666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Na tuto knihu jsem se dle doporučení moc těšila a konstatuji, že mě příběh nezklamal, ba naopak. Moje první kniha od tohoto autora se mi moc dobře četla. Historická detektivka nás zavede na konec 19.století do Vídně, kde je moderní kriminalistika teprve v plenkách. Dozvíme se spoustu velice zajímavých informací o pohřebnictví a hřbitovech, což je pro mě opravdu interesantní téma. Rozhodně si ráda přečtu i další knihy Olivera Pötzsche.

02.02.2023 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Další Čapkova vtipná oddychovka, ve které jako vždy autor zúročí nejenom svou slovní zásobu, ale také svůj smysl pro humor. Ráda jsem si prošla s úsměvem na tváři celým Zahradníkovým rokem. Ilustrace Josefa Čapka dodají knize další šťávu. Karel Čapek patří k mým srdcovkám.

02.02.2023 4 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Tentokrát jsem si svou oblíbenou klasiku dopřála v audio verzi. Nesmrtelný hororový příběh, který musel ve své době způsobit pozdvižení čtenářské obce nejenom svým obsahem, ale také skutečností, že toto dílo napsala žena. Mám tento knižní kousek moc ráda a opakovaně se k němu vracím.

02.02.2023

Brloh Brloh Katja Kettu

(SPOILER) Docela zvláštní komiksové dílko, které nepostrádá nápaditost a zajímavý abstraktní děj. Nechybí představy, až halucinace, které by se s trochou představivosti daly přirovnat k Blochově knize Psycho. Příběh se zabývá poněkud promarněným životem starého mládence Jalmariho, který zůstal trčet kdesi v teenegerovském věku s nezdravou vazbou na svou matku a svůj rozpadající se brloh, jehož je jakýmsi pofidérním vládcem.

25.01.2023 4 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Knihu jsem začala číst jedné noci, když jsem nemohla usnout. Hned po pár stránkách jsem byla za tuto volbu velice ráda. Jan Tománek velice zábavně parodizuje nedávnou dobu covidovou. Varovné poselství je v knize na každé stránce přítomné a autor nám nastiňuje, kam až bychom se jednou mohli dostat, pokud budeme jako přiblblé ovce vše jenom odkývávat bez toho, abychom zapojili mozek. Snadno se pak staneme součástí absurdního totalitního soukolí, ze kterého je jen těžká cesta zpět k rozumu a svobodě.

25.01.2023 5 z 5

Krvavé skládanky Krvavé skládanky Nadine Matheson

(SPOILER) Na základě komentářů jsem se rozhodla přečíst tuto prvotinu Nadine Matheson. Obvykle moc detektivní thrillery moc nečtu, ale čas od času udělám výjimku, tak jako nyní. Na to, že se jedná o první autorčinu knihu, je kniha vcelku zdařilá, nicméně přirovnávat jí k Mlčení jehňátek mi přejde dost přehnané. Zápletka nebyla špatná, kniha byla také napínavá, avšak někdy tam byly pro mě podivné okolnosti, které buď autorka nedotáhla, anebo si nechává zadní vrátka pro další díl série. Přišlo mi také prapodivné, že agenti tajných služeb chodí do terénu pronásledovat sériového vraha s téměř holýma rukama, beze zbraně jako je např. nůž nebo pistole.

25.01.2023 4 z 5

Umrliny Umrliny Gordon Schizo

Nevšední kniha kratších povídek, které vždy souvisejí se smrtí a nebo umíráním. Každý příběh je z jiného těsta, a jak už tak bývá, některé kousky mi chutnaly více a jiné méně. Autor nás postaví do různých situací a představí nám rozličné aktéry svých umrlinových historek. Nejvíce mě zaujala poslední povídka, která je také nejdelší. Myslím, že kniha si rozhodně zaslouží pozornost.

12.01.2023 4 z 5

Velký sešit Velký sešit Agota Kristof

Velice zajímavě pojaté vyprávění, které i přes svou prostou, avšak nevšední formu, dokáže člověka přenést v čase do strašlivé doby 2. světové války. Příběh dvou malých kluků je vykreslen velice syrovou a nesmlouvavou formou. Autorka čtenáře rozhodně nešetří a podává mu svět strachu, bolesti, zmaru a zla bez obalu se zdánlivou cyničností. Kniha je pro mě velmi silným čtenářským zážitkem také proto, že autorka částečně popisuje i své vlastní děsivé zážitky.

12.01.2023 5 z 5

Baruška Baruška Božena Němcová

(SPOILER) Vyprávění o tom, kterak bohabojná vesnická dívka službu ve městě nastoupila, jak nedopatřením z nemravnosti osočena byla a jak našla svou lásku v muži, který byl za obhajobu její počestnosti zatčen. Božena Němcová vykresluje rozdíly mezi morálkou na vesnici a ve městě. Autorka se rovněž zaobírá nelehkým postavením služek a nerovným postavením muže a ženy. Příběh sice řeší různá sociální témata, je však také dost přeslazený a naivní.

05.01.2023 3 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Po letech jsem se vrátila k Janě Eyrové a vzhledem k faktu, že jsem příběh četla jako velmi mladá, musím říct, že po letech ho vnímám poněkud jinak - dokáži se více vcítit do pocitů a citů hlavních hrdinů, které nám na vlnách strastiplného příběhu autorka vykresluje s umnou důkladností. Takovýto druh knih obvykle nečtu, čas od času však udělám výjimku a zpravidla se to vyplatí. Kniha právem náleží do fondu světové literatury a zaslouženě se dočkala nespočtu dalších vydání.

05.01.2023 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Tedy málokdy se mi stává, abych nevěděla, co ke knize napsat. Velmi osobitým a zvláštním způsobem napsaná kniha, která nenechá čtenáře klidným. Zdánlivě nudný příběh (ne)obyčejné nemocné ženy postupně člověka zamotává více do své pavučiny a nutí ho se s Annou více nořit do studené vody a být posedlým sběrem léčivek s napětím, kolik z toho v úterý bude. Na pozadí se odkrývají složité rodinné vztahy i propletené životy dalších obyvatel vesnice. Příběh má nádech tajemna a je ukázkou, jak dosáhnout osobní svobody, která může být v očích ostatních až na hranici šílenství. Kniha ve mně zanechá určitě velmi dlouho zvláštní otisk a podobně jak napsala "ikka", budu se na svět rostlin dívat ještě více jinak než dosud.

05.01.2023 5 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Autorčina prvotina ověnčená několika cenami se mi dobře četla a to už jenom pro téma, které kniha řeší - vždy mě velice zajímaly staré psychiatrické "léčebny" a způsoby, kterými se internovaní "léčili". Člověku jde opravdu husí kůže po těle, když si představí, jak málo stačilo, aby se za vámi zavřela mříž blázince a už jste se nikdy nedostali ven :-( Skutečnosti, jak se zacházelo s pacienty, často zcela normálními lidmi, kteří se provinili např. pouze tím, že měli jiný názor než vlastní otec, jsou otřesné a ponižující. Dlouhodobý pobyt a "léčba" v takovémto zařízení z vás jistě blázna dříve nebo později udělá. Duchařské prvky v knize nejsou na škodu a dávají jí další rozměr.

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Autobiografická kniha Henryho Millera, byla ve své době hodnocena jako skandální a pornografické dílo. Dnes, když jí člověk čte, zdaleka takové pocity nemá. Jde o příběh mladíka, žijícího bohémským životem, líčící jeho nejenom erotické zážitky, ale také pocity a vnímání světa. Jeho život je určitě extravagantní, někdo by mu ho mohl i závidět. Autor se neomezuje na spisovný jazyk a sahá k hovorové mluvě a často používá i vulgární slova, což však vzhledem k tomu, jak je dílo koncipováno, není na škodu.

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Autor bravurně přiblíží vědní obor genetika laikům a stejně tak život lidí postižených achondroplázií. Pro mě velice zajímavá kniha, která jak svým obsahem, tak hořkou cyničností hlavní postavy, dokázala zcela zaujmout mou pozornost. Velmi rychle jsem si zvykla na autorův styl psaní a během poslechu na českém rozhlasu znovu pochopila, že nesnáze, kterými se zaobírají "normální lidé", často žádné problémy vůbec nejsou. Celkově se tak snažím přistupovat i ke svému životu a vždy, když se něco nepříjemného stane, si snažím říct, že se stávají mnohem horší věci. Tímto děkuji za vynikající přednes Igoru Barešovi, který knize dodal další velké plus.

29.12.2022 5 z 5

Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Naděžda Tolokonnikova

Při hodnocení této knihy se nechci zabývat autorčinými politickými názory, protože s více než polovinou z nich nesouhlasím, nicméně si myslím, že má právo se svobodně vyjádřit, i když mi přijde, že obscénně projevovat svůj názor v pravoslavném kostele, který je svatostánkem pro tisíce věřících, je absolutně mimo mísu a zdá se mi to bezohledné. Jak však autorka tvrdí, chceš-li, aby Tě někdo vnímal v Rusku, musíš udělat něco skandálního. Trest, který účastníci akce dostali, je dle mého názoru zcela přehnaný. Co velmi oceňuji, je popis, jak to dnes v takovýchto trestaneckých koloniích v Rusku chodí - žádná procházka růžovým sadem to rozhodně není :-(

29.12.2022 4 z 5

Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

Soubor tří slavných Havlíčkových děl a epigramů v jedné knížce obohacené vtipnými ilustracemi Josefa Lady je takový základ, který by měl být k knihovničce každého Čecha. Havlíčkovo satirické dílo je pořád aktuální a nestárnoucí - dá se napasovat na každou dobu. Čest památce tohoto českého velikána !!!

Advent Advent Jarmila Glazarová

Pochmurný příběh o nelehkém údělu lidí, hlavně žen, žijících v Beskydech. Trudný život svobodné matky, která se na nátlak rodiny provdá za bohatého, leč drsného a neomaleného chlapa. Zdálo by se, že Františka pocházející z chudých poměrů a ještě k tomu s nemanželským synkem, si svatbou za vcelku bohatého muže polepší, ale zdaleka tomu tak není. Musí velice tvrdě pracovat a k tomu trpět ponižování, ústrky, lži, nevěru a výsměch - to vše až do bodu, kdy pohár hořkosti přeteče...

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Ani nevím už pokolikáté se vracím k tomuto ironickému žalozpěvu K.H.Borovského, kde nám se značnou dávkou výsměchu vůči státnímu aparátu a policii své doby líčí své zatčení a cestu do vyhnanství v Brixenu. Jako vždy se toto krátké veršované dílko skvěle čte a navzdory tomu, že popisuje pro K.H.Borovského a náš národ velice smutnou událost, se člověk musí smát - a přesně o to autorovi přece vždy šlo :-)

15.12.2022 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Připomněla jsem si povinnou četbu k maturitě s úsměvem na rtech. Stará irská pověst a řecká báje o králi Midasovi se staly inspirací tohoto vtipného veršovaného dílka. S humorem a nadsázkou převyprávěná legenda je napsaná s lehkostí a ironií. Ve své době byla zakázaná neboť jde, jak u K.H.Borovského jinak, opět o kritiku Habsburské monarchie. Je to taková rychlá a trefná jednohubka.

15.12.2022 5 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Satirická poema Křest svatého Vladimíra se ve svém základu opírá o historické reálie z Ruska 12.století, které K.H.Borovskému posloužili k ostré kritice tehdejšího systému a společnosti, tak jak je autorovi vlastní. Bere si na mušku zřízení, právo, soudnictví, náboženství a v neposlední řadě Bachovský absolutismus. Absurdita a fraškovitost z nedokončeného díla prýští na všechny strany. Ilustrace Josefa Lady s textem perfektně korespondují.

14.12.2022 5 z 5