666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Není nebe nad Mexikem Není nebe nad Mexikem Michal Březina

Tato ďábelská mexická jízda měla opravdu grády. Kniha člověka nenechá ani na chvíli odpočinout a strhne ho do kolotoče až bizarních zážitků, které potkaly mladou, tak trochu jinou, Kláru. Sem tam jsem měla pocit, jako by celou dobu hlavní hrdinka prožívala velice intenzivní sen v nějakém brutálním rauši. Kniha je protkaná prvky akce, hororu i černé komedie, a to vše dohromady vytvoří tak trochu šílený road trip, který čtenáře obstojně pobaví.

01.06.2023 4 z 5

Sklíčenost Sklíčenost Lucy Taylor

(SPOILER) Edici Zrnka temnoty mám ráda hlavně proto, že se jedná o velice pestrý výběr kratších různotemných příběhů. Devátý kousek nás zavede na Divoký západ, kam se dostáváme spolu s hlavní hrdinkou Ruth Abbott, která utíká před konzervativní společností hledat své štěstí daleko od své rodiny. Na cestě se začínají dít podivné věci, ztrácejí se děti, jsme svědky tajemných rituálů i varování starého Mexičana. Postupně Ruth přichází zlověstným záhadám na kloub a nakonec také zjistí, kdo má všechny děsivé činy na svědomí. Náhle stojí před závažným rozhodnutím, jak naložit s nečekaným "darem", který by mohl zásadně změnit její dosavadní život.

13.05.2023 4 z 5

Murie Murie Rosana Zvelebilová

Na knihu jsem narazila díky DK a už na první pohled mě zaujala. Velmi mě potěšilo, že mi obratem po objednávce dorazil balíček s knihami, různými drobnými dárky a věnováním přímo od autorky. Tento polokomiks je velice pěkně graficky zpracovaný a jde vidět, že si s ním Rosana Z. náležitě vyhrála. Nápaditý sci-fi příběh se čte sám a přesto, že popisuje válku v roce 2223, proradnost lidstva a trudný život hlavního hrdiny, člověku často vykouzlí úsměv na tváři svou vtipnou cyničností a smyslem pro humor. Někdo zde kritizuje kresbu, na což má samozřejmě každý právo, ale mně se naopak osobitý výtvarný styl autorky moc líbí a k jejím knihám se hodí.

13.04.2023 5 z 5

Strýček Váňa Strýček Váňa Anton Pavlovič Čechov

Tato divadelní hra by měla být dle anotace komedií až groteskou ? Tak na mě tedy rozhodně nezapůsobila. Přikláním se spíše k existencionálnímu dramatu plnému tíživé atmosféry místa, v němž se setkává několik velmi různorodých postav na přelomu 19. a 20.století. Čtenář vnímá jak generační rozdíly, tak propastné diference mezi lidmi zvyklými žít na vlně novot ve městě a být živeni druhými, tak lidmi žijícími na vesnici, uvyklými tvrdě pracovat a ctít staré hodnoty. Za mě další typická ruská tvorba, která je mi mrazivě blízká.

26.03.2023 4 z 5

Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Naděžda Tolokonnikova

Při hodnocení této knihy se nechci zabývat autorčinými politickými názory, protože s více než polovinou z nich nesouhlasím, nicméně si myslím, že má právo se svobodně vyjádřit, i když mi přijde, že obscénně projevovat svůj názor v pravoslavném kostele, který je svatostánkem pro tisíce věřících, je absolutně mimo mísu a zdá se mi to bezohledné. Jak však autorka tvrdí, chceš-li, aby Tě někdo vnímal v Rusku, musíš udělat něco skandálního. Trest, který účastníci akce dostali, je dle mého názoru zcela přehnaný. Co velmi oceňuji, je popis, jak to dnes v takovýchto trestaneckých koloniích v Rusku chodí - žádná procházka růžovým sadem to rozhodně není :-(

29.12.2022 4 z 5

Album strašidel a děsuplných přízraků Album strašidel a děsuplných přízraků Jaroslav Kopecký

Vtipné kapesní album strašidel člověku vykouzlí úsměv na tváři. Musím přiznat, že některé z uvedených bytostí jsem neznala a jsem ráda, že mi byly autory představeny. Oba tvůrci nás provázejí říší strašidel a přízraků s přiměřenou dávkou humoru odrážející se jak v textu, tak v ilustracích.

25.10.2022 4 z 5

Smyčka Smyčka Kodži Suzuki

Třetí díl série byl neméně pozoruhodný a napínavý - stejně jako přechozí díly. Konečná odhalení a vyústění zápletky byla velmi překvapivá, i když bylo zřejmé, že všechno v Suzukiho fabulaci popsané, souvisí se vším. Ve Smyčce se Spirálovitě uzavírá Kruh, který je předzvěstí zkázy života, ale zároveň také poskytuje naději na jeho uchování. Musím přiznat, že mě finále trochu překvapilo a nečekala jsem takový konec, ale o to je zakončení série zajímavější.

14.10.2022 5 z 5

Tajemná úmrtí v českých zemích Tajemná úmrtí v českých zemích Jiří Herna

Autor rozpitvává, jak už napovídá název knihy, úmrtí významných postav českých dějin, která jsou opředena tajemstvími a není jednoznačné, že musí být vše tak, jak nám servírují historici. Autor sám stále podotýká, že jde o jeho osobní názory a mně se zdají být jeho závěry často uvěřitelnější než ty, které jsou všeobecně přijímané za historickou skutečnost. Holý fakt je, že o spoustě dějinných událostí můžeme polemizovat, ale už jenom těžko zjistíme, jak se vše fakticky odehrálo.

25.09.2022 4 z 5

Černý mnich a jiné povídky Černý mnich a jiné povídky Anton Pavlovič Čechov

Mám velice ráda ruské autory 19. a 20. století a proto jsem si zpestřila obvyklou četbu Čechovových povídkami. Pět příběhů, jejichž pojítkem je smrt, nás zavede na ruský venkov, do menších městeček, ale hlavně do životů několika postav, které dokáže autor tak skvěle popsat, že zdánlivě staré příběhy cizích lidí se najednou zdají být čtenáři povědomé, jako by se týkaly jeho samotného.

14.09.2022 5 z 5

Strašidelný dům – duchařské povídky Strašidelný dům – duchařské povídky Charles Dickens

Výběr 8 duchařských příběhů, který rozhodně neurazí a jako večerní odpočinkové čtivo je to dobrá volba. Bát se však asi moc nebudete :-)

10.05.2022 3 z 5

Newton: Gravitace v akci Newton: Gravitace v akci Jordi Bayarri

Velmi pěkný komiks pro děti a mládež o siru Issacovi Newtonovi, který přiblíží čtenáři základní informace o vědcově životě, práci, vynálezech a průlomových teoriích nejenom ve fyzice, matematice, optice, ale také v mechanice a alchymii.

03.02.2022 5 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Sherlocka Holmese mám moc ráda už od dětství a Doylovy čtivé detektivky s rozmanitými zápletkami a často nečekanými rozuzleními, jejichž hlavním hrdinou je slavný detektiv a jeho přítel, si vždy velmi ráda přečtu.

02.02.2022 5 z 5

Moudrost žalmů Moudrost žalmů Philip Law

Edice Moudrost, ve které vyšlo několik podobných knížeček, je celkově hezky zpracovaná. Psaný text doplňují pěkné ilustrace, které jednotlivá poselství a moudra příjemně doplňují. Myslím, že prastará moudra jsou často aktuální i dnes, a neuškodí si je občas připomenout.

13.01.2022 4 z 5

O smrti O smrti Arthur Schopenhauer

Jsem moc ráda, že tento mini výtisk z roku 1931 Schopenhauerovo zamyšlení nad smrtí, bytí a nebytí, je součástí mé knihovny. Zajímavé rozjímání nad životem a hlavně nevyhnutelnou smrtí, ve kterém autor kritizuje různá pojetí smrti, přičemž on sám se přiklání k východnímu konceptu, dále také k reinkarnaci a karmě. Velice zajímavé čtení, které člověka donutí se nad touto otázkou zamyslet.

11.11.2021 5 z 5

Víla Amálka Víla Amálka Václav Čtvrtek (p)

Další z takových jemných pohádek Václava Čtvrtka, ze kterých se staly oblíbené večerníčky. Vílu Amálku jsem si oblíbila, ale ještě více jsem měla ráda nezbedy Křemílka a Vochomůrku.

25.08.2021 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Moje druhá kniha od D.C. - přesto, že obsahuje několik do očí bijících chyb, se mi dobře četla. Příběh nezačal vůbec špatně, dokázal mě navnadit a byla jsem zvědavá, co bude dál. Hlavní hrdina, byť až moc důvěřivý a naivní, mi byl sympatický, některé další postavy příběhu též, a tak by to mělo být. Párkrát jsem se trochu bála, ale poslední třetina knihy to bylo trochu moc - prostomyslné, přestřelené a pohádkový konec, ten mi na horor přišel tedy dost podivný.

20.05.2021 3 z 5

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi Václav Čtvrtek (p)

Jako malá jsem tuto knížku měla moc ráda. Jednu dobu jsem jí s sebou všude tahala, až jsem jí zapomněla v lese. Když jsem si to uvědomila, vypravila jsem se knihu hledat, ale neúspěšně - byla jsem z této ztráty hodně smutná. Líbil se mi také večerníček.

27.03.2021 5 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Kdo by neznal hrdiny z říše hmyzu této Sekorovy nesmrtelné klasiky - jako malá jsem příběhy Ferdy Mravence, Brouka Pytlíka a jejich kamarádů úplně hltala :-)

11.01.2021 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Tuto knihu jsem četla už jako malá a od té doby ještě 2x. Vždy se k ní ráda vracím. Dodnes je to pro mě jeden z nejnapínavějších a nestrašidelnějších příběhů jaké znám. Viděla jsem také několik filmových zpracování. Nyní jsem poslouchala v audio verzi, která byla také povedená.

23.04.2020 5 z 5

Boží muka Boží muka Karel Čapek

První samostatná kniha Karla Čapka, ve které se projevuje naplno jeho spisovatelský talent, inteligence a vnímavost. Zdánlivě se mohou povídky zdát tak trochu všední, s nádechem záhadnosti, ale ve skutečnosti je tomu právě naopak. Dle mého názoru jde o hlubší až filozofická zamyšlení nad různými tématy života a smrti, lidského bytí jako takového a různých jiných aspektů existence, které leží za hranicí lidského chápání.

11.04.2024 5 z 5