0kozel komentáře u knih
Slovanská mytologie je složitá svojí nepřehledností kvůli neexistujícím pramenům. Takže je skládaná z písemných střípků z mnohem mladší doby. Tato kniha nabízí ucelený přehled o bozích a dalších bájných postavách ze slovanské mytologie. Věnuje se také archeologickým nálezům. Dále jak se mytologie projevuje v zeměpisných názvech, zvycích a tradicích nejen v českých zemích, ale i v dalších oblastech. Díky tomu, že se jedná o reprint, můžeme vidět kolik těchto zvyků a frází z naší kultury vymizelo od původního vydání knihy. Chyby, kterých jsem si všiml se jednají Meluzíny a Strigy.
Nejdříve kratinký úvod a pak hned k praktickým cvičením. Díky těmto cvičením dokáže i začátečník vytvořit hezké malby zvířat. A člověk u toho pochopí jak s pastely pracovat, a jaký budou mít určité postupy konečný efekt. Navíc se zde dá naučit práce se stíny a světlem. Dále jak ztvárnit srst, šupiny a peří. Řekl bych ale, že je dobré si nejdříve něco o pastelech nastudovat i jinde a taky si něco zkusit, aspoň základní práci s barvami.
Počtem témat obsáhlé, ale je škoda že to není vždy více rozpracované. Pro začátečníky možná pojato zbytečně ze široka. A pro ty, kteří už tvoří nic moc nového nepřinese, protože kniha jenom klouže po povrchu a nedává nahlédnout trochu více do hloubky.
Není to špatné, myslím, že se autorovi podařilo dobře zachytit každodenní život vojáků a syrovost bojů a jejich následků na duši a na těle. Nevadilo mi, často kritizované, přeskakovaní v časových liniích. Ze začátku jsem se do knihy rychle začetl a zhruba do poloviny jsem příběh hltal. Ale pak jsem začal mít pocit, že se to autorovi celé rozpadá pod rukama. Měl jsem občas pocit, že některé osobnosti byly do románu nacpány na sílu bez toho, aby hráli jakoukoliv roli v příběhu, možná některé ne zcela doložené události nemusely být zmíněné takovým způsobem, jakože se jedná o ověřená fakta. Pozdější autorovy knihy jsou rozhodně lepší.
Románů z Velké Moravy mnoho není (kdysi jsem četl jenom nějaké detektivky), takže jsem po knize s radostí sáhnul. Je to velmi čtivá kniha, která umí vtáhnout. Děj začíná v období krátce před příchodem Konstantina a Metoděje a končí upevněním moci Svatopluka I. Sledujeme boje s Východofranskou říší, zavádění křesťanství, vnitřní neshody o víře a panování. A i když má kniha určité historické nepřesnosti, tak musím hodnotit kladně. Protože poprvé jsem se díky ní zamyslel nad motivací zavedení křesťanství na Moravě (a proč právě východní), zároveň jsem měl motivaci vyhledat si podklady k událostem, o kterých čtu. Autor možná trochu nešťastně k vyobrazení kulturních rozdílů použil jídla a pití. Kdy Byzantincům se nezdálo moravské víno a naopak Moravanům nedělalo dobře byzantské kořeněné jídlo, a při společném poselství do Říma se všichni podivovali nad tamějším stravováním. Kniha je taky velmi protiněmecká, ale to je prostě odraz doby, ve které vznikla.
Docela příjemná povídková oddechovka. Dokážu si představit, že by mě kniha bavila více, pokud bych měl věkově blíže k hlavní postavě. A nebo naopak k autorovi a nostalgicky bych při čtení vzpomínal na svoji první milostná dobrodružství. Právě milostná dobrodružství mi v povídkách připadala taková přehnaná. Ale pro mě nejvíce zajímavé byly povídky o čtenářích nebo ostatní.
Ale jo nakonec to bylo dobré, vlastně velmi dobré. Ale prvních asi 40 stran jsem se do knihy nemohl začíst, poté mě ale příběh pohltil a zbytek jsem přečetl rychle.
Asi nejkomplexnější román s husitskou tématikou. Sledujeme události bouřlivých let od založení Tábora až do začátku 50. lét. Je škoda, že tato kniha není tolik známá. Protože je napsaná takovým realistickým, neidealizovaným způsobem. Pan Kaplický byl opravdový mistr v tom jak si dokázal vyhrát s jazykem a výstavbou příběhu z různých perspektiv, přičemž se čtenář ani na chvilku neztratí. Myslím, že autorovi se do knihy podařila dostat i kritika komunismu. Například kapitola zrádce nápadně připomíná politické procesy. Závěrečný Nejedlé doslov je docela bizár.
Je to bezvadná kniha. Milé ilustrace a vtipné texty, u kterých jsem se sám dost zasmál. S dětmi si je nad obrázky stále co vyprávět.
Poutavé zpracování Tekumsehových začátků, života bílých osadníků a jejich vztahů s indiány. Na pozadí se dále schyluje k válce mezi Anglií a americkými kolonisty což ovlivňuje i osudy indiánských kmenů. Přestože byla kniha určena pro mládež, její zpracování je realistické a drsné. Autor studoval historické podklady, takže se setkáváme se skutečnými lidmi, událostmi a místy. Dozvídáme se i plno věcí o způsobech života domorodců. Vše doplňují krásné ilustrace. Škoda je jenom nějakých nesrovnalostí (Tekumseh byl nejspíše v době, kdy se děj odehrává, teprve dítě).
Zajímavý čtivý příběh, díky kterému můžeme nahlédnout trochu do čínské kultury. Chybělo mi ale víc zvratů, které byly dosud pro tuto sérii tak typické.
Nedokázal jsem to ani dočíst celé. Už po pár odstavcích mi přišel podezřelý jazyk, jakým je kniha napsaná. Problém této knihy je ten, že není ani tak moc o Ikeovi. Velkou část tvoří naprosto nesouvisející omáčka, která je napsaná slovníkem politruka. Jako například americký imperialusmus, dravá buržoazie, surovinové vykořisťování, reakční síly, utlačování dělnické třídy, moudrý SSSR a podobné perly, které jsou dokládány pomocí citací Lenina. Zpočátku jsem tyto komunistické bláboly přeskakoval a četl jsem jen pasáže ze života Ikea. Protože tyto pasáže jsou napsané překvapivě poutavě a autor zde odvedl dobrou práci se zdroji. Ale stejně jsem bohužel vydržel jenom po konec první světové války, to překrucování historie ve prospěch zejména SSSR jsem dále nevydržel.
Silný a svým způsobem smutný příběh sovětské odstrelovačky. Je to zajímavé a napsané čtivě, ale přesto jsem to nedokázal přečíst na jeden zátah, v některých chvílích mi vadil ten propagandistický sovětský pohled, navíc jakoby to, co dělal SSSR před rokem 1941 neexistovalo. V knize je to podané jako, že se všichni spojili s Německem proti sovětům, ale už tam chybí kdo napadl Rumunsko první.
Román o osudech obránců Brna během švédského obléhání v roce 1645. Po bitvě u Jankova se nad Brnem začnou zatahovat mračna, protože k městu se blíží švédská vojska pod vedením obavaného velitele Torstensona. V této situaci cestuje do Brna pan Horyna, který se rád chlubí svojí statečností a zkušenostmi z bojů v Uhrách a Turecku, ale ostatní ho považují spíše za mluvku a pochybuji o jeho statečnosti (autor pro zbabělost používá obrat, že byl dotyčný obejit tchořem). Na cestě se družina pana Horyny úspěšně utká s loupežnickou bandou. Loupežníci mají svůj plán jak s pomocí Švédů zbohatnout, takže se s nimi v průběhu děje setkáváme opakovaně. Po přijedu do Brna Horyna v ohroženém městě zůstane, i když trochu proti své vůli a nakonec se vyznamená a přispěje k úspěšně obraně. Poté sledujeme den za dnem přípravy na obléhání a samotné nekonecně dlouhé boje o město. Dozvídáme se i o situaci v Rakousku a Uhersku. Poté co vyčerpání Švédové opouští Brno, zůstává širé okolí naprosto zpustošené. Autor měl pravděpodobně k dispozici kvalitní historické podklady, protože detailně popisuje, co se odehrávalo den za dnem včetně lokalizace, kde upřesňuje jak se místa jmenovala v době vydání knihy (dnes už se hodně míst jmenuje ještě jinak). Navíc přidává někdy poznámky, jak místa v době obléhání vypadala, ale stručně, takže to děj nijak nenarušuje. U této knihy autor používá trochu jiný sloh než u pozdějších knih, a musím říct, že mi vyhovoval více. Četlo se mi to velmi dobře. Také se v knize nevyskytují autorovy pozdější typické protikatolické a protiněmecké postoje.
Jednotlivé povídky mají velmi rozdílnou kvalitu. U některých mě mrzelo, že skončily a nedozvíme se další možný vývoj. A u některých jsem byl rád, že skončily protože mě moc nebavily. Ale celkově se dá říct, že ve všech povídkách jsou zajímavé nápady.
Je to pěkně propracovaný a zamotaný román, především z prostředí tajných služeb. Je to napsané takovou formou, že jsem měl pocit, že čtu podrobnou reportáž nebo naučnou literaturu o válce v zálivu. Trochu mě překvapilo závěrečné odhalení iráckého informátora, celou dobu jsem podezíral někoho jiného. Škoda, že je ve vydání z roku 1994 tolik chyb a překlepů.
Je to trochu překombinované, ale opravdu napínavé a chytré. Plné hodnocení dávám, protože to pro mě byla neskutečně čtivá kniha, od které jsem se nemohl odtrhnout. A pokud ano, tak jsem přemýšlel, jak to bude pokračovat.
Dobře napsaný román. Je vidět, že od vydání románu M+B+M udělal autor velký pokrok. U této knihy celý děj drží narozdíl od předchozí lépe pohromadě. A nemám co vytknout, jsem spokojený se zpracováním. Líbilo se mi i doplnění děje o úryvky z novin a dobové válečné anekdoty.
Zajímavý román z období česko-uherských válek. Ze začátku jsem měl problém s orientací, protože obsahuje hodně postav.
Zajímavý díl, ve kterém skoro není Ray. Ale zase se vrací Oliver. Mark se tentokrát pořádně nadře, navíc si výjimečně ani neužije s žádnou domorodkyní. A ty dva chytrolíni byli opravdu na pěst.