666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Naděžda Tolokonnikova

Při hodnocení této knihy se nechci zabývat autorčinými politickými názory, protože s více než polovinou z nich nesouhlasím, nicméně si myslím, že má právo se svobodně vyjádřit, i když mi přijde, že obscénně projevovat svůj názor v pravoslavném kostele, který je svatostánkem pro tisíce věřících, je absolutně mimo mísu a zdá se mi to bezohledné. Jak však autorka tvrdí, chceš-li, aby Tě někdo vnímal v Rusku, musíš udělat něco skandálního. Trest, který účastníci akce dostali, je dle mého názoru zcela přehnaný. Co velmi oceňuji, je popis, jak to dnes v takovýchto trestaneckých koloniích v Rusku chodí - žádná procházka růžovým sadem to rozhodně není :-(

29.12.2022 4 z 5

Album strašidel a děsuplných přízraků Album strašidel a děsuplných přízraků Jaroslav Kopecký

Vtipné kapesní album strašidel člověku vykouzlí úsměv na tváři. Musím přiznat, že některé z uvedených bytostí jsem neznala a jsem ráda, že mi byly autory představeny. Oba tvůrci nás provázejí říší strašidel a přízraků s přiměřenou dávkou humoru odrážející se jak v textu, tak v ilustracích.

25.10.2022 4 z 5

Smyčka Smyčka Kodži Suzuki

Třetí díl série byl neméně pozoruhodný a napínavý - stejně jako přechozí díly. Konečná odhalení a vyústění zápletky byla velmi překvapivá, i když bylo zřejmé, že všechno v Suzukiho fabulaci popsané, souvisí se vším. Ve Smyčce se Spirálovitě uzavírá Kruh, který je předzvěstí zkázy života, ale zároveň také poskytuje naději na jeho uchování. Musím přiznat, že mě finále trochu překvapilo a nečekala jsem takový konec, ale o to je zakončení série zajímavější.

14.10.2022 5 z 5

Tajemná úmrtí v českých zemích Tajemná úmrtí v českých zemích Jiří Herna

Autor rozpitvává, jak už napovídá název knihy, úmrtí významných postav českých dějin, která jsou opředena tajemstvími a není jednoznačné, že musí být vše tak, jak nám servírují historici. Autor sám stále podotýká, že jde o jeho osobní názory a mně se zdají být jeho závěry často uvěřitelnější než ty, které jsou všeobecně přijímané za historickou skutečnost. Holý fakt je, že o spoustě dějinných událostí můžeme polemizovat, ale už jenom těžko zjistíme, jak se vše fakticky odehrálo.

25.09.2022 4 z 5

Černý mnich a jiné povídky Černý mnich a jiné povídky Anton Pavlovič Čechov

Mám velice ráda ruské autory 19. a 20. století a proto jsem si zpestřila obvyklou četbu Čechovových povídkami. Pět příběhů, jejichž pojítkem je smrt, nás zavede na ruský venkov, do menších městeček, ale hlavně do životů několika postav, které dokáže autor tak skvěle popsat, že zdánlivě staré příběhy cizích lidí se najednou zdají být čtenáři povědomé, jako by se týkaly jeho samotného.

14.09.2022 5 z 5

Strašidelný dům – duchařské povídky Strašidelný dům – duchařské povídky Charles Dickens

Výběr 8 duchařských příběhů, který rozhodně neurazí a jako večerní odpočinkové čtivo je to dobrá volba. Bát se však asi moc nebudete :-)

10.05.2022 3 z 5

Newton: Gravitace v akci Newton: Gravitace v akci Jordi Bayarri

Velmi pěkný komiks pro děti a mládež o siru Issacovi Newtonovi, který přiblíží čtenáři základní informace o vědcově životě, práci, vynálezech a průlomových teoriích nejenom ve fyzice, matematice, optice, ale také v mechanice a alchymii.

03.02.2022 5 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Sherlocka Holmese mám moc ráda už od dětství a Doylovy čtivé detektivky s rozmanitými zápletkami a často nečekanými rozuzleními, jejichž hlavním hrdinou je slavný detektiv a jeho přítel, si vždy velmi ráda přečtu.

02.02.2022 5 z 5

Moudrost žalmů Moudrost žalmů Philip Law

Edice Moudrost, ve které vyšlo několik podobných knížeček, je celkově hezky zpracovaná. Psaný text doplňují pěkné ilustrace, které jednotlivá poselství a moudra příjemně doplňují. Myslím, že prastará moudra jsou často aktuální i dnes, a neuškodí si je občas připomenout.

13.01.2022 4 z 5

Ztracené iluze Ztracené iluze Honoré de Balzac

Mám moc ráda Balzacovy knihy, ve kterých čtenáři přibližuje život na francouzském venkově a život zkažené, pokrytecké a neřestné pařížské smetánky, kde mají největší váhu peníze a moc. Hlavní postavou románu je Lucien krásný, mladý, rozmařilý, povrchní a vypočítavý mladík, jemuž opakem je jeho sestra a její manžel, kteří tvoří skromný, upřímný, oddaný a obětavý mladý pár. Tato Lidská tragikomedie, kterou tvoří knihy Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída Kurtizán, mě vskutku nadchl a četla jsem ho jedním dechem.

03.09.2021 5 z 5

Víla Amálka Víla Amálka Václav Čtvrtek (p)

Další z takových jemných pohádek Václava Čtvrtka, ze kterých se staly oblíbené večerníčky. Vílu Amálku jsem si oblíbila, ale ještě více jsem měla ráda nezbedy Křemílka a Vochomůrku.

25.08.2021 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Moje druhá kniha od D.C. - přesto, že obsahuje několik do očí bijících chyb, se mi dobře četla. Příběh nezačal vůbec špatně, dokázal mě navnadit a byla jsem zvědavá, co bude dál. Hlavní hrdina, byť až moc důvěřivý a naivní, mi byl sympatický, některé další postavy příběhu též, a tak by to mělo být. Párkrát jsem se trochu bála, ale poslední třetina knihy to bylo trochu moc - prostomyslné, přestřelené a pohádkový konec, ten mi na horor přišel tedy dost podivný.

20.05.2021 3 z 5

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi Václav Čtvrtek (p)

Jako malá jsem tuto knížku měla moc ráda. Jednu dobu jsem jí s sebou všude tahala, až jsem jí zapomněla v lese. Když jsem si to uvědomila, vypravila jsem se knihu hledat, ale neúspěšně - byla jsem z této ztráty hodně smutná. Líbil se mi také večerníček.

27.03.2021 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Příběhy o kmotře lišce patřily v dětství k mým nejoblíbenějším - vždy jsem chytré kmotřičce fandila a těšila se na její další dobrodružství.

11.01.2021 5 z 5

Krajina roztavených zvonů Krajina roztavených zvonů Jan Štifter

(SPOILER) Část knihy, která se zaobírá epidemií cholery v roce 1832, jsem poslouchala jako povedenou dramatizaci na Čro. Příběh mě opravdu zaujal a proto si koupím knihu, abych si jí moha přečíst celou. Historicky doložená událost o lékaři z Trhových Svinů, který se zavřel doma a odmítl ošetřovat nakažené zákeřnou cholerou, kterou v té době nikdo neuměl léčit, si určitě zaslouží pozornost. Co ho k tomu vedlo ? Proč porušil Hippokratovu přísahu? A přesně to jsou otázky, pro které se snaží autor najít vysvětlení a zasáhnout do historie svou trochou do mlýna.

27.05.2024 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Za mě skvělá a velice poutavě zpracovaná zápletka. Čtenář musí mít na paměti, že se jedná o detektivní román a ne o literaturu faktu, i když některé údaje v knize se na pravdě zakládají. Knihu jsem doslova zhltla navzdory tomu, že mi některé souvislosti přišly trochu přitažené za vlasy. Každopádně kýžený efekt napětí a zvědavosti se u mě dostavil velmi brzy a trval až do finále tohoto pozoruhodného dramatického příběhu. Při čtení knihy jsem si několikrát řekla, že bych se do těchto míst vypravím na výlet.

14.05.2024 4 z 5

Další zajímavou cestu, tentokráte po Arménii a Gruzii, s Ladislavem Ziburou mám úspěšně za sebou. V mém hektickém životě mě toto čtení dokáže uvolnit, pomáhá mi aspoň na chvíli vypnout a přenese mě na vlnách lehkého humoru do dalekých a krásných krajin, kde se díky autorovi setkávám s pro mě neznámými kulturami, zvyky a zajímavými lidmi. Velmi mě těší také stati o historii navštívených míst, které jsou často velmi smutné, až bolí u srdce.

28.01.2024 4 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

(SPOILER) Oprava Rohatce, vypořádání se s dalším šmejdem, otcovství, ale hlavně splnění slibu králi Janu Lucemburskému v podobě tří tažení do bitev po jeho boku. Opět čtivě napsaný příběh a ano souhlasím, že je hlavní hrdina Ondřej z Rohatce, tak trochu až moc superman, i když má v tomto díle na kahánku. Dočteme se o slavné smrti jednoho z největších rytířů všech dob, o tehdejší politické situaci a čachry s mocí. Opět mě kniha ihned vtáhla do děje a bylo mi líto, že jsem tak rychle na konci.

30.10.2023 5 z 5

Regentka Regentka Leopoldo Alas «Clarín»

(SPOILER) Poslouchala jsem jako audio verzi ve výborném podání Marie Marešové. Drama z prostředí upadající španělské šlechty, kterou pomalu, ale jistě začíná nahrazovat buržoazní smetánka, je oprávněně nazýváno španělskou Paní Bovaryovou. Mladá a citlivá Ana, která je nucena se z povinnosti provdat za staršího muže, jehož však nemiluje, čelí svým nenaplněným touhám různými způsoby. Svou útěchu nachází dokonce i ve fanatické víře, kterou však následně vymění za náruč mladého milence. Tento románek je však jejím mužem, kterého považuje spíše za otce, odhalen a končí tragickými následky. Nedovedu si představit, že bych měla žít jenom podle toho, co ode mě očekávají druzí, bez možnosti vlastní sebereflexe.

19.10.2023 4 z 5

Nenávratno Nenávratno Cullen Bunn

(SPOILER) Finální a neodvratný souboj dobra a zla v podobě Emy a Hester je na spadnutí, průvodní události se vyhrocují a dochází k tvrdým střetům nadpřirozených bytostí, které Hester s jasnou převahou kosí jako jarní trávu. Na scéně se opět objevuje Malachiáš a Berenika, kteří jsou Emě stálou oporou. V konečném souboji však musí stanout Ema Hester tváří v tvář sama a tvrdě bojovat nejenom za sebe, ale také za všechny své podivné přátele a celé Harrow County, které by zcela jistě i se svými obyvateli lehlo popelem v případě, že by se Hester zmocnila Eminy síly. Poslední kniha o souboji dvou mocných čarodějnic je velice napínavá a končí pro mě překvapivě, avšak logicky. Opět jsem si užila historky na konci knihy. Je mi líto, že série Cullena Bunna a Tylera Crooka končí - Pochmurný kraj mi bude chybět :-(

18.07.2023 5 z 5