666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Moc ráda jsem sáhla po hororové klasice Clivea Barkera a slupla jí jako malinu. Velice dobrý nápad a zápletka této knihy, byly ve své době strhující a jsou dobré dodnes. Teď už se těším, jak po dlouhé době zkouknu také film, který si autor sám režíroval.

14.12.2021 5 z 5

Havran a jiné básně (33 básní) Havran a jiné básně (33 básní) Edgar Allan Poe

Nejslavnější báseň E.A.Poea Havran mě snad nikdy neomrzí, další básně této sbírky se pohybují ve snové rovině, jiné jsou strašidelné, další jsou vyznáním anebo popisují vzdálené světy autorovy fantazie. Některé texty se mi líbí více, jiné mi přijdou poněkud kostrbaté a až moc kudrnaté, mohu-li se takto vyjádřit.

17.09.2021 4 z 5

Pohádky Pohádky Karel Jaromír Erben

Klasické Erbenovy pohádky neodmyslitelně náleží k fondu české literatury nejenom pro děti a mám je dodnes moc ráda. Čas od času se k nim s nostalgií vracím.

14.09.2021 5 z 5

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Vynikající novela Guye de Maupassanta, ve které líčí silný příběh nevěstky, která má i přes své povolání mnohem vyšší morální zásady a vlastnosti, než pokrytečtí bohatí, urození lidé a jeptišky, se kterými sdílí dostavník a tráví několik dnů, což vyjde najevo v průběhu úžasně zpracovaného příběhu napsaného podle skutečnosti.

06.08.2021 5 z 5

Drakula Drakula Bram Stoker

Kniha, ke které se stále vracím a patří k mým nejoblíbenějším ze staré školy hororu. Tentokrát jsem jí poslouchala jako rozhlasovou hru na mujrozhlas.cz - hra je poněkud upravená, ale vcelku dobře zpracovaná. Myslím, že je to důstojná pocta Bramu Stokerovi a jeho nesmrtelnému dílu.

07.07.2021

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Souborné vydání díla Jiřího Háska mě velmi potěšilo. Kniha dekadentní, ponuré, bizarní a nihilistické poezie mi jako vždy zpříjemnila chvilky před spaním a pochmurná rána. Krchovský patří k mým nejoblíbenějším básníkům. Jeho černý humor beroucí si na mušku otázky života a smrti, pitvání se v marnosti žití, skepse a záhrobní verše mi fakt sedí.

Unaven k smrti nudnou rolí
sám sebe hrát - že jsem… Chci spát
předstírám spánek, tvář mne bolí
vším, čím jsem byl, jsem nebyl rád

Jak se mi zdá, nic se mi nezdá
už nemám o čem dát si zdát
na nebi bledne moje hvězda
vším, čím jsem nebyl, byl jsem rád

10.06.2021 5 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Skvělá kniha - dnes již klasika - na upírské téma se zajímavým příběhem. Nápad vyzpovídání se "mladého" upíra reportérovi je velmi dobrý. Zpověď zatracence o jeho pouti mrtvou nesmrtelností, o jeho bolestech a trápení, které ho jeho temnou věčností provází. Filmové zpracování bylo naprosto skvostné.

20.05.2021 5 z 5

Deník morového roku Deník morového roku Daniel Defoe

Poslouchala jsem na radiu VLTAVA v podání Igora Bareše, jehož hlas a přednes velmi dobře seděl k této reportáži o velké morové ráně, která roku 1665 zasáhla Londýn. Myslím, že si člověk ani pořádně neumí představit hrůzu, kterou s sebou přinesla černá smrt. Danielovi Defoe bylo v té dobé 5 let, tuto knihu napsal více než o 50 let později a přesto má člověk pocit, jako by vyprávěl věci, které sám viděl a zažil. Jeho výpověď o této ráně boží je velice podrobná a zabývá se nejenom touto strašnou nemocí, které jde v patách smrt, bolest, zoufalství a strach, ale také tím, jaký měla dopad na psychiku lidí, mezilidské vztahy, obchod, práci a podobně. Je to velice smutné, ale zároveň zajímavé dílo.

11.05.2021 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Příběhy o kmotře lišce patřily v dětství k mým nejoblíbenějším - vždy jsem chytré kmotřičce fandila a těšila se na její další dobrodružství.

11.01.2021 5 z 5

Tak u této knihy jsem se opravdu od srdce zasmála a pobavila jsem se. Mezi autorovi oblíbence patří Jaroslav Hašek - jako bych ho tam občas mezi řádky četla ...

10.05.2020 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Stereotypní a nudný život hlavní hrdinky, je z příběhu cítit ve všech směrech. Její nenaplněná podstata, frustrace a postupné upadání do močálu všednosti, ze kterého se nelze jen tak vyprostit, je jedním z vícero témat této novely. Už jenom fakt, že svého potomka nazývá dítě a dlouho ani nevíme jestli je to kluk nebo holka, natož abychom znali jeho jméno, je podivně nepřirozený. Není divu, že její nespavost jí přináší v jistém smyslu svobodu, energii a pocit, že opravdu žije a není pohřbená ve svém vlastním jednotvárném ubíjejícím životě. Knihu doplňují krásné ilustrace.

11.04.2024 4 z 5

Čaroděj Čaroděj Vladimir Nabokov

Moje první kniha od autora, která je takovým předvojem Lolity, kterou jsem viděla ve filmovém zpracování, avšak nečetla, mě překvapila, neboť jsem vůbec netušila, o čem pojednává. Velice zajímavě zpracované téma obsesivních představ a nutkání, které překročí meze pouhé fantazie a derou se napovrch, aby uchvátily svého hostitele a přinutily ho konat, to po čem z celé duše jeho chtíč touží. Velmi se mi líbil autorův styl psaní a velice pestrý, libozvučný jazykový projev, který mi pomohl prozkoumat nitro a myšlenkové pochody hlavního "hrdiny", Čaroděje.

26.03.2024 4 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Velmi naturalisticky a syrově napsaná kniha o životech lidí, kteří žijí své životy v heroinovém opojení, leckoho úplně odvaří, protože toto je velmi silné kafe a pro spoustu lidí absolutně nestravitelné čtení. Ale právě způsob, jak je kniha napsaná, kdy si autor vůbec nebere servítky a bez skrupulí čtenáři naservíruje životy lidí na pokraji společnosti, dělá z tohoto počinu vynikající a pravdivou záležitost, při jejímž čtení "normální" člověk ani nemůže věřit tomu, co čte, pokud u knihy vůbec vydrží. Tato kniha je neskutečná jízda a výborná sonda do života feťáků a alkoholiků, z jejichž způsobu života až mrazí. Nikdy nezapomenu, jak mě sestřelil stejnojmenný film natočený na motivy této knihy v hlavní roli s Ewanem McGregorem. Tentokrát jsem poslouchala jsem ve vynikajícím přednesu na Radiu Vltava.

06.03.2024 5 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Nadčasové psychologické drama z roku 1947 právem patří do zlatého fondu divadelních her. Autor velmi zdařile odkrývá nitro a charaktery všech hlavních postav. Ostré rozhovory plné expresivních výrazů dodávají dramatu na působivosti a diváka (popř. čtenáře) nekompromisně vtahují do svérázného děje, který je okořeněný střetem různých povah a temperamentů. Divadelní hra, našlapaná různorodými emocemi a rozličnými touhami, člověka rozhodně hluboce zasáhne.

15.02.2024 5 z 5

Na krchově koná se slavnost Na krchově koná se slavnost Václav Votruba

Pochmurná, melancholická, nostalgická a citlivá poezie Václava Votruby mi zpříjemnila deštivá rána. Autorovy pocity, vzpomínky a nálady často korespondují s těmi mými. Potěšily mě verše věnované undergroundové scéně a velmi silně na mě zapůsobila báseň věnovaná nedávno zemřelé první dámě českého undergroundu Daně Němcové. Také musím pochválit obálku knihy - je vskutku krásně romanticky posmutnělá. Děkuji za pozvání na krchovskou slavnost, kterou jsem si náležitě užila.

A tak blíží se má poslední hodina
jen pojďte dál, už se pro vás chystá hostina...

03.11.2023 4 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Nemůžu si pomoci, ale opět jsem měla pocit jako by Lovecraft na této výpravě na Arktidu skutečně byl, protože toto strašidelné vyprávění je napsáno tak věrně a autenticky, že lze jen těžko uvěřit, že je výplodem neskutečné a bizarní Lovecraftovy fantazie, stejně tak jako celý "mýtus" Cthulhu a další neskutečné světy s příšernými stvořeními obývajícími autorovu šílenou hlavu - ale kdo ví, třeba měl autor ve skutečnosti možnost nahlédnout do prastarých světů a spatřit bytosti, které si jen málokdo umí představit. Tentokrát jsem poslouchala jako četbu na pokračování ve výborném podání Igora Bareše na radiu Vltava.

07.08.2023 5 z 5

Kašpar z hor Kašpar z hor Henri Pourrat

Venkovský román francouzského spisovatele Henri Pourrata jsem měla tu čest poslouchat jako četbu na pokračování na radiu Vltava ve skvělém přednesu Jiřího Schwarze. Autor nám velmi krásným jazykem, který by se místy dal nazvat až poezií v próze, přibližuje auvergnský kraj v první polovině 19.století s jeho obyvateli, obyčeji, pověstmi i pověrami, tak věrně právě proto, že v oněch místech dlouhodobě sám žil, hodně se stýkal s místními lidmi, rád naslouchal jejich vyprávění a sledoval běh zdejšího života. To vše se mu podařilo velmi pěkně sepsat v příběhu o Kašparovi z Hor a tím čtenáře provést touto částí Francie té doby s notnou dávkou nostalgie a vzpomínání.

31.07.2023 4 z 5

Smrákání Smrákání Cullen Bunn

Znepokojivý příběh zapadákova Harrow County nabírá na obrátkách, čím více se blížíme ke konci, je děj drsnější a napínavější. Ema zažije perné chvíle, kdy musí učinit nekompromisní rozhodnutí a tvrdě bojovat nejenom o svůj život. Jsem opravdu zvědavá, jak vše skončí, protože poslední epizoda této knihy skončila velice překvapivě. V závěru opět nechybí pochmurné historky pro zpestření a zábavné skici Kamiiny suity, kterou tvoří velmi zdařilí běsové.

06.07.2023 5 z 5

Slečna Kristýna / Had Slečna Kristýna / Had Mircea Eliade

Tajuplný příběh Slečna Kristýna nese prvky gotického románu. Děj se odehrává na starém sídle nacházejícím se na rumunském venkově. Rumunský autor žijící v USA nezapře své kořeny a velice podmanivě vypráví o překrásné leč démonické Kristýně. M.Eliade dokázal skvěle popsat atmosféru, lidské povahy, vztahy i děsivé události, které se na bojarské usedlosti staly - jakoby dech upíra prostupoval celou knihou. Tento autor mluvící osmi jazyky mi byl dosud neznámý a jsem moc ráda, že jsem ho díky radiu objevila.

12.06.2023 5 z 5

Život alchymistův Život alchymistův Václav Kaplický

Souhlasím s komentáři níže v tom smyslu, že je kniha napsaná takovou odlehčenou formou, a nezabývá se úplně dopodrobna životem alchymisty Eduarda Kelleyho, avšak i přesto pro čtenáře, který nemá vůbec žádný ánunk o této zajímavé osobnosti, potažmo o osobě Johna Dee a dalších podobných, o intrikách na dvoře císaře Rudolfa II. a situaci v Evropě 16.století, kniha může být příjemným způsobem, jak se ve stručnosti s výše uvedeným obeznámit.

01.06.2023 4 z 5