666Jitka 666Jitka komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Jednou za čas se k této kultovní literatuře vracím a nepřestává mě z tohoto počinu doslova mrazit v zádech. Už jsem zde komentáře k tomuto vizionářskému dílu psala, ale pokaždé mám snad ještě větší pocity úzkosti z alarmujícího obsahu a neodbytného dojmu, že už se v tom zase pěkně vezeme :-( Orwell vystihl naprosto dokonale absurdní a zrůdný svět pod vládou Strany a Velkého Bratra. S lítostí si pozornější člověk musí všimnout, že se ten náš svět pod vlajkou superkorektnosti pomalu začíná tomu Orwellovu bohužel podobat :-(

27.06.2023

Ospalá slovanská díra Ospalá slovanská díra Petr Jaroněk

Také se musím přidat ke čtenářům, které nadchla spíše první část knihy. Postupně počáteční okouzlení poněkud opadlo, ale přesto jsem byla zvědavá na to, co vše ještě tajemný a strašidelný příběh ze Zlínska přinese. Líbilo se mi "navrátit se" v čase do dob pohanských rituálů a kouzel. Jako pozitivum vnímám, že je na konci knihy původní pověst, na jejímž základě byl tento fantasy příběh napsán. Taktéž oceňuji historická fakta a osoby, které se v knize vyskytují a přidávají pověsti šťávu.

27.06.2023 4 z 5

Bafni na něj! Bafni na něj! Honza Vojtíšek

Úžasný nápad udělat "hororovou" knížku ve formě leporela pro ty nejmenší !!! Roztomilé, lehce tajemné a hlavně hravé zpracování, které si malé děti s určitou dávkou napětí zcela jistě užijí. Už se nemohu dočkat, jak na knížku zareaguje moje malá neteř Anička :-) Toto strašidelné dílko se opravdu povedlo.

19.06.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Kniha, po které bych asi nesáhla, nebýt letošní čtenářské výzvy. Film jsem neviděla, ale po přečtení tohoto zajímavého počinu, jej určitě shlédnu. Co se týče románu samotného, musím říct, že obsahově to není zrovna moje parketa a četla jsem pro mě interesantnější kousky, ale i přesto mě kniha zaujala, protože tolik technických znalostí, fyzikálních propočtů, chemických reakcí a biologických poznatků jsem v jedné knize, snad vyjma učebnic a naučných knih, nezaregistrovala. Jde vidět, že si musel autor s daných tématem hodně pohrát, a i když nemohu tvrdit, že vše v knize je správně, neboť to by byl úkol spíše pro geniální vědce než pro běžného člověka, určitě působí efektně. Konec mi přijde poněkud přitažený za vlasy, protože nemám ráda, když vše vychází i přes ranec nečekaných potíží téměř na sekundu přesně. Líbí se mi, jakou povahu přisoudil autor hlavnímu hrdinovi - díky jeho vynalézavosti a přirozenému smyslu pro humor, je příběh odlehčen a ta bezvýchodnost situace, kdy Markovi Smrt doslova dýchá na zátylek, je čtenáři naservírovaná stravitelněji.

19.06.2023 4 z 5

Šibeniční písně Šibeniční písně Christian Morgenstern

Není divu, že hravost a nápaditost veršů zakladatele německé nonsensové poezie oslovila také známé české kapely jako např. The Plastic People of the Universe, Stromboli a Visací zámek. Morgensternova lyrika byla ve své době ojedinělá a uznání se jí dostalo až dlouho po jeho smrti. Dnešní čtenář má pro jeho tvorbu větší pochopení a je schopen si jeho básně i prózu náležitě vychutnat a užít.

Jak si šibeniční dítě zapamatuje jména měsíců

Sněden
Tys dopad!
Blázinec

19.06.2023 4 z 5

Slečna Kristýna / Had Slečna Kristýna / Had Mircea Eliade

Tajuplný příběh Slečna Kristýna nese prvky gotického románu. Děj se odehrává na starém sídle nacházejícím se na rumunském venkově. Rumunský autor žijící v USA nezapře své kořeny a velice podmanivě vypráví o překrásné leč démonické Kristýně. M.Eliade dokázal skvěle popsat atmosféru, lidské povahy, vztahy i děsivé události, které se na bojarské usedlosti staly - jakoby dech upíra prostupoval celou knihou. Tento autor mluvící osmi jazyky mi byl dosud neznámý a jsem moc ráda, že jsem ho díky radiu objevila.

Jáma a kyvadlo (komiks) Jáma a kyvadlo (komiks) Sean Tulien

Jakožto dlouholetá uctívačka mistra E.A.Poea jsem si musela knihu koupit a doplnit tak svou sbírku strašidelných knižních počinů. Těší mě, že se již delší dobu dost tvůrců grafických románů věnuje komiksovým adaptacím klasického hororu. Kniha obsahuje tři známé děsivé povídky z pera E.A.Poea a sice: Jáma a kyvadlo, Černý kocour a Skokan. Tvůrcům se podařilo uchovat tajemno a napětí, které jsou v literárních předlohách těchto husí kůži nahánějících příběhů plíživě všudypřítomné. Kniha mě velmi potěšila ve všech směrech.

Malenčí Malenčí Hana Kavurová

(SPOILER) Knihu jsem si koupila úplnou náhodou a nelituji. Strašidelný příběh s prvky hororu je napsaný velmi čtivě. Tento druh knih mám moc ráda - tajemno, děsivé elementy, které vás sem tam dost vystraší. Postupně se začínají dít podivné věci, posléze atmosféra houstne a odhalují se různá mrazivá tajemství. Kniha vyústí k neočekávanému konci, který příběh zajímavě ukončí. Jediné, co bych knize vytkla, je fakt, že vydavatel na zadní straně obálky vyzradí hlavní zápletku, která začne v knize pomalu vyvstávat až zhruba po 2/3 textu. To je velice hrubá chyba !!! Mám ve zvyku si vždy přečíst přebaly a obálku. Nevím, co mě nyní vedlo k tomu, že jsem to neudělala a přečetla si jí asi až po 3/4 - ještě, že tak, byla bych fakt naštvaná ze zkaženého požitku ze čtení.

12.06.2023 5 z 5

Eliška Přemyslovna – matka Otce vlasti Eliška Přemyslovna – matka Otce vlasti Jaroslava Černá

Přiblížit čtenáři pohnutý a nelehký život Elišky Přemyslovny se autorce velmi dobře povedlo. Myslím, že z knihy jde znát, že téma zpracovala žena, ale knize to není na škodu. J. Černá nás zdařile obeznámila s tehdejšími poměry nejen u nás v Čechách, ale také v téměř celé Evropě. Mocenský boj byl ve středověku všudypřítomný - politické intriky jak světské, tak církevní byly na denním pořádku. Evropa byla jednou velkou šachovnicí, na které se odehrával tvrdý a bezohledný boj o moc. Královská dvojice si nemohla být jistá věrností vlastní šlechty a byla vystavena dvorskému pletichaření, které se neodvolatelně podepsalo na jejich vztahu. Matka otce vlasti to vůbec neměla jednoduché a není jí co závidět. K jejím problémům nepřispěly pouze pomluvy mocných pánů, ale také její vznětlivá povaha. Kniha se velmi dobře četla a mrzelo mě, že životní příběh naší královny musel tak brzy skončit :-(

Století ryb Století ryb Ödön Von Horváth

Na pozadí příběhu s kriminální zápletkou můžeme sledovat různé povahy a postoje postav, úpadek morálky, přemítání nad vírou v Boha, ale hlavně vnitřní rozpoložení a názory středoškolského profesora, který se musí vyrovnávat s nastupujícím fašismem a přitom neztratit vlastní tvář. Svůj vnitřní boj vyhraje, najde v sobě sílu a odpovědnost, aby se veřejně postavil proti fašizující společnosti. Autor sám zažil několik excesů nacistů vůči své osobě a vždy proti nim otevřeně vystupoval i za cenu velkých nepříjemností.

01.06.2023

Král ve žlutém Král ve žlutém Robert W. Chambers

Jsem moc ráda, že se mi konečně podařilo knihu sehnat za normální a ne nekřesťanské peníze. Hned jsem se na ní s chutí vrhla, hlavně proto, že autor byl do určité míry vzorem mého oblíbence H.P.Lovecrafta. Také mě zaujala poznámka o tom, že kniha byla předlohou pro seriál Temný případ. Osobně se mi líbila více první polovina knihy, druhá mě místy nudila, přišla mi zdlouhavá a na můj vkus moc "růžová", zkrátka zaujaly mě spíše povídky, kde najdeme aspoň zmínku o Králi ve žlutém a těch, které jsou strašidelné nebo alespoň tajemné.

Znjetvořec Znjetvořec Cullen Bunn

(SPOILER) Odhalení původu Znjetvořce na mě mrazivě zapůsobilo - další dílek skládačky tvořící obrázek celého Harrow County je čím dál zajímavější a Ema bude určitě i nadále odhalovat tajemství pochmurné minulosti tohoto místa, která souvisí také s jejím životem. Lovci by si měli uvědomit, že se mohou snadno stát sami lovnou zvěří, když se odváží vstoupit do zapovězeného lesa. Opět se nám zde střídají ilustrátoři, ale tentokrát to není špatné a kresba se mi líbí. Dost hustá historka "Desátek" na konci je takovou krvavou třešničkou na dortu.

Život alchymistův Život alchymistův Václav Kaplický

Souhlasím s komentáři níže v tom smyslu, že je kniha napsaná takovou odlehčenou formou, a nezabývá se úplně dopodrobna životem alchymisty Eduarda Kelleyho, avšak i přesto pro čtenáře, který nemá vůbec žádný ánunk o této zajímavé osobnosti, potažmo o osobě Johna Dee a dalších podobných, o intrikách na dvoře císaře Rudolfa II. a situaci v Evropě 16.století, kniha může být příjemným způsobem, jak se ve stručnosti s výše uvedeným obeznámit.

Není nebe nad Mexikem Není nebe nad Mexikem Michal Březina

Tato ďábelská mexická jízda měla opravdu grády. Kniha člověka nenechá ani na chvíli odpočinout a strhne ho do kolotoče až bizarních zážitků, které potkaly mladou, tak trochu jinou, Kláru. Sem tam jsem měla pocit, jako by celou dobu hlavní hrdinka prožívala velice intenzivní sen v nějakém brutálním rauši. Kniha je protkaná prvky akce, hororu i černé komedie, a to vše dohromady vytvoří tak trochu šílený road trip, který čtenáře obstojně pobaví.

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Přiznám se, že na gymnáziu jsem tuto knihu obešla, protože se mi zkrátka do válečné tématiky vůbec nechtělo. Nyní si s odstupem času k takovýmto knihám sem tam nacházím cestu a většinou toho nelituji, i když téma je vážné a smutné, tak historie teprve nedávná přináší intenzivnější dojmy. Toto autobiografické dílo Josepha Hellera je kritikou válek jako takových a je doslova prošpikované absurditou, která je v knize okořeněna značnou dávkou humoru, který má ovšem velmi trpkou příchuť . Hlavním tématem totiž zůstává ztráta iluzí, strach o vlastní kůži a zmar lidských životů ve jménu "čeho, že vůbec ?". Poslouchala jsem na Českém rozhlasu ve skvělém podání Vasila Fridricha.

01.06.2023 5 z 5

Cestou na Bořeň Cestou na Bořeň Vratislav Brabenec

Vráťova poslední básnická sbírka vydaná k jeho životnímu jubileu 80.let, nesměla chybět v mé sbírce nejen proto, že autor je z mnoha důvodů mým oblíbencem, ale také proto, že edice Bouře od vydavatelství Maťa přináší nevšední výběr pro mě zajímavých počinů od různých tvůrců mně blízkých. Asi se budu opakovat, ale nelze jinak. Vratislav Brabenec, jakožto stálice české undergroundové scény, tvoří, ať už hudbu, poezii nebo prózu, právě v tomto duchu. Celý jeho život i dílo jsou otiskem jeho zážitků, zkušeností, názorů a životních postojů, podle kterých celý čas žije. V jeho zdánlivě jednoduché tvorbě lze často najít jak moudra s mnohem hlubším podtextem, tak obyčejné ptákoviny.

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Nedivím se, že tuto Klímovu sonátu na šílenství, perverzi, hnus, ale také na maniackou, bezpodmínečnou lásku, nezkousne každý - domnívám se, že je to literatura pro vskutku otrlé čtenáře, kteří by měli mít také pochopení pro autorova mimořádného filosofického génia, který se nebojí zajít daleko za hranice morálky a všednosti, přímo do chřtánu zvrhlosti obnažené až na kost. Kniha ve mně vyvolává změť protichůdných pocitů jako jsou obdiv, lítost, napětí, zhnusení, ale také pochopení, protože, kdo z nás může vědět, kde se sám v budoucnosti ocitne, ať už v reálu a nebo na mentální úrovni?

13.05.2023

Sklíčenost Sklíčenost Lucy Taylor

(SPOILER) Edici Zrnka temnoty mám ráda hlavně proto, že se jedná o velice pestrý výběr kratších různotemných příběhů. Devátý kousek nás zavede na Divoký západ, kam se dostáváme spolu s hlavní hrdinkou Ruth Abbott, která utíká před konzervativní společností hledat své štěstí daleko od své rodiny. Na cestě se začínají dít podivné věci, ztrácejí se děti, jsme svědky tajemných rituálů i varování starého Mexičana. Postupně Ruth přichází zlověstným záhadám na kloub a nakonec také zjistí, kdo má všechny děsivé činy na svědomí. Náhle stojí před závažným rozhodnutím, jak naložit s nečekaným "darem", který by mohl zásadně změnit její dosavadní život.

Rodokmen Rodokmen Cullen Bunn

(SPOILER) Jsem ráda, že tuto knihu ilustroval zase jenom Tyler Crook - hned se mi Emin neobyčejný životní příběh lépe sdílel. Další nečekaná setkání a odhalení pěkně zamotají Eminým životem a zajímavě zpestří dějovou linku příběhu. Naštěstí je hlavní hrdinka komiksu jedinečná holka, která má svůj vlastní rozum a nenechá se oblbnout rádoby rodinou. Zůstane věrná svým nevšedním přátelům z Harrow County, kteří, ač jsou sebepodivnější, tvoří její skutečnou rodinu. Posune své mimořádné, dosud pořád ne zcela prozkoumané, schopnosti zase o velký kus dál a s vetřelci se vypořádá po svém. Souhlasím, že část se skicami by mohla být kratší, i když je pravda, že si díky popisu kresby občas všimnu detailu, který mi unikl.

Z mých pamětí Z mých pamětí Jan Jeník z Bratřic

Ráda jsem vyslechla na českém rozhlasu tuto zajímavou biografii a později i "reportáž" ze života Jana Jeníka z Bratřic, který velice vtipně a barvitě popisuje svá studia, svůj život důstojníka a události v nespočetných bitvách proti různým nepřátelům, ale také např. boj s byrokracií, která vždy vesele bujela a to též v popisované době 18. a 19. století. Zajímavé je, že tyto paměti rytíř Jan Jeník z Bratřic začal velice pečlivě a podrobně sepisovat až na sklonku svého života ve věku 87 let !!! Text je napsán krásnou květnatou staročeštinou a to je nádherná, libozvučná hudba pro mé uši.

10.05.2023 4 z 5