666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Úžasná knížka a klasika, ke které se většinou člověk rád vrací. Malý princ podniká cestu po různých planetkách a na ní se setkává s různými typy lidí a ocitá se v různých situacích, které dovedou člověka k zamyšlení nad hodnotami jako je např. přátelství. Kniha je však zároveň také kritikou společnosti.

14.09.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Sbírka klasických hororových básní Karla Jaromíra Erbena patří neodmyslitelně ke kulturnímu dědictví českého národa. Velmi povedeně zveršované strašidelné příběhy, které se dobře čtou, nenudí a děsí. Člověk se k nim rád vrací. Pěkné je také filmové zpracování. Některé z básní jsem slyšela v audio verzi na radiu Vltava - také moc pěkně zpracované.

14.04.2020 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Kniha, po které bych asi nesáhla, nebýt letošní čtenářské výzvy. Film jsem neviděla, ale po přečtení tohoto zajímavého počinu, jej určitě shlédnu. Co se týče románu samotného, musím říct, že obsahově to není zrovna moje parketa a četla jsem pro mě interesantnější kousky, ale i přesto mě kniha zaujala, protože tolik technických znalostí, fyzikálních propočtů, chemických reakcí a biologických poznatků jsem v jedné knize, snad vyjma učebnic a naučných knih, nezaregistrovala. Jde vidět, že si musel autor s daných tématem hodně pohrát, a i když nemohu tvrdit, že vše v knize je správně, neboť to by byl úkol spíše pro geniální vědce než pro běžného člověka, určitě působí efektně. Konec mi přijde poněkud přitažený za vlasy, protože nemám ráda, když vše vychází i přes ranec nečekaných potíží téměř na sekundu přesně. Líbí se mi, jakou povahu přisoudil autor hlavnímu hrdinovi - díky jeho vynalézavosti a přirozenému smyslu pro humor, je příběh odlehčen a ta bezvýchodnost situace, kdy Markovi Smrt doslova dýchá na zátylek, je čtenáři naservírovaná stravitelněji.

19.06.2023 4 z 5

Eugen Oněgin Eugen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

(SPOILER) Klasické dílo ruské poezie jsem si po dlouhé době znovu připomněla a to hnedle 2x. Vrcholný román ve verších A.S.Puškina, který napsal ve vyhnanství, se krásně čte - téměř člověku nepřijde, že by četl poezii, s jakou lehkostí je dílo napsáno. Autor v knize rozvíjí několik témat jako je rozporuplný život tehdejší ruské smetánky, znudění životem plným večírků a bálů, splín, znechucení sebou samým, pohrdání tehdejší společností, přátelství, zradu, lásku a samotu. Příběh cynického a zbytečného člověka s sebou v postavě Evžena Oněgina nese autobiografické prvky a odráží se v něm básníkova sebereflexe. Naopak v postavě Táni nacházíme silnou, čistou, upřímnou, ryzí a čestnou osobnost.

18.08.2022 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Tato kniha je mou oblíbenou dodnes. Převyprávěné báje a pověsti Starých Řeků Eduardem Petiškou jsem jako malá doslova hltala a moc se mi líbily. Tenkrát jsme měli knihu v povinné četbě, kterou jsem velmi ráda a s nadšením splnila. Má své čestné místo v mé knihovně stále.

05.05.2021

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Moje první kniha od autorky, kterou jsem si pořídila na doporučení mého kamaráda. Budu mu muset poděkovat, protože přečtení tohoto literárního počinu určitě stálo za to. Zajímavý a zároveň smutný příběh mladé dívky, která se "díky" ohavným zážitkům z dětství ocitá se svou samotou a bolestí na staré rodinné chatě a jediné, co jí drží nad vodou je každodenní sběr hub, které prodává v místní restauraci. Je opravdu hrozné, čím si některé děti musely a musí procházet, aniž by o tom měl někdo tušení a ještě horší je, když už zahlédnou spásu na dosah ruky a ten, kdo by jim měl pomoci, řekne jenom "pardon" - toto slovo a to, co znamená v této knize, ve mně bude dlouho nemile rezonovat.

12.08.2023 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Další vynikající literární práce z fantaskní dílny mistra Čapka. Skvělá satira a podobenství, které má být varováním před vzestupem fašismu v Německu v čele s Adolfem Hitlerem. Dystopický román Válka s Mloky je bohužel poplatný každé době a jeho varovné poselství bude aktuální pořád.

13.01.2022 5 z 5

Další velice čtivá kniha literatury faktu, která dokáže čtenáře rychle vtáhnout do pohnuté historie, tentokrát Životic a okolí. Musím se přiznat, že jsem o této tragédii a vůbec o situaci v těchto končinách neměla ani tušení. O to víc jsem byla překvapená a smutná při čtení tohoto dokumentu o strašných událostech, které autorka bravurně sepsala a předala veřejnosti. Na určité události a činy lidí, ať dobré či zlé, by se nemělo nikdy zapomínat.

25.10.2022 5 z 5

Opilý koráb Opilý koráb Arthur Rimbaud

Rimbaud - Opilý koráb, prokletý básník, vizionář a neznaboh žijící přímo skandálním způsobem života, ve svých nejednoznačných verších otevírá své citlivé nitro a nechává nás nakouknout do své rozervané duše. Nadarmo se o něm neříká, že je básník mnohočetných výkladů, protože každý čtenář jeho verše pochopí jinak, pochopí-li je vůbec...

"Však svaté studium a černá alchymie
se příčí ponurému znalci hrdosti
a cítí samotu, jež na dveře mu bije,
však bez opovržení k lidské marnosti,

nechť věří v širý svět, jenž nalíčil se pestře,
nechť věří v pravdu, uštván jako chrt,
až tiše zavolá po milosrdné sestře,
jež plna tajemství má prostě jméno Smrt."

01.06.2022 5 z 5

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Světlana Alexandrovna Alexijevič

Zajímavě pojatá kniha o "havárii" v Černobylu. Autorka pro nás zaznamenala zpovědi lidí, kterých se tato katastrofa bezprostředně dotýká, ať už jde o lidi, kteří bydleli v blízkosti jaderné elektrárny, nebo lidí, kteří se podíleli na likvidaci odpadu a odstranění "škodlivin" a nebo lidí, kteří v té době rozhodovali, co dělat. Když se čtenář pokusí vžít do těch let a do této šílené situace, je to velmi mrazivé a těžké čtení, které je plné bolesti, bezradnosti, opuštěnosti, zoufalství, ale také snahy pochopit, naděje, velké odvahy a smíření se osudem. Podle mého názoru, nikdo nemůže tyto lidi opravdu pochopit, i když by se sebevíc snažil, pokud to samé nezažil. Žijeme na západě Čech a pamatuji si, že v roce 1986 jsme z lesa nosili stovky úplně zdravých velkých hřibů. Babička z toho byla nesvá a řekla nám, že velké množství hub přináší válku. A měla pravdu - svým způsobem válka už probíhala, jenomže lidé nevědí, jak se v takovém případě bránit :-(

05.10.2021 5 z 5

Knihu jsem četla už dříve s velkým nadšením a jedním dechem. Jedna z nejkrásnějších knih o starém Egyptě, které jsem zatím měla to potěšení přečíst. Poslouchala jsem také jako audio knihu a také se mi moc líbila. Určitě se jak ke knize, tak k audio verzi ještě ráda vrátím.

06.04.2021

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Jedinečné zpracování přerodu průměrného, běžným životem žijícího člověka v odpornou lidskou zrůdu, která se nezastaví "v zájmu vyššího dobra" před ničím. Dle mého názoru výborně zpracované téma, plíživost všudypřítomného strachu a šílenství z knihy vyloženě tryská. Samozřejmě knihu nelze číst a nevidět v hlavní postavě "slizkého" Rudolfa Hrušínského, který se tak bravurně zhostil ztvárnění hlavní postavy ve vynikajícím filmu Juraje Herze, který byl podle této skvělé předlohy natočen.

28.03.2023 5 z 5

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

"Anče, Kubo, hajnej" - kdo by nedokázal poznat, komu toto volání často vychází z pusy ? Jistě - nenapravitelnému závistivému "pánu" Trautenberkovi, který neustále vymýšlí, jak provést další lotrovinu sympatickému, spravedlivému a mocnému Krakonošovi. Skvělé pohádky z Podkrkonoší, které byly dětem servírovány v podobě úžasných večerníčků, na které se rád podívá i kdejaký dospělý, budou navždy nezapomenutelnou součástí mého dětství.

25.01.2022 5 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Skvělá kniha o neblahém a smutném osudu rytířů Templu by mohla být brána skoro jako literatura faktu. Člověku je místy až zle a má vztek, když si uvědomí, že co svět světem stojí, stačí pár pomluv, politických intrik a lží a osud tisíců lidí je zpečetěn jenom proto, že se někomu znelíbí, a protože často někdo prahne po jejich majetku. Obdobné praktiky jsou poplatné každé době, protože i dnes je pravda ohýbána a veřejné mínění ovlivňováno tak, jak se to hodí "spravedlivým" mocným. Připomíná mi to nesmyslný hon na čarodějnice a je obdivuhodné, že někteří z templářů vydrželi i několikanásobná krutá mučení, dlouholetá věznění v otřesných podmínkách a stejně nepřiznali, co se po nich žádalo. Čest jejich památce...

25.05.2022 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Molière je můj oblíbený autor a mám ráda jeho satirické komedie kritizující francouzskou společnost 17.století. Lakomec patří k jeho nejslavnějším divadelním hrám, která si bere na mušku lakotu, licoměrnost, podlézavost, neupřímnost, sobectví a další nelichotivé vlastnosti člověka. Harpagon se stal právem synonymem pro chorobnou hamižnost. Ráda jsem si při 400.výročí narození autora toto dílo připomněla a určitě to nebylo naposledy.

18.01.2022 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tako klasická Gogolova satirická divadelní hra je poplatná každé době a vůbec se nedivím, že jí tehdejší cenzura carského Ruska nejdříve zakázala. Do malého městečka přijíždí mladík, kterého místní mocipáni mylně považují za revizora. V tu chvíli začne kolotoč a cirkus, podlézání, úplatky, pochlebování atd. Gogol na poměrech, které panují na malém městě poukazuje na problémy celého carského Ruska. Jakoby se doba vůbec nezměnila - řekneš o podvodníkovi, že je podvodník a máš v patách cenzuru, kritiku a jsi označen za štváče proti státu...

03.11.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Je tomu téměř 3 roky, co jsem tuto vynikající knihu četla. Nyní jsem se k ní vrátila a jako četbu na pokračování ve výborném přednesu Drahomíry Hofmanové si jí opět s mrazením v zádech užívala. Skvěle zpracované téma nenechá člověka klidným a před očima se mu promítá film na pozadí s nezkrotnou přírodou Bílých Karpat a osudy obdivuhodných bohyní, které ustály všechny sebestrašnější nástrahy minulosti, jako byly čarodějnické procesy, války, gestapo, aby je potom zlikvidovala StB a její bezpáteřní donašeči. Člověku je úzko při myšlence, že jeden zahořklý, bezcharakterní, zlý, mstivý, inteligenci postrádají "netvor", kterému systém udělí určitou moc, dokáže bez výčitek a s nezměrným uspokojením ničit, možná lépe říci likvidovat, lidské životy. Jsem velmi ráda, že jsem se ke knize vrátila a mohu jí jen vřele doporučit.

31.01.2024

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Autor nás zavede zpět do již známých míst severských Hebrid, jejichž pochmurnou atmosféru v knize velice umně a podrobně zachycuje. Další příběh z ostrovů začíná pozvolna a postupně začne odkrývat životní osudy některých starousedlíků, až vyjdou najevo dávné skutečnosti a tajemství, které spoustu životů spojují a zároveň rozdělují. Knize nechybí nápaditost a napětí, zápletka je interesantní a není přehnaná, jak se někdy stává.

19.10.2022 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Závěrečný díl trilogie z doby vlády Václava IV. jsem zhltla, ani nevím jak. Děj plný zvratů, politických intrik, nebezpečí a napětí čtenáře strhne jako divoká voda a vyplivne ho až s posledním slovem knihy. Měla jsem pocit, že oproti předchozím dílům, zde bylo méně popisů platnéřského a jemu příbuzných řemesel, což mě trochu mrzelo, protože mi informace o tomto umění přišly velice zajímavé.

04.03.2022 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslav Hašek

Poslouchala jsem jako audioverzi v podání Jana Pivce. Tento světově proslulý satirický román nemůže zklamat snad v žádném podání, ať už jako úžasný příběh svěřený papíru, film hraný, kreslená nebo loutková verze, divadlo nebo jako poslech. Člověk se může s kontroverzní postavou Švejka potkat 100x a stejně se bude vždy dobře bavit.

09.09.2021 5 z 5