666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Studna osamění Studna osamění Radclyffe Hall (p)

Velice silný příběh zabývající se lesbickou láskou, která v době, kdy byl román napsán, byla pro "normální" společnost tabu. Velice dobře propracované téma, jak z hlediska hlavní hrdinky, která je v knize vylíčena jako velice citlivý, čestný a morálně silný jedinec, tak i z hlediska většinové, pokrytecké a "bezúhonné" společnosti, která ve své době brala vztah dvou žen jako něco nepřípustného a odporného. Toto slavné dílo na mě udělalo velký dojem.

21.02.2023 4 z 5

Pijan Pijan Hans Fallada (p)

(SPOILER) Výborně načtená kniha sympatickým Pavlem Soukupem, jehož typický hlas i skvělý přednes dodávají knize šťávu. Příběh o překvapivě rychlém pádu obyčejného, tuctového muže ze střední vrstvy až na absolutní dno alkoholem čpějícího zoufalého "štěstí". Člověku z určitých momentů v knize nabíhá husí kůže, obzvláště když mu připomínají chvíle z vlastního života s alkoholikem, které někdy byly opravdové beznadějné martyrium.

Vymazlené vraždy 2 Vymazlené vraždy 2 Milan Skála

Po přečtení prvního dílu jsem vůbec nebyla zklamaná, ba naopak, a tak jsem logicky sáhla po další knize Vymazlených vražd. Nyní už jsem trochu tušila, co mohu od autora očekávat a i další nevšední příběhy se zajímavým rozuzlením si náležitě užít. Jednotlivým kouskům nechyběla nápaditost a napětí, které v člověku vyvolávají zvědavou otázku " Tak jak to, sakra, bylo ?". Zkrátka opět příjemně strávený čas odpočinku.

Hejna běsů Hejna běsů Cullen Bunn

Na tuto sérii jsem narazila díky některým ze svých "oblíbenců" zde na DK. Mám za sebou příjemně pochmurně strávený čas v krajinách běsů, temných zákoutí a dávných tajemství. Příběh dokázal vykouzlit strašidelnou a napínavou atmosféru hned od slibného začátku až do otevřeného konce, který je příslibem pro další, doufejme, pozoruhodné pokračování této komiksové řady.

Připoutaní Připoutaní Ross Jeffery

Po přečtení předchozí knihy Zůstanou jen skvrny, jsem opravdu očekávala něco drsnějšího. Do rukou se mi však dostal silný psychologický příběh, který ukazuje pohled na svět různýma očima otce a syna, ve kterém čtenář může občas zahlédnout i sám sebe. Kniha mě rozhodně nezklamala, ba naopak, při její četbě jsem se navracela do svého dětství a některých ne zrovna pěkných vzpomínek. Atmosféra knihy čtenáře vtáhne a nutí ho prožívat děj s postavami jakoby na vlastní kůži, až má člověk někdy fakt nervy na pochodu a chtěl by alespoň slovně zakročit. Knihu by si měli přečíst někteří ambiciózní rodiče, kteří nechápou, že se jim děti nenarodily proto, aby plnily jejich představy, a že každý člověk je jedinečná osobnost jdoucí svou cestou. Někdy zdánlivé maličkosti mohou do velké hloubi ovlivnit život a nitro člověka navždy. Důležité však je, aby to byl vliv pozitivní.

16.02.2023 5 z 5

Sicilský román Sicilský román Ann Radcliffe

Příběh jsem si tentokrát dala v audio verzi na rádiu Vltava. Poněkud přeslazený gotický román, kde téměř všechno dobře dopadne a kde se vyskytuje rozhodně nejvíce omdlévání, co jsem kdy v knihách zaznamenala, mi potvrdil fakt, že s věkem a počtem přečtených knih se názor na knihu může změnit. Vlastním knihu čtyř gotických příběhů Otrantský Zámek, Starý anglický baron, Vathek, Sicilský román a zrovna tento kousek mi už tenkrát přišel v tomto vydání nejslabší a až moc jako červená knihovna, což není nic pro mě. Přesto vzhledem k době, kdy byla kniha napsána a faktu, že jí napsala žena, dávám i tak 3 hvězdy.

16.02.2023 3 z 5

Už zase vyšlo slunce Už zase vyšlo slunce J. H. Krchovský (p)

Další sbírka básní mého oblíbence nesměla chybět v mé knihovně. Pochmurná, pesimisticky laděná čtyřverší Jiřího Háska opět dosáhla až na dno mé duše, potěšila mé srdce a dokázala zadrnkat na tu správnou temno-romantickou strunu mého nitra.

14.02.2023 5 z 5

Nadalo mi to a musela jsem si tuto kouzelnou knížku přečíst znova. Úžasné panoptikum Burtonových bizarních bytůstek, které se prapodivně zrodí, prazvláštně žijí, aby nakonec tento svět nezvykle opustili, mi opravdu přirostlo k srdci. Strastiplné úděly jednotlivých postaviček jsou mi tak nějak blízké, aniž bych uměla vysvětlit proč.

Kyselé bonbony Kyselé bonbony Kealan Patrick Burke

Tak tento kyselý bonbónek mě velice "mile" překvapil. Zajímavá temná zápletka mi naháněla husí kůži, když jsem si představila, že by se mi toto mohlo stát. V dnešní době není jednoduché najít neotřelý námět pro jakoukoliv knihu a musím konstatovat, že tímto hororovým kouskem se v mém případě autor trefil do černého. Příběh navozuje mrazivé dojmy strachu, bezvýchodnosti a neodbytný pocit, že teď jste fakt v prd..i anebo, že jste se pomátli na rozumu. Vřele doporučuji toto hrozivé zrnko temnoty slupnout jako kyselý bonbón a nechat se jím příjemně strašidelně rozhodit.

Brněnské Židovky Brněnské Židovky Naďa Horáková

I další díl této série mě opět velice rychle vtáhl do děje a mohla jsem sledovat život dalších obyvatel Brna v době vlády markraběte Jana Jindřicha. Autorka tentokrát čtenáři velice zajímavě přiblíží židovské obyčeje a náboženství. Kniha nevtíravě poukazuje na fakt, že to příslušníci židovské obce nikdy neměli lehké, protože odjakživa byli trnem v oku všech ostatních. Překvapily mě tresty, které se v té době nekompromisně udílely za různorodé zločiny - to byla teda fakt síla!

14.02.2023 5 z 5

Taková malá lahůdka, která nezapře svého kuchaře. Vtipná kniha, neříkala bych poezie, ale černo humorných básniček o různých podivných bytostech, které zrodila temná fantazie mistra Tima Burtona. Autor, jak je vidno, není pouze vynikající režisér, ale také solidní "poeta" a kreslíř podivuhodných stvoření, jejichž existence, zrození i smrt jsou velmi bizarní a smutně absurdní.

02.02.2023 5 z 5

Apokryfy / Figarova zlatá svatba Apokryfy / Figarova zlatá svatba Viktor Fischl

Apokryfy obecně ráda čtu - rozmanité variace na biblické příběhy mě dovedou zaujmout a pobavit. V tomto případě, to nebylo jinak a ráda jsem si je poslechla jako audio verzi v rádiu. Poutavě napsané příběhy jsou důkazem o autorově pestré fantazii.

02.02.2023 4 z 5

Lovci švábů Lovci švábů Matěj Dadák

Poslouchala jsem audio verzi načtenou samotným autorem. Tíživá atmosféra knihy je všudypřítomná, postupně na povrch vyplouvají různá tajemství a souvislosti, které příběhu dodávají na bezútěšné náladě. Vize neblahé budoucnosti Evropy, která se, doufejme, nenaplní.

02.02.2023 3 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Na tuto knihu jsem se dle doporučení moc těšila a konstatuji, že mě příběh nezklamal, ba naopak. Moje první kniha od tohoto autora se mi moc dobře četla. Historická detektivka nás zavede na konec 19.století do Vídně, kde je moderní kriminalistika teprve v plenkách. Dozvíme se spoustu velice zajímavých informací o pohřebnictví a hřbitovech, což je pro mě opravdu interesantní téma. Rozhodně si ráda přečtu i další knihy Olivera Pötzsche.

02.02.2023 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Další Čapkova vtipná oddychovka, ve které jako vždy autor zúročí nejenom svou slovní zásobu, ale také svůj smysl pro humor. Ráda jsem si prošla s úsměvem na tváři celým Zahradníkovým rokem. Ilustrace Josefa Čapka dodají knize další šťávu. Karel Čapek patří k mým srdcovkám.

02.02.2023 4 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Tentokrát jsem si svou oblíbenou klasiku dopřála v audio verzi. Nesmrtelný hororový příběh, který musel ve své době způsobit pozdvižení čtenářské obce nejenom svým obsahem, ale také skutečností, že toto dílo napsala žena. Mám tento knižní kousek moc ráda a opakovaně se k němu vracím.

02.02.2023

Brloh Brloh Katja Kettu

(SPOILER) Docela zvláštní komiksové dílko, které nepostrádá nápaditost a zajímavý abstraktní děj. Nechybí představy, až halucinace, které by se s trochou představivosti daly přirovnat k Blochově knize Psycho. Příběh se zabývá poněkud promarněným životem starého mládence Jalmariho, který zůstal trčet kdesi v teenegerovském věku s nezdravou vazbou na svou matku a svůj rozpadající se brloh, jehož je jakýmsi pofidérním vládcem.

25.01.2023 4 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Knihu jsem začala číst jedné noci, když jsem nemohla usnout. Hned po pár stránkách jsem byla za tuto volbu velice ráda. Jan Tománek velice zábavně parodizuje nedávnou dobu covidovou. Varovné poselství je v knize na každé stránce přítomné a autor nám nastiňuje, kam až bychom se jednou mohli dostat, pokud budeme jako přiblblé ovce vše jenom odkývávat bez toho, abychom zapojili mozek. Snadno se pak staneme součástí absurdního totalitního soukolí, ze kterého je jen těžká cesta zpět k rozumu a svobodě.

25.01.2023 5 z 5

Krvavé skládanky Krvavé skládanky Nadine Matheson

(SPOILER) Na základě komentářů jsem se rozhodla přečíst tuto prvotinu Nadine Matheson. Obvykle moc detektivní thrillery moc nečtu, ale čas od času udělám výjimku, tak jako nyní. Na to, že se jedná o první autorčinu knihu, je kniha vcelku zdařilá, nicméně přirovnávat jí k Mlčení jehňátek mi přejde dost přehnané. Zápletka nebyla špatná, kniha byla také napínavá, avšak někdy tam byly pro mě podivné okolnosti, které buď autorka nedotáhla, anebo si nechává zadní vrátka pro další díl série. Přišlo mi také prapodivné, že agenti tajných služeb chodí do terénu pronásledovat sériového vraha s téměř holýma rukama, beze zbraně jako je např. nůž nebo pistole.

25.01.2023 4 z 5

Umrliny Umrliny Gordon Schizo

Nevšední kniha kratších povídek, které vždy souvisejí se smrtí a nebo umíráním. Každý příběh je z jiného těsta, a jak už tak bývá, některé kousky mi chutnaly více a jiné méně. Autor nás postaví do různých situací a představí nám rozličné aktéry svých umrlinových historek. Nejvíce mě zaujala poslední povídka, která je také nejdelší. Myslím, že kniha si rozhodně zaslouží pozornost.

12.01.2023 4 z 5