Pravda, nebo lež

Pravda, nebo lež
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541111/bmid_pravda-nebo-lez.jpg 4 3025 3025

Nové vydání úspěšného bestselleru rozšířené o bonusový epilog! Mladá spisovatelka Lowen Ashleighová se ocitla ve finanční tísni. Rozhodne se proto přijmout nabídku, které by se jinak raději vyhnula. Najme si ji manžel bestsellerové spisovatelky Verity Crawfordové, aby za jeho ženu dokončila veleúspěšnou knižní sérii. Verity se po tragické nehodě nemůže věnovat psaní a fanoušci už začínají být netrpěliví. Lowen se na pár dní nastěhuje do domu Crawfordových, aby mohla navázat tam, kde spisovatelka skončila. Není to však tak jednoduché, jak si představovala. Práci jí neusnadňuje ani pohledný manžel slavné autorky. Lowen se také nedovede zbavit pocitu, že s rodinou Crawfordových není všechno v pořádku. Jako by je pronásledovalo jedno neštěstí za druhým...... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

Verity, 2018

Lenka.Vílka
10.08.2021 1 z 5

Knihy jsem se hodně dlouho bála. Vlastně jsem jí nechtěla číst vůbec. Protože já měla autorku ráda. Těch pár let zpátky jsem měla trochu naivní období a to se odrazilo na knihách, které jsem četla. Ale když se koukám na to, jak Colleen jde dál svou tvorbou, mám strach, že za chvíli od ní nebudu číst už vůbec nic.

A proč jsem se tedy do knihy nakonec pustila? Nedávno jsem četla vážně hroznou knihu. Manželky se to jmenovalo. A když jsem si hledala informace, a o autorce, narazila jsem na to, že s ní Colleen napsala společnou knihu a autorky se vzájemně vychvalují. A Colleen jí tuhle knihu i věnovala. A tahle kniha mi námětem a po přečtení pár komentářů zněla (ve fázi, kdy jsem neměla v plánu číst), že kniha bude na podobné vlně jako Manželky. Docela chápu, že autorka takhle přesedlala žánrem. Nikdo nemládne a psát o puboších není na celý život. Ale tohle bylo podstatou stejné jako její předešlá tvorba. Jenom je tam trochu víc "thrill", což ale z knihy thriller nedělá. Ale pokud nejste rozmlsaní skutečnými thrillery nebo je to vaše první kniha podobného řazení, bude se vám to líbit. O tom nepochybuji.

Takže díky, Metličko! :D

Ale nebudeme si lhát. Na knize není nic překvapivého ani originálního. Pouze je použitý prvek linky minulosti v podobě nezveřejněné autobiografie původní autorky. A musím říct, že mě překvapilo, že autobiografie začíná tím (je to označeno jako první kapitola), jak Verity poznala Jeremyho. Protože život vždy začíná až tam? Nebo proto, že tohle vážně nebude klasika a někdo to měl najít a šlo o úmysl? A nebo to je všechno vlastně trochu jinak?

Pravda, nebo lež je klasický knižní bullshit, který je ale zabalen krásnou mašličkou, takže vám přijde, že čtete něco lepšího. Jenže nečtete. Je to klasická kniha, kde by jedna chtěla mrouskat, a během toho zjišťuje, minulost těch dvou, který spolu mrouskali předtím. Ale pouze na základě té druhé linky, ne otázkami v přítomnosti. A je tak snadné uvěřit, když chcete uvěřit...

Napětí nula. Tajemství mě nezajímalo. Prej se tady u toho někdo i bál. No, já to ani neviděla jako thriller. A jestli chtěla autorka napsat něco jako erotický thriller, tak to za mě nefungovalo ani tam. Bylo to laciný a trapně napsaný.

Jestli byla cesta k cíli popsatelná slovem nuda, konec to zabil ještě víc. Jo, já taky nechápu, jak to škrcení nemohl nikdo poznat :(

SPOILER Nemám ráda knihy, kde si všichni lžou. Neříkají si pravdu. A potom se všechno kvůli tomu děje. Už fakt ne. Ale co nesnášim nejvíc? Když v knize celou dobu nic nenaznačuje, kam to půjde. A potom se to na posledních pár stranách buď řekne, odvypráví nebo někde najde napsaný. To pro mě není šokující plot twist. Je to nuda a trapný. A nebudu lhát, po tomhle jsem tak znechucená, že mám chuť vyhodit z okna ještě ty dvě starší knihy od autorky, co mám doma nepřečtený.

PS: do podobných knih patří Manželky oprávněně. Nejenom že je to stejný odpad, ale je to skutečně podobné. A asi bych si měla znovu přečíst Zmizelou, protože přirovnávat to je jako říct, že Slunce a Měsíc jsou si podobný. Taky jsou vidět na nebi kulatý  ;)

Odpad s krásnou obálkou, úplně stejnej jako Manželky...

Kyta
10.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Za mě je "Verity" kniha, která si na 100 % zaslouží 5 hvězdiček. Popsala bych ji jedním slovem: originální. Jsem z tohoto napínavého a tajemného thrilleru unešená. Colleen opět nezklamala, stejně jako u všech svých předchozích knih. Oceňuji název v angličtině, který je zároveň i jménem jedné z postav - přijde mi to zároveň jednoduché i neotřelé.

Hned z úvodu je scéna, která příběh navede tím hororovým směrem. A že v knize těch hororových motivů bude! Kdo očekává další Colleeninu romantickou knížku okořeněnou nějakým vážným problémem, ať se připraví na něco silnějšího. Tohle už je pořádná kniha pro dospělé. Objevují se zde hororové prvky i erotické scény. Chválím autorku za její pohrávání s gradací - celý příběh postupně nabírá na síle a všechno se stává neskutečnější a bizarnější a čtenář jen čeká, jakým směrem se děj bude vyvíjet dál. Líbí se mi kompozice, střídání současnosti s úryvky z minulosti. Příběh vás úplně vtáhne do děje a vy otáčíte stránky jako o život. Zvědavost vám nedá spát. Jak to celé bylo? Kam až ta zvrácenost lidské psychiky a posedlost člověkem může dojít?

V knize je tolik originálních podnětů: způsob seznámení dvou hlavních hrdinů, Lowenino poznávání Jeremyho zejména prostřednictvím autobiografie jeho ženy, prolínání života minulého a současného, kontrast šťastné minulosti a ponuré současnosti, Veritino vyprávění z pohledu padoucha, vzkvétání lásky Lowen a Jeremyho za takových zvláštních poodmínek... a mohla bych vyjmenovávat dál. Čtenář si všímá toho několikaletého rozdílu, porovnává vztahy tehdy vs nyní, přemýšlí nad otázkou, jak může být osud občas tak krutý, uvažuje nad zvráceností mysli, nad sílou lásky, nad pravdou a lží, nad bezvýchodností situace, nad dopadem starých ran, uvažuje a pochybuje a bojí se...

Jediná věc, kterou bych vytkla, je nápad s Loweninou náměsíčností - ten mi přišel mírně bez pointy. Třeba tím autorka chtěla poukázat na to, že každý má své problémy a že můžou pramenit i z takových skutečností jako náměsíčnost, za kterou člověk ve své podstatě nemůže, ale k příběhu jako takovému se to dle mého názoru nehodilo. Na druhou stranu se tam hodil ten hororovy nádech, který vyprávění o náměsíčnosti vytvářel. Bylo zajímavé z Lowenina vyprávění sledovat reakci její matky na ten problém i rozpad jejich vztahu v důsledku jejího přístupu i pozorovat, do jakých extrémů vlastně může náměsíčnost dojít.

Nejsem si jistá, jak se stavit k tomu závěru. Zároveň mi přijde originální jako ostatně celá kniha, protože si ho čtenář může vyložit podle sebe a svého úsudku, ale zároveň toužím po tom vědět, jaká byla tedy ve skutečnosti pravda. Určitě je ale dobře, že si autorka vybrala takový konec, protože nás tak prakticky staví do role Lowen - ta taky nevěděla, jak to celé bylo a ani se to už nikdy nedozví.

Přestože jsem knihu četla už pár měsíců nazpět, stejně si pamatuju ty pocity, které ve mně čtení vyvolávalo. Nevěřícnost, znechucení, strach, podezření, šok... To svědčí o skutečně dobré knize, kterou si fanoušci kvalitní literatury nemůžou nechat ujít. Opět děkuji Colleen za zážitek. Doporučuji číst i v Aj.

JancaKube
05.08.2021 5 z 5

Moje první kniha od autorky. Do poloviny knihy me to trosku nudilo i kdyz desilo. Od pulky to zacalo byt opravdu ctive. Nemohla jsem presta cist. Lezl mi mraz po zadech a fakt jsem byla zvedava jak to dopadne. Ovsem ten konec me zklamal. Neprisla mi to takova bomba jak tady spousta lidi psalo. Chtelo si to s tim vic pohrat, aby mel ctenar vic pocit, ze veci do sebe najednou zapadly. Ale kniha je to urcite dobra a zkusim i jina dila.

Ticiana
03.08.2021 5 z 5

Brilantne. Nemohla jsem se odtrhnout. Kniha je svizna, děsiva, skvele napsána. Čekala jsem vždy na další šílenou kapitolu autobiografie. A konec? To mne fakt dostalo. Ale otázka zní: Co je pravda a co lež??? Doporučuji.

veverrka11
03.08.2021 4 z 5

Pravda nebo lež je moje první kniha od Colleen Hoover. Už dlouho jsem si od ní chtěla něco přečíst a tahle mi v knihovně padla do ruky. A jednoduše wow. Ze čtení Veritiny autobiografie mi běhal mráz po zádech, i když mi to občas přišlo až přehnané. Hlavní hrdinka mi sice moc nesedla, ale Jeremy to až do pár stránek na konci vyrovnával. A ten konec? Jakože cože? Jen mě občas připadalo, že jsou tam pasáže, které jsou zbytečné

Mona-Lisa
01.08.2021 5 z 5

Tak toto je přátelé dokonalá oddechová žánrovka, kterou jsem slupla jako malinu.
Hlavni hrdinka Lowen - se ocitne v baráku, kde je všechno podivné. Spisovatelka, po které má převzít štafetu ve psaní - Verity, se zdá podezřele pohybu schopná na nemohoucího ležáka, špína z minulosti začíná vylézat na povrch ve formě objevených deníků a jediný normální bod v té divnosti, kam se podíváte, je Jeremy. Dokonalý, pečující manžel a zároveň hostitel Lowen, kterou to k němu nebezpečně táhne. Nebo je vše jen její bujná představivost?
Je to plné sexu, tajemna a napětí. Všeho v těch správných dávkách.
S každou stranou jsem spřádala další a další teorie a všechno se mi zdálo možné. Ale nakonec jsem pointu neuhodla.
Ty momenty infarktových lekaček, kdy jsem stála s Lowen v domě hrůzy a hypnotizovala údajně nemohoucí manželku, jestli se pohne - no dokonalost!
Neuvěřitelně mě chytly deníkové pasáže Verity. Ta jeji arogance, nevraživost a bezcitnost mě taaak bavily.
Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdami. Ale opravdu je to v rámci žánru - oddechový romanťárno/thriller - pecka! Tím pádem by menší, než plné hodnocení bylo pokrytectví.

barborelka
30.07.2021 5 z 5

Jedním slovem wau!!!! No to nejde jinak...takhle moc už mě kniha dlouho nechytla. Autorka je sázka na jistotu a má dar od boha !!!!

den_i
27.07.2021 4 z 5

Super čtení:) Od autorky jsem četla už více knížek a že tahle je jiný žánr na který jsem u spisovatelky zvyklá, vůbec neubralo na kvalitě tvorby. Čtivé od první stránky

0323
27.07.2021 5 z 5

Přidávám se s chválou. Knížka mě doopravdy bavila a četla se sama. Mám ráda knihy, které ve mě zanechají na samotném konci otázku, jak že to vlastně bylo nebo mohlo být?

Shaxx
26.07.2021 5 z 5

Tak tohle bylo prudce čtivé, četlo se to jedna radost.
Napínavé, se skvělou atmosférou, dobrou zápletkou a s rozklíčováním příběhu jsem byla nadmíru spokojená. Měla jsem pár teorií, jak to asi celé dopadne, ale potvrdily se mi pouze částečně. Mám ráda tyhle nečekané twisty, které čtenáře zanechají v šoku.
Má někdo tip na nějakou podobnou knihu? :)

Marcela14
26.07.2021 5 z 5

Podle mě skvělá kniha. líbilo se mi že autorka odbočila od svého obvyklého psaní a napsala tohle. knihu jsem přečetla do druhého dne, i když ty romantické pasáže mě moc nebavili. Dávám 5 hvězdiček, moje nejoblíbenější kniha od Colleen. Bylo mi dost líto Verity.

Lucy2405
20.07.2021 5 z 5

Kniha byla naprosto skvělá. Na mě tedy dost drsná, ale skvělá. Vůbec nemůžu pochopit co se tam vlastně odehrálo. Kniha která ve Vás nechá v nevědomosti a nejistotě. Doporučuji

Veveruška320
20.07.2021 4 z 5

Vůbec nevím,co k této knize dodat.Bylo to pěkné čtení-šlo to samo-stránku po stránce.Děj byl napínavý,čtivý,chvílema až šokující,co se týkalo dětí a toho sexu tam mohlo být méně...,ale ten konec mě do slova a do písmene-"rozsekal".Doporučuji přečíst,ať si každý sám posoudí jestli je to pravda či lež.:o)Kniha od Colleen mě rozhodně nezklamala,je to sice teprve druhá kniha co jsem od ní přečetla,ale i tak pěkné.

hlentilka
19.07.2021 5 z 5

Obdivuji autorčiny ucelené myšlenky, skvělé dílo, závěru nemohu stále uvěřit. Myslím, že to nikdo nemohl předvídat - jen sama autorka.

Jane.Ginger
17.07.2021 5 z 5

Kniha je určitě úplně jiná, než ostatní díla autorky. Měla jsem problém se začíst, ale tak od půlky jsem knihu nemohla odtrhnout. Při čtení autobiografie Verity se mi dělalo fyzicky nevolno a ani po přečtení knihy netuším na čí stranu se přiklonit.
Každopádně Colleen opět nezklamala :)

martina5069
14.07.2021 3 z 5

Když já nevím 3 nebo 4 *? No asi 3 a půl. Posloucháno jako audiokniha a i když jde o moji nejoblíbenější spisovatelku jsem momentálně docela zklamaná. Kniha je od začátku skvělá, prostě takový ten příběh, který hltáte ale na konci si řeknete... to byl ale urychlenej blbej konec no blbej... on nebyl zas tak blbej ale správná věta je "to jako fakt" nebo "a to má být konec"? Přišlo mě, že jsou všechny postavy v příběhu psychicky narušený s vražednými sklony. Za mě bohužel vážně asi ne, víc se mi líbí knihy od Shary Lapena.

kob
14.07.2021 4 z 5

Skvělý námět, ale mám pocit, že čím byly první dvě třetiny knihy rozvláčnější, tím byl konec uspěchanější.

Belanna
13.07.2021 3 z 5

Když jsem brala knížku do ruky, myslela jsem, že to bude opět jeden z těch super thrillerů.
Tentokrát to úplně nevyšlo.
Námět knížky se mi líbil, také konec byl zajímavý, ale to správné napětí zastiňovalo až příliš mnoho sexuálních scén, které místy působily rušivě. Je zde cítit, že autorka píše převážně romantickou literaturu.

evin84
11.07.2021 5 z 5

Tak to byla jízda... Perfektní čtení,hltala jsem každou stránku!

Karin94
10.07.2021 5 z 5

Tak toto bol fakt ,,nářez,, ako hovoria Česi... Od prvej až do poslednej stránky som sa nevedela odtrhnúť, a ak by človek nemusel spať, tak by som to prečítala za jeden jediný deň.
Teraz už naozaj s istotou môžem povedať, že Colleen Hoover je pani spisovateľka s veľkým P. Veľká škoda, že Colleen Hoover nezačala písať thrillery skôr, ale až teraz. Ja len dúfam, že toto nebude jej prvý aj posledný thriller, ale že ich bude oveľa viac. Na to, že takýto žáner autorka napísala úplne prvýkrát, tak klobúk dole pre ňou.
A ten koniec? Akože WOW! Doteraz mám nechápačky, a podľa mňa ešte aj dosť dlho budem mať.
Nie je vôbec nič čo by som vytkla, pretože to bolo celé dokonalé! - Dokonca v knihe bolo všetko čo mám rada. Napätie, romantika, erotika!!
Ak je niekto, kto od Colleen Hoover má rad len romantické žánre, a nechce skúsiť aj thriller, tak musím odporučiť každému aj tomu NE/thrillerovému typu človeka, pretože táto kniha jedna veľká (budem sa opakovať) DOKONALOSŤ, a len tak na ňu určite nezabudnem :)