniček z knížky jsem si musela zachovat a uložit do playlistu... Koho to zajímá, tak enjoy :)

Lumíček
19.01.2020 3 z 5

U této knihy se vcelku střídalo i mé naladění. Chvili mě bavila, chvili nudila a ke konci jsem se i těšila až ji dočtu. Některé pasáže poměrně zdlouhavé a jednotvarne. Pro mě ponuré a depresivní. Hlavní hrdina by potřeboval trochu popostrčit k činu a ne jen čekat, chodit, omlouvat se a psát dopisy. Ještě že se to na konci tak zvrhlo s Reiko ;o)

anna2378
19.01.2020 5 z 5

Moje první Murakamiho kniha a rozhodně ne poslední.
Nedokážu pochopit, že Tóbe zvládne žít navzdory tomu, že téměř všichni jeho blízcí páchají sebevraždu. Možná to souvisí s umístěním Japonska v první desítce zemí co se týče jejich počtu?
So I lit a fire isn't it good Norwegian wood?

xelzax
19.01.2020 2 z 5

Pro mě osobně zase jeden ze současných bestsellerů, které jsou naprosto přeceňovány. Nuda a šeď

Jho
17.01.2020 4 z 5

Standardní Murakami - lehce (nebo v závislosti na vkusu hodně) temný příběh, pasivní, nezúčastněný hlavní hrdina, spoustu odkazů na západní kulturu, dobře se to čte a navzdory celkové neakčnosti je to natolik zajímavé, že -pokud vám ten styl aspoň trochu sedne- to přečtete velmi rychle. Tentokrát víceméně bez fantastických prvků a se silným důrazem na milostný příběh a tápání hlavního hrdiny - takže tohoto Murakamiho ocení i středoproudař. Narozdíl od něterých ulítlejších děl (Hon na ovci, Kronika ptáčka na klíček) však příliš necítím touhu se k této knize v budoucnu vracet.

pencikjiri
10.01.2020 5 z 5

Díky Vám Haruki za Norské dřevo! Knihu mi poprvé půjčil spolužák na střední, a já ji přečetl jedním dechem! Do té doby, jsem čtení moc nemusel (což mi nejspíš zprotivila povinná četba na ZŠ). Od té doby čtu kdy můžu. Ale k věci, Norské dřevo nadchne postavami, příběhem jenž je eroticko-depresivně-psychologický, ale naprosto fantastické čtení. Ostatně, stejně jako ostatní knihy Murakamiho. Jo a díky knize jsem objevil úžasnou píseň od Beatles - Norwegian wood :)

JurijMilkovic
08.01.2020 5 z 5

Určitě si u knihy neodpočinete, ale za to mnoho užijete a poznáte. Kniha je docela opravdu depresivní, ale velmi dobře napsaná. Netradiční postavy a zajímavý děj vás dostane.

girdi
07.01.2020 5 z 5

WOW. Tušila jsem, že to bude stát za to a fakt hustý. Velice neobvyklé postavy, netradiční problémy. Rozhodně nic, co bych už někdy někde četla nebo viděla. Prostě za mě fakt dobrý.

momo.kg
29.12.2019 2 z 5

Ke knize jsem se dostala diky ctenarske vyzve. Nazev lakavy i hodnoceni.... Ale pro me kniha nic moc. Cetla jsem ji pekne dlouho a zaver? Zhorsil muj pocit z knihy jeste vic... Jedina Midori zachranila cely muj dojem :)

Janniska
28.12.2019 4 z 5

Hodně melancholické,dost sexuální.Nějak mi neseděl začátek s koncem,týpek začal vzpomínat , ale závěr?jinak to nylo příjemné čtení, zajmavé podpříběhy...

Placi
25.12.2019 4 z 5

Mé první setkání s tímto autorem a když nad tím tak přemýšlím, patrně i první setkání s jakýmkoli autorem dálně východním. Dílo vykresluje milostný život mladého muže v Japonsku 60. let minulého století. Autor v díle rozebírá osudy několika lidí, kteří se během studentských let a krátce po nich objeví v životě hlavního hrdiny Tóru Watanabeho a ovlivňují ho. Hlavními motivy jsou touha, láska a přátelství, avšak ve stínu silných psychických otřesů a problémů, které vyústí až do několika bolestivých událostí. Tóru je trochu zvláštním mladým mužem, který se však v autorově podání dobře poslouchá a čte. Úžasná je povaha a vystupování dívky jménem Midori, tu jsem si velice oblíbil. Kniha se i přes vážná a bolestná témata čte výborně, asi i proto, že jsou nám tato témata blízká. Souhlasím s komentářem z dodatku knihy, že se Norské dřevo vymyká klasické japonské tvorbě. Ano, četl jsem jen jednu japonskou knihu, ale je pravda, že kdyby nebylo uváděno, kde se kniha odehrává a japonská jména postav, mohlo by klidně jít o příběh mladých lidí z Paříže, Londýna nebo New Yorku. Právě proto nebyl Murakami mezi klasickými japonskými autory tolik oblíbený. Název Norwegian wood odkazuje na píseň skupiny The Beatles, kterou měla velice ráda Tóruova osudová láska.

Janadvorackova
21.12.2019 3 z 5

Námět mi nevadil.
Zpracování jo. Nějak mi kniha zkrátka nesedla.

záškodník
16.12.2019 4 z 5

Příběh je vyprávěn retrospektivně. Tóru (hlavní postava) již ve středním věku se ohlíží zpátky do svých vskutku depresivních mladých let. Román omývá témata osamostatnění, hodnotu přátelství, lásky a sebevraždy. Co se Murakamimu musí nechat je jeho schopnost vykreslování postav. Již po chvíli čtení jsem cítil osobitou energii z každé postavy, kterou nám autor předhodil. Těžko říci, jestli ve mně kniha zanechala něco jiného než smíšené pocity a krátkodobý smutek, co však po dočtení mohu dodat je, že tak příjemně čtivou a melancholickou knížku jsem v rukou dlouho neměl.

Maevie
06.12.2019 3 z 5

Po nadšení z Honu na ovci musím konstatovat, že Norské dřevo u mě nepadlo na úrodnou půdu. Celá kniha byla spíše depresivním mučením, které nabízelo jen malé posuny v ději a postavy balancující mezi nevyspělými teenagery a hloubavými filozofy.

čika
02.12.2019 3 z 5

Velmi pekne spracovana audiokniha. Samotny pribeh je na moj vkus chladny a citim intelektualny kalkul. Murakami pre mna nie je to prave, no.

Ester71
27.11.2019 5 z 5

Knížka, jejíž obsah stojí za zamyšlení... Četla se mi dobře... Hodně dobře...

Katka1991
20.11.2019 2 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Četla se sama, ale nějak si na ní nedokážu utvořit názor. Na jednoho člověka (hlavní hrdina) moc smutku.