666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Znjetvořec Znjetvořec Cullen Bunn

(SPOILER) Odhalení původu Znjetvořce na mě mrazivě zapůsobilo - další dílek skládačky tvořící obrázek celého Harrow County je čím dál zajímavější a Ema bude určitě i nadále odhalovat tajemství pochmurné minulosti tohoto místa, která souvisí také s jejím životem. Lovci by si měli uvědomit, že se mohou snadno stát sami lovnou zvěří, když se odváží vstoupit do zapovězeného lesa. Opět se nám zde střídají ilustrátoři, ale tentokrát to není špatné a kresba se mi líbí. Dost hustá historka "Desátek" na konci je takovou krvavou třešničkou na dortu.

Život alchymistův Život alchymistův Václav Kaplický

Souhlasím s komentáři níže v tom smyslu, že je kniha napsaná takovou odlehčenou formou, a nezabývá se úplně dopodrobna životem alchymisty Eduarda Kelleyho, avšak i přesto pro čtenáře, který nemá vůbec žádný ánunk o této zajímavé osobnosti, potažmo o osobě Johna Dee a dalších podobných, o intrikách na dvoře císaře Rudolfa II. a situaci v Evropě 16.století, kniha může být příjemným způsobem, jak se ve stručnosti s výše uvedeným obeznámit.

Není nebe nad Mexikem Není nebe nad Mexikem Michal Březina

Tato ďábelská mexická jízda měla opravdu grády. Kniha člověka nenechá ani na chvíli odpočinout a strhne ho do kolotoče až bizarních zážitků, které potkaly mladou, tak trochu jinou, Kláru. Sem tam jsem měla pocit, jako by celou dobu hlavní hrdinka prožívala velice intenzivní sen v nějakém brutálním rauši. Kniha je protkaná prvky akce, hororu i černé komedie, a to vše dohromady vytvoří tak trochu šílený road trip, který čtenáře obstojně pobaví.

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Přiznám se, že na gymnáziu jsem tuto knihu obešla, protože se mi zkrátka do válečné tématiky vůbec nechtělo. Nyní si s odstupem času k takovýmto knihám sem tam nacházím cestu a většinou toho nelituji, i když téma je vážné a smutné, tak historie teprve nedávná přináší intenzivnější dojmy. Toto autobiografické dílo Josepha Hellera je kritikou válek jako takových a je doslova prošpikované absurditou, která je v knize okořeněna značnou dávkou humoru, který má ovšem velmi trpkou příchuť . Hlavním tématem totiž zůstává ztráta iluzí, strach o vlastní kůži a zmar lidských životů ve jménu "čeho, že vůbec ?". Poslouchala jsem na Českém rozhlasu ve skvělém podání Vasila Fridricha.

01.06.2023 5 z 5

Cestou na Bořeň Cestou na Bořeň Vratislav Brabenec

Vráťova poslední básnická sbírka vydaná k jeho životnímu jubileu 80.let, nesměla chybět v mé sbírce nejen proto, že autor je z mnoha důvodů mým oblíbencem, ale také proto, že edice Bouře od vydavatelství Maťa přináší nevšední výběr pro mě zajímavých počinů od různých tvůrců mně blízkých. Asi se budu opakovat, ale nelze jinak. Vratislav Brabenec, jakožto stálice české undergroundové scény, tvoří, ať už hudbu, poezii nebo prózu, právě v tomto duchu. Celý jeho život i dílo jsou otiskem jeho zážitků, zkušeností, názorů a životních postojů, podle kterých celý čas žije. V jeho zdánlivě jednoduché tvorbě lze často najít jak moudra s mnohem hlubším podtextem, tak obyčejné ptákoviny.

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Nedivím se, že tuto Klímovu sonátu na šílenství, perverzi, hnus, ale také na maniackou, bezpodmínečnou lásku, nezkousne každý - domnívám se, že je to literatura pro vskutku otrlé čtenáře, kteří by měli mít také pochopení pro autorova mimořádného filosofického génia, který se nebojí zajít daleko za hranice morálky a všednosti, přímo do chřtánu zvrhlosti obnažené až na kost. Kniha ve mně vyvolává změť protichůdných pocitů jako jsou obdiv, lítost, napětí, zhnusení, ale také pochopení, protože, kdo z nás může vědět, kde se sám v budoucnosti ocitne, ať už v reálu a nebo na mentální úrovni?

13.05.2023

Sklíčenost Sklíčenost Lucy Taylor

(SPOILER) Edici Zrnka temnoty mám ráda hlavně proto, že se jedná o velice pestrý výběr kratších různotemných příběhů. Devátý kousek nás zavede na Divoký západ, kam se dostáváme spolu s hlavní hrdinkou Ruth Abbott, která utíká před konzervativní společností hledat své štěstí daleko od své rodiny. Na cestě se začínají dít podivné věci, ztrácejí se děti, jsme svědky tajemných rituálů i varování starého Mexičana. Postupně Ruth přichází zlověstným záhadám na kloub a nakonec také zjistí, kdo má všechny děsivé činy na svědomí. Náhle stojí před závažným rozhodnutím, jak naložit s nečekaným "darem", který by mohl zásadně změnit její dosavadní život.

Rodokmen Rodokmen Cullen Bunn

(SPOILER) Jsem ráda, že tuto knihu ilustroval zase jenom Tyler Crook - hned se mi Emin neobyčejný životní příběh lépe sdílel. Další nečekaná setkání a odhalení pěkně zamotají Eminým životem a zajímavě zpestří dějovou linku příběhu. Naštěstí je hlavní hrdinka komiksu jedinečná holka, která má svůj vlastní rozum a nenechá se oblbnout rádoby rodinou. Zůstane věrná svým nevšedním přátelům z Harrow County, kteří, ač jsou sebepodivnější, tvoří její skutečnou rodinu. Posune své mimořádné, dosud pořád ne zcela prozkoumané, schopnosti zase o velký kus dál a s vetřelci se vypořádá po svém. Souhlasím, že část se skicami by mohla být kratší, i když je pravda, že si díky popisu kresby občas všimnu detailu, který mi unikl.

Z mých pamětí Z mých pamětí Jan Jeník z Bratřic

Ráda jsem vyslechla na českém rozhlasu tuto zajímavou biografii a později i "reportáž" ze života Jana Jeníka z Bratřic, který velice vtipně a barvitě popisuje svá studia, svůj život důstojníka a události v nespočetných bitvách proti různým nepřátelům, ale také např. boj s byrokracií, která vždy vesele bujela a to též v popisované době 18. a 19. století. Zajímavé je, že tyto paměti rytíř Jan Jeník z Bratřic začal velice pečlivě a podrobně sepisovat až na sklonku svého života ve věku 87 let !!! Text je napsán krásnou květnatou staročeštinou a to je nádherná, libozvučná hudba pro mé uši.

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

(SPOILER) Autoři napsali vskutku zdařilý folk-hororový kousek - až jsem si několikrát říkala, jestli už toho brutálního zvěrstva, hlavně co se sexuálního násilí týče, není až moc. Chudák holka Na - na té se "život" opravdu vyřádil :-( Asi musela být v minulém životě pěkná sv..ě, že si musela tenhle kýbl sraček a hnusu vyžrat až do dna. Ostatní aktéři této apokalyptické jízdy si svůj konec asi také představovali poněkud jinak. Nicméně se kniha velmi dobře čte a je z ní patrná notná dávka spisovatelské invence. Velmi pěkně je popsáno prostředí, kde se tento ukrutně sadistický příběh odehrává. Někdy je zkrátka lepší nechat některá místa a bytosti tam žijící žít vlastním životem a velkým obloukem se jim vyhýbat, tedy pokud nemáte chuť si to rozdat s pořádným obřím kozlem.

Stříbrný měsíc Stříbrný měsíc Ondřej Nečas

Třetí případ Mojmíra Mráze ze Žezlic je opět velice napínavý od samotného začátku. Řekla bych, že v tomto dílu je vykresleno také trochu více historických fakt a to mě těší. Příběh samotný je velmi spletitý, tak jak je u autora zvykem. Překvapivé události a s nimi spojené zločiny zdánlivě vedou jedním směrem, ale nebyl by to Ondřej Nečas, aby nebyly věci úplně jinak, než na začátku působily. Čtenář je svědkem několika drsných zločinů, může si užívat důmyslně promyšlené pasti, nenadálé propletence vztahů a samozřejmě nečekaná odhalení, což vše dohromady utvoří dynamickou, zajímavou a čtivou historickou detektivku.

10.05.2023 5 z 5

Zrnko v soukolí Zrnko v soukolí Ondřej Nečas

Také další případ Mojmíra Mráze ze Žezlic je velké zamotané klubko, které čtenář postupně rozmotává a stává se svědkem vzrušujícího příběhu, kterému nechybí nápaditost a slušná dávka napětí. Je až na pováženou, jak geniálně je schopen fungovat chorý mozek. Tentokrát opět musím souhlasit s některými komentáři níže, že příběh je poněkud překombinovaný a tím může působit nevěrohodně. Na druhou stranu to není literatura faktu, ale historická detektivka, která má lidi pobavit a to se myslím povedlo.

Vlk a plch Vlk a plch Vratislav Brabenec

Zdánlivě pohádky, určitě ne pro malé děti, jsou plné životních zkušeností, postřehů a kousků duše undergroundové legendy Vráti Brabence. Autor vypráví svým osobitým, pro někoho možná podivným způsobem různé příběhy, zkazky a "pohádky", za kterými se však skrývá kus jeho moudrosti, osobnosti a pohledu na tento svět.

Matka Matka Karel Čapek

Další Čapkovo drama, které je poplatné každé době. Čtení člověka přinutí přemýšlet nad nesmyslností všech válek, jakékoli agrese a násilí. Zamyslí se však také nad pokrokem a touhou poznávat. Čím víc se do knížky noříte, tím víc Vám naskakuje husí kůže z různých okolností, jako např. jak politické názory proti sobě nekompromisně postaví dva bratry. U závěrečné části mi s posledními slovy tekly slzy. Úděl matek v některých životních situacích není opravdu vůbec jednoduchý a uvědomuje si to právě zase jenom MATKA, kterou většinou ostatní berou jako samozřejmost bez ohledu na to, co vnitřně prožívá. Karel Čapek každou svou knihou dokazuje, že to byl velice citlivý a empatický člověk. Čest jeho památce !!!

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

(SPOILER) Jaroslav Havlíček opět dokázal, jak skvěle dokáže své románové postavy "vytunit" a na jejich povahách a skutcích pak postavit úžasné psychologické drama, které jde skutečně do hloubky. Energická a svéhlavá Štěpka v knize prochází různými etapami svého života a čtenář může sledovat, jak jí její nelehký úděl změní. Nezodpovědný floutek Pavel přivede rodinu svým hýřením téměř na mizinu a není mu vůbec proti srsti bezohledně využívat ostatní ku svému prospěchu. Také další postavy románu jsou velice zajímavě vykresleny. Této knize však největší slávu přineslo její filmové zpracování v režii Juraje Herze, kde hlavní role bravurně ztvárnili vynikající Iva Janžurová a výtečný Petr Čepek. Tentokrát jsem poslouchala povedenou audio verzi.

Červi v hlavě Červi v hlavě * antologie

Další povedená hororová antologie z dílny Golden Dog, která zaujme už svou "šílenou" obálkou. Tentokrát kniha poskytla prostor pro tvorbu čtyř autorů, kteří do knihy přispěli každý třemi strašidelnými kousky. Jednotlivé povídky jsou nápadité a v člověku vyvolávají děsivé pocity s různou mírou strachu. Knihomil se nenudí, neboť každá podivná jednohubka má jinou příchuť anebo pachuť ? :-)
Každopádně doporučuji ochutnat.

Jonáš Jonáš Pavel Hošek

Detailního rozboru starozákonního biblického příběhu o Jonášovi se Pavel Hošek zhostil bravurně. Jednotlivé úseky Jonášových rozhodnutí a konání jsou rozkouskovány na kratší oddíly a jsou podrobeny dokonalé psychologické pitvě, která čtenáři pomůže mnohem lépe tento text pochopit a udělat si na něj vlastní názor. Doufám, že tato edice bude pokračovat ve stejném přínosném duchu a přinese nám další zajímavé analýzy.

Hadilovka Hadilovka Cullen Bunn

Třetí kniha oblíbené série přináší další pochmurné příběhy a odhalení. Jednotlivé sešity a příběhy nebyly špatné, seznámí nás s dalšími obyvateli tohoto neobvyklého místa a dokreslí okolnosti okolo Harrow County, ale "proboha", co to střídání kreslířů ?! Čtvrtý díl byl pro mé oči vyloženě iritující a zkazil mi požitek z příběhu. Doufám, že do budoucna se takové "experimenty" již nebudou opakovat.

28.04.2023 3 z 5

Chlastej a modli se Chlastej a modli se Josef Vondruška

Opětovně jsem poslouchala jako audio verzi ve skvělém podání Honzy Holíka. Vondruškova kniha vzpomínek má vynikající atmosféru a rychle člověka navrátí do dob nedávno minulých, kdy zde velel rudý režim a underground dosáhl svého vrcholu. Tato kniha velice silně zapůsobí asi hlavně na lidi, kteří mají k undergroundové scéně blízko, sympatizují s "vlasatci" a mají pochopení pro jejich boj za osobní svobodu formou různých uměleckých prostředků a jejich způsob života. Dodnes velice ráda navštěvuji undergroundové akce - jejich atmosféra je naprosto úžasná a lidé jsou senzační.

28.04.2023 5 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Hodně lidí zde píše, že je kniha překombinovaná a musím s tím trochu souhlasit. Také jsem si myslela, že nám autor v příběhu více nastíní dobu středověku, což obvykle v historických knihách a románech vyhledávám. Nicméně musím také říct, že po pomalejším rozjezdu, jsem se do knihy tak začetla, že jsem jí měla problém odložit a jít spát. Spletitost událostí opředených tajemnem mi doslova nedala v noci pořádně zabrat a hned druhý den, jsem musela knihu dorazit. Zkrátka mě to fakt i na drobné výtky bavilo a už se těším na další příběh Mojmíra Mráze ze Žezlic.

13.04.2023 5 z 5