666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Co číhá v temnotách Co číhá v temnotách * antologie

Velmi zajímavá antologie 21 Erbenových následovníků dokazuje, že horor, strach, tajemno a podivnost mají v poezii stále své oprávněné místo. Sbírka se mi velice dobře četla - v několika kusech jsem se skutečně našla, u některých jsem se dobře bavila a některé dokázaly příjemně mrazivě pohladit mojí duši. Neodpustím si ještě podotknutí - poslední z autorů, Kamil Princ, JAKOBY byl oddenkem mého velkého oblíbence Jiřího Háska.

13.04.2023 5 z 5

Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Další Štěpánkův komiks k poctě Karla Čapka nesměl chybět ve sbírce :-) Jedno z mých nejoblíbenějších děl velikána české literatury bylo důstojně a velmi zdařile zpracováno. Vizionář Čapek, který tuto knihu psal již v roce 1935, tímto dílem varoval před vzrůstající vlnou fašismu v Německu, před přílišnou tolerancí k takovému režimu a před ústupky z nátlaku vyplývajícími. Upozorněním na pošetilost uzavírání dohod s bezohlednými vládami a vůdci, které stejně skončí známým "podejte mu prst a sežere vám ruku", v podstatě předpověděl tragickou Mnichovskou dohodu z roku 1938 a druhou světovou válku.

29.11.2022 5 z 5

Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Washington Irving

Originál Legendy o Ospalé díře, je poněkud jiný než vynikající film Tima Burtona, který paří k mým nejoblíbenějším. Přesto se mi kniha líbila, pobavila jsem se a dokonce i zasmála. Nečekala bych, že původní předloha ke strašidelnému filmu je tak černohumorná :-)

25.09.2022 5 z 5

Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Kótaró Tanaka

Sbírka starých pověstí a tajemných příběhů z dávných dob Japonska je sepsaná nenáročnou sdělnou formou. Většina příběhů v sobě nese morální ponaučení, některé přinášejí vyprávění o různých strašidelných příhodách. Ráda jsem si přečetla další podivné historky z jiného konce světa. V jednom kousku lze poznat studiovou pohádku z roku 1985 Jamamba v hlavní roli s Pavlem Trávníčkem, u které jsem se jako malá hezky bála.

15.07.2022 3 z 5

Černá křídla Cthulhu Černá křídla Cthulhu * antologie

Potěšilo mě, že snad největší Lovecraftolog naší doby S.T.Joshi pro nás připravil tuto mnohotvárnou antologii současných autorů hororového žánru. Povídky jsou rozmanité se zajímavými náměty a čtenář se může blíže seznámit s dalšími tvůrci, kteří jdou ve stopách mistra H.P.Lovecrafta.

27.01.2022

Písně beze slov Písně beze slov Paul Verlaine

Není divu, že většina Verlainových básních byla zhudebněna, protože ač se jeho poezií line lkavá, posmutnělá a potemnělá nálada, tak je člověk při jejím čtení zasněně nesen jako na vlnách různých melodií, jako by hudba byla nedílnou součástí jeho tvorby.

13.01.2022 5 z 5

Turnový háj 2 Turnový háj 2 Eva Turnová

Sloupky a knížky Evy Turnové mě vždy potěší a tak nějak se mi při jejich čtení v tomto světě lépe dýchá - hned vidím věci v jasnějších barvách a temnota všedního dne není zas tak černá. Jak je již napsáno níže, také mám ráda autorčin nevtíravý smysl pro humor, její nápaditost a je mi sympatický její pohled na život. Líbí se mi také autorčiny obrazy/ilustrace, které knihu příjemně doplňují.

14.12.2021 5 z 5

Jako Ráma Jako Ráma Miroslav Sosoi

Další počin Miroslava Sosoie je opět spíše poezií v próze, která nás zavede do hlubin rozervané duše, romantického srdce a alkoholem a drogami opojené mysli této kontroverzní křehké osobnosti, která bloudí tímto šíleným světem a jako většina z nás hledá sama sebe. Své pocity a zážitky dokáže autor umně vetkat na papír a potěšit tak zvlášť Ty z nás, kteří balancujeme na stejné nevyzpytatelné životní vlně.

09.12.2021 5 z 5

Příběhy z deníku krále E. Příběhy z deníku krále E. Bohumil Krejza

Tentokrát ještě více hustá, temná a v neposlední řadě bizarní Krejzovina, při které se člověk fakt nezastaví a nestačí se divit, co do něj autor sype. Příběhy plné alkoholového a drogového opojení, násilí, kocovin a dojezdů, a doufám, že i nadsázky, se opět proplétají a přinášejí výpověď o lidech, kteří by rozhodně nemohli vystupovat v reklamě na "skvělý a šťastný život soudobé korektní společnosti".

26.11.2021 5 z 5

Obrazy z Ermitáže - Francouzské malířství 19. a 20. století I. Obrazy z Ermitáže - Francouzské malířství 19. a 20. století I. kolektiv autorů

Nádherně zpracovaná knižní procházka jednou z nejvýznamnějších galerií světa Ermitáž v ruském Petrohradu, tentokrát oddělením Francouzského malířství 19. a 20. století díl první. Často knihou ráda listuji a zpříjemňuji si hlavně studené zimní večery s nadějí, že se do Ermitáže jednou sama podívám a všechna tato úchvatná díla uvidím na vlastní oči.

09.11.2021 5 z 5

Garden is open Garden is open Vratislav Brabenec

"Kdokoli nepoznal lásku,
těžko pak žije v míru.
Mír Tobě!"

Nekonvenční sbírka poezie jednoho z hlavních představitelů českého undergroundu, ve které se s Vratislavem Brabencem touláme v alkoholovém opojení nejenom Prahou, ale také jeho vzpomínkami, představami a úvahami, které nám servíruje svým osobitým syrovým stylem bez zbytečných příkras.

09.11.2021 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Po delší odmlce jsem se vrátila zpět do světa podivných a stálo to za to. Příběh Jacoba a jeho přátel je i nadále napínavý a plný překvapení. Setkáváme se s novými kladnými i zápornými aktéry příběhu. Další hrdinkou se stává Noor, se kterou je propojen osud celého světa podivných, což je dáno v prastarém proroctví . Akční děj plný hledání, pronásledování, bojů s netvory a stvůrami. Vyprávění pomalu a jistě graduje k finálnímu střetnutí, které rozhodne o dalším životě podivných nebo zkáze tohoto úžasného světa.
Konec tohoto dílu byl hodně hustý a nekompromisní. Jsem ráda, že už ke mně cestuje další díl této ságy a budu tak moci brzy pokračovat ve čtení.

03.11.2021

Černá křídla Cthulhu 2 Černá křídla Cthulhu 2 * antologie

Jsem vděčná nadšenci S.T.Joshimu, že neustále sbírá, třídí, hledá a dává dohromady nové antologie hororu a SCI-Fi, ať už nových, stávajících a nebo starších autorů, kteří nás už bohužel na cestě životem opustili. Série Černá Křídla Cthulhu jsou poklonou tomu, komu S.T.Josni zasvětil celý svůj život a sice H.P. Lovecraftovi.

20.10.2021 4 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Tento tragikomický příběh jsem poslouchala na Českém rozhlase Dvojce ve vynikajícím podání Jana Meduny, který se čtení zhostil vskutku bravurně a jednotlivé postavy knihy svým přednesem úplně oživil. Tato částečně autobiografická kniha je spíše velice smutná, a i když obsahuje sem tam vtipná místa, veselá opravdu není. Osmiletý chlapec vyrůstající pod taktovkou své šílené, nevyrovnané, sprosté, zlé a sebestředné babičky, která hlavně svými výroky a jednáním dělá chlapci ze života peklo, i když ho svým způsobem také opravdu miluje a snaží se o něj starat, bude v pozdějším věku asi hodně překvapen z toho, co je normální a že to, co zažíval u babičky, bylo takové malé předpeklí...

12.10.2021 5 z 5

Shoříme na vlnách Shoříme na vlnách Karel Hron

Soubor povídek je autorovou prvotinou a musím říct, že mě velice mile překvapil. Každá povídka je zahalená v jiném hávu a obestřená tajemným světem snění. Neotřelé příběhy nás zavedou do rozmanitých sfér říše fantazie a vskutku stojí za to věnovat čas přečtení této báječné knihy.

05.10.2021 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Jedno z nejznámějších děl nesmrtelného Shakespeara - tragédie Hamlet - je napsané blankversem v Ich-formě. Děj je prolínán úvahami o otázce života a smrti, zradě, intrikách a zklamání, které na druhou stranu v této hře odlehčují dvojsmysly, dobové narážky a ironie. Myslím, že snad každý, alespoň v základních rysech, ví, kdo je Hamlet.

16.08.2021

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Kdo by neznal hrdiny z říše hmyzu této Sekorovy nesmrtelné klasiky - jako malá jsem příběhy Ferdy Mravence, Brouka Pytlíka a jejich kamarádů úplně hltala :-)

11.01.2021 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

(SPOILER) Záměrně jsem si počkala, až budou venku alespoň tři díly této série, protože kdykoliv se začtu do knih Františka Niedla, jsem tak pohlcená dějem, že potřebuji hned číst pokračování. Další hrdina autorových historických románů Ondřej z Rohatce je opět velký sympaťák, který má, mimo svoje válečné zkušenosti, také srdce a rozum na pravém místě. Líbí se mi, že je to opět příslušník nižší šlechty, protože díky tomu se může děj odvíjet tak, aby byl čtenář seznámen se životem obyčejných lidí a jako obvykle s řemesly a obchodem své doby. Tentokrát se dozvídáme podrobnosti o těžbě železné rudy, jejím zpracování a následném prodeji. Je dobré se při četbě knih dozvídat zajímavé nové poznatky z naší historie. Je také moc fajn, že je život Ondřeje z Rohatce propojený s některými rytíři z Vřesova - ráda jsem si oblíbené hrdiny této ságy připomněla.

18.10.2023 5 z 5

Exorcistův dům Exorcistův dům Nick Roberts

Kniha, napsaná jednoduchou sdělnou formou, se vcelku dobře četla a její děj na stránkách utíkal jako vítr v poli. Některé části knihy byly fakt napínavé a strašidelné. To jak démon ovládá mysl obětí, opřádá jejich smysly hrozivými halucinacemi a nutí je dělat hrozivé věci, je nápadité a místy až nervy drásající. Myslím, že by kniha mohla být předlohou pro dobrý hororový film, protože její děj i postavy se v čtenářově mysli zřetelně a do detailů formují a už při četbě v jeho hlavě běží takové soukromé děsivé promítání.

02.09.2023 4 z 5

Esence hrůzy Esence hrůzy * antologie

Poslední dobou mě baví více a více číst české a slovenské autory, kteří se ve své tvorbě pohybují v hororovém žánru, a proto pro mě byla antologie Esence hrůzy jasnou volbou k přečtení. Pestrý výběr rozmanitých strašidelných povídek mě opět potěšil. Každá z vybraných povídek má něco do sebe a pohybuje se v různé hloubce bažiny strachu, napětí a mrazivosti. Knihu doprovází povedené ilustrace a obálka je naprosto skvělá.

06.07.2023 5 z 5