666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Do dalšího pokračování série Rytířů z Vřesova jsem se opět s chutí ponořila a prožívala další příběhy členů rodin z Vřesova a z Olšové, Petra Rožmberka, krále Jana Lucemburského a dalších. Vyprávění je napsáno velice čtivě a tak nějak lehce, i když pojednává o drsné době a s ní spojenými politickými a vojenskými událostmi, které autor umí velmi dobře a čtivě čtenáři přiblížit. Kniha mě opět naprosto pohltila a moc se mi líbila.

15.05.2021 5 z 5

Diamantová sekera: Baltské pohádky Diamantová sekera: Baltské pohádky Jaroslav Tichý

Téměř každý měsíc si četbu zpestřím nějakou pohádkovou knihou. Čtením pohádek se navracím do dětství a připomínám si dobu, která je dávno pryč. Tentokrát jsem sáhla po knize baltských pohádek Diamantová sekera, kterou jsem měla jako malá obzvláště ráda, protože je příběhově pestrá a obsahuje krásné ilustrace - jako dítě jsem si vybírala knihy hlavně podle obrázků a tyto jsou moc pěkné.

04.05.2021 5 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Alexandr Isajevič Solženicyn

Kniha se mi líbila - všechny čtyři povídky, i když každá jinak, a myslím, že jí budu mít v hlavě hodně dlouho. Vždy když čtu podobné knihy, tak mě úplně mrazí a je pro mě nepochopitelné, co byli lidé nucení vydržet, ať už ve válkách, nebo jako zde v gulagu popř. při jiných pohromách. Dnes bereme jako samozřejmost naše pohodlí v teplíčku domova, přecpané žaludky a odpočinek o víkendech nebo na dovolené, a přesto jsme pořád nespokojení a stěžujeme si.

01.04.2021 4 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

V dětství jsem tuto knihu četla - nebo spíše hltala - několikrát a byla jedna z mých nejoblíbenějších. Úžasný soubor klasických ruských pohádek, z nichž se některé spíše přibližují hororu. Knihu doprovází opravdu velmi pěkné ilustrace. Určitě se ke knize ještě vrátím...

20.05.2020 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tuto knihu jsem četla jako velmi mladá a nyní jsem si jí přečetla znovu. Konstatuji, že neztratila vůbec nic na aktuálnosti. Velice dobře napsané memento před tvrdými drogami. Kniha se čte sama - pro někoho může být tato pravdivá zpověď až šokující.

05.01.2020 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Kniha se mi moc líbila - napínavá a plná překvapivých zvratů ...

13.09.2019 5 z 5

Zemři, Kaine: Svatyně Zemři, Kaine: Svatyně Ludmila Svozilová

(SPOILER) Musím s potěšením říci, že mě tento zajímavý počin Ludmily Svozilové velice příjemně překvapil. V první řadě mě zaujala krásná obálka, která je už sama o sobě plná mystiky a tajemství. Knihu jsem začala číst bez velkých očekávání, ale rychle jsem se do tohoto tajemného příběhu ponořila a nechala se na stránkách unášet tajuplným, magickým a napínavým dějem. Některá odhalení mě dost zaskočila, určité skutečnosti jsem tušila, nějaké věci a souvislosti mi úplně nehrály dohromady, ale jako celek mi román skvěle sedl a líbil se mi.

25.08.2023 4 z 5

Cestou na Bořeň Cestou na Bořeň Vratislav Brabenec

Vráťova poslední básnická sbírka vydaná k jeho životnímu jubileu 80.let, nesměla chybět v mé sbírce nejen proto, že autor je z mnoha důvodů mým oblíbencem, ale také proto, že edice Bouře od vydavatelství Maťa přináší nevšední výběr pro mě zajímavých počinů od různých tvůrců mně blízkých. Asi se budu opakovat, ale nelze jinak. Vratislav Brabenec, jakožto stálice české undergroundové scény, tvoří, ať už hudbu, poezii nebo prózu, právě v tomto duchu. Celý jeho život i dílo jsou otiskem jeho zážitků, zkušeností, názorů a životních postojů, podle kterých celý čas žije. V jeho zdánlivě jednoduché tvorbě lze často najít jak moudra s mnohem hlubším podtextem, tak obyčejné ptákoviny.

13.05.2023 4 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Tato satirická konverzační komedie s jasnými znaky vlastními anglickému humoru je posměšnou kritikou vyšší anglické společnosti 19. století, která poukazuje zejména na korupci a celkový morální úpadek. Hlavně na postavě lady Cheveleyové se autor doslova vyřádil - její vypočítavost, cynismus, zlomyslnost a odhodlání dosáhnout svého za jakoukoliv cenu, nemá hranic.

09.11.2022 4 z 5

Zůstanou jen skvrny Zůstanou jen skvrny Ross Jeffery

Další zrnko temnoty nám dává nahlédnout do bědných životů všech sedmi postav tohoto hrůzného příběhu. Člověk si při čtení uvědomí, že se takové odpornosti dějí denně, že je spousta dětí vystavena týrání a zneužívání. Svíral se mí žaludek z té strašné bezmoci a toho, čeho jsou schopní lidé, kteří by měli být dětem oporou a dávat jim pocit bezpečí - namísto toho jim připraví peklo na zemi, ze kterého jde jen těžko utéci a zůstane v člověku navždy.

25.06.2022 4 z 5

Balady - komiks Balady - komiks Lubomír Lichý

Velmi pěkné zpracování tří Wolkerových balad by mohlo být schůdnější cestou, jak tyto básně díky komiksové úpravě přiblížit mládeži. Pamatuji si, jak jsem poezii ve škole neměla ráda a jsem si jistá, že kdybych měla v té době k dispozici tuto knihu, vstřebala bych verše určitě lépe a možná i s chutí.

23.04.2022 5 z 5

Zakázaná kniha Zakázaná kniha Christian Jacq

Příběh nabírá na obrátkách a hlavní hrdiny čekají různá úskalí a nebezpečí, kterým musí čelit a zdolat je. Kniha dokáže udržet čtenářovu pozornost a nese ho dál svým spletitým nebezpečným dobrodružstvím plným kouzel a čar. Ale nazývat Usirovu ženu bohyni Eset jménem Iset ?? Korektura celkově docela dost pokulhává.

12.03.2022 3 z 5

Manka Manka Václav Čtvrtek (p)

Další příběhy loupežníka Rumcajse a jeho ženy Manky člověku vykouzlí úsměv na tváři. Ráda na tyto knížky vzpomínám a také na večerníčky, které jsem jako malá sledovala se svým dědou - nikdy nezapomenu, jak se při jejich sledování skvěle bavil a smál na celé kolo :-)

31.01.2022 5 z 5

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Další psychologicky existenciální lahůdka mistra tohoto žánru F.M.D. - poslouchala jsem jako dramatizaci na radiu VLTAVA. V hlavní roli bezectného úředníčka, který živoří v suterénním bytu na předměstí Petrohradu a nenávidí nejenom celý svět, každého člověka, ale především sám sebe, exceloval vynikající Jan Přeučil.

08.11.2021 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Devatero pohádek bratří Čapků je úžasná kniha úplně jiných pohádek, než jsou ty tradiční anebo ty novějšího data. Pohádkové příběhy psané s nadhledem, vtipem a kouzelným jazykem jsem měla moc ráda. Bratři Čapkové měli dar, jak mluvit k dětem.

07.07.2021 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Silmarillion, kniha o tom, jak to všechno začalo, jak vše vzniklo, kdo byl na počátku, kdo je kdo, kdo je dobrý a kdo je zlý, prostě to, co by měl vědět každý milovník Pána prstenů, aby si ujasnil poznatky a souvislosti o Středozemi a jejích obyvatelích. Kniha se nečte lehce, ale její propletence jsou zajímavé.

18.05.2021 4 z 5

Katedrála Katedrála Zdeněk Mahler

Tento stručný, ale hodnotný průřez událostí souvisejících se stavbou a celou historií katedrály Sv.Víta, Sv.Václava a Sv.Vojtěcha přináší informace spojené nejenom s jejím založením, počínaje výstavbou rotundy Sv.Víta knížetem Václavem, až do konce 20. století, ale také jejím plundrováním, rabováním, znesvěcováním a ničením v různých dobách naší minulosti na pozadí mocenských a politických bojů a válek, jak světských tak církevních, které málokdy přinesou něco dobrého. Je paradoxní, že člověk je schopen vytvořit neuvěřitelná, překrásná díla a zároveň dokáže tyto skvosty bez zaváhání barbarsky zničit, čehož bohužel musela být naše nejslavnější katedrála němým svědkem :-(

16.05.2021 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Skvělý historický román, který se zabývá hlavně osudy nižší šlechty, rytířů a obyčejných lidí na pozadí zásadní historické události, jakou byl nástup Jana Lucemburského na český trůn. V knize se setkáváme se známými postavami české historie, které významným způsobem ovlivňovali běh dějin českého království. Autor poutavě popisuje život na menších zemanských tvrzích, na vesnicích, v klášterech, ale i ve městě a bez příkras ukazuje, jak v těchto tvrdých dobách člověk nikdy nevěděl, jestli se dožije zítřka.

28.02.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Knihu mám doma již delší dobu a nyní uzrál čas k jejímu přečtení. Do příběhu jsem se opět ponořila velice rychle a zvědavě jsem hltala stránku po stránce. Autorčin syrový, věcný a osobitý styl psaní mi vskutku sedí. Neotřelý příběh čtenáře pohltí a donutí ho přemýšlet nad pohnutými dějinami 20.století také z jiné strany. Válka vždy přináší útrapy a neštěstí hlavně obyčejným lidem, kteří často nesouhlasí s tím, co se momentálně děje, ale snaží se pouze přežít. Zvláště pak mladí lidé se nechávají lehce strhnout a zfanatizovat, aniž by si uvědomovali důsledek, který je nasnadě. Několikrát jsem přemýšlela nad nespravedlivým osudem Němců žijících u nás, kteří museli odejít a stali se tak dalšími živými oběťmi války a Hitlerovy politiky. Mám však také na paměti vyprávění své babičky, jejíž rodina musela v roce 1938 opustit svůj domov. Vždy se najdou mocipáni, kteří mají pocit, že mají právo vyvolávat války a za svou "pravdu" páchnoucí hlavně touhou po větším majetku, moci a vlivu posílat na smrt miliony prostých lidí nebo jejich život alespoň "úspěšně" ponořit do zoufalství a jejich poklidné bytí zničit.

27.05.2024 5 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Vůbec jsem nevěděla, co mám od knihy čekat. Nejsem příznivce kabaretů, kde si někdo dělá srandu z ostatních pomocí laciného humoru, nicméně jsem si řekla, zkusím to a knihu začala poslouchat na radiu VLTAVA ve výborném podání Hanuše Bora. Zpočátku jsem si myslela, že to nebude asi nic pro mě, ale postupně se do mě začala vpíjet atmosféra, která slibovala, že to nebude jen tak nějaký povrchní příběh zestárlého komika. A nemýlila jsem se. Zpověď židovského baviče, který obnažil svůj život a minulost až na kost, člověka úplně pohltí. Je to velice smutný příběh, který diváky v kabaretu uvádí do rozpaků a nemilosrdně je za celou společnost konfrontuje s pohnutým životem starého nemocného muže, který na sklonku svého bytí bilancuje a zamýšlí se nad minulostí a událostmi, které poznamenaly nejenom jeho bolestivou existenci. U poslechu mě nejednou píchlo u srdce a občas ukápla i slza.

10.02.2024 5 z 5